Справа № 601/305/24
Провадження № 1-кс/601/238/2024
25 березня 2024 року місто Кременець
Слідчий суддя Кременецького районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 ,
з участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременець клопотання слідчого СВ Кременецького РВП ГУНП в Тернопільської області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_5 ,погоджене прокурором Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання по досудовому розслідуванні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024211010000001 від 01.01.2024 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , жителя АДРЕСА_2 , одруженого, з вищою освітою, працюючого державним реєстратором відділу ЦНАП Кременецької міської ради, на утриманні має двох неповнолітніх дітей, раніше не судимого,підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 362, ч.3 ст. 362 КК України,-
Слідчий СВ Кременецького РВП ГУНП в Тернопільської області ОСОБА_5 , за погодженням із прокурором Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 , звернувся до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_4 ..
СВ Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024211010000001 від 01.01.2024, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінальних правопорушень, передбаченихч.1 ст. 362, ч.3 ст. 362 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням Великомлинівецької сільської ради від 29.04.2016 №39 ОСОБА_4 з 04.05.2016 призначено на посаду спеціаліста-юрисконсульта Великомлинівецької сільської ради. В подальшому відповідно до розпорядження Великомлинівецької сільської ради від 17.07.2017 №47 ОСОБА_4 призначено на посаду державного реєстратора Великомлинівецької сільської ради в порядку переведення з посади спеціаліста-юрисконсульта. Відповідно до рішення Кременецького міського голови від 24.12.2020 №259-О прийнято ОСОБА_4 з 01 січня 2021 року на посаду державного реєстратора відділу державної реєстрації Кременецької міської ради в порядку переведення з Великомлинівецької сільської ради з оплатою праці згідно штатного розпису.
Відповідно до п. 2.1.1. розділу 3 посадової інструкції державного реєстратора ОСОБА_4 , яка затверджена Кременецьким міським головою (далі посадова інструкція) з якою ОСОБА_4 ознайомлений, державний реєстратор здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону, а саме:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно, зокрема:
- відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом);
- відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію, та сторін (сторони) правочину, згідно з яким відбувається державна реєстрація виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
- відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) та поданих документах;
- відповідність даних про наявність (або відсутність) інформації та/або відповідних документів, що свідчать про накладення (зняття) заборони (арешту) або інших обтяжень, що перешкоджають державній реєстрації прав, у тому числі відсутність встановлених законом заборон на відчуження нерухомого майна;
- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав;
- приймає рішення про державну реєстрацію прав, відмову в такій реєстрації, її зупинення, про державну реєстрацію обтяжень, про скасування запису, погашення запису та внесення змін до записів у Державному реєстрі прав;
- відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи;
- відкриває та веде реєстраційні і облікові справи щодо об'єктів нерухомого майна;
- присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації;
- формує та видає інформаційну довідку з Державного реєстру прав;
Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Окрім цього, відповідно до п. 2.1.5 розділу 3 посадової інструкції, державний реєстратор у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень. Відповідно до п. 2.1.6 розділу 3 посадової інструкції, державний реєстратор вживає в межах компетенції заходів щодо ведення та функціонування Державного реєстру прав.
Окрім цього, відповідно до п. 3 розділу 1 посадової інструкції, державний реєстратор у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, постанови Верховної ради України, указами та розпорядженням Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, рішеннями органів місцевого самоврядування та інструкцією.
Однією із засад державної реєстрації прав є те, що внесення відомостей до Державного реєстру прав відбувається виключно на підставах та в порядку, визначено пунктом 4 частини першої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». У відповідності до частини восьмої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам. Відповідно до ч. 1 статті 22 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №345 «Про реалізацію експериментального проекту щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг» Державне підприємство «ДІЯ» (далі - Підприємство) 29.05.2020 набуло статусу кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг та отримало кваліфіковані сертифікати відкритих ключів, що були сформовані державним підприємством «національні інформаційні системи», на базі якого функціонував кваліфікований надавач електронних довірчих послуг «Акредитований центр сертифікації ключів органів юстиції України», без зміни їх статусу на момент передачі, які й надалі обслуговуються Підприємством, як кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг «Дія» (далі - Надавач).
Також, ОСОБА_4 для виконання повноважень державного реєстратора та начальника державного реєстратора Великомлинівецької сільської ради, будучи відповідальною особою за ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у період з 16.06.2016 по 27.03.2019 роки отримав особисті ключі якого були згенеровані на захищеному носієві типу Кристал-1 (1032380), а саме: 28.03.2017 були сформовані сертифікати терміном на два роки, які були заблоковані 27.03.2019 та водночас сформовані нові терміном дії на 2 роки, які були 12.01.2021 заблоковані та набули статусу «нечинних».
Крім того, ОСОБА_4 під час виконання своїх повноважень використовував ноутбук Великомлинівецької сільської ради за інвентарним номером 101460006 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Великомлинівецької сільської ради Кристал-1 (К-1032380).
У зв'язку із чим, ОСОБА_4 , який з 17.07.2017 перебував на посаді державного реєстратора відділу державної реєстрації Кременецької міської ради було достовірно відомо, що інформація, яка обробляється та зберігається у автоматизованій системі - «Державний реєстр речових прав на нерухоме майно», створена і захищена відповідно до Конституції України, Закону України «Про інформацію», Закону України «Про захист персональних даних», Закону України «Про захист інформації в автоматизованих системах» Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон).
Зокрема, ОСОБА_4 розумів, що згідно пунктів 1,2 частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закону), пунктом 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 «1127 (далі -Порядок №1127), передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення. Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 10 Закону державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідно для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з виникненням такої дії.
Відповідно до пункту 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 «1127 (далі - Порядок №1127) для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
2) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
3) документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна, адреси;
4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).
Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.
Документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов'язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки, за яким державним реєстратором отримуються відомості Державного земельного кадастру з метою встановлення місця розташування земельної ділянки, на якій споруджено відповідний об'єкт, для подальшого відображення таких відомостей як адреси об'єкта нерухомого майна.
Документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, також не вимагається у разі, коли адреса отримана під час реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об'єктам будівництва та об'єктам нерухомого майна та зазначена в документі, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. У такому разі державний реєстратор відповідно до зазначених заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що згідно з вимогами законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, обов'язково перевіряє відсутність суперечностей між заявленою адресою та відомостями, що містяться в Єдиному реєстрі документів.
Частиною п'ятою статті 263 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється: виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради; місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею.
У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 23 Закону розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у випадках подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством, та у разі неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному цим Законом, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем в електронній формі чи документів із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 01.01.2013.
Встановлено, що ОСОБА_4 , обіймаючи посаду державного реєстратора Великомлинівецької сільської ради, будучи відповідальною особою за ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, маючи ідентифікатор доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та доступ до автоматизованої системи - Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно (який функціонує на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»), мав можливість працювати в даній системі під власним логіном і паролем, та, відповідно, мав безпосередній доступ до Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 29.05.2020, ОСОБА_4 отримав заяву щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, заповнену від ОСОБА_7 (уповноваженої особи Почаївської Свято-Успенської лаври) з додатками для проведення державної реєстрації «Реєстрація права власності» на об'єкт нерухомого майна, господарської будівлі «Ц», що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .
В цей момент у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, як особою, яка має право доступу до неї.
Реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи їх суспільно - небезпечні наслідки, 29.05.2020 о 15 год. 15 хв. 24 сек., перебуваючи у приміщенні відділу державної реєстрації Великомлинівецької сільської ради, що знаходиться за адресою по вул. Миру, 51, с. Великі Млинівці Кременецького району Тернопільської області, використовуючи ноутбук Великомлинівецької сільської за інвентарним номером 101460006 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Великомлинівецької сільської ради Кристал-1 (К-1032380), не маючи відповідних документів, які надавали право на вчинення реєстраційної дії щодо проведення державної реєстрації права власності, всупереч вимог статей 3, 10, 18, 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 12, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшов до автоматизованої системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - та шляхом внесення запису №36697128, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ №2090640561234 на господарську будівлю «Ц», загальною площею 70,4 кв. м., що розташована за адресою АДРЕСА_3 , здійснив несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у реєстрації права власності за юридичною особою Почаївською Свято-Успенською лаврою єпархії Української Православної Церкви (код. ЄДРПОУ 14035189), а саме зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна господарську будівлю «Ц», що за адресою АДРЕСА_3 .
Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Великомлинівецької сільської ради ОСОБА_4 несанкціоновано було змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованих системах, та проведено реєстрацію права власності, а саме без документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, без документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, без направлення запиту до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав для отримання інформації про реєстрацію до 01.10.2013 права власності на об'єкт нерухомого майна.
Отже, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 362 КК України, у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі, вчиненій особою, яка має право доступу до неї.
Крім цього, ОСОБА_4 обіймаючи посаду державного реєстратора Великомлинівецької сільської ради, будучи відповідальною особою за ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, маючи ідентифікатор доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та доступ до автоматизованої системи - Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно (який функціонує на підставі Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»), мав можливість працювати в даній системі під власним логіном і паролем, та, відповідно, мав безпосередній доступ до Держаного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Зокрема, ОСОБА_4 розумів, що згідно пунктів 1,2 частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закону), пунктом 12 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 «1127 (далі -Порядок №1127), передбачено, що державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення. Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 10 Закону державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідно для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав, похідних від права власності, здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з виникненням такої дії.
Відповідно до пункту 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 «1127 (далі - Порядок №1127) для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подаються:
1) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта;
2) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна;
3) документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна, адреси;
4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність);
5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, будівництво якого здійснювалось у результаті спільної діяльності).
Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.
Документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов'язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки, за яким державним реєстратором отримуються відомості Державного земельного кадастру з метою встановлення місця розташування земельної ділянки, на якій споруджено відповідний об'єкт, для подальшого відображення таких відомостей як адреси об'єкта нерухомого майна.
Документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, також не вимагається у разі, коли адреса отримана під час реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об'єктам будівництва та об'єктам нерухомого майна та зазначена в документі, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. У такому разі державний реєстратор відповідно до зазначених заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що згідно з вимогами законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, обов'язково перевіряє відсутність суперечностей між заявленою адресою та відомостями, що містяться в Єдиному реєстрі документів.
Частиною п'ятою статті 263 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що адреса (крім реквізиту, визначеного пунктом 10 частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється: виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради; місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об'єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею.
У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 23 Закону розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено державним реєстратором виключно у випадках подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством, та у разі неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному цим Законом, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем в електронній формі чи документів із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 01.01.2013.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 28.07.2020, ОСОБА_4 отримав заяву, щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, заповнену від ОСОБА_7 (уповноваженої особи Почаївської Свято-Успенської лаври) з додатками для проведення державної реєстрації «Реєстрація права власності» на об'єкт нерухомого майна, господарської будівлі «Ш», що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .
В цей момент у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, як особою, яка має право доступу до неї.
Реалізуючи свій злочинний умисел, що направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється, ОСОБА_4 діючи умисно, повторно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, 28.07.2020 о 10 год. 35 хв. 07 сек., перебуваючи у службовому кабінеті в приміщенні відділу державної реєстрації Великомлинівецької сільської ради, що знаходиться за адресою: вул. Миру, 51, с. Великі Млинівці Кременецького району Тернопільської області, використовуючи ноутбук Великомлинівецької сільської за інвентарним номером 101460006 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Великомлинівецької сільської ради Кристал-1 (К-1032380), не маючи відповідних документів, які надавали право на вчинення реєстраційної дії, щодо проведення державної реєстрації права власності, всупереч вимог статей 3, 10, 18, 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 12, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшов до автоматизованої системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - та шляхом внесення запису №37551592, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ №2135322861234 на господарську будівлю «Ш», загальною площею 43,2 кв. м., що розташована за адресою АДРЕСА_3 , здійснив несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у реєстрації права власності за юридичною особою Почаївською Свято-Успенською лаврою єпархії Української Православної Церкви (код. ЄДРПОУ 14035189), а саме зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна господарську будівлю «Ш», що за адресою АДРЕСА_3 .
Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Великомлинівецької сільської ради ОСОБА_4 несанкціоновано було змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованих системах, та проведено реєстрацію права власності, а саме без документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, без документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, без направлення запиту до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав для отримання інформації про реєстрацію до 01.10.2013 права власності на об'єкт нерухомого майна.
Продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, особою, яка має право доступу до неї, повторно в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 28.07.2020, ОСОБА_4 отримав заяву, щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, заповнену від ОСОБА_7 (уповноваженої особи від Почаївської Свято-Успенської лаври) та з додатками - документами, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно для проведення державної реєстрації «Реєстрація права власності» на об'єкт нерухомого майна, господарської будівлі «К3», що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .
Отримавши, заяву з додатками (точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 28.07.2020), для проведення державної реєстрації «Право власності на об'єкт нерухомого майна» на об'єкт нерухомого майна, що за адресою АДРЕСА_3 за суб'єктом - юридичною особою «Почаївською Свято-Успенською лаврою єпархії Української Православної Церкви (код. ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), повторно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи їх негативні наслідки, 28.07.2020 о 10 год. 51 хв. 31 сек., перебуваючи у службовому кабінеті в приміщенні відділу державної реєстрації Великомлинівецької сільської ради, що знаходиться за адресою по АДРЕСА_4 , використовуючи ноутбук Великомлинівецької сільської за інвентарним номером 101460006 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Великомлинівецької сільської ради Кристал-1 (К-1032380), не маючи відповідних документів, які надавали право на вчинення реєстраційної дії, щодо проведення державної реєстрації права власності, всупереч вимог статей 3, 10, 18, 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 12, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшов до автоматизованої системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - та шляхом внесення запису №37552097, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ №2135349061234 на господарську будівлю «К3», загальною площею 128,6 кв. м., що розташована за адресою АДРЕСА_3 , здійснив несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у реєстрації права власності за юридичною особою Почаївською Свято-Успенською лаврою єпархії Української Православної Церкви (код. ЄДРПОУ 14035189), а саме зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна господарську будівлю «К3», що за адресою АДРЕСА_3 .
Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Великомлинівецької сільської ради ОСОБА_4 несанкціоновано було змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованих системах, та проведено реєстрацію права власності, а саме без документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, без документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, без направлення запиту до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав для отримання інформації про реєстрацію до 01.10.2013 права власності на об'єкт нерухомого майна.
Отже, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, повторно.
Крім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 20.10.2020, ОСОБА_4 отримав заяву, щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, заповнену від ОСОБА_7 (уповноваженої особи Почаївської Свято-Успенської лаври) з додатками для проведення державної реєстрації «Реєстрація права власності» на об'єкт нерухомого майна, господарської будівлі «З», що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .
В цей момент у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, як особою, яка має право доступу до неї.
Реалізуючи свій злочинний умисел, що направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється, ОСОБА_4 діючи умисно, повторно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, 20.10.2020 о 12 год. 52 хв. 05 сек., перебуваючи у службовому кабінеті в приміщенні відділу державної реєстрації Великомлинівецької сільської ради, що знаходиться за адресою по АДРЕСА_4 , використовуючи ноутбук Великомлинівецької сільської за інвентарним номером 101460006 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Великомлинівецької сільської ради Кристал-1 (К-1032380), не маючи відповідних документів, які надавали право на вчинення реєстраційної дії, щодо проведення державної реєстрації права власності, всупереч вимог статей 3, 10, 18, 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 12, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшов до автоматизованої системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - та шляхом внесення запису №38793074, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ №2200473661234 на господарську будівлю «З», загальною площею 8,9 кв. м., що розташована за адресою АДРЕСА_3 , здійснив несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у реєстрації права власності за юридичною особою Почаївською Свято-Успенською лаврою єпархії Української Православної Церкви (код. ЄДРПОУ 14035189), а саме зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна господарську будівлю «З», що за адресою АДРЕСА_3 .
Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Великомлинівецької сільської ради ОСОБА_4 несанкціоновано було змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованих системах, та проведено реєстрацію права власності, а саме без документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, без документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, без направлення запиту до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав для отримання інформації про реєстрацію до 01.10.2013 права власності на об'єкт нерухомого майна.
Отже, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 362 КК України, у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, повторно.
Крім цього, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 30.12.2020, ОСОБА_4 отримав заяву, щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, заповнену від ОСОБА_7 (уповноваженої особи Почаївської Свято-Успенської лаври) з додатками для проведення державної реєстрації «Реєстрація права власності» на об'єкт нерухомого майна, господарської будівлі «Р1», що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .
В цей момент у ОСОБА_4 виник злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, як особою, яка має право доступу до неї.
Реалізуючи свій злочинний умисел, що направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка оброблюється, ОСОБА_4 діючи умисно, повторно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи негативні наслідки та бажаючи їх настання, 30.12.2020 о 18 год. 49 хв. 26 сек., перебуваючи у службовому кабінеті в приміщенні відділу державної реєстрації Великомлинівецької сільської ради, що знаходиться за адресою по вул. Миру, 51, с. Великі Млинівці Кременецького району Тернопільської області, використовуючи ноутбук Великомлинівецької сільської за інвентарним номером 101460006 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Великомлинівецької сільської ради Кристал-1 (К-1032380), не маючи відповідних документів, які надавали право на вчинення реєстраційної дії, щодо проведення державної реєстрації права власності, всупереч вимог статей 3, 10, 18, 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 12, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшов до автоматизованої системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - та шляхом внесення запису №40023327, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ №2264410161234 на господарську будівлю «Р1», загальною площею 5 кв. м., що розташована за адресою АДРЕСА_3 , здійснив несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у реєстрації права власності за юридичною особою Почаївською Свято-Успенською лаврою єпархії Української Православної Церкви (код. ЄДРПОУ 14035189), а саме зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна господарську будівлю «Р1», що за адресою АДРЕСА_3 .
Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Великомлинівецької сільської ради ОСОБА_4 несанкціоновано було змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованих системах, та проведено реєстрацію права власності, а саме без документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, без документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, без направлення запиту до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав для отримання інформації про реєстрацію до 01.10.2013 права власності на об'єкт нерухомого майна.
Продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на несанкціоновану зміну інформації, яка обробляється в автоматизованих системах, особою, яка має право доступу до неї, повторно в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 30.12.2020, ОСОБА_4 отримав заяву, щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, заповнену від ОСОБА_7 (уповноваженої особи від Почаївської Свято-Успенської лаври) та з додатками - документами, що подаються заявником для проведення державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно для проведення державної реєстрації «Реєстрація права власності» на об'єкт нерухомого майна, господарської будівлі «Л3», що знаходиться за адресою АДРЕСА_3 .
Отримавши, заяву з додатками (точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 30.12.2020), для проведення державної реєстрації «Право власності на об'єкт нерухомого майна» на об'єкт нерухомого майна, що за адресою АДРЕСА_3 за суб'єктом - юридичною особою «Почаївською Свято-Успенською лаврою єпархії Української Православної Церкви (код. ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), повторно, усвідомлюючи та розуміючи протиправний характер своїх дій та передбачаючи їх негативні наслідки, 30.12.2020 о 18 год. 53 хв. 44 сек., перебуваючи у службовому кабінеті в приміщенні відділу державної реєстрації Великомлинівецької сільської ради, що знаходиться за адресою по АДРЕСА_4 , використовуючи ноутбук Великомлинівецької сільської за інвентарним номером 101460006 та електронний цифровий підпис державного ресторатора Великомлинівецької сільської ради Кристал-1 (К-1032380), не маючи відповідних документів, які надавали право на вчинення реєстраційної дії, щодо проведення державної реєстрації права власності, всупереч вимог статей 3, 10, 18, 23 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пунктів 12, 41 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, за допомогою електронного цифрового підпису, увійшов до автоматизованої системи - Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - та шляхом внесення запису №40023368, на підставі якого у Державному реєстрі прав відкрито розділ №2264411961234 на господарську будівлю «Л3», загальною площею 66,9 кв. м., що розташована за адресою АДРЕСА_3 , здійснив несанкціоновану зміну інформації, яка виразилась у реєстрації права власності за юридичною особою Почаївською Свято-Успенською лаврою єпархії Української Православної Церкви (код. ЄДРПОУ 14035189), а саме зареєстровано право власності на об'єкт нерухомого майна господарську будівлю «Л3», що за адресою АДРЕСА_3 .
Внаслідок несанкціонованих дій у автоматизованій системі Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державним реєстратором Великомлинівецької сільської ради ОСОБА_4 несанкціоновано було змінено інформацію, яка обробляється в автоматизованих системах, та проведено реєстрацію права власності, а саме без документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси, без документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, без направлення запиту до органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав для отримання інформації про реєстрацію до 01.10.2013 права власності на об'єкт нерухомого майна.
Отже, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1, ч. 3 ст. 362 КК України, у несанкціонованій зміні інформації, яка оброблюється в автоматизованій системі, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, повторно.
21.03.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбаченихч.1 ст. 362, ч.3 ст. 362 КК України.
Обставинами, які дають підстави підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні зазначених кримінальних правопорушеннях є:протокол допиту представника потерпілого, протокол допиту підозрюваного, акт за результатами камеральної перевірки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державного реєстратора Великомлинівецької сільської ради Кременецького району Тернопільської області ОСОБА_4 від 04.01.2024, протокол допиту свідка,повідомлення про підозру ОСОБА_4 від 21.03.2024.
Підставою застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання відносно ОСОБА_4 є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні останнім даних кримінальних правопорушень. Згідно з матеріалами провадження ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 3до 6 років, а тому, зважаючи на вказане покарання, останній може переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення відповідальності.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав та просив його задовольнити з наведених вище підстав.
Підозрюваний ОСОБА_4 у судовому засіданні не заперечував щодо застосування відносно нього запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши клопотання, копії матеріалів, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Відповідно до приписів ч. ч. 1, 2 ст. 179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу. Підозрюваному, обвинуваченому письмово під розпис повідомляються покладені на нього обов'язки та роз'яснюється, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Беручи до уваги вищевикладене, та те, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у скоєнні кримінальних правопорушень, передбаченихч.1 ст. 362, ч.3 ст. 362 КК України, що підтверджується сукупністю зібраних стороною обвинувачення доказів, долучених до матеріалів клопотання; ризиків переховування підозрюваного від суду з метою уникнення від кримінальної відповідальності, що в подальшому негативно вплине на повне і об'єктивне проведення досудового розслідування та судового розгляду, з огляду на тяжкість кримінального правопорушення, у скоєнні якого підозрюється ОСОБА_4 , його підвищену суспільну небезпеку, тяжкість покарання, яке йому загрожує у випадку визнання винним, слідчий суддя вважає за необхідне обрати йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання з покладенням обов'язків, передбачених ч.5 ст. 194 КПК України.
На підставі наведеного, керуючись ст. 178, 179, 194 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , жителя АДРЕСА_2 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 такі обов'язки:
1)прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора, суду;
2)в разі зміни постійного місця проживання та/або місця роботи повідомити про це слідчого, прокурора чи суд.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , що у разі невиконання покладених на нього обов'язків до нього може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід або накладено грошове стягнення у розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвалу про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання передати на виконання в СВ Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого СВ Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_5 .
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 27 березня 2024 року о 12 годині 30 хвилин.
Слідчий суддя ОСОБА_1