Рішення від 28.03.2024 по справі 400/12521/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2024 р. № 400/12521/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачів1. Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, 2. Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, пр. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, 69005,

провизнання протиправним та скасування рішення від 02.08.2023 року № 143750003002; зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Миколаївській області) та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 02.08.2023 року № 143750003002 про відмову щодо переходу з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 02.01.1984 року по 02.01.1986 року в Районному управлінні сільського господарства на посаді старшого економіста-контролера; з 02.01.1986 року по 12.08.1987 року в Березанському районному агропромисловому об'єднанні на посаді старшого ревізора; з 13.08.1987 року по 01.07.1997 року в Березанському районному відділі внутрішніх справ Управління внутрішніх справ Миколаївського облвиконкому на посадах виконуючого обов'язки бухгалтера та бухгалтера;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.07.2023 року щодо переходу з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу».

Ухвалою від 11.10.2023 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

В обґрунтуання своїх вимог позивач зазначила, відповідач 2 протиправно не врахував до стажу державної служби періоди роботи з 02.01.1984 року по 02.01.1986, з 02.01.1986 року по 12.08.1987 року, з 13.08.1987 року по 01.07.1997 року, які підтверджені записами у трудовій книжці.

На переконання позивача, у неї є право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідачі відзив на адміністративний позов не надали.

Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058)

27.07.2023 року позивач звернулась до ГУ ПФУ в Миколаївській області з заявою про переведення її з пенсії за віком згідно Закону № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ (далі - Закон № 889).

Згідно п. 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи, для здійснення виплати пенсії.

Заява позивача від 27.07.2023 року відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалась ГУ ПФУ в Запорізькій області, яким 02.08.2023 року винесено рішення № 143750003002 позивачу відмовлено у у переведенні з пенсії за віком за Законом № 1058 на пенсію за віком за Законом № 889.

Підстава відмови: до стажу державної служби можливо врахувати періоди роботи з 01.07.2019 року по 14.09.1998 року в Березанській РДА, з 15.03.2006 року по 01.11.2011 року в контрольно-ревізійному відділі Березанського район, з 04.06.2013 року по 12.05.2015 року в УСЗН Березанської РДА, з 13.05.2015 року по 01.05.2016 року в Миколаївському обласному військоматі.

Стаж роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби станом на 01.05.2016 року складає 09 років 08 місяців 28 днів, що є недостатнім для призначення пенсії згідно Закону № 889.

Не погоджуючись з зазначеним, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону 1058, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

До стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889).

Згідно положень ст.ст. 1, 2, 22 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року № 2493-ІІІ, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.

До стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889.

Відповідно до п. 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Таким чином, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 (далі - Порядок № 283).

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постанові від 26.066.2018 року у справі № 735/939/17.

Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком. У Додатку до вказаного Порядку наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Окрім цього, згідно із п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, / судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно- ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст.490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державшу службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Також, відповідно до Методики щодо зарахування(включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженого наказом Головного управління державної служба України від 12.10.2007 року № 270/551, робота(служба) в апараті органів внутрішніх справ, а саме: у Міністерстві внутрішніх справ України (структурних підрозділах центрального апарату Міністерства), головних управлінь/управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, міських управлінь і відділів, управлінь і відділів на транспорті та інших , визначених відповідними наказами Міністерства внутрішніх справ України - зараховується до стажу державної служби.

Визначення належності посад працівників органів внутрішніх справ, за якими не присвоюються спеціальні звання, до посад керівних працівників або спеціалістів здійснюється на підставі положень Класифікатора професій ДК 003:95, затвердженого наказом Держстандарту України від 27.07.1999 року № 257, Класифікатора професій ДК 003:2005, затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 26.12.-2005 № 375, а також посадових інструкцій працівників. Відповідно до зазначеного Класифікатора професій, посада бухгалтера віднесена до посад спеціалістів

Таким чином, періоди роботи позивача з 02.01.1984 року по 02.01.1986 року в Районному управлінні сільського господарства на посаді старшого економіста-контролера; з 02.01.1986 року по 12.08.1987 року в Березанському районному агропромисловому об'єднанні на посаді старшого ревізора; з 13.08.1987 року по 01.07.1997 року в Березанському районному відділі внутрішніх справ Управління внутрішніх справ Миколаївського облвиконкому на посадах виконуючого обов'язки бухгалтера та бухгалтера, зараховуються до стажу державної служби.

Отже, рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області від 02.08.2023 року № 143750003002 є протиправним та підлягає скасуванню.

Одночасно з цим, оскільки позивач перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області, то саме цей пенсійний орган зобов'язаний здійснити врахування відповідних періодів та повторно розглянути заяву позивача від 27.07.2023 року.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки оскаржуване рішення винесеного ГУ ПФУ в Запорізькій області, судові витрати підлягаються стягненню на користь позивача за рахунок даного пенсійного органу.

Керуючись ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) та Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012) - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 02.08.2023 року № 143750003002 про відмову у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до стажу державної служби періоди роботи з 02.01.1984 року по 02.01.1986 року в Районному управлінні сільського господарства на посаді старшого економіста-контролера; з 02.01.1986 року по 12.08.1987 року в Березанському районному агропромисловому об'єднанні на посаді старшого ревізора; з 13.08.1987 року по 01.07.1997 року в Березанському районному відділі внутрішніх справ Управління внутрішніх справ Миколаївського облвиконкому на посадах виконуючого обов'язки бухгалтера та бухгалтера.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) від 27.07.2023 року щодо переходу з пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу».

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, 69005, код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 28.03.2024 року.

Суддя О.В. Малих