Ухвала від 27.03.2024 по справі 487/1587/24

Справа№487/1587/24

Провадження №1-кс/487/2192/24

УХВАЛА

Іменем України

27.03.2024 року м. Миколаїв

Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

підозрюваного - ОСОБА_4 ,

захисника - ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві клопотання слідчого Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві ОСОБА_6 у кримінальному провадженні № 62023150010001652 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Світлогорськ Гомельської області Білорусь, громадянина України, раніше не судимого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

- підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.2 ст.246, ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий Першого слідчого відділу (з дислокацією у м. Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 .

У клопотанні зазначено наступне.

Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом начальника ГУНП в Миколаївській області № 272 від 17.05.2021 ОСОБА_4 призначено на посаду старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції № 4 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області.

Окрім того, наказом начальника ГУНП в Миколаївській області № 373 о/с від 30.06.2021 ОСОБА_4 присвоєно спеціальне звання поліції - старший лейтенант поліції.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» та Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 28.10.2015, в силу зайняття посади, старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції № 4 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, ОСОБА_4 окрім всього іншого - здійснював превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляв причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживав у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживав заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняв виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; вживав заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; здійснював своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; розшукував осіб, які переховувалися від органів досудового розслідування, слідчого судді, суду, ухилялися від виконання кримінального покарання, пропали безвісти, та інших осіб у випадках, визначених законом; доставляв у випадках і порядку, визначених законом, затриманих осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального правопорушення, та осіб, які вчинили адміністративне правопорушення; вживав заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах, інших публічних місцях; вживавав заходів для запобігання та протидії домашньому насильству або насильству за ознакою статі; здійснював оперативно-розшукову діяльність відповідно до закону тощо.

Відповідно до посадової інструкції старшого дільничного офіцеру поліції сектору превенції відділення поліції № 4 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області до завдань та обов'язків ОСОБА_4 входило, окрім іншого, вести контрольно-наглядову справу, у якій містяться відомості щодо: особливостей території обслуговування, розташування й режиму роботи підприємств, установ та організацій, об'єктів дозвільної системи, об'єктів критичної інфраструктури, контактів відповідальних осіб органів місцевого самоврядування, інших довідкових та інформаційних матеріалів щодо території обслуговування; кількості населених пунктів та кількості населення на їх території; кількості вчинених на поліцейській дільниці адміністративних та кримінальних правопорушень, обставин, що до них призводять; сил та засобів, які залучаються до охорони публічного порядку на поліцейській дільниці; інформувати чергову частину органу (підрозділу) поліції в разі отримання від населення відомостей про осіб, які мають наміри вчинити кримінальні правопорушення або їх учинили, розшукуваних злочинців, осіб, які зникли безвісти; організовувати та контролювати діяльність дільничних офіцерів поліції, що полягає в плануванні роботи, наданні відповідних доручень та навчанні методиці й тактиці роботи на поліцейській дільниці, перевірці якості, повноти та об'єктивності складених ним матеріалів; здійснювати профілактичні заходи, спрямовані на запобігання вчинення кримінальних та інших правопорушень; виявляти причини та умови, що призводять до вчинення кримінальних та/або адміністративних правопорушень, вживавати у межах компетенції заходів для їх усунення; вживати заходів, спрямованих на усунення загроз життю та здоров'ю фізичних осіб і публічній безпеці, що виникли внаслідок учинення кримінального, адміністративного правопорушення; здійснювати своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події.

Так, обіймаючи посаду старшого дільничного офіцера поліції сектору превенції відділення поліції № 4 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області ОСОБА_4 , обрав в якості незаконного джерела накопичування коштів протиправну діяльність, пов'язану із незаконною порубкою дерев у лісах, перевезенням, зберіганням і збутом незаконно зрубаних дерев.

Розуміючи, що лише його зусиль буде недостатньо для забезпечення виконання лісорубних робіт, транспортування, завантаження, вивантаження вирубаної деревини, підшукування клієнтів та збуту їм деревини, оскільки вказаний процес є довготривалим, потребує підготовки та залучення значних матеріальних та людських ресурсів, ОСОБА_4 вирішив створити стійке об'єднання у формі організованої групи, залучивши до її складу осіб, об'єднаних єдиним злочинним умислом, які визнаватимуть його авторитет як керівника, а також бездоганно виконуватимуть відведені їм функції під час здійснення протиправної діяльності, пов'язаної з організацією порубки дерев у лісах на території Миколаївського району Миколаївської області, перевезенням та збутом незаконно зрубаних дерев.

При цьому, ОСОБА_4 розробив план злочинної діяльності, який передбачав: залучення до вчинення злочинів осіб, які б забезпечили виконання злочинних намірів на досягнення злочинної мети, розподілення між ними функцій у вчиненні злочину, особистий контроль та спрямування їх злочинної діяльності; забезпечення членів групи необхідними засобами та знаряддями для вчинення злочинної діяльності (транспортом, бензиновими пилами, паливно-мастильними матеріалами); підшукання місць порубки деревини; перевезення незаконно зрубаної деревини до місця зберігання; організацію збуту незаконно зрубаної деревини і отримання прибутку; використання та дотримання членами групи методів конспірації своєї злочинної діяльності.

Розробивши вказаний вище план злочинної діяльності, усвідомлюючи неможливість самостійної його реалізації, розуміючи переваги здійснення злочинної діяльності у складі організованої групи, ОСОБА_4 , наприкінці 2023 року, більш точної дати та часу в ході проведення досудового розслідування не встановлено, розповів своїм знайомим - ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які не мали постійного джерела прибутку, про свій злочинний план та запропонував останнім взяти участь у злочинній діяльності, пов'язаній із незаконною порубкою дерев у лісах, перевезенням, зберіганням і збутом незаконно зрубаних дерев та отриманням прибутку від цієї незаконної діяльності.

Оскільки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 бажали отримувати прибуток від запропонованої їм ОСОБА_4 незаконної діяльності, усвідомлюючи протиправність даної пропозиції, керуючись корисливим мотивом, добровільно і свідомо увійшли до складу групи, давши свою згоду на спільну злочинну діяльність.

Добровільно зорганізувавшись таким чином у стійке об'єднання, ОСОБА_4 , довів членам організованої групи, а саме: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , детальний план спільної злочинної діяльності, розподілив ролі та функції кожного учасника, направлені на успішне його виконання та досягнення злочинної мети - отримання прибутку, а також загальні правила поведінки та обумовленої конспірації.

Відповідно до плану злочинної діяльності, ОСОБА_7 , були відведені наступні функції: організація та контроль дій членів організованої групи під час безпосередньої порубки дерев; здійснення контролю за кількістю зрублених дерев, організація та контроль збуту незаконно зрубаних дерев; забезпечення членів групи необхідними засобами та знаряддями для вчинення злочинної діяльності.

В свою чергу, відповідно до плану злочинної діяльності, ОСОБА_8 , були відведені наступні функції: залучення до незаконної порубки дерев інших осіб, які не входили до складу організованої групи; збір та перевезення на транспортних засобах учасників незаконної порубки до місць вчинення злочину та їх оперативний вивіз з місць злочинів після їх вчинення; безпосередньої незаконної порубки дерев, завантаження в транспортні засоби та перевезення незаконно зрубаних дерев з місць порубки до місця зберігання; прийняття участі в збуті незаконно порубаних дерев.

Керівництво організованою групою взяв на себе ОСОБА_4 , який, згідно з планом злочинної діяльності, відвів собі функції щодо: загального керівництва організованою групою; фінансування незаконної діяльності організованої групи; визначення місця та часу здійснення незаконної порубки дерев; усунення перешкод, які можуть виникнути в ході здійснення порубки деревини.

Дисциплінованість членів організованої групи підтримувалась її згуртованістю, підпорядкованістю, виконанням вказівок керівника, чітким розподілом ролей між учасниками групи, усвідомленням кожним з учасників того, що успішне досягнення злочинної мети групи можливе лише при належному виконанні ними своїх функцій згідно розподілу ролей.

