Запорізької області
11.10.10 Справа № 19/185/10
Суддя
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Позиція Плюс” (вул.. Українська, 2-а, кв. 3, м. Запоріжжя, 69095)
Відповідач: Відкрите акціонерне товариство “Дніпроенерго” (69006, м. Запоріжжя, вул.. Добролюбова, 20)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Приватний підприємець ОСОБА_1, м. Запоріжжя (АДРЕСА_1)
Про визнання недійсними результатів тендеру та застосування наслідків недійсності правочину
Суддя Даценко Л.І.
Присутні:
Від позивача -директор Неласий В.Є., протокол № 2 від 20.08.08р.;
Пацалюк Р.В., дов. № б/н від 11.10.10р.;
Від відповідача -Грипич Л.Ю., дов. № 10/4308-52 від 02.04.10р.;
Мажара О.О., дов. № 10/4351-73 від 06.04.10р.;
Третя особа -особисто ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1 виданий 05.10.1996р.
Заявлено позов Товариством з обмеженою відповідальністю “Позиція Плюс” до Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенерго” про визнання недійсними результатів тендеру та застосування наслідків недійсності правочину.
Ухвалою суду від 15.09.2010р. порушено провадження у справі № 19/185/10, судове засідання призначено на 11.10.2010р.
Справу розглянуто 11.10.2010р. В засіданні суду, на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, за згодою сторін оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені вимоги та просить, визнати недійсним рішення тендерного комітету від 26.07.2010р., згідно протоколу розкриття тендерних (цінових) пропозицій на другому етапі за процедурою “редукціон” № 342/Р, яким прийнято пропозиції та визнано ПП ОСОБА_6 переможцем оголошених ВАТ “Дніпроенерго” торгів на закупівлю продукції друкованої іншої (плакати з охорони праці та пожежної безпеки).
Відповідач заперечує проти позовних вимог та просить в задоволенні позову відмовити у повному обсязі, посилаючись на те, що тендерним комітетом ВАТ “Дніпроенерго” акцентовано тендерну пропозицію з найнижчою ціною.
Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що відповідно до п.п. 1 п. 2 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, акцепт тендерної пропозиції - це прийняття замовником тендерної, пропозиції, яку визнано найбільш економічно вигідною.
Окрім того, Законом України «Про здійснення державних закупівель»(що є чинним на даний час) рішення замовника, прийняте за розглядом звернення, може бути оскаржене до органу оскарження або протягом 30 днів з дня його прийняття до суду. Встановлений Законом строк є присічним і не може бути поновленим. Заявником порушено вимоги Закону, оскільки рішення винесено 26.07.2010р., про що свідчить протокол № 342/Р від 26.07.2010р., а оскаржено його позивачем до суду 14.09.2010р.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянув матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підставах:
31.05.2010 тендерним комітетом Замовника було прийнято рішення про закупівлю продукції друкованої іншої (плакати з охорони праці та пожежної безпеки) (протокол засідання тендерного комітету щодо організації проведення процедури закупівлі на закупівлю товарів та послуг від 31.05.2010 №238/затв.проц.). обрана процедура закупівлі -редукціон.
03.06.2010 на засіданні тендерного комітету було затверджено тендерну документацію (протокол № 239/затв. від 03.06.2010 р.)
Оголошення про проведення процедури закупівлі було оприлюднене у Віснику Державних закупівель № 24(412) від 14.06.2010 (оголошення № 18981).
Відповідно до п. 712 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, процедура редукціону проводиться двома етапами:
- на першому етапі всім учасникам пропонується по/дати попередні тендерні пропозиції без зазначення ціни. Тендерна документація повинна включати вимоги щодо технічних, якісних та інших характеристик предмета закупівлі, умови поставки і оплати, кваліфікаційні вимоги;
- на другому етапі замовник пропонує учасникам, попередні тендерні пропозиції яких не було відхилено на першому етапі, подати остаточні тендерні пропозиції із зазначенням ціни.
05.07.2010 року відбулося розкриття тендерних пропозицій на 1 етапі за процедурою «редукціон»(протокол №294/1 від 05.07.2010 року), на який було подано наступні тендерні пропозиції:
- Товариство з обмеженою відповідальністю „Виробнича Компанія «САН», м. Дніпропетровськ;
- Приватне підприємство „Автоматика. Інтернет. Зв'язок", м. Запоріжжя;
- ТОВ «Позиція-Плюс», м. Запоріжжя;
- Приватний підприємець ОСОБА_6
Тендерні пропозиції учасників були розглянуті на їх відповідність кваліфікаційним та іншим вимогам тендерної документації і на другий етап торгів було запрошено двох учасників: Товариство з обмеженою відповідальністю «Позиція-Плюс» та ФОП ОСОБА_6
26.07.2010 відбулося розкриття тендерних (цінових) пропозицій на 2 етапі за процедурою «редукціон».
Відповідно до ч. 4 п. 712 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, під час розкриття тендерних пропозицій на другому етапі замовник оголошує найменування та місцезнаходження кожного учасника і ціну кожної тендерної пропозиції в порядку зменшення та пропонує присутнім представникам учасників зменшувати ціну тендерної пропозиції на крок редукціону, який зазначається в тендерній документації. Початковою ціною для редукціону вважається найнижча ціна із поданих тендерних пропозицій. Згоду на зменшення ціни тендерної пропозиції присутні представники учасників підтверджують шляхом підняття карток, на яких зазначено найменування учасника. Якщо після триразового оголошення початкової або наступної ціни жоден з учасників не запропонував нової ціни, редукціон припиняється і переможцем ' оголошується учасник, який був названий останнім та запропонував найнижчу ціну.
На 2 етапі Товариством з обмеженою відповідальністю «Позиція-Плюс»було запропоновано кінцеву (остаточну) ціну тендерної пропозиції - 89 174,40 грн., а фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 - 85 174,40 грн. (протокол про розкриття тендерних (цінових) пропозицій на II етапі за процедурою «редукціон»№ 342/Р від 26.07.2010)
Відповідно до п. 28.1. тендерної документації замовник на 2 етапі торгів акцептує тендерну пропозицію Учасника, який був названий останнім при проведенні редукціону та запропонував найнижчу ціну.
У зв'язку з цим, тендерним комітетом ВАТ «Дніпроенерго»було прийнято рішення акцептувати тендерну пропозицію № 34/250/11/01 від 26.07.2010 підприємця ОСОБА_6, м. Запоріжжя, на закупівлю 22.22.1 продукції друкованої іншої (плакати з охорони праці та пожежної безпеки, знаки безпеки) на суму 85 174,40 грн.
Таким чином, тендерним комітетом ВАТ «Дніпроенерго»акцептовано тендерну пропозицію з найнижчою ціною.
Що стосується позиції позивача щодо того, що його ціна містить в собі ПДВ (оскільки ТОВ «Позиція Плюс»платником податку на додану вартість), а ціна ФОП ОСОБА_7 вказана без ПДВ (оскільки він не є платником ПДВ), то слід зазначити наступне:
Відповідно до п.п. 25 п. 2 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, учасник процедури закупівлі - це фізична чи юридична особа (резидент або нерезидент), що підтвердила намір взяти участь у процедурі закупівлі та подала тендерну пропозицію або взяла участь у переговорах при проведенні процедури закупівлі в одного учасника. Філія (представництво) юридичної особи може бути учасником процедури закупівлі лише у разі, коли юридична особа надає їй відповідні повноваження.
Відповідно до п. 8 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється за такими принципами:
- максимальна економія та ефективність;
- добросовісна конкуренція серед учасників; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівлі; недискримінація учасників;
- об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій;
- запобігання корупційним діям і зловживанням.
Таким чином, законодавець закріпив рівні права між учасниками процедури закупівлі (тобто між фізичними особами, фізичними особами-підприємцями та юридичними особами).
Отже одним із основних принципів здійснення державних закупівель є максимальна економія та ефективність.
Відповідно до п.п. 1 п. 2 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, акцепт тендерної пропозиції - це прийняття замовником тендерної, пропозиції, яку визнано найбільш економічно вигідною.
Відповідно до п. 56 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, Замовник визначає переможця торгів з числа учасників, тендерні пропозиції яких не були відхилені, на підставі критеріїв і методики оцінки тендерних пропозицій, зазначених у тендерній документації.
Критеріями оцінки можуть бути, зокрема: ціна; строк поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; якість та функціональні характеристики, екологічна чистота; післяпродажне обслуговування та інше.
Таким чином, Положенням чітко встановлено, що найбільш вигідною пропозицією (за умови дотримання всіх інших критеріїв) вважається пропозиція, в якій учасником запропоновано найнижчу ціну. При цьому, ціна - це грошове визначення вартості продукції (робіт, послуг) (ч. 1 ст. 189 ГК України), атому, наявність чи відсутність ПДВ у складі ціни згідно до вимог Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, не може впливати на визначення замовником тендерної пропозиції з найнижчою ціною.
Відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель»(що є чинним на даний час) рішення замовника, прийняте за розглядом звернення, може бути оскаржене до органу оскарження або протягом 30 днів з дня його прийняття до суду. Цей строк не може бути поновлено.
Як вбачається з матеріалів справи рішення тендерного комітету замовника, що є предметом розгляду у даній справі, було прийнято 26.07.2010 р., про що свідчить протокол №342/Р від 26.07.2010, а позовна заява була надана до суду 14.09.2010 р. тобто після сплину тридцяти денного строку з дня прийняття рішення замовником.
Враховуючи вищенаведене, Господарський суд Запорізької області відмовляє у задоволені позову Товариству з обмеженою відповідальністю “Позиція Плюс” в повному обсязі.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст.. ст.. 22, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, п. 1 ст. 189 Господарського кодексу України, суд
В позові відмовити.
Суддя Л.І.Даценко
Рішення оформлено і підписано згідно із вимогами ст.84 ГПК України 11.10.2010р.