Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
Від "11" жовтня 2010 р.Справа № 10/1008
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Прядко О.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Грінчук Н.А., дов. №03/03 від 11.01.10р.
від відповідача: Фоменко В.Д., дов. від 26.08.10р.,
Трокоз М.М., дов. від 26.08.10р.,
Камінська М.В., дов. від 26.08.10р.,
Желізко М.І., дов. від 26.08.10р.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області (м.Житомир)
до Відкритого акціонерного товариства "Ушицький комбінат будівельних матеріалів" (с.Гулянка Коростенського району)
про відшкодування збитків в розмірі 401691,49 грн.
В судовому засіданні 27.08.10р. відповідно до ст.77 ГПК України оголошувалась перерва до 27.09.10р., а 27.09.10р. - до 11.10.10р.
Позивач звернувся з позовом про стягнення з ВАТ "Ушицький комбінат будівельних матеріалів" в доход Державного бюджету України 401691,49 грн. збитків, завданих державі внаслідок незбереження відповідачем як балансоутримувачем державного майна - житлового будинку за адресою: с.Гулянка Коростенського району, вул.Молодіжна, 10, а також просить суд поновити строк позовної давності.
Заявою №03/2736 від 08.10.10р. позивач уточнив позовні вимоги, просив стягнути з відповідача в доход Державного бюджету України 350188,12 грн. збитків (а.с.76-77).
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позов згідно заяви про уточнення позовних вимог №03/2736 від 08.10.10р., а також підтримала клопотання про поновлення строку позовної давності, пропущеного позивачем у зв'язку з тим, що на момент знищення будинку пожежею на законодавчому рівні розроблявся порядок списання об'єктів державної власності, які у процесі приватизації не увійшли до статутних фондів господарських товариств, але перебували у них на балансі, а оскільки розроблений Порядок списання об'єктів державної власності, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2007р. № 1314, не розповсюджується на державний житловий фонд, а на вимогу позивача від 22.12.2009р. відповідач в добровільному порядку збитки не відшкодував, то позивач звернувся з даним позовом.
Відповідно до ст.22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення у справі зменшити розмір позовних вимог.
Оскільки зменшення представником позивача розміру позовних вимог не суперечить законодавству та не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси, господарський суд розглядає справу в межах розміру зменшених позовних вимог.
Відповідач відзиву на позов не подав. В заяві №270 від 26.08.10р. (а.с.31-32) відповідач та його представники в судовому засіданні просили застосувати до позовних вимог РВ ФДМ України по Житомирській області строк позовної давності та відмовити в задоволенні позову, зазначивши, зокрема, що позивач дізнався про знищення будинку пожежею та порушення свого права ще в 2000 року, коли відповідачем був направлений акт на списання основних засобів від 30.08.2000р.; крім того знищення будинку було встановлено також при здійсненні позивачем у 2002р. перевірки утримання, зберігання та використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду товариства, і лише в лютому 2007р. після спливу строку позовної давності позивач звернувся до ФДМУ з проханням повідомити порядок списання державного майна (житлового фонду знищеного пожежею), а за захистом свого порушеного права позивач без поважних причин не звертався до суду протягом 10 років.
Представники відповідача в судовому засіданні просили суд також врахувати, що будинок (СКД-2) № 10 по вул. Молодіжній в с. Гулянка 1989 року будувався як тимчасове житло з дерев'яних збірно-щитових конструкцій; що на момент пожежі будинок пустував та знаходився в аварійному стані, непридатному для проживання; що у зв'язку з таким станом будинку при передачі у комунальну власність об'єктів житлового фонду, що не увійшли до статутного фонду товариства у процесі приватизації, але перебували на його балансі, вказаний будинок не був прийнятий у комунальну власність; що згідно заключення незалежної комісії, ринкова вартість будинку, аналогічного будинку, що згорів 21.07.2000р. станом на 08.10.2010р. становить близько 6000,00 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив наступне.
Наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області №08-ДП від 15.03.1999р. "Про приватизацію Ушицького комбінату будівельних матеріалів" (а.с.79) було прийнято рішення про приватизацію державного майна підприємства Ушицький комбінат будівельних матеріалів.
Згідно Наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області від 15.04.1999р. за №49-ПК (а.с.80) було затверджено комісію з приватизації Ушицького комбінату будівельних матеріалів.
Наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області №4-АО від 25.06.1999р. (а.с.25) затверджено Акт оцінки цілісного майнового комплексу Ушицького комбінату будівельних матеріалів (а.с.26-27). Згідно акту оцінки вартість цілісного майнового комплексу зменшена, в т.ч. на вартість майна державного житлового фонду - 5589586,00 грн. (згідно довідки про вартість державного житлового фонду по Ушицькому КБМ на 01.05.1999р. (а.с. 28)).
Планом приватизації державного підприємства "Ушицький комбінат будівельних матеріалів", затвердженим наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області №58-ПП від 25.06.1999р. (а.с.81,83-85), був визначений спосіб приватизації підприємства шляхом перетворення державного підприємства "Ушицький комбінат будівельних матеріалів" у ВАТ "Ушицький комбінат будівельних матеріалів" та продажу акцій відповідно до Закону України "Про приватизацію державного майна" (в редакції Закону України №89/97-ВР від 19.02.1997р.).
Розділом 3 Плану приватизації державного підприємства "Ушицький комбінат будівельних матеріалів" визначено вартість статутного фонду ВАТ згідно Методики оцінки вартості майна під час приватизації, затвердженої Постановою КМУ №1114 від 22.07.1998р., до якого не включено державний житловий фонд на загальну суму 5589586,00 грн., який приватизується відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", що відповідає п. 32 вищевказаної Методики.
Відповідно до Закону України "Про приватизацію державного майна" (в редакції Закону України №89/97-ВР від 19.02.1997р.), постанови Кабінету Міністрів України №1099 від 11.09.1996р. "Про затвердження Порядку перетворення в процесі приватизації державних підприємств, орендних підприємств і підприємств із змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства" та наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області № 59-ВАТ від 25.06.1999 р. (а.с. 82) було створено відкрите акціонерне товариство "Ушицький комбінат будівельних матеріалів".
Згідно Статуту ВАТ "Ушицький комбінат будівельних матеріалів" затвердженого заступником начальника регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області та зареєстрованого Коростенською районною державною адміністрацією 30.06.1999р. (а.с.87-88) товариство є правонаступником державного підприємства (п.3.3.), що відповідає ч. 5 ст. 18 Закону України "Про приватизацію державного майна".
За результатами розміщення державної частки акцій ВАТ "Ушицький комбінат будівельних матеріалів" наказом регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області № 84 від 31.01.2002 р. була завершена приватизація ВАТ "Ушицький комбінат будівельних матеріалів" (а.с.86).
Таким чином, державний житловий фонд на загальну суму 5589586,00 грн. (в тому числі будинок (СКД-2) № 10 по вул. Молодіжній в с.Гулянка, 1989р. вводу в експлуатацію, балансовою вартістю 71590,00 грн., залишковою вартістю 62411,00 грн.) не увійшов до статутного фонду ВАТ "Ушицький комбінат будівельних матеріалів" у процесі приватизації, але залишився на балансі товариства як об'єкт державної власності (а.с26-28).
Згідно п. п. 1.3., 1.4. Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затвердженого наказом Фонду державного майна України та Мінекономіки України №908/68 від 19.05.1999р. управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, полягає у виборі та забезпеченні уповноваженим органом (державні органи приватизації) способу та умов подальшого використання майна у межах чинного законодавства. Одним із способів управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".
Відповідно до п. 9 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" від 19.06.1992р. № 2482-XII (із змінами внесеними Законом України від 22.02.94р. № 3981-XII) державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону. В разі банкрутства підприємств, зміни форми власності або ліквідації підприємств, установ, організацій, у повному господарському віданні яких перебуває державний житловий фонд, останній (крім гуртожитків) одночасно передається у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.
10.10.2002р. Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Житомирській області відповідно до наказу ФДМУ №1077 від 09.06.1999р. була проведена перевірка утримання, зберігання та використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду ВАТ "Ушицький комбінат будівельних матеріалів", за результатами якої складено відповідний Акт від 10.10.02р. (а.с.6).
В ході перевірки було встановлено, що за погодженням Регіонального відділення Фонду державного майна України по Житомирській області 17 житлових будинків та 4 хліви, що перебували на балансі ВАТ "Ушицький комбінат будівельних матеріалів" були передані до комунальної власності (Акт приймання-передачі житлового фонду від 15.09.1999р. (а.с. 95)). Житловий будинок по вул.Молодіжна, 10, внаслідок пожежі знищений.
Факт знищення пожежею 21.07.2000р. будинку по вул.Молодіжна, 10, підтверджується Актом про пожежу № 99 від 22.07.2000р. (а.с. 105) та довідкою 8-ї самостійної воєнізованої пожежної частини м.Коростеня №407 від 10.10.2002р. (а.с.10), що була надана РВ ФДМУ по Житомирській області 15.10.2002р. (а.с.68).
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Житомирській області у позовній заяві (а.с.3, абз.4) посилається на те, що у зв'язку зі знищенням будинку не може прийняти управлінське рішення щодо передачі даного житлового будинку в комунальну власність та виконати вимоги чинного законодавства.
Однак, в матеріалах справи мітиться довідка Бондарівської сільської ради №1958/1 від 27.08.2010р. про те, що будинок за адресою: с. Гулянка, вул. Молодіжна, 10 (СКД-2), який знаходиться на балансі ВАТ "Ушицький комбінат будівельних матеріалів", не був прийнятий в комунальну власність територіальної громади в зв'язку з тим, що житло було тимчасове, знаходилося в аварійному стані і не придатне для проживання людей.
Поряд з цим, відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього кодексу.
Статтею 11 ЦК України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини, а також можуть бути безпосередньо акти цивільного законодавства, а у випадках, встановлених актами цивільного законодавства - безпосередньо акти органів державної виконавчої влади.
Згідно п.4 наказу Фонду державного майна України та Мінекономіки України від 19.05.1999р. №908/68 господарські товариства, на балансі яких перебуває державне майно, яке не увійшло до статутних фондів у процесі приватизації, несуть відповідальність за збереження такого майна відповідно до Цивільного кодексу України.
Судом встановлено, що житловий будинок за адресою: с.Гулянка Коростенського району, вул.Молодіжна, 10, відповідач не зберіг.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язань настають правові наслідки, зокрема, відшкодування збитків.
Згідно ч. 6 ст. 225 Господарського кодексу України Кабінетом Міністрів України можуть затверджуватися методики визначення розміру відшкодування збитків у сфері господарювання.
Позивачем розмір збитків визначено відповідно до Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996р. №116 та заявлено до стягнення (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог) 350188,12грн.
Разом з тим, суд враховує, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові, але якщо суд визнає поважними причини пропущення позовної давності, порушене право підлягає захисту (частини 3, 4, 5 статті 267 ЦК України).
В даному випадку застосування позовної давності здійснюється судом за заявою відповідача №270 від 26.08.10р. (а.с.31-32).
При з'ясуванні наявності чи відсутності поважних причин пропуску строку позовної давності при подачі даного позову 28.07.2010р. судом враховано, що про знищення будинку позивач дізнався у жовтні 2002р. в ході здійснення перевірки утримання, зберігання та використання державного майна, яке не увійшло до статутного фонду товариства; на той час наказом Фонду державного майна України та Мінекономіки України від 19.05.1999р. №908/68 було встановлено відповідальність господарських товариств за збереження такого майна, тому розроблення на законодавчому рівні порядку списання об'єктів державної власності, які у процесі приватизації не увійшли до статутних фондів господарських товариств, але перебували у них на балансі, не вважається судом обставиною, яка об'єктивно перешкоджала позивачу звернутися до суду з даним позовом до закінчення встановленого трирічного строку позовної давності, крім того, беручи до уваги той факт, що позивач звернувся до ФДМУ з проханням повідомити порядок списання майна в лютому 2007р., тобто також після спливу строку позовної давності.
Враховуючи вищевикладене, господарський суд відмовляє у задоволенні позовних вимог (з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог) про стягнення 350188,12грн. збитків, завданих державі внаслідок незбереження відповідачем як балансоутримувачем державного майна - житлового будинку за адресою: с.Гулянка Коростенського району, вул.Молодіжна, 10.
Судові витрати стягненню не підлягають, оскільки позивач від їх сплати звільнений.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
СуддяПрядко О.В.
Повний текст складено 15.10.2010р.
Друк: 3 прим.:
1 - у справу,
2,3 - сторонам.