Рішення від 13.10.2010 по справі 8/31

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

13.10.2010 Справа № 8/31

За позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Закарпатгаз”, м. Ужгород

до відповідача Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Ужгород

про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №3 від 24 лютого 2010 р. по справі №03-43/2009 (за первісним позовом) та про стягнення штрафу в розмірі 17000 грн. (за зустрічним позовом)

Суддя В.С. Русняк

Представники:

Від позивача (за первісним позовом) - не з'явився;

Від відповідача (за первісним позовом) - Шаленик В.І. - начальник першого відділу досліджень і розслідувань Територіального відділення, довіреність №03-26/955 від 21.05.10;

- Скубенич Д.В. - головний спеціаліст-юрисконсульт першого відділу досліджень і розслідувань Закарпатського обласного Територіального відділення, довіреність №03-26/2477 від 30.11.09

СУТЬ СПОРУ (за первісним позовом): Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації „Закарпатгаз”, м. Ужгород заявлено первісний позов до Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Ужгород про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №3 від 24 лютого 2010 р. по справі №03-43/2009

СУТЬ СПОРУ (за зустрічним позовом): Закарпатським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, м. Ужгород заявлено зустрічний позов до Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Закарпатгаз”, м. Ужгород про стягнення штрафу в розмірі 17000 грн.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 85 ГПК України.

Представник позивача (за первісним позовом) у засіданні суду вдруге не з'явився, вимоги ухвали суду від 07.09.10 та 27.09.10 щодо надання належних доказів на підтвердження заперечень щодо займання монопольного становища використання проводового зв'язку „104” за спірний період не подав. Ухвалою суду від 27.09.10 явка сторін не визнавалась обов'язковою, а тому суд знаходить за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами згідно ст. 75 ГПК України.

І. Розглянувши матеріали справи по первісному позову, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №3 від 24.02.2010 р. по справі №03-43/2009 визнано, що ВАТ „Закарпатгаз”, м. Ужгород за результатами діяльності 2008 - 2009 років займає монопольне (домінуюче) становище на ринку надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів природного, скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104”, право користування яким на території Закарпатської області належить виключно товариству, в межах Закарпатської області з частками відповідно по 100 відсотків.

Пунктом 2 рішення визнано дії Відкритого акціонерного товариства „Закарпатгаз” щодо безпідставної відмови в укладенні з ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” договору про надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104”, право користування яким на території Закарпатської області належить виключно ВАТ „Закарпатгаз”, що може призвести до припинення ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною 1 статті 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції” у вигляді зловживання монопольним, (домінуючим становищем на ринку шляхом вчинення дій, що призвели або можуть призвести до ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Пунктом 3 рішення за вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, на підставі статті 52 Закону України „Про захист економічної конкуренції” на ВАТ „Закарпатгаз” накласти штраф у розмірі 17000грн.

Пунктом 4 рішення зобов'язано ВАТ „Закарпатгаз” припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції зазначеного в пункті 2 даного рішення, про що проінформувати територіальне відділення в двохмісячний строк з дня одержання рішення.

Позивач - ВАТ „Закарпатгаз”, просить визнати недійсним рішення адміністративної колегії №3 від 24.02.2010 р. в повному обсязі з мотивів викладених у позовній заяві, та пояснень до позовної заяви, зокрема, посилаючись на те, що відповідно до Преамбули Закону України „Про захист економічної конкуренції” (надалі - Закону), цей Закон визначає правові засади підтримки та захисту економічної конкуренції, обмеження монополізму в господарській діяльності і спрямований на забезпечення ефективного функціонування економіки України на основі розвитку конкурентних відносин.

Згідно зі ст. 13 даного Закону, зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції” зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається:

1) встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку;

2) застосування різних цін чи різних інших умов до рівнозначних угод з суб'єктами господарювання, продавцями чи покупцями без об'єктивно виправданих на те причин;

3) обумовлення укладання угод прийняттям суб'єктом господарювання додаткових зобов'язань, які за своєю природою або згідно з торговими та іншими чесними звичаями у підприємницькій діяльності не стосуються предмета договору;

4) обмеження виробництва, ринків або технічного розвитку, що завдало чи може завдати шкоди іншим суб'єктам господарювання, покупцям, продавцям;

5) часткова або повна відмова від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання;

6) суттєве обмеження конкурентоспроможності інших суб'єктів господарювання на ринку без об'єктивно виправданих на те причин:

7) створення перешкод доступу на ринок (виходу з ринку) з усунення з ринку продавців, покупців, інших суб'єктів господарювання.

Зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.

Тобто, зважаючи на вищевикладені приписи норм конкурентного законодавства конкурентні відносини та зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку тісно пов'язані саме з господарською діяльності суб'єктів відповідних правовідносин на чітко визначеному ринку і не стосується відносин, що випливають з інших правових інститутів чи стосуються інших ринкових відносин.

Відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 30 вересня 2005 р. №89 та постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 30 вересня 2005р. №859, розподілом (транспортуванням природного та нафтового газу розподільним трубопроводами) визнається вид господарської діяльності з наданні послуг з транспортування природного і нафтового газу (далі природного газу) розподільними трубопроводами замовникам, що проводиться ліцензіатом відповідно до Ліцензійних умов за встановленими законодавством України правилами ціноутворення та на певній географічній території, з метою його доставки споживачам. Таким чином, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, можна дійти висновку що законодавець розрізняє правовідносини, які виникають між суб'єктами господарювання та стосуються розподілу (тобто транспортування природного газу розподільними трубопроводами) та правовідносини, що склались з приводу надання послуг інформаційно-довідкового обслуговування.

Відповідно до Статуту ВАТ „Закарпатгаз" основними видами діяльності Товариства є: здійснення підприємницької діяльності з транспортування газу розподільними трубопроводами; постачання природного газу за регульованим та нерегульованим тарифом, експлуатація газових мереж. Про це ж зазначено і у поданні від 21 січня 2010 року №21.22-3/6 про результати розгляду справи №03-43/2009. Розподіл та постачання газу є основним видом діяльності Товариства у відповідності до Довідки статистики. У жодному із перерахованих документів не зазначено видом діяльності ВАТ „Закарпатгаз” надання послуг інформаційно-довідкового обслуговування. За таких обставин, бездіяльність, чи неналежне виконання ВАТ „Закарпатгаз” його обов'язку щодо надання послуг інформаційно-довідкового обслуговування не може бути підставою для покладення на ВАТ „Закарпатгаз” відповідальності за зловживання монопольним становищем на ринку шляхом часткової або повної відмови від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання, оскільки породжує різні правові наслідки та не стосується основної сфери діяльності Товариства -транспортування природного газу, а ототожнення Закарпатським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України дій ВАТ „Закарпатгаз” щодо безпідставної відмови в укладенні договору з ТзОВ „Альфа-Сервіс-Груп” з діями, що містять ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого ч. 1 ст. 13, п. 2 ст. 50 Закону України „Про захист економічної конкуренції” у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом часткової або повної відмови від придбання або реалізації товару за відсутності альтернативних джерел реалізації чи придбання, виходячи з вищенаведених обставин, є необґрунтованим та таким, що суперечить нормам чинного законодавства.

При цьому, товаром, відповідно до ст. 1 Закону України „Про захист економічної конкуренції”, визнається будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов'язання та права (зокрема цінні папери).

З огляду на викладене, послуг інформаційно-довідкового обслуговування ВАТ „Закарпатгаз” не надає, а аварійно-відновлювальні роботи не можуть бути ототожненими з товаром, оскільки такі не є предметом господарського обороту.

У відповідності до Наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 23 листопада 2006 року №1105, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 грудня 2006 р. за №1284/13158, а саме п. 4.1.33. Службам екстреного виклику на місцевих мережах обов'язково надаються єдині номери:

пожежна допомога - 101;

міліція - 102;

швидка медична допомога - 103;

аварійна служба газової мережі - 104.

Таким чином, скороченим номером 104, користується аварійна служба газової мережі ВАТ „Закарпатгаз”, яка здійснює аварійно-відновлювальні роботи в силу того, що мережі транспортування природного газу споживачам використовуються та обслуговуються останнім, що спростовує твердження викладені у поданні від 21 січня 2010 року №21.22-3/6 про результати розгляду справи №03-43/2009, що нібито ВАТ „Закарпатгаз” займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг інформаційно-довідкового обслуговування, пов'язаного з використанням проводового зв'язку „104" в територіальних межах Закарпатської області з відповідно частками по 100 відсотків.

