Справа № 560/11368/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Тарновецький І.І.
Суддя-доповідач - Сапальова Т.В.
27 березня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Ватаманюка Р.В. Капустинського М.М. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2023 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша подільська енергетична компанія" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання зареєструвати податкову накладну №38 від 11.12.2022,
ТОВ "Перша подільська енергетична компанія" звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України, якою, із врахуванням ухвали суду від 23.06.2023 у справі №560/10820/23 про роз'єднання позовних вимог, просить визнати протиправним і скасувати рішення ГУ ДПС у Хмельницькій області від 29.03.2023 № 8521803/43291498 та зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних накладну № 38 від 11.12.2022 року.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2023 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції відповідно до п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, з урахуванням наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» зареєстровано як юридична особа, код ЄДРПОУ 43291498, основний вид діяльності товариства є «КВЕД 20.14» - виробництво інших основних органічних хімічних речовин та «КВЕД 10.91» - виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах.
Основним результатом діяльності позивача є виробництво біоетанолу (код товару 2207) згідно ліцензії ДПС України від 15.06.2021.
Товариство на постійній основі виробляє оксигенат органічних рідин (ОКСОР) (код УКТЗЕД Товару 3814009019) та розчинник універсальний «ОКСОР», вид ІІІ (код УКТЗЕД Товару 3814009090).
Супутніми товарами та відходами виробництва є барда суха зернова (код УКТЗЕД Товару 2303300000) та відходи з виробництва барди (код УКТЗЕД Товару 2303), котрі мають свою цінність та підлягають реалізації.
Позивачем здійснюються закупівлі розчинника універсального органічного «Сольвентол» (код УКТЗЕД Товару 3814009019), частина якого з метою отримання прибутку реалізується третім особам.
26 жовтня 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» (Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "УКР-ВЕКТОР" (Покупець) укладено Договір поставки №О/2610/П-47.
Предметом даного Договору є зобов'язання Постачальника поставити та передати у власність Покупця Розчинник універсальний «ОКСОР» згідно з ТУ У 20.5-43291498-003:2022, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Товар.
Відповідно до п. 2.1 Договору Поставка Товару здійснюється постачальником на умовах EXW «франко-склад» постачальника (Інкотермс-2020) за адресою: Хмельницька область, Хмельницький район, смт. Теофіполь, вул. Соборна, 12. Покупець здійснює вивіз Товару власним/найнятим транспортом та за власний рахунок. Завантаження Товару у транспорт Покупця здійснюється за рахунок Постачальника.
Згідно з п. 3.1 Договору ціна Товару визначається на кожну окрему партію та відображається у видаткових накладних або рахунках на оплату.
Згідно з п.3.4 Договору покупець зобов'язується оплатити Товар на наступних умовах:
-на умовах 100% попереднього оплати на протязі одного банківського дня з моменту отримання рахунку на окрему партію Товару, або;
-впродовж трьох календарних днів з моменту отримання Товару на умовах відтермінування оплати.
Згідно з п. 3.5 та п. 3.6 Договору оплата Товару (окремої партії товару) може бути здійснена одним або декількома платежами. Датою оплати Товару вважається дата зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника.
На виконання вимог Договору Товариство з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія» здійснило поставку Товару Покупцю, що підтверджується видатковою накладною. Покупцем здійснено оплату за Товар.
Факт поставки та оплати Товару підтверджується первинними документами, які наявні в матеріалах справи.
За результатами господарської діяльності відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України за правилом першої події позивач сформував податкову накладну №38 від 11.12.2022 на загальну суму 832763,04 грн. (в т.ч. ПДВ 138793,84 грн.), яку надіслано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з отриманою квитанцією вказана податкова накладна прийнята, але реєстрація зупинена відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України та зазначено, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 3814, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН.
Позивачем подано контролюючому органу пояснення та копії документів щодо здійснення господарської операції, за результатами якої складено податкову накладну.
За результатами розгляду поданих платником податків документів та пояснень, комісією, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області прийнято рішення № 8521803/43291498 від 29.03.2023 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 38 від 11.12.2022.
Підставою для відмови у реєстрації зазначено надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства, а саме: встановлена невідповідність зазначених обсягів Розчинник універсальний "Оксор". Відповідно до наданої Заявки №13 від 08.12.2022 кількість для завантаження - 38 380 кг, а у Видатковій накладній №577 від 11.12.2022 - 24 470 кг.
Не погоджуючись із вищевказаним рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Оцінюючи спірні правовідносини, які виникли між сторонами, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оцінюючи спірні правовідносини, що виникли між сторонами, та доводи апеляційної скарги, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджений, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Згідно з отриманою платником податків квитанцією реєстрація ПН зупинена у зв'язку із її відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із критеріїв ризиковості операції є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
У квитанції позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН / РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Отже, пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку. Конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Згідно з пунктом 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 44 Порядку №1165 Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації.
Згідно з матеріалами справи позивачем були надані пояснення та копії первинних документів, складених під час здійснення відповідної господарської операції, що не заперечується контролюючим органом.
Водночас, в рішенні про відмову в реєстрації спірної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що причиною його прийняття є: надання платником податку копій первинних документів, складених з порушенням законодавства. Так, підставою для відмови в реєстрації податкової накладної в оскаржуваному рішенні відповідач зазначив: "Встановлена невідповідність зазначених обсягів Розчинник універсальний "Оксор". Відповідно до наданої Заявки №13 від 08.12.2022 кількість для завантаження - 38 380 кг, а у Видатковій накладній №577 від 11.12.2022 - 24 470 кг".
Так, оцінюючи обґрунтованість заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги, колегія суддів враховує, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його оформлення (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Досліджуючи зміст наданих позивачем первинних документів, які також було надано контролюючому органу, суд встановив, що відповідно до п.2.2 Договору поставки №О/2610/П-47 від 26.10.2022 сторони домовились, що конкретний обсяг разової поставки Товару погоджується Сторонами на підставі заявки Покупця, направленої на електронну адресу Постачальника та фіксуються у видаткових накладних.
При цьому, п.2.4 Договору передбачено, що поставка Товару може бути здійснена як однією, так і декількома партіями.
Відповідно до Заявки №13 від 08.12.2022 кількість літрів для завантаження - 38 380 кг. При цьому, в графі "загальний об'єм автомобіля, літрів" вказано - 24 470. Дата відвантаження - 10-11/12/2022. (а.с.188, том1).
Водночас, відповідно до видаткової накладної №577 від 11.12.2022 поставлено товару в кількості 24 470 кг на суму 832 763,04 грн з ПДВ. Тобто, позивачем здійснено поставку товару згідно із Заявкою №13 від 08.12.2022 в межах максимально можливого об'єму завантаження автомобіля, що не суперечить п.2.4 Договору (а.с.184, том 1).
Оплата поставленого товару в кількості 24 470 кг на суму 832 763,04 грн з ПДВ підтверджується платіжною інструкцією №261 від 15.12.2022 (а.с.190, том1). Транспортування товару в кількості 24 470 кг на суму 832 763,04 грн з ПДВ здійснено на підставі товарно-транспортної накладної №577 від 11.12.2022 (а.с.185 том1).
Судом не встановлено наявності дефектів форми чи змісту документів, поданих позивачем для підтвердження наявності підстав для реєстрації податкової накладної №38 від 11.12.2022.
Під час розгляду справи встановлено, що позивачем надано до податкового органу первинні документи, які є належними та достатніми для підтвердження здійснення господарської операції, по якій було оформлено податкову накладну №38 від 11.12.2022. Усі документи оформленні відповідно до вимог чинного законодавства, є первинними в розумінні Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та відображають податковий облік платника податків.
Отже, під час розгляду питання про реєстарцію/відмову в реєстрації податкової накладної комісією не надано належної оцінки усім первинним документам, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «Перша подільська енергетична компанія», а висновки щодо надання платником податку копій первинних документів, складених з порушенням законодавства, є необґрунтованим та повністю спростовується матеріалами справи.
Оцінюючи доводи апелянта про те, що контрагент позивача ТОВ "Укр-Вектор", який відповідає критеріям ризиковості, колегія суддів зазначає, що поширення на позивача "ризиковості" через відносини з іншими "ризиковими" платниками податків суперечить базовим принципам та основам податкового законодавства, принципу індивідуальної відповідальності. Зокрема, настання визначеної законом відповідальності повинно відбуватися у разі порушення податкового законодавства безпосередньо платником податків.
Крім того, приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Вказану правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 16.02.2023 у справі №380/7648/22.
Враховуючи наявність передбачених законодавством документів, які підтверджують проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, а також враховуючи те, що відповідні пояснення та документи були надані контролюючому органу, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що в контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у проведенні реєстрації податкової накладної.
Доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2023 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку з підстав, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Сапальова Т.В.
Судді Ватаманюк Р.В. Капустинський М.М.