Постанова від 28.03.2024 по справі 200/6682/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2024 року справа №200/6682/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т..Г, розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2023 року (повне судове рішення складено 22 грудня 2023 року) у справі № 200/6682/23 (суддя в І інстанції Аляб'єв І.Г.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

21.11.2023 до Донецького окружного адміністративного суду, надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.08.2023 №262340022081 про відмову в призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 на малолітніх утриманців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_4 на малолітніх утриманців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 за померлого годувальника ОСОБА_4 з дня наступного за днем її смерті, а саме з 11.07.2023; стягнути з відповідачів судові витрати.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначав, що він перебував у шлюбі з ОСОБА_4 . У них є двоє дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дружина позивача ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач 22.08.2023 звернулася до управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно ст.36 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV). Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.08.2023 №262340022081 йому було відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю у годувальника необхідного страхового стажу. До страхового стажу ОСОБА_4 не зараховано період одержання допомоги по безробіттю з 10.12.2008 по 04.12.2009, оскільки документально не підтверджений зв'язок прізвищ ОСОБА_5 . Свідоцтво про укладання, розірвання шлюбу ОСОБА_5 заявником не надавалися. Позивач вважав протиправним оскаржуване рішення, оскілки зміна прізвища його померлої дружини не може бути підставою для позбавлення позивача права на соціальний захист, а саме права на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2023 року позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.08.2023 №262340022081 про відмову в призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_1 на малолітніх утриманців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.08.2023 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до вимог законодавства, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що для визначення права на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до частини першої статті 36 Закону № 1058-IV необхідним є наявність у годувальника певного страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.

До страхового стажу роботи померлої годувальниці не зарахований період отримання допомоги по безробіттю з 10.12.2008 по 04.12.2009 згідно записів трудової книжки від 30.06.2005 серії НОМЕР_1 , оскільки документально не підтверджений зв'язок прізвищ ОСОБА_5 , а саме не надано документ про зміну прізвища ОСОБА_5 .

Таким чином, апелянт наголошує, що оскільки у померлого годувальника відсутній необхідний страховий стаж, то відсутні правові підстави для призначення ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону № 1058 на малолітніх утриманців ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 є громадянином України, що підтверджено паспортом НОМЕР_3 .

Шлюб між ОСОБА_1 , та ОСОБА_6 , було зареєстровано 12.09.2019, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , виданого Деснянським районним у м. Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві.

ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є батьками ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_5 від 18.02.2020 та серії 708553 від 18.02.2020 відповідно.

Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим 10.07.2023 Київським відділом державної реєстрації смерті Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Голодьки, Тетіївського району Київської області.

ОСОБА_1 звернувся із заявою 22.08.2023 за №13875 щодо призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника згідно ст.36 Закону №1058-IV.

29.08.2023 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було прийнято рішення № 262340022081 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника у зв'язку з відсутністю у годувальника необхідного страхового стажу. Страховий стаж померлого годувальника складає 6 роки 8 місяців 11 днів. До страхового стажу не зараховано згідно записів у трудовій книжці від 30.06.2005 серії НОМЕР_7 період одержання допомоги по безробіттю з 10.12.2008 по 04.12.2009, оскільки документально не підтверджений зв'язок прізвищ ОСОБА_5 . Свідоцтво про укладання, розірвання шлюбу ОСОБА_5 заявником не надавалися.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, апеляційний суд виходить з такого.

Спершу слід зазначити, що рішення місцевого суду оскаржено відповідачем. Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Таким чином, оскільки судове рішення позивачем не оскаржене, апеляційному перегляду підлягає рішення місцевого суду лише в частині, в якій задоволені позовні вимоги. В іншій частині судове рішення апеляційному перегляду не підлягає і має бути залишено без змін.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов'язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон № 1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

За змістом частини першої статті 36 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Відповідно до пункту 2 частини другої статті 36 Закону № 1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Частиною першою статті 32 Закону № 1058-IV передбачено, що особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності, за наявності такого страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією: для осіб з інвалідністю III групи від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років.

Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Наведене кореспондується положеннями ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV, за якими страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Як зазначено в оскаржуваному рішенні № 262340022081 від 29.08.2023 про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника Головним управлінням Пенсійного фону України в Донецькій області, до страхового стажу не зараховано згідно записів у трудовій книжці від 30.06.2005 серії НОМЕР_7 період одержання допомоги по безробіттю з 10.12.2008 по 04.12.2009, оскільки документально не підтверджений зв'язок прізвищ ОСОБА_5 . Свідоцтво про укладання, розірвання шлюбу ОСОБА_5 заявником не надавалися.

Щодо зарахування періоду отримання допомоги по безробіттю.

Статтею 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Згідно з частиною 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Таким чином до 01.01.2004 стаж підтверджується документально, в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV.

Підпунктом "а" частини 3 статті 56 Закону № 1788-XII передбачено, що до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.

Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій передбачено, що період отримання допомоги по безробіттю підтверджується до 01 січня 2010 року на підставі записів у трудовій книжці, а починаючи з 01 січня 2010 року - довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку.

Відповідно до трудової книжки ОСОБА_4 від 30.06.2005 серії НОМЕР_7 у період з 10.12.2008 по 04.12.2009 перебувала на обліку в Тетіївському районному центрі зайнятості та отримувала допомогу по безробіттю.

Крім того, рішенням Маневицького районного суду Волинської області від 09.07.2014 у справі №164/711/14-ц шлюб зареєстрований 7 червня 2008 року Голодьківською сільською радою Тетіївського району Київської області, актовий запис №3 між ОСОБА_7 та ОСОБА_8 розірвано. Після розірвання шлюбу ОСОБА_9 залишено прізвище - ОСОБА_10 .

12.09.2019 укладено шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , виданого Деснянським районним у м. Києві відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у місті Києві.

Таким чином, ОСОБА_6 07.06.2008 змінила прізвище на ОСОБА_11 .

09.07.2014 ОСОБА_9 після розірвання шлюбу за рішенням суду у справі №164/711/14-ц повернула дівоче прізвище - ОСОБА_10 .

ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_6 при укладанні шлюбу взяла прізвище чоловіка - ОСОБА_12 .

Матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що трудова книжка від 30.06.2005 серії НОМЕР_7 містить неправдиві або недостовірні відомості щодо спірного періоду, тому зазначені відповідачем недоліки не можуть бути самостійною підставою для відмови у зарахуванні періоду одержання допомоги по безробіттю з 10.12.2008 по 04.12.2009 згідно з вказаною трудовою книжкою до страхового стажу ОСОБА_4 , що враховується при призначенні пенсії.

Щодо позовних вимог про зобов'язання призначити ОСОБА_1 з 11.07.2023 пенсію у зв'язку з втратою годувальника слід зазначити, що обчислення страхового стажу та призначення пенсії є дискреційними повноваженнями пенсійного органу.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених законодавцем повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України).

У випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 статті 245 КАС України, суд може зобов'язати відповідача суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що з метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України необхідно вийти за межі позовних вимог, обрати належний спосіб захисту порушеного права позивача та зобов'язати визначений орган призначення пенсії повторно розглянути заяву позивача від 22.08.2023 про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до вимог законодавства, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.

Щодо підстав розгляду заяви позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області та визначення належного органу Пенсійного фонду, яким має здійснюватися розгляд заяви позивача про призначення пенсії.

Порядок приймання оформлення та розгляду документів, поданих для призначення (перерахунку пенсії) встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до абз.13 п. 4.2 вказаного Порядку після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з п. 4.3 Порядку створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до п. 4.10 Порядку після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії.

З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та прийняття рішення за заявою позивача від 22.08.2023 здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку. Проте, з огляду на неналежне виконання визначеним пенсійним органом його повноважень щодо розгляду заяви позивача, що потягло за собою порушення прав позивача, суд вважає наявними підстави покласти обов'язок щодо повторного розгляду заяви про призначення пенсії позивачу на Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, як визначеного суб'єкта призначення.

З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, місцевий суд дійшов правильного висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з виходом за межі позовних вимог.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22 грудня 2023 року у справі № 200/6682/23 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 28 березня 2024 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук