Рішення від 28.03.2024 по справі 380/3445/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 березня 2024 рокусправа № 380/3445/24

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області

про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 16.01.2024 року щодо відмови видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2023 року - за посадою головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 14 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2023 року - за посадою головного спеціаліста відділу обслуговування громадян № 14 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, та врахувати її для обчислення пенсії за віком починаючи з 18.01.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивачка покликається на те, що вона є особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, та має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, а відтак має право на призначення пенсії державного службовця згідно з приписами ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII. Записами трудової книжки від 23 вересня 1982 року НОМЕР_1 підтверджується те, що позивачка з 23.05.2000 по 04.01.2024 працювала на посадах віднесених до категорій посад державних службовців. 08.01.2024 позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою щодо надання довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за відповідною посадою за грудень 2023 року. Відповідач листом від 16.01.2024 відмовив позивачці у видачі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби з посиланням на відсутність у неї необхідного стажу державного службовця - 20 років.

Позивачка вказує, що при переведенні її на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу” її стаж роботи на посадах державної служби становив 23 рік, 07 місяців та 13 днів. Тому вважає, що відповідач протиправно відмовив у видачі їй вищевказаної довідки.

Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що 04.01.2024 згідно наказу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 04.01.2024 №8-О «Про звільнення ОСОБА_1 » позивачка звільнена з посади за угодою сторін на підставі частини 2 статті 86 Закону №889. За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 призначено пенсію за віком, як матері особи з інвалідністю з дитинства, з 15.04.2013 відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до заяви від 18.01.2024 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії у зв'язку із звільненням з роботи з 05.01.2024, та з 18.01.2024 переведено з пенсії на віком відповідно до Закону №1058 на пенсію за віком згідно Закону №889. За даними трудової книжки стаж роботи позивачки на посадах, що дають право на призначення пенсії згідно із Законом №889, станом на 01 травня 2016 року складає 15 років 11 місяців 10 днів. Спеціальний стаж державного службовця станом на 31.12.2023 становить 23 року 07 місяців 07 днів.

Відповідач вважає, що вимога щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області видати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року є безпідставною. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Позивачка подала відповідь на відзив на позовну заяву, вказує, що доводи викладені Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області є необґрунтованими та не відповідають фактичним обставинам справи. Просить задовольнити позовні вимоги.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 з 23.05.2000 року по 04.01.2024 року працювала на посадах, що належать до посад державної служби. Стаж роботи на посадах державної служби становить 23 роки 07 місяців 13 днів.

Наказом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 04.01.2024 року № 8-О “Про звільнення ОСОБА_1 ” з 04.01.2024 року позивачку звільнено з посади за угодою сторін на підставі ч. 2 ст. 86 Закону України “Про державну службу”, про що також зроблено запис № 37 від 04.01.2024 року у трудовій книжці від 23 вересня 1982 року НОМЕР_2 .

08.01.2024 року позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просила видати їй довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби із зазначенням виплат в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за грудень 2023 року

Відповідач листом від 26.01.2024 відмовив позивачці у видачі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, з посиланням на відсутність необхідного стажу державного службовця - 20 років станом на 01.05.2016, вказавши що стаж позивачки на вказану дату становив 15 років 11 місяців 10 днів.

Позивачка не погодившись з діями відповідача щодо відмови у видачі Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, звернулась з цим позовом до суду

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених у статті 25 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 № 889-VІІІ передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Постановою Кабінету Міністрів України № 622 від 14 вересня 2016 р. затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі Порядок 622).

Згідно п.4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям затверджені Постановою правління Пенсійного фонду України № 1 3 від 17 січня 2017 р. Зокрема затверджено форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Згідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 № 913190152637 від 24.01.2024 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , стаж державної служби позивачки становить понад 20 років, що також підтверджується також виданою Головним управлінням ПФУ у Львівській області довідкою № 54-Ф від 18.01.2024.

Отже, відповідач неправомірно відмовив позивачці у видачі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Суд не приймає до уваги покликання відповідача на те, що у спірному випадку належить враховувати стаж роботи заявника станом на 01.05.2016, оскільки такі доводи є необґрунтованими.

Щодо вимоги позивачки зобов'язати відповідача обчислити з 16 січня 2024 року пенсію за віком ОСОБА_1 відповідно до статті 37 ЗУ “Про державну службу “ від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ та пунктів 10.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. № 889-УШ з урахуванням заробітної плати за довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за грудень 2023 року, суд вважає такі вимоги передчасними. Лише після видачі відповідної довідки (з зазначенням у ній номеру та дати видачі), і надання її на розгляд органу пенсійного фонду така підлягає врахуванню для призначення пенсії ОСОБА_1 .

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Приписами частини 1 статті 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Сплачений позивачкою судовий збір у розмірі 1211,20 грн. підлягає стягненню на користь позивачки з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у видачі ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за грудень 2023 року для обчислення пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) судовий збір на суму 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна