Рішення від 15.03.2024 по справі 580/13/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2024 року справа № 580/13/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИзВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704, шляхом включення до довідки: посадового окладу в розмірі 4970 грн; окладу за військовим званням старший прапорщик у розмірі 1560 грн (2684x0,58); надбавки за вислугу років 2938,50 грн ((4970+1560)х40%); надбавки за особливості проходження служби 6154,52 грн ((4970+1560+2938,50)х65%); премії 4721,50 грн (4970x95%);

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 видати ОСОБА_1 нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704, шляхом включення до довідки: посадового окладу в розмірі 4970 грн; окладу за військовим званням старший прапорщик у розмірі 1560 грн (2684x0,58); надбавки за вислугу років 2938,50 грн ((4970+1560)х40%); надбавки за особливості проходження служби 6154,52 грн ((4970+1560+2938,50)х65%); премії 4721,50 грн (4970x95%).

Ухвалою суду від 15.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», яким внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються, зокрема, і до пункту 4 постанови Кабінету міністрів України №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та який після цих змін передбачав таке: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Позивач вважає, що з моменту набрання законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, починаючи з 29.01.2020 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу повинні визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 постанови Кабінету міністрів України № 704.

З урахуванням зазначеного позивач звернувся до відповідача із запитом, в якому просив видати нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, однак відповідач відмовив у виготовленні та наданні довідки, посилаючись на відсутність в чинному законодавстві підстав та порядку складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області нових довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій.

У відзиві на адміністративний позов відповідач не погодився з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, зазначивши, що Кабінет Міністрів України не приймав змін до порядку проведення перерахунку пенсій, а сама по собі постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 не є підставою для перерахунку пенсії позивача. Станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 підстави для перерахунку посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням відповідно до Постанови № 704 та відповідно пенсій, призначених згідно Закону № 2262, не виникли.

Враховуючи викладене, відмова відповідача у підготовці і наданні до ГУ ПФУ в Черкаській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку пенсії позивача є законною.

Також відповідач звернув увагу, що визначення розмірів складових грошового забезпечення в довідці належить до дискреційних повноважень відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до такого висновку.

Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 pоку.

Позивач звернувся до відповідача із запитом, в якому просив скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на станом на 01.01.2023 відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704, шляхом включення до довідки посадового окладу в розмірі 4970 грн.; окладу за військовим званням старший прапорщик 1560 грн.; надбавка за вислугу років 2938,50 грн.; надбавки за ОПС 6154,52 грн.; премії 4721,50 грн.

Листом від 08.12.2023 №1021/8/5/ФР46169/7165 відповідач зазначив, що уряд не приймав рішення про перерахунок пенсії військовослужбовцям та до відповідача з органів Пенсійного фонду України не надходили списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Крім того, відповідач зазначив, що нарахування грошового забезпечення військовослужбовців здійснено шляхом множення 1762 гривні на відповідний тарифний коефіцієнт.

Вважаючи, що відповідач протиправно не видав довідку станом на 01.01.2023, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що згідно зі ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою збільшено розмір грошового забезпечення відповідних категорій службовців.

Відповідно до п. 10 Постанови № 704, ця постанова набирає чинності з 01.03.2018.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова № 103).

Пунктом 1 Постанови № 103 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Постановою № 704, зокрема, затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14.

Пунктом 4 Постанови № 704 в редакції, чинній до прийняття Постанови № 103, визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Згідно з п. 6 Постанови № 103, внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Так, до Постанови № 704 були внесені зміни, внаслідок яких п. 4 Постанови № 704 викладено у новій редакції, а саме: 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Пункт 6 постанови КМУ № 103 втратив чинність у зв'язку із набранням законної сили постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18.

Тобто, саме з 29.01.2020 була відновлена дія п. 4 постанови КМУ № 704 у первісній редакції, котра визначала розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а не на 01 січня 2018.

Таким чином, саме з 29.01.2020 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/6453/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що грошове забезпечення позивача має бути перераховане в сторону збільшення шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт.

Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у постановах від 02 серпня 2022 року у справі №440/6017/21, та від 12 вересня 2022 року у справі №500/1813/21.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Верховний Суд у постанові від 02 серпня 2022 року у справі № 440/6017/21 дійшов висновку, що через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

У подальшому такий висновок був підтриманий Верховним Судом у справах №120/648/22-а (постанова від 16 листопада 2022 року), №120/8603/21-а (постанова від 31 серпня 2022 року), №500/1813/21 (постанова від 12 вересня 2022 року), №500/1886/21 (постанова від 14 вересня 2022 року), та № 500/3840/21 (постанова від 22 вересня 2022 року).

