26 березня 2024 року м. Дніпросправа № 280/1323/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року
у справі № 280/1323/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
У березні 2023 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, у якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у нездійсненні у подальшому перерахунку пенсії позивачу з врахуванням п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік, з врахуванням проведених виплат за 2022 рік;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з врахуванням п. 2 ст. 56 вказаного Закону, із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік, з врахуванням проведених виплат за 2022 рік та в подальшому проводити перерахунки з врахуванням висновків суду;
- стягнути з відповідача на користь позивача невиплачену пенсію за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 у розмірі 25432,32 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі № 280/1323/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нарахування та виплати позивачу у 2022 році збільшення до пенсії, передбаченого п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без урахування середньомісячного заробітку в сумі 18580 (вісімнадцять тисяч п'ятсот вісімдесят) гривень 74 коп. та страхового стажу у розмірі повних 42 (сорок два) роки;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за 2022 рік, з урахуванням п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік, враховуючи середньомісячний заробіток в сумі 18580 (вісімнадцять тисяч п'ятсот вісімдесят) гривень 74 коп. та страховий стаж у розмірі повних 42 (сорок два) роки, з врахуванням вже виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Судом вказано, що Закон № 796-XII визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. В свою чергу, рішенням суду, яке набрало законної сили, підтверджено право позивача на отримання пенсії з врахуванням п. 2 ст. 56 вказаного Закону в редакції чинній на момент призначення пенсії за віком 12.02.2014, тобто до внесення змін до закону 11.10.2017, без умови призначення пенсії на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік. З наданої відповідачем копії рішення від 13.07.2022 № 92304019810 судом установлено, що страховий стаж позивача складає 42 р. 5 міс. 27 дн., а середньомісячний заробіток 18580,74 грн. Разом із тим, у рішенні від 15.02.2023 № 923040198310, яким позивачу здійснено перерахунок пенсії, в т.ч. за 2022 рік, доплата за понаднормовий стаж обраховується відповідачем із заробітку у розмірі 16298,90 грн. та страхового стажу в розмірі 40 р. 4 міс. 27 дн., що призводить до виплати зазначеної доплати у розмірі меншому, ніж встановлено чинним законодавством України. Суд звернув увагу, що відповідач не підтвердив суду належними та достовірними доказами правомірність визначення у рішенні від 15.02.2023 № 923040198310 середнього заробітку позивача у розмірі 16298,90 грн. та страхового стажу в розмірі 40 р. 4 міс. 27 дн. З цих підстав, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважав, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу у 2022 році збільшення до пенсії, передбаченого п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без урахування середньомісячного заробітку в сумі 18580,74 грн. та страхового стажу у розмірі повних 42 роки та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за 2022 рік, з урахуванням п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік, враховуючи середньомісячний заробіток в сумі 18580,74 грн. та страховий стаж у розмірі повних 42 роки, з врахуванням вже виплачених сум.
Не погодившись з рішенням суду, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подало апеляційну скаргу, згідно якої скаржник просить скасувати рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі № 280/1323/23 в частині задоволення позовних вимог, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Скаржник вказує, що згідно п.2 ст. 56 Закону №796, виключно у разі призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону №1058, позивач має право, за умови стажу роботи не менш як 20 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, але не вище 75 % заробітку. Зазначає, що розмір середнього заробітку позивача змінено лише у 2022 році, тому з цього часу виникають підстави для перерахунку пенсії, а на цей час зміни внесені Законом №2148 до ч.2 ст.56 Закону №796 є чинними і мають застосовуватися при здійсненні перерахунку пенсії позивача.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, та зазначає:
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (Категорії 2), що підтверджується копією відповідного посвідчення від 28.12.1993 серії НОМЕР_1 та перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду як отримувач пенсії за віком, призначеної згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 27.06.2022 у справі № 280/3271/22, крім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням п.2 ст.56 вказаного Закону в редакції чинній на момент призначення пенсії за віком 12.02.2014, тобто до внесення змін до закону 11.10.2017, без умови призначення пенсії на підставі ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із збільшенням її розміру на 1% заробітку, за кожен рік з врахуванням проведених виплат з моменту звернення з заявою про призначення пенсії, з врахуванням висновків суду.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 15.12.2022 у справі № 280/3271/22 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області задоволено частково. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.06.2022 року в адміністративній справі №280/3271/22 скасовано в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням п.2 ст.56 вказаного Закону в редакції чинній на момент призначення пенсії за віком 12.02.2014, тобто до внесення змін до закону 11.10.2017 року, без умови призначення пенсії на підставі ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із збільшенням її розміру на 1% заробітку, за кожен рік з врахуванням проведених виплат з 06.02.2014 року по 18.10.2021 року та в цій частині прийнято нову постанову, залишивши вимоги за цей період без розгляду. В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 27.06.2022 року в адміністративній справі №280/3271/22 залишено без змін.
Як вбачається із наданого відповідачем рішення від 15.02.2023 № 923040198310, позивачу здійснено перерахунок пенсії, в т.ч. за 2022 рік, донараховано доплату за понаднормовий стаж у розмірі 3259,78 грн., при цьому при обчисленні відповідач виходив із середньомісячного заробітку позивача в сумі 16298,90 грн. та страхового стажу в розмірі 40 р. 4 міс. 27 дн.
Суд звернув увагу, що надана позивачем копія рішення відповідача з таким самим номером та від тієї самої дати має інші відомості. Однак, сторонами визнається, що при перерахунку пенсії враховувались саме вищенаведені показники, отже суд взяв до уваги надану відповідачем копію рішення від 15.02.2023 № 923040198310.
Незгода з визначенням середньомісячного заробітку в сумі 16298,90 грн. та страхового стажу в розмірі 40 р. 4 міс. 27 дн. зумовила звернення позивача до суду.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Положеннями частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому, частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11.10.2017) передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Разом з тим, 11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (надалі - Закон № 2148-VIII), згідно із пунктом 3 частини другої розділу І якого частину другу статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» доповнено словами і цифрами: «у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону № 1058-IV».
Норма частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» свідчить про те, що обмеження у застосуванні пільгового обчислення стажу роботи стосуються саме «призначення пенсії», а не інших випадків.
Водночас, таке обмеження пов'язане з призначенням особі пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (Категорії 2).
Зі змісту матеріалів справи також вбачається, що пенсію позивачу призначено до набрання чинності Законом України № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Згідно наданої відповідачем копії рішення від 13.07.2022 № 92304019810 страховий стаж позивача складає 42 р. 5 міс. 27 дн., а середньомісячний заробіток 18580,74 грн.
В свою чергу, у рішенні від 15.02.2023 № 923040198310, яким позивачу здійснено перерахунок пенсії, в т.ч. за 2022 рік, доплата за понаднормовий стаж обраховується відповідачем із заробітку у розмірі 16298,90 грн. та страхового стажу в розмірі 40 р. 4 міс. 27 дн..
Як правильно враховано судом першої інстанції, рішенням суду у справі № 280/3271/22 визнано за позивачем право на перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції до 11.10.2017.
Колегія суддів зазначає, що відповідач, застосовуючи при спірному перерахунку пенсії позивачу редакцію ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що діє з 11.10.2017, не врахував, що у Законі № 2148-VIII відсутнє застереження про те, що зміни, які вносяться до частини другої статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», поширюються на обчислення розміру пенсії особам, яким така пенсія призначена до набрання чинності такими змінами.
Таким чином, зміни до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», внесені Законом № 2148-VIII, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Отже, посилання відповідача на зміну приписів ч. 2 статті 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що внесені Законом № 2148-VIII, як на правомірність своїх дій, є помилковими.
Відтак, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що відповідач не підтвердив суду правомірність визначення у рішенні від 15.02.2023 № 923040198310 середнього заробітку позивача у розмірі 16298,90 грн. та страхового стажу в розмірі 40 р. 4 міс. 27 дн.
З цих підстав, суд першої інстанції обґрунтовано вказав, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу у 2022 році збільшення до пенсії, передбаченого п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без урахування середньомісячного заробітку в сумі 18580,74 грн. та страхового стажу у розмірі повних 42 роки та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за 2022 рік, з урахуванням п. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожен рік, враховуючи середньомісячний заробіток в сумі 18580,74 грн. та страховий стаж у розмірі повних 42 роки, з врахуванням вже виплачених сум. Доводи апеляційної скарги цей висновок не спростовують.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи, апеляційний суд дійшов висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі № 280/1323/23 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.ст.328,329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко