Справа № 947/24134/23
Провадження № 1-кс/947/4405/24
27.03.2024 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання - ОСОБА_2 , за участю слідчого - ОСОБА_3 розглянувши у закритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Біляївської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_5 про проведення огляду в рамках кримінального провадження № 42023160000000240 від 13.07.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,
Як вбачається з клопотання про надання дозволу на проведення огляду, слідчими слідчого управління Головного управління Національної поліції в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Як зазначає у клопотанні слідчий, досудовим розслідування в рамках вказаного кримінального провадження встановлено, що ТОВ «Чорноморський рибний порт» здійснює господарську діяльність у с. Бурлача Балка м. Чорноморськ Одеської області,
на узбережжі Сухого лиману, у тому числі в акваторії морського порту Чорноморськ. Основним видом діяльності підприємства є транспортне оброблення вантажів.
У користуванні ТОВ «Чорноморський рибний порт» відповідно до договору суборенди, укладеного 23.06.1997 року між АТЗТ «Іллічівський морський рибний порт» (правонаступником якого є ТОВ «Чорноморський рибний порт») та АРК «Антарктика» (яка є засновником ТОВ «Чорноморський рибний порт»), знаходиться державне майно, у тому числі гідротехнічні споруди: причали за № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 4 (до реконструкції причали 7-10).
В свою чергу, вказане майно знаходиться у строковому платному володінні та користуванні у АРК «Антарктика» відповідно до договору оренди державного майна, яке не підлягає приватизації від 09.09.1998 року № 620, укладеного з Фондом державного майна України (з наступними змінами та доповненнями).
У подальшому на підставі дозволів на виконання будівельних робіт, виданих Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 05.02.2010 року № 84, від 27.05.2011 року № ОД 11411000965, ТОВ «Іллічівський морський рибний порт» у період з 05.02.2010 року по 30.03.2012 року здійснено реконструкцію гідротехнічних споруд (причалів № 1-10) та залізничних шляхів в Іллічівському морському рибному порту, за наслідками якої Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області 09.08.2012 року видано сертифікат серії ОД № 16512146583.
Відповідно до інформації, яка міститься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 24.04.2019 року державними реєстраторами ОСОБА_6 та ОСОБА_7 зареєстровано право приватної власності за ТОВ «Чорноморський рибний порт» на такі гідротехнічні споруди: операційні акваторії причалів № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 4 (до реконструкції причали 7-10) загальною площею 29,12 га.
Вказана реєстрація здійснена на підставі документів Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області, датованих 2012 р., довідки Регістра судноплавства України від 18.12.2018 року про включення операційних акваторій причалів до бази даних гідротехнічних споруд, а також технічних паспортів щодо інвентаризації операційних акваторій причалів, які виготовлені станом на 22.04.2019 р. ТОВ «ПРОМ-СТРОЙ ЛТД» на замовлення ТОВ «Чорноморський рибний порт».
Операційна акваторія як частина акваторії морського порту (портової акваторії), тобто водного об'єкту загальнодержавного значення, є власністю Українського народу та може перебувати виключно у державній власності, а відведення акваторії є виключною компетенцією Кабінету Міністрів України.
Відведення акваторії морського порту (надання в користування) адміністрації морських портів України здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України відповідно до закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 року № 406 надано державному підприємству «Адміністрація морських портів України» у користування акваторії морських портів, межі яких визначені Кабінетом Міністрів України, за умови недопущення передачі їх або їх частин іншим суб'єктам господарювання.
Відповідно до листа Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 15.06.2023 року № 10-15-0.3-2323/2-23 згідно з матеріалами проекту встановлення меж міста Іллічівськ Одеської області територія під ОСОБА_8 лиманом розташована в межах міста Іллічівськ.
У зв'язку з цим, вищезазначені операційні акваторії причалів, які розташовані на Сухому лимані (акваторія морського порту Чорноморськ), знаходиться на землях комунальної власності Чорноморської територіальної громади.
Отже, операційні акваторії причалів входять в межі акваторії морського порту Чорноморськ, розпорядження якою здійснює Кабінет Міністрів України, та одночасно є частиною земельної ділянки Чорноморської територіальної громади, розпорядження якою здійснює Чорноморська міська рада.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Частиною четвертою цієї статті встановлено, що не підлягають державній реєстрації речові права та їх обтяження на корисні копалини, рослини, а також на малі архітектурні форми, тимчасові, некапітальні споруди, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких можливе без їх знецінення та зміни призначення, а також окремо на споруди, що є приналежністю головної речі, або складовою частиною речі, зокрема на магістральні та промислові трубопроводи (у тому числі газорозподільні мережі), автомобільні дороги, електричні мережі, магістральні теплові мережі, мережі зв'язку, залізничні колії.
З огляду на викладене, державній реєстрації підлягають речові права
на нерухоме майно, що є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин
та якому притаманні характеристики, значення яких є обов'язковим для внесення до Державного реєстру прав під час проведення державної реєстрації.
Відтак, операційна акваторія причалу, не наділена всіма тими технічними характеристиками, інформація про які підлягає обов'язковому внесенню
до Державного реєстру прав, а тому зазначений об'єкт не підлягає державній реєстрації.
Окрім цього, надані ТОВ «ЧРП» документи для державної реєстрації права власності на операційну акваторію причалу не є документами, що посвідчують право власності на таку споруду.
Зокрема, сертифікат Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 09.08.2012 року № 16512146583 засвідчує прийняття до експлуатації об'єктів нерухомого майна державної власності - гідротехнічних споруд (причалів № 1-10) та залізничних шляхів в Іллічівському морському рибному порту, за наслідками їх реконструкції. Вказані об'єкти знаходяться лише у користуванні ТОВ «ЧРП» за договором суборенди від 23.06.1997. А тому здійснення реконструкції об'єктів нерухомого майна державної власності та їх приналежних речей не створює для ТОВ «ЧРП» правових підстав для набуття права власності на такі об'єкти.
Довідка Регістру судноплавства України від 18.12.2018 року № СР-9-105-4-67-18 не є правовстановлюючим документом на гідротехнічну споруду. Така довідка оформлюється після проведення огляду гідротехнічної споруди з метою визначення її технічного стану і внесення інформації про таку споруду до бази даних гідротехнічних споруд у відповідності до Положення про організацію та порядок здійснення технічного нагляду за гідротехнічними спорудами воднотранспортного комплексу, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 16.01.2014 року № 21.
Відтак, державні реєстратори КП «Агенція державної реєстрації» ОСОБА_6 та ОСОБА_7 за відсутності документів, які посвідчують виникнення права власності на нерухоме майно, а також за відсутності зареєстрованого речового права на земельну ділянку під таким об'єктом, не мали законних підстав, прав та повноважень приймати рішення про державну реєстрацію права власності за ТОВ «ЧРП» на гідротехнічні споруди: операційні акваторії причалів № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 4 (до реконструкції причали 7-10) які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже, досудове розслідування в рамках кримінального провадження
№ 42023160000000240 від 13.07.2023 року здійснюється за матеріалами УСБУ
в Одеській області щодо можливого факту привласнення службовими особами ТОВ «Чорноморський рибний порт» операційних акваторій причалів - земельних ділянок (морського дна) під акваторією ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ», вчиненого в особливо великих розмірах, а також за фактом службового підроблення наказу керівника ТОВ «Чорноморський рибний порт» ОСОБА_9 № 137-ВК від 14.02.2024 року про припинення трудового договору ОСОБА_10 .
З метою з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження в рамках кримінального провадження було призначено сім судових будівельно-технічних, земельно-технічних та оціночно-будівельних експертиз, по об'єктах досліджень - гідротехнічних спорудах: операційних акваторіях причалів № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 4 (до реконструкції причали 7 - 10), що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
В ході проведення зазначених експертиз, до органу досудового розслідування надійшло сім клопотань (№№ 24-105, 24-106, 24-107, 24-108, 24-109, 24-110, 24-111) судових експертів про надання додаткових матеріалів і зразків та вчинення інших дій, пов'язаних із проведенням експертизи для забезпечення виконання яких необхідно забезпечити безперешкодний доступ до причалів № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 4 (до реконструкції причали 7 - 10), які перебувають у користуванні ТОВ «Чорноморський рибний порт» за адресою: АДРЕСА_1 .
За вказаних обставин виникла необхідність у проведення огляду причалів № № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 4 (до реконструкції причали 7-10), а також гідротехнічних споруд - операційних акваторій причалів за №№ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 4 (до реконструкції причали 7-10), розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , з метою здійснення обстеження для вирішення поставлених на експертизу питань.
Відповідно до чого, слідчий за погодженням з прокурором звертається до слідчого судді із клопотанням про надання дозволу на проведення огляду.
В судовому засіданні слідчий клопотання про надання дозволу на проведення огляду підтримала в повному обсязі та долучила витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно.
Дослідивши клопотання та матеріали які обґрунтовують доводи клопотання, а також вислухавши думку слідчого у судовому засіданні, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді. Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 237 КПК України огляд проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке здобуте у результаті його вчинення.
Згідно інформаційної з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна встановлено, що право власності на об'єкти нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 зареєстроване за ТОВ «Чорноморський рибний порт».
З урахуванням вищевикладеного, з метою виявлення відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення та їх фіксації, для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, проведення подальших необхідних слідчих дій та призначених в рамках кримінального провадження експертиз, з метою прийняття у подальшому законного та обґрунтованого процесуального рішення за результатами проведення досудового розслідування, беручи до уваги правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, яке в повній мірі відповідає вимогам, які ставляться до такого роду клопотань, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 233- 235, 237 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Біляївської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_5 про проведення огляду в рамках кримінального провадження № 42023160000000240 від 13.07.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України - задовольнити.
Надати слідчим, які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 42023160000000240 від 13.07.2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України та прокурорам групи прокурорів у вказаному кримінальному провадженні дозвіл на проведення огляду за адресою: АДРЕСА_1 , з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.
Визначити строк дії ухвали тривалістю в один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1