Закон України «Про Державний бюджет на 2023 рік», таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення військовослужбовців, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, протягом 2023 року не містить.

За таких обставин, відповідач діяв неправомірно відмовляючи у видачі довідки для перерахунку пенсії про розмір грошового забезпечення з урахуванням усіх його складових, які існували на дату звільнення для перерахунку пенсії в сторону збільшення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Отже, положення пункту 4 постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01.01.2020 - набрання чинності Законом №294-IX не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили, а після указаної дати не відповідали таким.

З урахуванням наведеного, до спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови № 704 в частині, що не суперечить нормативно-правовому акту, який має вищу юридичну силу - Закону України «Про Державний бюджет на 2023 рік» №2710-IX із використанням для визначення розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Вказане узгоджується з правовими висновками Верховного суду, викладеними зокрема в постановах від 05.04.2023 року у справі № 340/3604/22, від 14.09.2022 року у справі №500/1886/21, від 19.10.2022 року у справі № 400/6214/21, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, тощо.

Як встановлено судом, прожитковий мінімум для працездатних осіб станом 01.01.2023 становив 2684 грн., до 10-го тарифного розряду позивача застосовується тарифний коефіцієнт 1,85, відповідно розмір його посадового окладу повинен становити 4970 грн. (2684х1,85); оклад за військовим званням старший прапорщик повинен становити 0,58 від прожиткового мінімуму згідно з Додатком 14 до Постанови №704, у розмірі 1560 грн. (2684х0,58); надбавка за вислугу років 2938,50 грн. ((4970+1560)х40%); надбавка за особливості проходження служби 6154,52 грн. ((4970+1560+2938,50)х65%); премія 4721,50 грн. (4970х95%). Вказані відсоткові значення показників грошового забезпечення зазначені у виданій позивачу довідці №ФР47538 від 17.02.2021 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Наведеним спростовуються викладені відповідачем в листі твердження про необхідність застосування для визначення основних і додаткових видів грошового забезпечення позивача розрахункової величини в розмірі 1762 грн.

З огляду на викладене, а також враховуючи обставини даної справи, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача скласти та видати позивачеві нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням всіх складових грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

Щодо твердження відповідача про наявність дискреційних повноважень, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16 вересня 2015 року у справі №21-1465а15.

Виходячи з практики Європейського суду з прав людини (зокрема, постанови по справі Олссон проти Швеції від 24.03.1988 (скарга № 10465/83), запорукою вірного застосування - дискреційних повноважень є високий рівень правової культури державних службовців. Обсяг цих повноважень суб'єкта владних повноважень повинен мати чіткі межі застосування, рішення органу має бути визнано протиправним, у разі, коли істотність порушення процедури потягнуло його неправильність, а за наявністю правової можливості (якщо ідеться про прийняття органом одного з двох рішень надати чи ні певну можливість здійснювати певні дій) суди повинні відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень (у т. ч. колегіальний орган) прийняти конкретне рішення про надання можливості, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.

Отже, відповідач помилково вважає свої повноваження дискреційними, оскільки позивач звернувся із запитом про видачу довідки з визначеними в грошовому виразі показниками грошового забезпечення, яке на його думку повинно бути включено в довідку і відповідач відмовив у видачі такої довідки, тому враховуючи, що судом визнано протиправною відмову відповідача у видачі довідки, а інших підстав для відмови не вбачається, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача видати довідку з визначеними в грошовому виразі показниками грошового забезпечення.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України оскільки позивач звільнена від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 704, шляхом включення до довідки: посадового окладу в розмірі 4970 грн.; окладу за військовим званням старший прапорщик у розмірі 1560 грн.; надбавки за вислугу років 2938,50 грн.; надбавки за особливості проходження служби 6154,52 грн.; премії 4721,50 грн.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №704, шляхом включення до довідки: посадового окладу в розмірі 4970 грн.; окладу за військовим званням старший прапорщик у розмірі 1560 грн.; надбавки за вислугу років 2938,50 грн.; надбавки за особливості проходження служби 6154,52 грн.; премії 4721,50 грн.

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО