справа № 619/2224/24
провадження № 3/619/577/24
Постанова
29 березня 2024 року,
суддя Дергачівського районного суду Харківської області Нечипоренко І.М. розглянула справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
установила:
25.03.2024 інспектором СРПП ВП № 2 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області молодшим лейтенантом поліції Літвіновим А.В. складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 199582 що до ОСОБА_1 , згідно відомостей якого 25.03.2024 приблизно о 10 год 00 хв безпідставно вчинив сварку із своїм братом ОСОБА_2 , висловлювався на його адресу нецензурною лайкою, погрожував розправою, чим вчинив психологічне домашнє насильство.
За змістом ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються у т.ч. інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Пунктом 3 частини 1 статті 1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі - Закон) визначено, що домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
За змістом пункту 11 частини 2 статті 3 Закону, дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється, в т.ч., на рідного брата.
Отже, суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, є особи визначені Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Згідно з п. 15 Розділу ІІ. Документування адміністративних правопорушень Інструкції № 1376 до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Однак, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучені документи та матеріали, які містять інформацію, що ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КУпАП, а саме те, що ОСОБА_2 є його рідним братом.
Крім того, диспозицією ч. 2 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першоюцієї статті.
Як установлено п. 4, 5 Розділу VII Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, поліцейський, який подає матеріали до розгляду, готує довідку про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення . У разі встановлення повторності правопорушення до протоколу (якщо протокол складається) долучається довідка, у якій міститься інформація про дату вчинення попереднього адміністративного правопорушення і прийняте в справі рішення.
При цьому, до матеріалів справи не додано довідку з інформацією про повторне притягнення ОСОБА_1 , протягом року, до адміністративної відповідальності, за вчинення адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАПі прийняте в справі рішення.
Долучена до матеріалів справи довідка про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не містить інформацію про його притягнення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як роз'яснено в п. 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 за №11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Керуючись ст. 256, 278 КУпАП, суддя,
постановила:
Повернути Відділу поліції № 2 Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя І. М. Нечипоренко