На підтвердження правильності викладеного вказує і протокол від 12.10.1998 р. технічної наради Редакційної комісії „Правил безпеки систем газопостачання України”, у якому дано роз'яснення наступним термінам: Газове господарство -система газопостачання, в т.ч. газопроводів та споруд на них, засоби захисту від електрохімічної корозії, ГГРП, ГРП, ГРУ, системи телемеханіки та АСУ ТП, промислові, побутові та комунально-побутові газо споживаючі об'єкти, газове обладнання житлових і громадських будинків незалежно від підвідомчості та форм власності. Спеціалізовані підприємства газового господарства (СПГГ) - підприємства всіх форм власності незалежно від відомчого підпорядкування з правом юридичної особи, основним видом діяльності яких за Статутом являється комплекс робіт з проектування, спорудження, пуско-налагоджування та експлуатації систем газопостачання природного газу; які мають на балансі системи газопостачання природного газу, або угоду з власником систем газопостачання природного газу на виконання робіт для виконання всіх видів діяльності передбачених Статутом. Структура СПГГ залежить від обсягів, складу та умов експлуатації систем та об'єктів газопостачання природного газу. При цьому в обов'язковому порядку до складу СПГГ повинні входити: аварійно-диспетчерська служба, яка забезпечена загальнодержавним засобом оперативного зв'язку „04", підрозділами аварійно-відновлювальних робіт, оснащених відповідно до нормативів; служба експлуатації газових мереж; служба ЕХЗ та приладного контролю за станом підземних газопроводів; служба по обслуговуванню внутрібудинкового газового обладнання; підрозділ по ремонту газових приладів; підрозділ по ремонту газових приладів; підрозділ по монтажу (газифікації), установці лічильників; служба по обліку розходу газу; технічний кабінет по інструктажу населення з безпечного користування газом. Як видно із зазначеного переліку, відсутні будь які вимоги щодо наявності у ВАТ „Закарпатгаз” підрозділів по наданню послуг інформаційно-довідкового обслуговування, чи служб по роботі із скрапленим газом.

Разом з цим, відповідно до Закону України „Про соціальні послуги” від 19.06.2003 №966-ІV, інформаційні послуги - надання інформації, необхідної для вирішення складної життєвої ситуації (довідкові послуги); розповсюдження просвітницьких та культурно-освітніх знань (просвітницькі послуги); поширення об'єктивної інформації про споживчі властивості та види соціальних послуг, формування певних уявлень і ставлення суспільства до соціальних проблем (рекламно-пропагандистські послуги). Таким чином, жодних інформаційно-довідкових послуг, про які мова йде у поданні від 21 січня 2010 року №21.22-3/6 про результати розгляду справи №03-43/2009 ВАТ „Закарпатгаз” не надає.

В той час як ВАТ „Закарпатгаз” проводить, відповідно до визначення наданого Державним комітетом України з промислової безпеки; охорони праці та гірничого нагляду, Наказом „Про затвердження Правил безпеки під час експлуатації магістральних нафтопроводів” від 23.05.2007 №110, аварійно-відновлювальні роботи - комплекс робіт з ліквідації наслідків аварій, що виникли, та із запобігання аваріям та аварійним ситуаціям.

Згідно рішення №3 від 24 лютого 2010 року по справі №03-43/2009 мова йде про надання послуг інформаційно-довідкового обслуговування на ринку реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення. Як зазначено у рішенні, Закарпатське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України, розрізняє два окремих ринки: зокрема ринок скрапленого газу та ринок природного газу.

ВАТ „Закарпатгаз” здійснюючи свою діяльність у вигляді транспортування природного газу розподільними газопроводами та постачання природного газу населенню знаходиться у стані природної монополії в межах Закарпатської області саме на ринку природного газу.

У рішенні зазначено, що ТзОВ „Альфа-Сервіс-Груп” займає монопольне становище на ринку реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення в межах Закарпатської області, та для забезпечення своєї діяльності створило власні аварійно-диспетчерські групи по ремонту та експлуатації газобалонного обладнання, які обслуговують аварійні виклики у робочі дні. Таким чином констатується факт, що аварійно-диспетчерські групи ТзОВ „Альфа-Сервіс-Груп” функціонують без будь-яких обмежень і незручностей для своїх клієнтів, обслуговуючи аварійні виклики своїх клієнтів на ринку скрапленого газу, використовуючи альтернативні номери.

Об'єднання обслуговування двох альтернативних ринків газу (скрапленого та природного) однією аварійною службою з використанням проводового зв'язку „104", який передбачено для, аварійної служби газових мереж, є технічно складним процесом через особливості обладнання, яке необхідне для аварійно-відновлювальних робіт, що може призвести до негативних наслідків та плутанини у застосуванні необхідного спорядження та кваліфікації аварійної бригади, які необхідні для надання допомоги у кожному конкретному випадку. Це ще раз підтверджує надуманість та необґрунтованість вимог ТзОВ „Альфа-Сервіс-Груп” та Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.

У відповідності до ст. 6 та ст. 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Враховуючи, що ВАТ „Закарпатгаз” не надає інформаційно-довідкових послуг на ринку скрапленого газу і жодних інших інформаційно-довідкових послуг з використанням номеру проводового зв'язку „104", а відповідно не є монополістом на цьому ринку, не являється монополістом на ринку скрапленого газу (на відміну від ТзОВ „Альфа-Сервіс-Груп”), а проводовий номер „104” наданий аварійним службам для обслуговування газової мережі, тобто ринку природного, а не скрапленого газу.

Крім того, позивач зазначає, що у відповідності до пункту 21 Постанови КМ України від 20.11.2003, №1790 „Про затвердження Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів” роздрібну торгівлю та надання послуг з постачання газу здійснюють:

спеціалізовані підприємства, які мають дозвіл Держнаглядохоронпраці на надання послуг з постачання газу, торговий патент для роздрібної торгівлі, забезпечені аварійно-диспетчерськими службами, оперативним зв'язком „04”, підрозділами аварійно-відновних робіт, а також мають виробничу базу, необхідну для виконання всіх видів робіт для забезпечення безперебійного та безаварійного газопостачання;

інші суб'єкти підприємницької діяльності, які мають дозвіл Держнаглядохоронпраці на цей вид діяльності і торговий патент для роздрібної торгівлі.

У разі відсутності у суб'єктів підприємницької діяльності аварійно-диспетчерських служб, оперативного зв'язку „04”, підрозділів аварійно-відновних робіт, виробничої бази, необхідної для виконання всіх видів робіт для безперебійного та безаварійного газопостачання, вони повинні укладати із відповідними службами спеціалізованих підприємств договори на виконання зазначених робіт.

По-перше, ВАТ „Закарпатгаз” не є спеціалізованим підприємством, та не займає монопольне становище на ринку надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів природного, скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104”, як це зазначається в рішенні адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №3 від 24 лютого 2010 року по справі №03-43/2009.

По-друге, зазначає, що володіє оперативним зв'язком „104” та надає інші послуги телефонного зв'язку на всій території України - ВАТ „Укртелеком”, а тому звернення ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” до ВАТ „Закарпатгаз” на укладення договору про використанням проводового зв'язку „104” є безпідставним. Право користування зв'язком „104” може надати виключно ВАТ „Укртелеком”, а тому ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп”, повинно було звертатися з відповідною вимогою до ВАТ „Укртелеком”, на укладення відповідного договору щодо використання оперативного зв'язку „104”.

По-третє, у наведеній вище нормі чітко зазначено, що у разі відсутності у суб'єктів підприємницької діяльності аварійно-диспетчерських служб, вони повинні укладати із відповідними службами спеціалізованих підприємств договори на виконання зазначених робіт.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на законність та обгрунтованість прийнятого ним рішення.

Оцінивши зібрані по справі матеріали на предмет їх допустимості та доказової сили, суд дійшов до слідуючих висновків.

Щодо твердження Позивача про те, що в статуті ВАТ „Закарпатгаз” не зазначено видом діяльності ВАТ „Закарпатгаз” надання послуг інформаційно-довідкового обслуговування, послуг інформаційно-довідкового обслуговування ВАТ „Закарпатгаз” не надає, а аварійно-відновлювальні роботи не можуть бути ототожненими з товаром, оскільки не є предметом господарського обороту, тому Товариство не може бути притягнуте до відповідальності за зловживання монопольним (домінуючим) становищем.

По-перше, ВАТ „Закарпатгаз” визнано таким, що займає монопольне (домінуюче) становище на ринку надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів природного, скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104”, а не на ринку інформаційно-довідкового обслуговування.

Підтвердженням того, що ВАТ „Закарпатгаз” надає платні послуги по обслуговуванню аварійних викликів споживачів природного, скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104” є Дозвіл на використання номерного ресурсу, виданий Національною комісією з питань регулювання зв'язку України від 16.08.2007 р. про виділення скороченого номеру „104” на заміну існуючого „04” ВАТ „Укртелеком”, лист Закарпатської філії ВАТ „Укртелеком” від 18.05.2009 р., яким підтверджено передачу скороченого номеру „104” („04”) в користування ВАТ „Закарпатгаз” та договір про надання послуг по аварійному обслуговуванні газобалонних установок від 01.11.2005 року, укладений з Філією №3 „Ужгородська” ТзОВ „НК Альфа-Нафта”.

Отже, право користування скороченим номером „104” („04”) та можливості приймання заявок про виникнення аварійних ситуацій за єдиним скороченим номером „104” на території Закарпатської області має виключно ВАТ „Закарпатгаз”.

Відповідно до статті 1 Закону України „Про захист економічної конкуренції” товар - будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов'язання та права.

Тобто, платні послуги по обслуговуванню аварійних викликів споживачів природного, скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104” є товаром в розумінні зазначеної статті.

Щодо визначення монопольного (домінуючого) становища ВАТ „Закарпатгаз”.

Відповідно статті 12 Закону України „Про захист економічної конкуренції” суб'єкт господарювання займає монопольне становище на ринку товару, якщо:

- на цьому ринку в нього не має жодного конкурента;

- не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.

Монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції.

Відповідно до пункту 11 частини 1 та частини 4 статті 7 Закону України „Про Антимонопольний комітет України” виключне право на визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на відповідних ринках є виключною компетенцією Антимонопольного комітету України не може здійснюватися іншими державними органами.

Територіальним відділенням проведено визначення монопольного (домінуючого) становища ВАТ „Закарпатгаз” відповідно до Методики визначення монопольного (домінуючого) становища на ринку, затвердженої розпорядженням Антимонопольного комітету України від 05.03.2002 р. №49-р, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 01.04.2002 р. за №317/6605.

Територіальним відділенням визначено об'єкт аналізу, визначено перелік товару та основних продавців, покупців цих товарів, визначено товарні межі ринку, територіальні (географічні) межі ринку, часові межі ринку, здійснено розрахунок частки суб'єкта господарювання на ринку, що зазначено у Рішенні.

Щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку.

ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” у зв'язку з початком здійснення діяльності по забезпеченню населення Закарпатської області скрапленим газом у балонах для побутового призначення листом від 11.03.2009. №37/09-ю звернулося до ВАТ „Закарпатгаз” з пропозицією укладення договору про надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104”, право користування яким на території Закарпатської області належить виключно Товариству.

ВАТ „Закарпатгаз” листом від 27.03.2009 р. №07/732 повідомило ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” про те, що „...Договір про надання послуг по аварійному обслуговуванню газобалонних установок від 11.03.2009р. не може бути укладений з причин не повернення Засновником (співзасновником) Вашого Товариства (тобто ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп”) з строкової оренди автотранспорт (19 одиниць), який на сьогодні не відповідає їх попередньому технічному стану.”, а також, що „.. .вирішується питанням про подання позову до Господарського суду про відшкодування збитків завданих Товариству за недобросовісне використання майна, яке належить на праві власності ВАТ „Закарпатгаз” та, яке передавалось у 2007 р. в оренду Філії №3 „Ужгородська” ТзОВ „НК Альфа-Нафта” в задовільному робочому стані”.

ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” листом від 01.04.2009р. №48/09-ю повідомило ВАТ „Закарпатгаз”, що жодного відношення до Філії №3 „Ужгородська” ТзОВ „НК Альфа-Нафта” не мало, в тому числі не мало пов'язаних осіб чи спільних засновників.

На вимогу територіального відділення від 17.04.2009 р. №03-26/711 про надання пояснення щодо причин відмови в укладенні договору, ВАТ „Закарпатгаз” листом від 27.04.2009 р. №07/909 повідомило, що „... відповідно до пункту 8.9 Правил безпеки систем газопостачання України (далі - ПБСГУ) бригада аварійно-диспетчерської служби (АДС) повинна прибути на аварійний об'єкт в гранично короткий строк, але не пізніше як через 40 хвилин. Споживачами скрапленого газу є жителі населених пунктів, які, як правило, є віддалені, а іноді і важкодоступні, що позбавляє можливості бригаді АДС здійснити прибуття на місце аварії в строк обумовлений Правилами безпеки. Для забезпечення дотримання вимог пункту 8.9 ПБСГУ у випадку поступлення аварійної заявки з віддалених населених пунктів Товариству необхідно додатково створити філії аварійно-диспетчерських служб (АДС) на території всієї Закарпатської області. Необхідною умовою створення філій АДС є наявність облаштованих приміщень, спецавтотранспорту, спеціальної апаратури, засобів зв'язку, персоналу, який пройшов відповідне навчання і т. д. Це все потребує значних коштів та часу. Пунктом 8.11 цих же Правил передбачено, що відповідальність за своєчасне прибуття бригади АДС на місце аварії і виконання робіт згідно з планом локалізації і ліквідації аварії несе керівник зміни, тобто працівник ВАТ „Закарпатгаз”, який за невиконання вимог Правил безпеки може бути згодом притягнутий до відповідальності з причин, які від нього не залежать”.

ТзОВ „Альфа-Сервіс-Груп” створені аварійно-диспетчерські групи по ремонту та експлуатації газобалонного обладнання, які обслуговують аварійні виклики в робочі дні. Так, в Рахівському районі повноцінно функціонує аварійно-диспетчерська служба, яка користується проводовим зв'язком „104”.

При цьому, слід зазначити, що ВАТ „Закарпатгаз” в Рахівському районі не здійснює господарської діяльності.

На вимогу територіального відділення від 08.05.2009 р. №03-26/893 про надання копії договору та інших документів, що підтверджують право користування (закріплення) номером „104” („04”) аварійної служби газової мережі за ВАТ „Закарпатгаз”, Закарпатська філія ВАТ „Укртелеком” листом від 18.05.2009 р. №01-14-2026 повідомила, що „...Національна комісія з питань регулювання зв'язку України на підставі рішення засідання від 16.08.2007 р. №902 виділила скорочений номер „104” на заміну існуючого „04” на всій території України відкритому акціонерному товариству „Укртелеком” та видала йому Дозвіл на використання номерного ресурсу від 16.08.2007 року в якому зазначено, що скорочений номер телефонного зв'язку „104” використовується „Для аварійної служби газової мережі на всій території України”.

Закарпатською філією ВАТ „Укртелеком” відповідно до укладеного договору передано скорочений номер „104” („04”) в користування ВАТ „Закарпатгаз”, що підтверджено листом Закарпатської філії ВАТ „Укртелеком” від 18.05.2009 р.

Отже, право користування скороченим номером „104” („04”) та можливість приймання заявок про виникнення аварійних ситуацій за єдиним скороченим номером „104”, на території Закарпатської області має виключно ВАТ „Закарпатгаз”.

Пунктом 8.1 Правил безпеки систем газопостачання України передбачено, що для локалізації і ліквідації аварійних ситуацій в спеціалізованих підприємствах газового господарства (надалі - СПГГ) організується аварійно-диспетчерська служба (надалі - АДС), її філіали і пости з цілодобовою роботою, включаючи вихідні і святкові дні.

Відповідно до пункту 21 Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 р. №1790, роздрібну торгівлю та надання послуг з постачання газу здійснюють спеціалізовані підприємства, які мають дозвіл Держнаглядохоронпраці на надання послуг з постачання газу, торговий патент для роздрібної торгівлі, забезпечені аварійно-диспетчерськими службами, оперативним зв'язком „04” („104”), підрозділами аварійно-відновних робіт, а також мають виробничу базу, необхідну для виконання всіх видів робіт для забезпечення безперебійного та безаварійного газопостачання.

У разі відсутності у суб'єктів підприємницької діяльності аварійно-диспетчерських служб, оперативного зв'язку „04” („104”), підрозділів аварійно-відновних робіт, виробничої бази, необхідної для виконання всіх видів робіт для безперебійного та безаварійного газопостачання, вони повинні укладати із відповідними службами спеціалізованих підприємств договори на виконання зазначених робіт.

Підтвердженням того, що ВАТ „Закарпатгаз” укладало договори про надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104”, право користування яким на території Закарпатської області належить виключно Товариству, є договір про надання послуг по аварійному обслуговуванні газобалонних установок від 01.11.2005 року, укладений з Філією №3 „Ужгородська” ТзОВ „НК Альфа-Нафта”.

Відмова ВАТ „Закарпатгаз” від укладення договору з ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” про надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104”, право користування яким на території Закарпатської області належить виключно ВАТ „Закарпатгаз”, може призвести до припинення ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення.

Щодо твердження про те, що ВАТ „Закарпатгаз” не є спеціалізованим підприємством.

Зазначене твердження суперечить Правилам безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 01.10.1997р. №254, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15.05.1998р. за №318/2758.

Згідно пункту 2 Правил безпеки систем газопостачання України, спеціалізована організація - організація, основний вид діяльності якої становлять роботи, пов'язані з проектуванням, будівництвом, експлуатацією систем газопостачання.

Відповідно до Статуту основними видами діяльності Товариства є:

- експлуатація газових мереж, споруд і приладів природного і зрідженого газу;

- постачання та реалізація зрідженого газу, його зберігання;

- здійснення пуску газу до газифікованих об'єктів, контроль за якістю експлуатаційних робіт;

- розробка проектно-кошторисної документації і виконання робіт по будівництву, реконструкції і технічному переозброєнні системи газопостачання природними і зрідженим газом;

- та інші види діяльності.

З огляду на вищенаведене, ВАТ „Закарпатгаз” є спеціалізованим підприємством.

Позивачем також в своїй позовній заяві від 30.04.2010 р. №07/1010 (абзац 4 сторінка 4) зазначено, що протоколом від 12.10.1998 р. технічної редакційної комісії „Правил безпеки систем газопостачання України” дано роз'яснення термінам газове господарство, спеціалізовані підприємства газового господарства, аварійно-диспетчерська служба.

Газове господарство - система газопостачання, в т.ч. газопроводів та споруд на них, засоби захисту від електрохімічної корозії, ГГРП, ГРП, ГРУ, системи телемеханіки та АСУТП, побутові, промислові та номінально-побутові газоспоживаючі об'єкти, газове обладнання житлових і громадських будинків незалежно від підвідомчості та форм власності.

Згідно зазначеного протоколу, спеціалізоване підприємство газового господарства (СПГГ) - підприємства всіх форм власності незалежно від відомчого підпорядкування з правом юридичної особи, основним видом діяльності яких є за Статутом являється комплекс робіт з проектування, спорудження пуско-налагоджування та експлуатації систем газопостачання природного газу; які мають на балансі системи газопостачання природного газу, або угоду з власником систем газопостачання природного газу на виконання робіт для виконання всіх видів діяльності підприємства передбачених Статутом.

При цьому в обов'язковому порядку до складу СПГГ повинна входити аварійно-диспетчерська служба, яка забезпечена загальнодержавним засобом оперативного зв'язку „104”.

Отже, ВАТ „Закарпатгаз” є єдиним спеціалізованим підприємством газового господарства на території Закарпатської області.

Позивачем зазначено, що ВАТ „Закарпатгаз” не займає монопольне становище на ринку надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів природного, скрапленого газу з використання проводового зв'язку „104”, тобто, що за надання вказаних послуг не стягується плата.

Зазначене не відповідає дійсності.

Підтвердженням того, що за надання послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів природного, скрапленого газу з використання проводового зв'язку „104” стягувалася плата є договір, який був укладений ВАТ „Закарпатгаз” з ТзОВ „НК Альфа-Нафта” від 01.11.2005 р., де пунктом 1.1 передбачено, що предметом договору є надання на платній основі послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів, картка рахунку ТзОВ „НК Альфа-Нафта” до вказаного договору та оборотно-сальдова відомість ТзОВ „НК Альфа-Нафта” (додано до матеріалів справи).

Крім того, ВАТ „Закарпатгаз” 02.06.2010 р. уклало договір про надання послуг по аварійному обслуговуванню газобалонних установок з ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп”, відповідно якого здійснюється оплата наданих послуг.

Щодо твердження Позивача про те, що ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” повинно було звернутись до ВАТ „Укртелеком” для укладення відповідного договору щодо використання оперативного зв'язку „104”.

Зазначене твердження ВАТ „Закарпатгаз” не може бути прийнято до уваги судом, оскільки не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

Національна комісія з питань регулювання зв'язку України на підставі рішення від 16.08.2007 р. №902 виділила скорочений номер „104” на заміну існуючого „04” на всій території України відкритому акціонерному товариству „Укртелеком” та видала йому Дозвіл на використання номерного ресурсу від 16.08.2007 року в якому зазначено, що скорочений номер телефонного зв'язку „104” використовується „Для аварійної служби газової мережі на всій території України” (в матеріалах справи).

Закарпатською філією ВАТ „Укртелеком” відповідно до укладеного договору передано скорочений номер „104” („04”) в користування ВАТ „Закарпатгаз” (лист Закарпатської філії ВАТ „Укртелеком” від 18.05.2009 р.).

Отже, право користування скороченим номером „104” („04”) та можливість приймання заявок про виникнення аварійних ситуацій за єдиним скороченим номером „104”, на території Закарпатської області має виключно ВАТ „Закарпатгаз”.

Пунктом 8.1 Правил безпеки систем газопостачання України передбачено, що для локалізації і ліквідації аварійних ситуацій в спеціалізованих підприємствах газового господарства (надалі - СПГГ) організується аварійно-диспетчерська служба (надалі - АДС), її філіали і пости з цілодобовою роботою, включаючи вихідні і святкові дні.

Відповідно до пункту 21 Правил роздрібної торгівлі та надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 р. №1790, роздрібну торгівлю та надання послуг з постачання газу здійснюють спеціалізовані підприємства, які мають дозвіл Держнаглядохоронпраці на надання послуг з постачання газу, торговий патент для роздрібної торгівлі, забезпечені аварійно-диспетчерськими службами, оперативним зв'язком „04” („104”), підрозділами аварійно-відновних робіт, а також мають виробничу базу, необхідну для виконання всіх видів робіт для забезпечення безперебійного та безаварійного газопостачання.

У разі відсутності у суб'єктів підприємницької діяльності аварійно-диспетчерських служб, оперативного зв'язку „04” („104”), підрозділів аварійно-відновних робіт, виробничої бази, необхідної для виконання всіх видів робіт для безперебійного та безаварійного газопостачання, вони повинні укладати із відповідними службами спеціалізованих підприємств договори на виконання зазначених робіт.

Тому, твердження про те, що ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” повинно було звернутись до ВАТ „Укртелеком” для укладення відповідного договору щодо використання оперативного зв'язку „104”, не відповідає вимогам Правил роздрібної торгівлі і надання послуг з постачання скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення та інших споживачів.

Таким чином, дії ВАТ „Закарпатгаз” щодо безпідставної відмови в укладенні з ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” договору про надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104”, право користування яким на території Закарпатської області належить виключно ВАТ „Закарпатгаз”, що може призвести до припинення ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною 1 статті 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції” у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом вчинення дій, що призвели або можуть призвести до ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

Враховуючи вищевикладене, рішенням адміністративної колегії Закарпатського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №3 від 24.02.2010 р. по справі №03-43/2009 є таким, що винесено відповідно до чинного законодавства, підстав для визнання його недійсним не вбачається, а тому в позові слід відмовити.

ІІ. Розглянувши матеріали справи по зустрічному позову, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням адміністративної колегії від 24.02.2010 р. №3 „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції з боку ВАТ „Закарпатгаз” та накладення штрафу” (надалі - Рішення) визнано, що ВАТ „Закарпатгаз” за результатами діяльності 2008 - 2009 років займає монопольне (домінуюче) становище на ринку надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів природного, скрапленого газу з використанням проводового зв'язку „104”, право користування яким на території Закарпатської області належить виключно Товариству, в межах Закарпатської області з частками відповідно по 100 відсотків (пункт 1 Рішення).

Пунктом 2 Рішення визнано дії ВАТ „Закарпатгаз” щодо безпідставної відмови в укладенні з ТзОВ „Альфа-Сервіс Груп” договору про надання платних послуг по обслуговуванню аварійних викликів споживачів скрапленого газу з використання проводового зв'язку „104”, право користування яким на території Закарпатської області належить виключно ВАТ „Закарпатгаз”, що може призвести до припинення ТзОВ „Альфа-Сервіс груп” реалізації скрапленого газу для побутових потреб населення порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50, частиною 1 статті 13 Закону України „Про захист економічної конкуренції” у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку шляхом вчинення дій, що призвели або можуть призвести до ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.

За вчинене порушення законодавства про захист економічної конкуренції, на підставі статті 52 Закону України „Про захист економічної конкуренції” на ВАТ „Закарпатгаз” накладено штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн.

Зазначене рішення відповідач отримав 02.03.2010 р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №03018453.

Частиною 3 статті 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” передбачено, що рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковим до виконання.

Відповідно до частини 3 статті 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції” особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Накладений за рішенням штраф відповідачем не сплачений. Позовні вимоги з врахуванням встановлених судом обставин викладених в мотивувальній частині по первісному позову підлягають до задоволення. З відповідача підлягає до стягнення штраф в розмірі 17000 грн.

Справа вирішується у строки погоджені сторонами згідно поданого на той час клопотання.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 60, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

І. По первісному позову:

1. В позові відмовити повністю.

ІІ. По зустрічному позову:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Закарпатгаз” (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Погорєлова, 2, код 05448610) штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч гривень) грн. до Державного бюджету (Одержувач: Держбюджет м. Ужгород, Код: 22108040, Банк одержувача: ГУДКУ в Закарпатській області, МФО: 812016, номер рахунку 31112106700002, призначення платежу: код 21081100 „Адміністративні штрафи та інші санкції”).

Видати наказ.

Суддя В.С. Русняк

Повне рішення складено 15.10.2010 року.