Запорізької області
07.10.10 Справа № 13/235/10
Суддя
За позовом: Бердянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Бердянської міської ради, м. Бердянськ Запорізької області
до: Приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_2
про зобов'язання знесення недобудованого об'єкту нерухомості
Суддя Серкіз В.Г.
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Прокурор:Тронь Г.М.посвідчення №84від30.04.10
Розглядається позовна Бердянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Бердянської міської ради до Приватного підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання знесення недобудованого об'єкту нерухомості.
Прокурор підтримав позовні вимоги викладені у позові та просив зобов'язати Приватного підприємця ОСОБА_1, здійснити знесення недобудованого об'єкту нерухомості - фундаменту із фундаментних блоків орієнтованим розміром 6x12 метрів, що розташований на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Макарова, в районі туристичного притулку «Ярна».
Позивач у судове засідання не з'явився та надіслав до суду клопотання, в якому просив розглянути справу без участі його представника.
Відповідач проти позову не заперечив. Відзив та витребувані докази не надіслав. Його представник у судове засідання не з'явився. Про час та місце судового засідання був попереджений належним чином. Підстави неявки суду не відомі. Клопотання про розгляд справи без його участі не надходило.
Визнавши, що спір може бути розглянутий за наявними матеріалами у справі, без участі представника відповідача, суд розглянувши матеріали справи та заслухавши представника позивача,
На підставі договору оренди землі від 05.02.08 укладеного між Бердянською міською радою та ПП ОСОБА_1, останньому у користування надано земельну ділянку площею 0,1350 га. для розміщення пункту обслуговування сезонного атракціону «Водні лижі»без здійснення будь-якого будівництва, яка знаходиться в м. Бердянську по вул. Макарова (в районі туристичного притулку «Ярна»).
Статтею 31 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні" передбачені повноваження місцевих рад у галузі будівництва, в т.ч. надання відповідно до законодавства дозволу на спорудження об'єктів містобудування незалежно від форм власності, здійснення в установленому порядку державного контролю за дотримання законодавства контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства у галузі будівництва.
Згідно ст. 24 Закону України “Про планування і забудову території” фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, у разі делегування їм таких повноважень відповідними радами, дозвіл на будівництво об'єкта містобудування.
Стаття 29 Закону, дозвіл на виконання будівельних робіт -це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт.
Дозвіл на виконання будівельних робіт надається інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю, які ведуть реєстр наданих дозволів.
В порушення вимог ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», ст. 22 Закону України «Про основи містобудування»ПП ОСОБА_1 провів роботи з будівництва фундаменту із фундаментних блоків орієнтованим розміром 6x12 метрів без дозволу інспекції державного-архітектурного контролю, у зв'язку з чим, інспекцією ДАБКа приватному підприємцю 13.07.10 внесено припис за №46Б про заборону проведення будівельних робіт.
Крім того, відносно ПП ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 96 КУпАП.
Станом на 03.08.10 порушення законодавства у сфері містобудування не усунуто - дозвіл на проведення будівельних робіт у встановленому порядку не оформлено.
Відповідно до вимог ст. 22 Закону України “Про основи містобудування”, забудова земельних ділянок, що надаються для містобудівних потреб, здійснюється після виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою у порядку, передбаченому законом, та отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Право на забудову (будівництво) виникає щодо земельних ділянок, визначених для містобудівних потреб містобудівною документацією, місцевими правилами забудови.
Право на забудову (будівництво) полягає у можливості власника, користувача земельної ділянки здійснювати на ній у порядку, встановленому законом, будівництво об'єктів містобудування, перебудову або знесення будинків та споруд.
Самовільні будівельні роботи є порушенням вимог ст.ст. 23, 24 Закону України “Про планування та забудову територій", ст.18 Закону України “Про основи містобудування”, ст.9 Закону України 2Про архітектурну діяльність”.
У відповідності до ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, споруди, будівлі, тощо) виникає з моменту завершення будівництва та прийняття його в експлуатацію.
Зазначені об'єкти нерухомості в експлуатацію не введено, відповідно право власності забудовника на новозбудований об'єкт нерухомості не зареєстровано та взагалі не виникло.
Статтею 376 ЦК України встановлено, що житлові будинки, споруди, будівлі, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Отже, зазначена споруда, а саме недобудований об'єкт нерухомості -фундамент, є самочинним будівництвом у розумінні ст. 376 ЦК України.
Згідно зі ст. 376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам, або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил, суд за позовом органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим, або особа, яка здійснила перебудову, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила будівництво.
За таких обставин, вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають закону і наданим доказам, підтверджені у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст.ст. 49, 75, 82, 84 ГПК України, суд,
Позов задовольнити.
Зобов'язати Приватного підприємця ОСОБА_1 (71100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) здійснити знесення недобудованого об'єкту нерухомості - фундаменту із фундаментних блоків орієнтованим розміром 6x12 метрів, що розташований на земельній ділянці за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Макарова, в районі туристичного притулку «Ярна».
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (71100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України державне мито у розмірі 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. Перерахування здійснити на р/р №31119095700007 отримувача: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувача: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22090200, символ банку 095. Видати наказ.
Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (71100, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на сплату інформаційно-технічного забезпечення судового процесу. Перерахування здійснити на р/р №31218264700007, одержувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк одержувача: Головне управління Державного казначейства у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677145 код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку -264. Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення оформлено і підписано згідно з вимогами ст. 84 ГПК України 07.10.2010р.
Суддя В.Г. Серкіз