Ухвала від 28.03.2024 по справі 160/27247/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

28 березня 2024 року м. Дніпросправа № 160/27247/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Іванова С.М.,

перевіривши на відповідність вимог Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі №160/27247/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулося до Третього апеляційного адміністративного суду через систему “Електронний суд” з апеляційною скаргою на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі №160/27247/23.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2024 року апеляційну скаргу залишено без руху та запропоновано скаржнику протягом десяти днів з моменту отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, звернутися до суду апеляційної інстанції із клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження із наведенням обґрунтованих та поважних причин для такого поновлення, якщо такі є, надати документ про сплату судового збору у визначеному Законом України "Про судовий збір" розмірі.

Зазначена ухвала мотивована тим, що скаржником пропущено строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, оскільки копію рішення ним отримано 21 листопада 2023 року, а з апеляційною скаргою скаржник звернувся 08 березня 2024 року. Також скаржником не було долучено до апеляційної скарги документ про сплату судового збору у визначеному Законом України "Про судовий збір" розмірі.

Ухвалу Третього апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2024 року скаржник отримав 15 березня 2024 року, що підтверджується довідкою про доставку до електронного кабінету скаржника через підсистему “Електронний суд” зазначеної ухвали суду.

На виконання вимог ухвали суду, скаржником було подано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, в обґрунтування якого вказано те, що пропуск строку відбувся через велике навантаження на юридичний відділ.

Також скаржник просить продовжити строк на усунення недоліків апеляційної скарги з огляду на відсутність коштів на рахунку для сплати судового збору.

Розглянувши клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, суд не вбачає підстав для його задоволення з огляду на наступне.

В обґрунтування великого навантаження на юридичний відділ, з яким скаржник пов'язкує пропуск строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, було надано аналіз вхідної кореспонденції протягом січня 2024 року.

Разом з тим, з огляду на те, що строк на апеляційне оскарження для скаржника розпочався 22.11.2023 року (наступний день після отримання копії оскаржуваного рішення) і закінчися 21 грудня, надана аналітика за січень 2024 року є недоречною.

За таких обставин, клопотання про поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції задоволенню не підлягає.

Розглянувши клопотання про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

У відповідності до ст.129 Конституції України та ст.8 КАС України, однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 15 травня 2008 року "Надточій проти України" принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що безпідставне продовження строків на усунення недоліків апеляційної скарги на доволі великий строк може призвести до затягування строку набрання законної сили рішенням суду першої інстанції у цій справі, та відповідно призведе до надання переваги одній зі сторін судового процесу - суб'єкта владних повноважень, що є неприпустимим.

У пункті 74 рішення Європейського Суду з прав людини "Лелас проти Хорватії" суд звертав увагу на те, що "держава, чиї органи влади не дотримувалися своїх власних внутрішніх правил та процедур, не повинна отримувати вигоду від своїх правопорушень та уникати виконання своїх обов'язків. Іншими словами, ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи, особливо якщо при цьому немає жодного іншого приватного інтересу".

У справі "Рисовський проти України" Європейський Суд з прав людини "... підкреслює особливу важливість принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок … і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси…".

При цьому, скаржник посилаючись на відсутність коштів для сплати судового збору не надав виписки по рахунках, зокрема, з яких сплачується судовий збір за час з початку перебігу строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції і до дати звернення із клопотанням про продовження строку на усунення недоліків, що виключає можливість суд встановити наявність у скаржника можливості сплатити судовий збір і, відповідно, наявність підстав для продовження строку на усунення недоліків.

У зв'язку з чим клопотання про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги задоволенню не підлягає.

Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження в разі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

Приймаючи до уваги те, що скаржником пропущено строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, а наведені ним підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження не є поважними, суд вважає необхідне відмовити у відкритті апеляційного провадження.

Керуючись пунктом 4 частини 1 статті 299 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про поновлення строку на апеляційне оскарження - відмовити.

У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги - відмовити.

Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2023 року у справі №160/27247/23.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повне судове рішення складено та підписано 28 березня 2024 року.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя С.В. Сафронова

суддя С.М. Іванов