28 березня 2024 р. № 400/1984/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаДепартаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54001,
провизнання протиправним та скасування рішення від 15.11.2023 № 3942/09.02-11-01, зобов'язання вчинити певні дії,
01 березня 2024 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (далі - відповідач) про:
визнання протиправним та скасування рішення, яке оформлено листом відповідача від 15.11.2023 № 3942/09.02-11-01;
зобов'язання відповідача призначити позивачу допомогу (пенсії) по інвалідності з дати звернення 09.02.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 09 по 16 лютого 2023 року він пройшов огляд медико-соціальною комісією, за результатами якої набув статусу особи з інвалідністю ІІ групи. 09.02.2023 позивач звернувся до відповідача про встановлення йому соціальної допомоги у зв'язку з отриманням ним статусу особи інвалідністю ІІ групи, яка була призначена йому з 16.10.2023. Вважаючи, що відповідач зобов'язаний був встановити і виплачувати йому вказану допомогу з 09.02.2023, він звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
У відзиві на позовну заяву від 12.03.2024 № 152/08 відповідач заперечив проти позову і просив у задоволені позовних вимог відмовити, умотивувавши свою позицію тим, що державна соціальна допомога особі з інвалідністю призначена позивачу з дати його звернення до відповідача із заявою про її виплату, тобто відповідно до пункту 11 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 № 261 (далі - Порядок № 261). Оскільки позивач звернувся за призначення вказаної допомоги 16.10.2023, тому саме з цієї дати вона і була йому призначена. Крім цього, відповідач наголосив на тому, що його лист від 15.11.2023 № 3942/09.02-11-01 не є рішенням про відмову в призначенні соціальної допомоги, а носить лише роз'яснювальний / консультативний характер.
У відповідях на відзив від 14.03.2024 і від 20.03.2024 позивач підтримав свої позовні вимоги, закцентувавши увагу на тому, що:
відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (далі - Закон № 1727-IV) і пункту 11 Порядку № 261 державна соціальна допомога особам з інвалідністю підлягає призначенню з дня встановлення інвалідності;
він звертався протягом трьох місяців з дня встановлення йому інвалідності до органів Пенсійного фонду України про призначення йому пенсії по інвалідності, однак рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 02.05.2023 йому відмовлено в її призначенні;
Законом № 1727-IV не встановлено письмову форму відповідного рішення, а тому лист від 15.11.2023 № 3942/09.02-11-01, який вказує на зазначені спірні обставини, слід рахувати як таке, яке оскаржується.
Ухвалою суду від 04.03.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, встановленому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
16.02.2023 позивачу встановлено ІІ групу інвалідності, що підтверджується Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 16.02.2023 серія 12 ААВ № 650382.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 02.05.2023 № 143250015706 позивачу відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 14 років, про що він був проінформований листом Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 03.07.2023 № 12557-12138/Т-02/8-1400/23.
16.10.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, а саме: державної соціальної допомоги особі з інвалідністю ІІ групи.
Відповідно до довідки відповідача від 26.01.2024 позивач отримує з жовтня 2023 року державну соціальну допомогу особи з інвалідністю ІІ групи.
02.11.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення йому вищевказаної державної соціальної допомоги з дня встановлення йому інвалідності, за результатами розгляду якої відповідач листом від 15.11.2023 № 3942/09.02-11-01 повідомив його про відсутність правових підстав для цього та про те, що допомога йому призначена з дня відповідного звернення.
Вважаючи вищенаведену відмову протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 49 Основного Закону України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону № 1727-IV громадяни України, які є дітьми померлого годувальника або досягли віку, встановленого статтею 1 цього Закону, і не мають права на пенсію, або є особами з інвалідністю і не мають права на пенсію по інвалідності або державну допомогу у зв'язку з інвалідністю та постійно проживають на території України, мають право на державну соціальну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Абзацом третім статті 1 Закону № 1727-IV передбачено, що особа, яка не має права на пенсію, - дитина померлого годувальника (у тому числі народжена до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника), який на день смерті не мав страхового стажу, необхідного для призначення пенсії для особи з інвалідністю III групи (далі - дитина померлого годувальника), особа, яка досягла 65 років та не має права на пенсію відповідно до закону.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 Закону № 1727-IV державна соціальна допомога згідно із цим Законом призначається особі, яка є дитиною померлого годувальника або досягла віку, встановленого статтею 1 цього Закону, та не мають права отримувати у зв'язку з цим пенсію відповідно до закону, або визнана особою з інвалідністю у встановленому порядку.
Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державна соціальна допомога на догляд призначаються з дня звернення за допомогою. Якщо звернення за допомогою відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення віку, встановленого статтею 1 цього Закону або встановлення інвалідності, допомога призначається з дня досягнення віку, встановленого статтею 1 цього Закону або визнання осіб особами з інвалідністю органами медико-соціальної експертизи. Допомога дитині померлого годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду допомоги надійшло не пізніше 12 місяців з дня смерті годувальника (частина перша статті 5 Закону № 1727-IV).
Згідно з абзацами першим і другим пункту 11 Порядку № 261 соціальна допомога призначається з дня звернення за допомогою.
У разі коли звернення за соціальною допомогою відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особами віку, встановленого статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» або встановлення інвалідності, допомога призначається відповідно з дня досягнення особами віку, встановленого статтею 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» або встановлення МСЕК інвалідності особі.
Таким чином, державна соціальна допомога особі з інвалідністю призначається з дня встановлення МСЕК інвалідності у випадку, якщо така особа звернулась за нею не пізніше трьох місяців з дня встановлення МСЕК їй інвалідності.
В усіх інших випадках така допомога призначається особам з інвалідністю з дня звернення за нею.
Суд встановив, що відповідно до Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 16.02.2023 серія 12 ААВ № 650382 інвалідність позивачу встановлена 16.02.2023.
Звернувся позивач до відповідача про призначення йому державної соціальної допомоги особі з інвалідністю 16.10.2023, тобто через вісім місяців.
Відтак відповідач правомірно призначив її позивачу з дати його звернення (16.10.2023), оскільки він звернувся з відповідною заявою значно пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Водночас суд врахував, що позивач звернувся до відповідача про призначення йому державної соціальної допомоги особи з інвалідністю більш чим через три місяці з дня отримання листа Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 03.07.2023 № 12557-12138/Т-02/8-1400/23, яким його було проінформовано про відмову в призначенні йому пенсії по інвалідності у зв'язку з недостатністю необхідного страхового стажу.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
З огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54001; код ЄДРПОУ: 03194499) про визнання протиправним та скасування рішення, яке оформлено листом департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 15.11.2023 № 3942/09.02-11-01, та зобов'язання департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради призначити ОСОБА_1 допомогу (пенсії) по інвалідності з дати звернення 09.02.2023 - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 28 березня 2024 року