Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/1820/24
Провадження №: 2-о/332/93/24
29 березня 2024 р. м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Погрібна О.М., розглянувши заяву адвоката Логачова Володимира Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа Запорізька міська рада, про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу,
встановила:
До суду надійшла заява ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Логачов В.В., в якій просить суд встановити факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з вересня 2012 року.
В обґрунтування заяви посилається на те, що ОСОБА_1 з вересня 2012 року проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , вели спільне господарство, мали спільний сімейний бюджет, спільно проводили час відпочинку, піклувалися один про одного та мали стосунки притаманні родині. Спільних дітей не мали.
31.12.2023 року ОСОБА_2 був мобілізований Хустським РТЦК та призваний для проходження військової служби до Військової частини НОМЕР_1 гранатометником 2-го аеромобільного відділення 1-го аеромобільного взводу 3-ї аеромобільної роти аеромобільного батальйону, у військовому званні - солдат .
В Аркуші вивчення військовослужбовця, заповненого та підписаного ОСОБА_2 в Хустському РТЦК, в графі дружина, останнім було зазначено : ОСОБА_1 , в графі фактична адреса проживання зазначено : АДРЕСА_1 .
Відповідно до Сповіщення сім'ї № 343 від 13.03.2024 року за вих № 29/1470, родину ОСОБА_2 , в особі його матері ОСОБА_3 було повідомлено, що 09.03.2024 року ОСОБА_2 зник безвісті під час виконання бойового завдання в районі виконання завдань за призначенням в ході ведення бойових дій.
На даний час, ОСОБА_1 не може подати заяву до Військової частини НОМЕР_1 щодо призначення виплат відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 оскільки вона не підпадає під перелік осіб, які мають право на призначення грошового забезпечення, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 884, також вона не має можливості реалізувати в повній мірі можливості з пошуку зниклого безвісти ОСОБА_2 ..
Встановлення факту родинних відносин необхідно ОСОБА_1 для можливості пошуку зниклого безвісти ОСОБА_2 , для захисту прав чоловіка в державних органах, можливості подавати заяви, скарги, звернення до військової частини з приводу витребування матеріалів особової справи чоловіка, можливості ініціювання пошуку чоловіка або його тіла, якщо він загинув, звернення до суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим, а також для можливого звернення з заявою про призначення грошових виплат відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168.
Вказана заява підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Згідно з ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
З обставин, зазначених у заяві про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу вбачається, що заявниця хоче встановити факт спільного проживання з ОСОБА_2 , який будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , зник безвісти 15.05.2023. Встановлення такого факту їй необхідне для призначення грошових виплат відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 (зокрема для виплати грошового забезпечення військовослужбовця, який зник безвісти).
Відповідно до ч.4 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб
Як зазначено у ч.8 ст.49 ЦПК України заявник та заінтересовані особи у справах окремого провадження мають права та обов'язки сторін, крім випадків, передбачених у розділі IV цього Кодексу.
Верховний Суд України узагальнюючи судову практику у своєму листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01.01.2012 зокрема вказав, що при визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, а саме: тоді, коли факти, що підлягають встановленню, можуть вплинути на їх права та обов'язки; якщо це організації та установи, в яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі
Відповідно до частини 6 статті 9 Закону № 2011-XII за військовослужбовцями, захопленими в полон або заручниками, а також інтернованими в нейтральних державах або безвісно відсутніми, зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру та інші види грошового забезпечення з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення. Сім'ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Дія цього пункту не поширюється на військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (місця служби) або дезертирували зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.
Грошове забезпечення виплачується таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності - повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей. Виплата грошового забезпечення цим членам сімей здійснюється до повного з'ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців або їх звільнення, або визнання їх у встановленому законом порядку безвісно відсутніми чи померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини.
Механізм виплати грошового забезпечення, в тому числі додаткових та інших видів грошового забезпечення, сім'ям військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецтрансслужби та Держспецзв'язку, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх визначає Порядок виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 884 (далі - Порядок № 884).
Під терміном «безвісно відсутній військовослужбовець» слід розуміти зниклого безвісти під час захисту Вітчизни військовослужбовця, щодо якого понад 15 днів відсутні відомості про місце його перебування, крім відомостей про самовільне залишення військової частини або місця служби (пункт 2 Порядку № 884).
Пунктом 7 Порядку № 884 передбачено, що виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №884 від 30.11.2016 року. Зокрема право на отримання грошового забезпечення військовослужбовця мають дружина (чоловік), а в разі її (його) відсутності - повнолітні діти, які проживають разом з нею (ним), або законні представники (опікуни, піклувальники) чи усиновлювачі неповнолітніх дітей (осіб з інвалідністю з дитинства - незалежно від їх віку), а також особи, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батьки військовослужбовців рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.
Стаття 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлює, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає, що члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Як убачається із доданої заявником копії довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 за №29/1470 від 13.03.2024, сповіщення про зникнення безвісті військовослужбовця ОСОБА_2 прийшло на ім'я матері ОСОБА_2 , - ОСОБА_3 .