Таким чином, за вказаних обставин, в грудні 2023 року, більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_4 створив організовану групу, члени якої ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , добровільно зорганізувались з метою вчинення злочинів, пов'язаних із порубкою дерев у лісах на території Миколаївського району Миколаївської області, перевезенням, зберіганням і збутом незаконно зрубаних дерев.

Вказані особи були взаємообізнані про вчинення злочинних дій членами організованої групи для досягнення єдиної мети - отримання прибутку.

Організована група, створена і очолювана ОСОБА_4 була стійким об'єднанням, що характеризувалась стабільністю та згуртованістю свого складу, спільною злочинною метою, міцністю соціальних зв'язків, довірчими стосунками, тривалістю злочинної діяльності, розробкою і погодженістю планів, наявністю загальних правил поведінки, домовленістю та готовністю до постійного вчинення однорідних злочинів всіма членами організованої групи.

Здійснюючи підготовку до запланованих злочинів, ОСОБА_4 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , в грудні 2023 року, більш точної дати та часу в ході досудового розслідування не встановлено, на виконання розробленого ОСОБА_4 плану злочинної діяльності, при невстановлених досудовим слідством обставинах, придбали транспортні засоби «Volkswagen LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 та «Ford Transit» д.н.з. НОМЕР_2 , які почали використовувати для під'їзду до місць незаконної порубки дерев та перевезення незаконно зрубаних дерев до місця зберігання. Для зберігання незаконно зрубаних дерев, а також транспортних засобів та інструментів для порубки дерев, учасники організованої групи підшукали та почали використовувати складське приміщення, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , що належить на праві власності ОСОБА_10 , який не був обізнаний про злочинні плани організованої групи.

Відповідно до ст. ст. 1 Лісового Кодексу України (далі - ЛК України) ліс - тип природних комплексів (екосистема), у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав'яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов'язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище.

Ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно- гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах.

Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЛК України до лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, у тому числі лісові ділянки, захисні насадження лінійного типу площею не менше 0,1 гектара, інші лісовкриті землі.

Згідно із ст. 17 ЛК України у постійне користування ліси на землях комунальної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створені спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Відповідно до ст. 19 ЛК України постійні лісокористувачі зобов'язані: забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку; дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення; вести первинний облік лісів; дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель; забезпечувати охорону типових та унікальних природних комплексів і об'єктів, рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, рослинних угруповань, сприяти формуванню екологічної мережі відповідно до природоохоронного законодавства.

Згідно зі ст. 67 ЛК України спеціальне використання лісових ресурсів здійснюється в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети.

Відповідно до ст. 69 ЛК України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.

Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.

Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами. На виділених лісових ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси і лише для цілей, що передбачені виданим спеціальним дозволом.

Згідно ст. 105 ЛК України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Відповідно до п.п. 2, 3, 4, 9 та 10 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23.05.2007 «Про врегулювання питань щодо спеціального використання лісових ресурсів», використання лісових ресурсів проводиться за спеціальним дозволом: лісорубним або лісовим квитком.

Нехтуючи вимогами вищезазначеного законодавства та грубо порушуючи його, ОСОБА_4 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , діючи умисно, у складі організованої групи, в період з січня по березень 2024 року, з корисливих мотивів, скоїли ряд умисних злочинів за наступних обставин.

Так, 04.01.2024, в ранковий час доби, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , будучи організатором організованої групи, реалізовуючи злочинний план, об'єднаний єдиним умислом з іншими учасниками організованої групи, прийняв рішення щодо незаконної порубки дерев 04.01.2024 та визначив місце незаконної порубки - полезахисну лісосмугу, яка відповідно до ч. 1 ст. 4 Лісового кодексу України відноситься до лісового фонду та розташована за межами с. Пересадівка Воскресенської селищної громади Миколаївського району Миколаївської області.

З метою приховування злочинної діяльності та попередження можливості бути виявленими при вчиненні злочину ОСОБА_4 визначено час вчинення злочину - після 22.00 год. Рішення щодо місця та часу вчинення незаконної порубки дерев ОСОБА_4 та ОСОБА_7 довели до іншого учасника організованої групи - ОСОБА_8 . При підготовці до злочину ОСОБА_4 були виділені іншим учасникам організованої групи грошові кошти з метою придбання палива для транспортного засобу - «Volkswagen LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 , який буде використовуватися при вчиненні злочину та палива для бензопил, які будуть використовуватися для незаконної порубки дерев.

Для здійснення допомоги у безпосередній порубці дерев, членами організованої групи до вчинення вказаного злочину залучений неповнолітній ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на час вчинення злочину не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність та невстановлена на теперішній час особа.

В цей же день, приблизно о 22.00 год., більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, член організованої групи - ОСОБА_8 на автомобілі «Volkswagen LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 , разом з неповнолітнім ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, та невстановленою досудовим розслідуванням особою, яка не входила до складу організованої групи, з метою вчинення злочину прибули до раніше визначеного ОСОБА_4 місця незаконної порубки дерев - полезахисної лісосмуги, яка розташована за межами АДРЕСА_3 .

Перебуваючи в зазначеному місці, ОСОБА_8 , на виконання заздалегідь розробленого ОСОБА_4 плану злочинної діяльності, діючи умисно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи, реалізуючи свій спільний з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 злочинний умисел, виконуючи вказівку останніх, усвідомлюючи протиправний і суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи шкідливі наслідки у вигляді спричинення тяжких наслідків довкіллю та свідомо бажаючи їх настання, у порушення ст. 69 Лісового кодексу України, тобто без передбаченого законом спеціального дозволу на проведення порубки, а саме лісорубного квитка або лісового квитка, ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», згідно якої громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів, виконуючи відведену йому роль виконавця в організованій групі, 04.01.2024 в період з 22 год. 00 хв. по 24 год. 00 хв., більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, за участі неповнолітнього ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, та невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка не входила до складу організованої групи, здійснили незаконну порубку 43 сироростучих дерев породи «дуб», шляхом відокремлення дерев від коренів (зрізання) до ступеня припинення росту.

Надалі, ОСОБА_8 , неповнолітній ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, та невстановлена особа, продовжуючи злочинні дії, здійснили розпил стовбурів незаконно зрубаних дерев на колоди до розмірів придатних для транспортування, після чого погрузили їх в автомобіль «Volkswagen LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 та перевезли до заздалегідь підготовленої учасниками організованої групи складської території за адресою: АДРЕСА_2 , де зберігали їх з метою подальшого збуту.

При цьому, під час вчинення незаконної порубки дерев 04.01.2024 у період з 22.00 по 24.00 год. ОСОБА_4 та ОСОБА_7 , діючи умисно, з корисливих мотивів, на виконання заздалегідь розробленого плану злочинної діяльності, реалізуючи єдиний з іншими учасниками організованої групи умисел на незаконну порубку дерев, перебуваючи в автомобілі «Renault Megane» д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_4 на автодорозі біля АДРЕСА_3 , спостерігали за навколишньою ситуацією з метою запобігання можливості бути виявленими при вчиненні злочину з боку правоохоронних органів та місцевих мешканців. Здійснюючи контроль за навколишньою ситуацією ОСОБА_4 за допомогою мобільного телефону підтримував зв'язок з учасником організованої групи ОСОБА_8 та повідомляв його про відсутність небезпеки затримання на місці злочину та про можливість продовження незаконної порубки дерев.

Таким чином, зазначеними вище неправомірними діями ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та невстановленої на теперішній час особи, які виразились у незаконній порубці 04.01.2024 43 сироростучих дерев породи «дуб», було завдано істотну шкоду довкіллю, а саме збитки Воскресенській селищній громаді Миколаївського району Миколаївської області на суму 411 667,06 грн. що більш ніж в 60 разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян та відповідно до примітки статті 246 КК України є тяжкими наслідками.

З огляду на викладене, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 246 КК України, а саме у незаконній порубці дерев у лісах, перевезенні, зберіганні незаконно зрубаних дерев, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене організованою групою.

Крім того, 11.01.2024, в ранковий час доби, більш точного часу в ході проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , будучи організатором організованої групи, реалізовуючи злочинний план, об'єднаний єдиним умислом з іншими учасниками організованої групи, прийняв рішення щодо незаконної порубки дерев учасниками організованої групи 11.01.2024 та визначив місце незаконної порубки - полезахисну лісосмугу, яка відповідно до ч. 1 ст. 4 Лісового кодексу України відноситься до лісового фонду та розташована за межами с. Калинівка Воскресенської селищної громади Миколаївського району Миколаївської області.

З метою приховування злочинної діяльності та попередження можливості бути виявленими при вчиненні злочину ОСОБА_4 визначено час вчинення злочину - після 22.00 год. Рішення щодо місця та часу вчинення незаконної порубки дерев ОСОБА_4 та ОСОБА_7 довели до іншого учасника організованої групи - ОСОБА_8 . При підготовці до злочину ОСОБА_4 були виділені іншим учасникам організованої групи грошові кошти для придбання палива для транспортного засобу - «Volkswagen LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 , який буде використовуватися при вчиненні злочину та палива для бензопил, які будуть використовуватися для незаконної порубки дерев.

Для здійснення допомоги у безпосередній порубці дерев, членами організованої групи до вчинення вказаного злочину залучений неповнолітній ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на час вчинення злочину не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність та невстановлена на теперішній час особа.

В цей же день, приблизно о 22.20 год., більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, член організованої групи - ОСОБА_8 на автомобілі «Volkswagen LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 , разом з неповнолітнім ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність та невстановленою досудовим розслідуванням особою, яка не входила до складу організованої групи, з метою вчинення злочину прибули до раніше визначеного ОСОБА_4 місця незаконної порубки дерев - полезахисної лісосмуги, яка розташована за межами АДРЕСА_4 .

Перебуваючи в зазначеному місці, ОСОБА_8 , на виконання заздалегідь розробленого ОСОБА_4 плану злочинної діяльності, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи, реалізуючи свій спільний з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 злочинний умисел, виконуючи вказівку останніх, усвідомлюючи протиправний і суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи шкідливі наслідки у вигляді спричинення істотної шкоди довкіллю та свідомо бажаючи їх настання, у порушення ст. 69 Лісового кодексу України, тобто без передбаченого законом спеціального дозволу на проведення порубки, а саме лісорубного квитка або лісового квитка, ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», згідно якої громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів, виконуючи відведену йому роль виконавця в організованій групі, 11.01.2024 в період з 22 год. 20 хв. по 24 год. 00 хв., більш точного часу в ході проведення досудового розслідування не встановлено, за участі неповнолітнього ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, та невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка не входила до складу організованої групи, здійснили незаконну порубку 8 сироростучих дерев породи «дуб», шляхом відокремлення дерев від коренів (зрізання) до ступеня припинення росту.

Надалі, ОСОБА_8 , неповнолітній ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальность та невстановлена особа, продовжуючи злочинні дії, здійснили розпил стовбурів незаконно зрубаних дерев на колоди до розмірів придатних для транспортування, після чого погрузили їх в автомобіль «Volkswagen LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 та перевезли до заздалегідь підготовленої учасниками організованої групи складської території за адресою: АДРЕСА_2 , де зберігали їх з метою подальшого збуту.

Таким чином, зазначеними вище неправомірними діями ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та невстановленої на теперішній час особи, які виразились у незаконній порубці 11.01.2024 8 сироростучих дерев породи «дуб», було завдано істотну шкоду довкіллю, а саме збитки Воскресенській селищній громаді, Миколаївського району, Миколаївської області на суму 59 530,67 грн. що більш ніж в 20 разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян.

З огляду на викладене, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 246 КК України, а саме у незаконній порубці дерев у лісах, перевезенні, зберіганні незаконно зрубаних дерев, що заподіяло істотну шкоду, вчиненому повторно, організованою групою.

Крім того, 09.02.2024, в денний час доби, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено ОСОБА_4 , будучи організатором організованої групи, реалізовуючи злочинний план, об'єднаний єдиним умислом з іншими учасниками організованої групи, прийняв рішення щодо незаконної порубки дерев учасниками організованої групи 09.02.2024 та визначив місце незаконної порубки - полезахисну лісосмугу, яка відповідно до ч. 1 ст. 4 Лісового кодексу України відноситься до лісового фонду та розташована за межами АДРЕСА_4 .

З метою приховування злочинної діяльності та попередження можливості бути виявленими при вчиненні злочину ОСОБА_4 визначено час вчинення злочину - після 22.00 год. Рішення щодо місця та часу вчинення незаконної порубки дерев ОСОБА_4 та ОСОБА_7 довели до іншого учасника організованої групи - ОСОБА_8 . При підготовці до злочину ОСОБА_4 були виділені іншим учасникам організованої групи грошові кошти для придбання палива для транспортного засобу - «Ford Transit» д.н.з. НОМЕР_4 , який буде використовуватися при вчиненні злочину та палива для бензопил, які будуть використовуватися для незаконної порубки дерев.

Для здійснення допомоги у безпосередній порубці дерев, членами організованої групи до вчинення вказаного злочину залучений неповнолітній ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на час вчинення злочину не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність та невстановлена на теперішній час особа.

В цей же день, приблизно о 22 годині 20 хв., більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, член організованої групи - ОСОБА_8 на автомобілі «Ford Transit» д.н.з. НОМЕР_4 », разом з неповнолітнім ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність та невстановленою досудовим розслідуванням особою, яка не входила до складу організованої групи, з метою вчинення злочину прибули до раніше визначеного ОСОБА_4 місця незаконної порубки дерев - полезахисної лісосмуги, яка розташована за межами АДРЕСА_4 .

Перебуваючи в зазначеному місці, ОСОБА_8 , на виконання заздалегідь розробленого ОСОБА_4 плану злочинної діяльності, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи, реалізуючи свій спільний з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 злочинний умисел, виконуючи вказівку останніх, усвідомлюючи протиправний і суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи шкідливі наслідки у вигляді спричинення тяжких наслідків довкіллю та свідомо бажаючи їх настання, у порушення ст. 69 Лісового кодексу України, тобто без передбаченого законом спеціального дозволу на проведення порубки, а саме лісорубного квитка або лісового квитка, ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», згідно якої громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів, виконуючи відведену йому роль виконавця в організованій групі, 09.02.2024 в період з 22.20 год. по 24.00 год., більш точного часу в ході проведення досудового розслідування не встановлено, за участі неповнолітнього ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, та невстановленої досудовим розслідуванням особи, яка не входила до складу організованої групи, здійснили незаконну порубку 33 сироростучих дерев породи «дуб», шляхом відокремлення дерев від коренів (зрізання) до ступеня припинення росту.

Надалі, ОСОБА_8 разом із зазначеними особами, продовжуючи злочинні дії, здійснили розпил стовбурів незаконно зрубаних дерев на колоди до розмірів придатних для транспортування, після чого погрузили їх в автомобіль «Ford Transit» д.н.з. НОМЕР_4 та перевезли до заздалегідь підготовленої учасниками організованої групи складської території за адресою: АДРЕСА_2 , де зберігали їх з метою подальшого збуту.

Таким чином, зазначеними вище неправомірними діями ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та невстановленої на теперішній час особи, які виразились у незаконній порубці 09.02.2024 33 сироростучих дерев породи «дуб», було завдано істотну шкоду довкіллю, а саме збитки Воскресенській селищній громаді Миколаївського району Миколаївської області на суму 197 904,93 грн. що більш ніж в 60 разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян та відповідно до примітки статті 246 КК України є тяжкими наслідками.

З огляду на викладене, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 4 ст. 246 КК України, а саме у незаконній порубці дерев у лісах, перевезенні, зберіганні незаконно зрубаних дерев, що спричинило тяжкі наслідки, вчинених повторно, організованою групою.

Крім того, 12.02.2024, в денний час доби, більш точного часу в ході проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , будучи організатором організованої групи, реалізовуючи злочинний план, об'єднаний єдиним умислом з іншими учасниками організованої групи, прийняв рішення щодо незаконної порубки дерев учасниками організованої групи 12.02.2024 та визначив місце незаконної порубки - полезахисну лісосмугу, яка відповідно до ч. 1 ст. 4 Лісового кодексу України відноситься до лісового фонду та розташована за межами с. Калинівка Воскресенської селищної громади Миколаївського району Миколаївської області.

З метою приховування злочинної діяльності та попередження можливості бути виявленими при вчиненні злочину ОСОБА_4 визначено час вчинення злочину - після 22.00 год. Рішення щодо місця та часу вчинення незаконної порубки дерев ОСОБА_4 та ОСОБА_7 довели до іншого учасника організованої групи - ОСОБА_8 . При підготовці до злочину ОСОБА_4 були виділені іншим учасникам організованої групи грошові кошти для придбання палива для транспортного засобу - «Ford Transit» д.н.з. НОМЕР_4 , який буде використовуватися при вчиненні злочину та палива для бензопил, які будуть використовуватися для незаконної порубки дерев.

Для здійснення допомоги у безпосередній порубці дерев, членами організованої групи до вчинення вказаного злочину залучений неповнолітній ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на час вчинення злочину не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність.

В цей же день, приблизно о 22 годині 20 хв., більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, учасник організованої групи ОСОБА_8 на автомобілі «Ford Transit» д.н.з. НОМЕР_4 », разом з неповнолітнім ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, з метою вчинення злочину прибули до раніше визначеного ОСОБА_4 місця незаконної порубки дерев - полезахисної лісосмуги, яка розташована за межами АДРЕСА_4 .

Перебуваючи в зазначеному місці, ОСОБА_8 , на виконання заздалегідь розробленого ОСОБА_4 плану злочинної діяльності, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи, реалізуючи свій спільний з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 злочинний умисел, виконуючи вказівку останніх, усвідомлюючи протиправний і суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи шкідливі наслідки у вигляді спричинення тяжких наслідків довкіллю та свідомо бажаючи їх настання, у порушення ст. 69 Лісового кодексу України, тобто без передбаченого законом спеціального дозволу на проведення порубки, а саме лісорубного квитка або лісового квитка, ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», згідно якої громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів, виконуючи відведену йому роль виконавця в організованій групі, 12.02.2024 в період з 22.20 год. по 24.00 год., більш точного часу в ході проведення досудового розслідування не встановлено, за участі неповнолітнього ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, здійснили незаконну порубку 19 сироростучих дерев породи «дуб», шляхом відокремлення дерев від коренів (зрізання) до ступеня припинення росту.

Надалі, ОСОБА_8 за участі неповнолітнього ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність, здійснили розпил стовбурів незаконно зрубаних дерев на колоди до розмірів придатних для транспортування, після чого погрузили їх в автомобіль «Ford Transit» д.н.з. НОМЕР_4 та перевезли до заздалегідь підготовленої учасниками організованої групи складської території за адресою: АДРЕСА_2 , де зберігали їх з метою подальшого збуту.

Таким чином, зазначеними вище неправомірними діями ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які виразились у незаконній порубці 12.02.2024 19 сироростучих дерев породи «дуб», було завдано істотну шкоду довкіллю, а саме збитки Воскресенській селищній громаді Миколаївського району Миколаївської області на суму 118 054,96 грн. що більш ніж в 60 разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян та відповідно до примітки статті 246 КК України є тяжкими наслідками.

З огляду на викладене, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 246 КК України, а саме у незаконній порубці дерев у лісах, перевезенні, зберіганні незаконно зрубаних дерев, що спричинило тяжкі наслідки, вчиненого повторно, організованою групою.

