Постанова від 28.03.2024 по справі 460/18502/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2024 рокуЛьвівСправа № 460/18502/23 пров. № А/857/953/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді: Гудима Л.Я.,

суддів: Затолочного В.С., Качмара В.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року, головуючий суддя - Дуляницька С.М., ухвалене у м. Рівне, у справі за адміністративним позовом Дубенського районного споживчого товариства до Головного управління ДПС в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2023 року позивач - Дубенське РСТ звернулося в суд із позовом до ГУ ДПС в Рівненській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій №005073090117 від 14.06.2023 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що в його відсутній склад правопорушення, визначеного Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального", оскільки відсутній факт саме реалізації алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року адміністративний позов задоволено; визнано протиправним та скасовано рішення про застосування фінансових санкцій №005073090117 від 14.06.2023 року Головного управління ДПС у Рівненській області.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, ГУ ДПС в Рівненській області оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свою апеляційну скаргу мотивує тим, що під час перевірки встановлено факт реалізації алкогольних напоїв з марками акцизного податку не встановленого зразка. Вважає висновки акту перевірки правомірними, а винесене на їх підставі оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій законним.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні у справі письмові докази та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Головним управлінням ДПС у Рівненській області на підставі наказу №724-п від 16.05.2023 року було проведено фактичну перевірку кафетерію, за адресою АДРЕСА_1 .

За результатами перевірки було складено акт від 23.05.2023. В акті перевірки було зафіксоване порушення:

відповідно до системи обліку даних РРО ДПС України, Дубенське РСТ через реєстратор розрахункових операцій №3000852682, реалізовано 11 л. вина розливного по ціні 55,00 грн. та 60,00 грн. за 1 літр з маркою акцизного податку, що містить однакові реквізити АС№1407882 відповідно до фіскальних чеків №2084 від 14.12.2021 року, №2370 від 20.01.2022 року, №2339 від 16.01.2022 року, № 2312 від 18.01.2022 року, № 2703 від 27.02.2022 року, №3914 від 29.07.2022 року, №3913 від 29.07.2022 року. Встановлено факт реалізації алкогольних напоїв з марками акцизного податку невстановленого зразка на суму 600,00 грн.

У розділі 3 "Висновок перевірки" акту вказано про порушення вимог абз. 3 част. 4 ст. 11 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" в частині реалізації алкогольних напоїв, які відповідно до п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані.

На підставі акта перевірки 14.06.2023 року податковим органом винесено рішення про застосування фінансових санкцій №005073090117, яким Дубенському районному споживчому товариству нараховано штрафні санкції у розмірі 17 000, 00 грн.

29.06.2023 року позивач не погодившись з висновками акту перевірки та рішенням про застосування фінансових санкцій звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою.

Рішенням Державної податкової служби України від 20.08.2023 року №19668/6/99-00-06-03-03-06 скарга була залишена без розгляду.

Вважаючи рішення контролюючого органу протиправними позивач звернувся за захистом свого порушеного права до суду.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що з 01 січня 2022 року звичайні (неігристі) вина, у тому числі за УКТ ЗЕД 220422980 (які реалізовувалось позивачем) не підлягають маркуванню, а відтак відповідальність за реалізацію немаркового вина не може наступати.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон №481).

Згідно із статті 15 Закону №481 передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами справляється щоквартально рівними частками і зараховується до місцевих бюджетів згідно з чинним законодавством. Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання. За порушення вимог Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством, а саме до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів.

Статтею 11 Закону №481 встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством. У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання. Зміни до цієї статті набирають чинності не раніше ніж через 18 місяців від дня опублікування закону, яким передбачено внесення таких змін. При цьому алкогольні напої та тютюнові вироби, вироблені в Україні або імпортовані в Україну до набрання чинності внесеними відповідним законом змінами щодо маркування, знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

Відповідно до пункту 20 частини 2 статті 17 Закону України ''Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального'' до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Відповідно до пункту 226.7 стаття 226 ПК України кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.

Згідно з пунктом 226.9 статті 226 ПК України вважаються такими, що немарковані:

- алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку;

- алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

- вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари;

- алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.

Пунктом 63 Закону України ''Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень'' статтю 226 пунктом 226.6 пункт 226.10 доповнено абзацами п'ятим і шостим такого змісту: Не підлягають маркуванню:

"тестові зразки алкогольних напоїв, які не призначені для роздрібного продажу і ввозяться на митну територію України суб'єктами господарювання, які мають ліцензії на право оптової торгівлі відповідною продукцією, для проведення досліджень чи випробувань (калібрування лабораторного обладнання, проведення дегустацій, вивчення фізико-хімічних показників, дизайну), але не більше 3 літрів кожного виробу;

звичайні (неігристі) вина та зброджені напої, що класифікуються у товарній позиції 2204 (крім 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 22 10 00, 2204 29 10 00) та у товарних підкатегоріях 2205 10 10 00, 2205 90 10 00, 2206 00 59 00, 2206 00 89 00 згідно з УКТ ЗЕД, фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об'ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15 відсотків об'ємних одиниць етилового спирту, за умови, що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження".

Вказаний Закон України набрав чинності з 01.01.2022 року, а відтак з цієї дати виноробна продукція за кодом УКТ ЗЕД 2204229800 не підлягає маркуванню.

Як слідує з матеріалів справи, розливні вина були предметом перевірки, зокрема як зазначено у акті відповідно до фіскальних чеків №2370 від 20.01.2022 року, №2339 від 16.01.2022 року, №2312 від 18.01.2022 року, №2703 від 27.02.2022 року, №3914 від 29.07.2022 року, №3913 від 29.07.2022 року.

Так, відносно позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 17000 гри. саме за реалізацію немаркованих алкогольних напоїв, яке мало місце у січні, лютому та липні 2022 року.

Враховуючи те, що з 01 січня 2022 року звичайні (неігристі) вина, у тому числі за УКТ ЗЕД 220422980 не підлягають маркуванню, колегія суддів вважає вірним висновок суду попередньої інстанції про підставність та обґрунтованість позовних вимог, а оспорюване рішення про застосування фінансових санкцій підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Рівненській області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року у справі №460/18502/23 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Л. Я. Гудим

судді В. С. Затолочний

В. Я. Качмар