Крім того, як встановлено рішенням Заводського районного суду м.Запоріжжя від 27 лютого 2014 року у цивільній справі ЄУН 332/847/14-ц, яке є у вільному доступі в Єдиному державному реєстрі судових рішень, судом було розглянуто позов ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину. Позов задоволено, стягнуто з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Запоріжжя, який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , аліменти у розмірі 1/4 частини усіх видів заробітку, але не менш ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, на користь ОСОБА_4 на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з 17.02.2014 р. до досягнення дитиною повноліття. Це судове рішення набрало законної сили.
Звертається увага заявника на те, що у разі визнання людини безвісно зниклою чи у разі її смерті, породжуються певні правові наслідки як щодо майна такої особи, його утриманців, зокрема, враховуючи зазначені у заяві обставин, призначення та виплата одноразової грошової допомоги сім'ї військовослужбовця.
Таким чином, встановлення вказаного факту впливатиме також на права й обов'язки інших осіб, не зазначених заявником у статусі заінтересованих осіб.
Крім того, відповідно до чинного законодавства України, командир (начальник, керівник) військової частини (установи, організації) розглядає протягом 15 днів подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляється заявнику в письмовій формі (п. 5 Порядку виплати грошового забезпечення сім'ям військовослужбовців, захоплених у полон або заручниками, а також інтернованих у нейтральних державах або безвісно відсутніх, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 884).
Разом з тим, право на отримання членами сім'ї військовослужбовця грошового забезпечення військовослужбовця, який зник безвісти передбачено у ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», та відповідно до ст.23 цього Закону, фінансове забезпечення витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів, що передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік для Міністерства оборони України, розвідувальних органів України та інших центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні військові формування та правоохоронні органи, інших джерел, передбачених законом.
Тому заявнику пропонується також визначитися із залученням відповідної юридичною особи (осіб), - розпорядника коштів Державного бюджету України в цій частині.
Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», - вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ЦПК України щодо розгляду справ окремого провадження.
Відповідно до п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява має містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Згідно ч.2 ст.48 ЦПК України позивачем і відповідачем (заінтересованою особою) можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
У разі залучення всіх належних заінтересованих осіб до участі у справі, заявнику необхідно зазначити дані цих осіб відповідно до вимог п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України та долучити до матеріалів заяви копій заяв та додатків до них для направлення вказаним заінтересованим особам по справі.
Також звертається увага заявниці на те, що в заяві про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу ніяким чином не обґрунтовано зазначення в якості заінтересованої особи саме Запорізької міської ради, - тобто яким чином Запорізька міська рада заінтересована у правових наслідках вирішення справи.
В разі зазначення в якості заінтересованої особи Запорізької міської ради заявнику пропонується також зазначити ідентифікаційний код вказаної юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України) та засоби зв'язку (які містяться у вільному доступі в мережі Інтернет).
Крім того, відповідно до ч.5 ст.177 ЦПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В заяві про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу заявлене клопотання про витребування у Заводському відділі Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) адреса : 69067, Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Сєченова, будинок 256 , витяг з актів цивільного стану щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_2 , щодо відсутності інших шлюбних відносин.
Відповідно до ч. 2 ст. 83 ЦПК України позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви.
Згідно ч.1 ст. 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Крім того, ч.2 ст.84 ЦПК України передбачено, що у клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) вжиті особою, яка подає клопотання, заходи для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
В даному випадку, заявником не зазначено об'єктивних обставин, які унеможливлюють самостійно надати суду докази, які підтверджують обставини вказані в заяві.
Отже, заявником не зазначені об'єктивні обставини, які унеможливлюють ОСОБА_1 самостійно отримати у Заводському відділі Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) «щодо відсутності інших шлюбних відносин», також не зазначено щодо вжиття заявницею або її представником самостійних заходів для отримання цього доказу, та докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Крім того, заявницею недостатньо конкретизовано заявлені вимоги, оскільки в заяві не зазначено період сумісного проживання без реєстрації шлюбу, який необхідно встановити при ухваленні рішення, -«з вересня 2012 року».
Також, на виконання вимог п.8 ч.3 ст.175 ЦПК України, заявниці необхідно уточнити щодо місцезнаходження (у заявника або інших осіб) щодо кожного з оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви.
З огляду на те, що вказані обставини мають значення для правильного вирішення справи, вважаю, що заяву про встановлення юридичного факту необхідно залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків.
Згідно з вимогами ч 1, 2, 3 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Якщо заявник відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявникові.
Керуючись ст.ст. 175, 177, 185, 258-261 ЦПК України, суддя, -
постановила:
Заяву адвоката Логачова Володимира Вікторовича в інтересах ОСОБА_1 , заінтересована особа Запорізька міська рада, про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу, - залишити без руху.
Надати заявнику строк п'ять днів, з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків, зазначених у її мотивувальній частині.
Роз'яснити заявнику, що у випадку не усунення зазначених недоліків у встановлений строк, заява вважатиметься неподаною і буде йому повернута.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О.М.Погрібна