Запорізької області
07.09.10 Справа № 24/234д/10
Суддя
За позовом Прокурора м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі позивача: Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенерго”, м. Запоріжжя
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Азізбекян Т.А.
Представники:
Від прокурора -не з'явився;
Від позивача -не з'явився;
Від відповідача -Безмагоричних М.А. (дов. № 10/4311-55 від 02.04.2010р.)
Заявлений позов про зміну п. 4.1 договору оренди землі від 18.10.05р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством “Дніпроенерго”, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В. зареєстрованого в реєстрі за № 5772 від 18.10.05 та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 11.04.06р. за № 040610400440, виклавши його в такій редакції:
“4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України “Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю” та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України “Про оренду землі”.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 26.07.2010р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 24/234д/10, розгляд справи призначено на 07.09.2010р.
Позовні вимоги обґрунтовані ч. 4, 5 ст. 21, ст. 30 Закону України “Про оренду землі”, Законом України “Про плату за землю”, ст. 188 ГК України, ст.ст. 651, п. 3 ст. 653, 654 ЦК України.
Позивач підтримав позовні вимоги прокурора, викладені у позові, що зазначено в поясненні до позовної заяви, яке надійшло до суду 18.08.2010р., та в якому останній просить розглядати справи без його участі.
Відповідач у своєму відзиві на позов зазначив про наступне. По-перше, відповідач у своїй відповіді на вимогу позивача висловив готовність до приведення розділу “орендна плата” договору оренди землі у відповідність до вимог чинного земельного законодавства України та з пропозицією підготування відповідними службами проектів додаткових угод. По-друге, твердження позивача, що власник в особі Дніпропетровської міської ради не отримав у 2008-2009 орендну плату в повному обсязі не відповідає дійсності. Так, ВАТ “Дніпроенерго” відповідно до вимог Закону України від 03.06.2008р. № 309-VI “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” сплачує оренду плату за земельну діяльну з урахуванням змін у земельному законодавстві, а саме з 2008 року і по теперішній час, розмір річної орендної плати, який сплачується відповідачем, був збільшений до 28543,85 грн. Таким чином, відповідач виконує зобов'язання по внесенню орендної плати в повному обсязі, що підтверджується додатком до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та платіжними дорученнями.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення сторін, суд
18.10.2005р. між Дніпропетровською міською радою (орендодавець, позивач у справі) та Відкритим акціонерним товариством “Дніпроенерго” (орендар, відповідач у справі) був укладений договір оренди землі, за яким позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,3844 га, яка знаходиться за адресою: вул. 20-річчя Перемоги (самарський район) і зареєстрована в Державному реєстрі земель за кадастровим номером 1210100000:09:090:0025.
Відповідно до п. 2.3 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки на час укладення договору становить 345121,26 грн.
Відповідно ж до п. 4.1 договору, річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1 (%) відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
Позивач просить суд внести зміни до договору оренди землі від 18.10.2005р., а саме: змінити п. 4.1 договору, виклавши його в наступній редакції: “4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України “Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю” та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України “Про оренду землі”.
Згідно з п. п. 12.1, 12.2 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Згідно з ст. 30 Закону України “Про оренду землі”, у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Законами України “Про Державний бюджет України на - 2008 рік” та “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008р. № 309-VІ було внесено зміни до ч.ч. 4, 5 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” в частині встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та визначено мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності на рівні трикратного розміру земельного податку. Який, відповідно до ст. 7 Закону України “Про плату за землю”, встановлюється у розмірі одного відсотка від грошової оцінки землі.
Річна оренда плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати.
Як вже зазначалось, пунктом 4.1 договору оренди землі від 18.10.2005р. визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях), у розмірі 1 (%) відсотка від нормативної грошової оцінки та дорівнює розміру земельного податку.
З метою приведення рішень Дніпропетровської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства було прийнято рішення від 06.08.08 № 39/35 “Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин і приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних іконок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства”. Пунктом 3 зазначеного рішення встановлено річну орендну плату за користування земельними ділянками у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України “Про оренду землі”, незалежно від мети використання.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення прийняті органом місцевого самоврядування є обов'язковими до виконання не певній території.
Відповідно до статті 654 Цивільного кодексу України, зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, який змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно з ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
20.05.2009р. Дніпропетровська міська рада направила на адресу відповідача вимогу про приведення договору оренди землі до вимог законодавства.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, на час розгляду справи в суді сторони не досягли згоди щодо зміни договору (п. 4.1 договору).
Враховуючи вищевикладені обставини та пояснення представників сторін, вимога позивача про зміну п. 4.1 договору оренди землі від 18.10.2005р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством “Дніпроенерго”,
посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В. (зареєстрованого в реєстрі за № 5772 від 18.10.05) та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 11.04.06р. за № 040610400440, а саме - виклавши її в такій редакції: “4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України “Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю” та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України “Про оренду землі”, є законодавчо обґрунтованою і підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 18.10.2005р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством “Дніпроенерго”, посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В. та зареєстрованого в реєстрі за № 5772 від 18.10.05, зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 11.04.06р. за № 040610400440, а саме: викласти п. 4.1 договору в наступній редакції:
“4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України “Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю” та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати встановленої Законом України “Про оренду землі”.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенерго” (69000, м. Запоріжжя, вул. Гребельна, буд.2) в доход Державного бюджету України (отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району м. Запоріжжя, банк отримувач: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677154, рахунок № 31119095700007, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку -095) суму 85 (вісімдесят п'ять) грн. державного мита.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Дніпроенерго” (69000, м. Запоріжжя, вул. Гребельна, буд.2) в доход Державного бюджету України (отримувач: Державний бюджет Орджонікідзевського району, банк отримувач: Головне управління Державного казначейства України у Запорізькій області, р/р31212259700007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34677145, код бюджетної класифікації 22050000, символ звітності банку 259) суму 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення оформлене і підписане згідно із вимогами ст. 84 ГПК України “30”.09.2010р.
суддя Т.А. Азізбекян
Суддя Т.А. Азізбекян