27 березня 2024 року м. Дніпросправа № 160/20727/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.
суддів: Чепурнова Д.В., Іванова С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року (суддя Голобутовський Р.З.) в справі № 160/20727/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання протиправною бездіяльності щодо видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3; зобов'язання видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату, починаючи з 25 липня 2023 року, пенсії з урахуванням розміру зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 виплат, визначених в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, тобто за грудень 2022 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у відмові видати ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення в частині відмови у задоволенні вимог, ухваливши в цій частині нове рішення про задоволення таких вимог.
Вважає неправильним висновок суду першої інстанції, що вимога, у задоволенні якої відмовлено, заявлена на майбутнє, адже позивач просила зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 25 липня 2023 року з урахуванням розміру зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 виплат, визначених в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, тобто за грудень 2022 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, тобто вимога заявлена на захист прав, починаючи з 25 липня 2023 року, коли позивач звернулась до відповідача з вимогою про видачу відповідної довідки, а відповідач порушив права позивача саме з цієї дати.
В апеляційній скарзі відповідач позивач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Звертає увагу, що форма довідка, про видачу якої просить позивач, видається особам за наявності у них станом на 01 травня 2016 року не менше як 20 років стажу державної служби, тоді як у позивача станом на цю дату стаж державної служби складає 13 років 02 місяці 17 днів.
Оскільки позивач станом на 01 травня 2016 року не має 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, у відповідача відсутні підстави для видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, та перерахунку пенсії на підставі такої довідки.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідача позивач просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційних скарг, суд доходить до висновку, що апеляційні скарги не можуть бути задоволені з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 працювала в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на посаді головного спеціаліста відділу контрольно-перевірочної роботи №3 управління контрольно-перевірочної роботи.
Наказом від 27 грудня 2022 року №2997-О звільнена з посади з 02 січня 2023 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію на підставі п. 7 ч. 1 ст. 83 Закону України «Про державну службу».
З 17 березня 2022 року позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
20 грудня 2022 року позивач звернулась до відповідача із заявою про видачу довідок про складові заробітної плати.
Пенсія обчислена відповідно до п. 4 Порядку призначення пенсій деяких категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622, та згідно з довідками від 02 січня 2023 року за №1 "Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років)» станом на січень місяць 2023 року та за №2 "Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією)".
З 06 січня 2023 року позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
25 липня 2023 року позивач через свого представника звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про видачу довідки №3 «Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби» за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08 серпня 2023 року №0400-010602-8/120708 повідомлено, що відповідно до записів трудової книжки стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, ОСОБА_1 обчислений станом на 01 травня 2016 року та складає 13 років 02 місяці 17 днів. За відсутності станом на 01 травня 2016 рок у (день набрання чинності Законом України «Про державну службу», необхідного двадцятирічного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, для видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, не має підстав.
Встановивши, що записами в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 підтверджено, що позивач працювала в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на посаді державного службовця, про що, зокрема, свідчить запис №27 від 01 квітня 2019 року про присвоєння позивачу восьмого рангу державного службовця, суд першої інстанції вважав, що належним органом, який має позивачу видати вказану довідку є Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, форма якої передбачена постановою №1-3, в силу пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII, зазначивши, що той факт, що позивач станом на 01 травня 2016 року не мала двадцятирічного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, не має правового значення, оскільки пункт 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII вимагає мати не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, за умовами отримання пенсії в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, передбачено отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, форма якої передбачена Постанова №1-3.
Разом з тим, оскільки саме діями відповідача, а не бездіяльністю, порушуються права позивача, оскільки відповідачем (дією) шляхом формування листа від 08 серпня 2023 року №0400-010602-8/120708 відмовлено у видачі довідки, тому суд першої інстанції дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, які полягають у відмові видати позивачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3, є протиправними.
Стосовно вимог про перерахунок та виплату, починаючи з 25 липня 2023 року, пенсії з урахуванням розміру зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622 виплат позивачу, визначених в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, тобто за грудень 2022 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі, суд першої інстанції вказав, ці вимоги заявлені на майбутнє, адже підставою для перерахунку пенсії є видача довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії, а така довідка станом на день розгляду справи судом не видана, тому вимоги про перерахунок пенсії є передчасними та не підлягають задоволенню судом за відсутності порушеного права позивача в цій частині станом на день розгляду цієї справи судом.
Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів та вимог апеляційних скарг, суд визнає приведені висновки обґрунтованими.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на посаді головного спеціаліста відділу контрольно-перевірочної роботи №3 управління контрольно-перевірочної роботи, наказом від 27 грудня 2022 року №2997-О звільнена з посади з 02 січня 2023 року за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію на підставі п. 7 ч. 1 ст. 83 Закону України «Про державну службу».
З 17 березня 2022 року позивач отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 06 січня 2023 року позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Представник позивача 25 липня 2023 року звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про видачу довідки №3 «Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби» за формою, встановленою постановою Правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08 серпня 2023 року №0400-010602-8/120708 повідомлено, що відповідно до записів трудової книжки стаж роботи ОСОБА_1 на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, обчислений станом на 01 травня 2016 року, складає 13 років 02 місяці 17 днів. За відсутності станом на 01 травня 2016 року (день набрання чинності Законом України «Про державну службу») необхідного двадцятирічного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, для видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, не має підстав.
Спірним в цій справі є як питання наявності підстав для видачу позивачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, через відсутність відповідного стажу (20 років), а також наявності підстав для зобов'язання відповідача перерахувати пенсію на підставі такої довідки.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-ХІІ) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року (далі - Закон № 889-VІІІ).
Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а стаття 42 цього Закону визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
Пунктом 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) передбачено, що Закон України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Відповідно до пункту 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Положеннями пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відтак, особа, яка має станом на 01 травня 2016 року певний стаж державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Разом з тим, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачені додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.
Пунктом 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622, (далі - Порядок №622) встановлено, що право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Статтею 37 Закону №3723-XII визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічно пунктом 4 Порядку №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Таким чином, пенсія державного службовця особі, яка на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, призначається із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої цією особою було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку №622).
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (далі - постанова №1-3) затверджено, зокрема, форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, яка є додатком до постанова №1-3, відповідно до якої у довідці зазначаються такі складові: середні розміри надбавок, премій та інших виплат за ___ року* (*Не раніше травня 2016 року), що передує місяцю звернення за призначенням пенсії ** (**Виплати (надбавки, місячні премії) зазначаються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, зазначаються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, виходячи із середнього розміру таких виплат у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, визначеного з урахуванням кількості відповідних (прирівняних) посад): надбавка за інтенсивність праці; надбавка за виконання особливо важливої роботи; надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю; виплати за додаткове навантаження; премія місячна; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю.
Оскільки позивач працювала в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області на посаді державного службовця, їй присвоєно восьмий ранг державного службовця, то правильно зазначено судом першої інстанції, що саме ГУ ПФУ в Дніпропетровській області є тим органом, який має видати позивачу довідку, а середній розмір складових заробітної плати вираховується із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої цією особою було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Доводи відповідача стосовно відсутності у позивача станом на 01 травня 2016 року двадцятирічного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби як підстави для відсутності у позивача права на отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, розглянуті судом першої інстанції, яким обґрунтовано зазначено, що пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII встановлена вимога щодо наявності у особи не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а умовами отримання пенсії в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, передбачено отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, форма якої передбачена Постанова №1-3.
Відтак, суд погоджує висновок суду першої інстанції про наявність у позивача права на отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Стосовно доводів позивача про безпідставність висновку суду першої інстанції про передчасність позовних вимог про зобов'язання відповідача перерахувати пенсію суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Тобто необхідною умовою надання правового захисту в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України, є порушення прав особи рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
В цьому випадку право на перерахунок пенсії виникне у позивача після отримання відповідної довідки, подання такої довідки до органу Пенсійного фонду та порушення питання про перерахунок пенсії.
Оскільки довідка, на підставі якої має бути проведений перерахунок пенсії, не видана, позивач не пред'являла таку довідку до органу Пенсійного фонду, відповідач не приймав рішення про відмову у перерахунку пенсії, є правильним висновок суду першої інстанції, що вимоги про перерахунок пенсії є передчасними та не підлягають задоволенню судом за відсутності порушеного права позивача в цій частині станом на день розгляду цієї справи судом.
Доводи апелянта стосовно порушення її права на перерахунок та виплату пенсії з 25 липня 2023 року не спростовують висновків суду першої інстанції про передчасність цих позовних вимог, адже відповідачем не приймалось будь-якого рішення з питання перерахунку пенсії через відсутність довідки, на підставі якої має бути здійснений перерахунок пенсії.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційних скарг та скасування рішення.
Оскільки предметом позову в цій справі є дії (рішення) суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, встановлених цим пунктом, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року в справі № 160/20727/23 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2023 року в справі № 160/20727/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття 27 березня 2024 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 27 березня 2024 року.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.М. Іванов