Справа №705/1651/24
1-в/705/95/24 УХВАЛА
25 березня 2024 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі: головуючого - судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умані подання начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92» про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Черкаси, громадянина Російської Федерації, з середньо-спеціальною освітою, не одруженого, не працюючого, не зареєстрованого фактично проживаючого до засудження за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, за останнім вироком 02 квітня 2021 року Черкаським районним судом Черкаської області за ч. 1 ст. 185, ч. 1 ст. 71 КК України до 3 років позбавлення волі,
Начальник державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92» направив до суду подання про встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 , у якому зазначив про те, що останній за час відбування покарання в місцях позбавлення волі зарекомендував себе посередньо.
Під час утримання в ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» м. Черкаси, має 1 заохочення. Стягнень не має.
За час відбування покарання в ДУ «Старобабанівська виправна колонія № 92» стягнень та заохочень не має. виконує законні вимоги персоналу установи та дотримується правомірних взаємовідносин з персоналом. Не працевлаштований за відсутності бажання. До роботи ставиться негативно. У скоєному злочині розкаюється, але на шлях виправлення не став.
У зв'язку з тим, що звільняється з установи відбування покарань та враховуючи, що він підпадає під ознаки особи, визначеної п. «г» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», просить вирішити питання про встановлення по відношенню до ОСОБА_3 адміністративного нагляду терміном на 1 рік і просить встановити обмеження у виді: заборони виходу з будинку (квартири) з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.; заборони виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); реєстрації в поліції 4 рази на місяць та заборони відвідування закладів де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Представник державної установи «СВК (№ 92)» в судове засідання не з'явився, на адресу суду надійшла письмова заява, у якій просять суд розгляд справи проводити у відсутність представника установи, подання підтримують та просять суд його задовольнити.
Засуджений ОСОБА_3 в судове засіданні не з'явився, на адресу суду подав письмову заяву, у якій просить розгляд подання проводити у його відсутність, не заперечує проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Суд, врахувавши позицію представника установи та засудженого, вивчивши письмові матеріали подання, вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
При розгляді подання суд враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 04.12.2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі».
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 539 КПК України питання, які виникають під час та після виконання вироку вирішуються судом за клопотанням (поданням) прокурора, засудженого, його захисника, законного представника, органу або установи виконання покарань, а також інших осіб, установ або органів у випадках, встановлених законом.
Відповідно до положень ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненим з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Згідно ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільняються з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «г» ст. 3 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Підставою для встановлення адміністративного нагляду у відповідності до п. б ч. 1 ст.4 ЗУ «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» є вирок суду, що набрав законної сили, - щодо осіб, зазначених у пунктах «г» і «ґ» статті 3 цього Закону.
Також, статтею 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється, зокрема, щодо осіб, зазначених у пунктах «б», «г» і «Ґ» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.
Згідно з ч.1 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному ст. 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 відбуває покарання в ДУ «Старобабанівська виправна колонія № 92» згідно вироку Черкаського районного суду Черкаської області від 02 квітня 2021 року, яким засуджений за ч. 1 ст. 185 КК України до 02 років обмеження волі, яке на підставі п. 1 ч. 1 ст. 72 КК України переведено у 1 рік позбавлення волі.
На підставі ч. 1 ст. 71 КК України до покарання, призначеного за цим вироком, частково приєднано невідбуту частину покарання за вироком Черкаського районного суду Черкаської області від 03 лютого 2021 року та остаточно призначено покарання у виді 3 років позбавлення волі.
Вищевказаним вироком Черкаського районного суду Черкаської області від 03 лютого 2021 року, ОСОБА_3 був засуджений за ч. 1 ст. 309 КК України. Крім того, зазначене покарання останньому було призначено за сукупністю вироків, а саме вироку Черкаського районного суду Черкаської області від 12.02.2019, яким він також був засуджений, в тому числі за ч. 2 ст. 309 КК України.
Початок строку відбування покарання - 06.04.2021, кінець строку відбування покарання - 05.04.2024.
За час відбування покарання в державній установі «Черкаський слідчий ізолятор» характеризувався позитивно. Дотримувався встановленого режиму утримання. Залучався до праці, за що 1 раз заохочувався правами начальника установи. Стягнень не мав.
З 06.08.2021 відбуває покарання в державній установі «Старобабанівська виправна колонія (№ 92)». За період відбування покарання характеризується посередньо. Дотримується норм, які визначають порядок умови відбування покарання та розпорядок дня установи. Установлений порядок відбування покарання не порушує. Виконує законні вимоги персоналу установи виконання покарань. Стягнень та заохочень не має. На виробництві установи не працевлаштований, за відсутністю бажання. До роботи ставиться негативно. У взаємовідносинах з іншими засудженими не конфліктний. Дотримується правомірних взаємовідносин з персоналом установи.
Виконує передбачені законом вимоги персоналу установи. Участі у суспільно-корисному житті відділення та установи не приймає. В установі на профілактичному обліку не перебуває.
У скоєному злочині розкаюється.
При цьому, ОСОБА_3 засуджений до позбавлення волі за злочини, в тому числі, пов'язані з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, а саме за ч. 1 ст. 309 та ч. 2 ст. 309 КК України і 05.04.2024 він звільняється із установи виконання покарань, у зв'язку із закінченням строку відбування покарання.
За вказаних обставин, суд повно, всесторонньо та об'єктивно дослідивши подання та додані до нього матеріали, вважає, що з метою запобігання вчиненню злочинів засудженим після звільнення з місць позбавлення волі і здійснення виховного впливу на нього, за засудженим ОСОБА_3 необхідно встановити адміністративний нагляд строком на 1 рік із застосуванням до нього певних обмежень.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
Подання начальника державної установи «Старобабанівська виправна колонія №92» про встановлення адміністративного нагляду - задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд щодо засудженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , строком на 1 рік із застосуванням наступних обмежень:
- заборони виходу з будинку (квартири) за місцем фактичного проживання в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв.;
- заборони виїзду в особистих справах за межі району (міста) за місцем фактичного проживання;
- реєстрація в органах Національної поліції чотири рази на місяць;
- заборони відвідування закладів де дозволено продаж спиртних напоїв на розлив.
Згідно із ч. 3 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали суду про встановлення адміністративного нагляду.
Копію ухвали направити для виконання начальнику державної установи «Старобабанівська виправна колонія № 92».
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя ОСОБА_1