Крім того, 22.03.2024, в денний час доби, більш точного часу в ході проведення досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , будучи організатором організованої групи, реалізовуючи злочинний план, об'єднаний єдиним умислом з іншими учасниками організованої групи, прийняв рішення щодо незаконної порубки дерев учасниками організованої групи 22.03.2024 та визначив місце незаконної порубки - полезахисну лісосмугу, яка відповідно до ч. 1 ст. 4 Лісового кодексу України відноситься до лісового фонду та розташована за межами с. Пересадівка Воскресенської селищної громади Миколаївського району Миколаївської області.

З метою приховування злочинної діяльності та попередження можливості бути виявленими при вчиненні злочину ОСОБА_4 визначено час вчинення злочину - після 18.00 год. Рішення щодо місця та часу вчинення незаконної порубки дерев ОСОБА_4 та ОСОБА_7 довели до іншого учасника організованої групи - ОСОБА_8 . При підготовці до злочину ОСОБА_4 були виділені іншим учасникам організованої групи грошові кошти для придбання палива для транспортного засобу - «Volkswagen LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 , який буде використовуватися при вчиненні злочину та палива для бензопил, які будуть використовуватися для незаконної порубки дерев.

Для здійснення допомоги у безпосередній порубці дерев, членами організованої групи до вчинення вказаного злочину залучений неповнолітній ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на час вчинення злочину не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність та ОСОБА_12 , який не входив до складу організованої групи.

В цей же день, приблизно о 18 годині 00 хв., більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, учасник організованої групи ОСОБА_8 на автомобілі «Volkswagen LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 , разом з неповнолітнім ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність та ОСОБА_12 , який не входив до складу організованої групи, з метою вчинення злочину прибули до раніше визначеного ОСОБА_4 місця незаконної порубки дерев - полезахисної лісосмуги, яка розташована за межами АДРЕСА_3 .

Перебуваючи в зазначеному місці, ОСОБА_8 , на виконання заздалегідь розробленого ОСОБА_4 плану злочинної діяльності, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, у складі організованої групи, реалізуючи свій спільний з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 злочинний умисел, виконуючи вказівку останніх, усвідомлюючи протиправний і суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи шкідливі наслідки у вигляді спричинення тяжких наслідків довкіллю та свідомо бажаючи їх настання, у порушення ст. 69 Лісового кодексу України, тобто без передбаченого законом спеціального дозволу на проведення порубки, а саме лісорубного квитка або лісового квитка, ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», згідно якої громадяни України зобов'язані берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб'єктів, виконуючи відведену йому роль виконавця в організованій групі, 22.03.2024 в період з 18.00 год. по 19.00 год., більш точного часу в ході проведення досудового розслідування не встановлено, за участі неповнолітнього ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність та ОСОБА_12 , який не входив до складу організованої групи, здійснили незаконну порубку 45 сироростучих дерев породи «гледичія», шляхом відокремлення дерев від коренів (зрізання) до ступеня припинення росту.

Надалі, ОСОБА_8 за участі неповнолітнього ОСОБА_11 , який не досяг віку, з якого може наставати кримінальна відповідальність та ОСОБА_12 , який не входив до складу організованої групи, здійснили розпил стовбурів незаконно зрубаних дерев на колоди до розмірів придатних для транспортування, після чого частину їх погрузили в автомобіль «Volkswagen LT 35» д.н.з. НОМЕР_1 , з метою перевезення до заздалегідь підготовленої учасниками організованої групи складської території за адресою: АДРЕСА_2 , для подальшого збуту.

Таким чином, зазначеними вище неправомірними діями ОСОБА_4 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які виразились у незаконній порубці 22.03.2024 45 сироростучих дерев породи «гледичія», було завдано істотну шкоду довкіллю, а саме збитки Воскресенській селищній громаді Миколаївського району Миколаївської області на суму 227280,97 грн. що більш ніж в 60 разів перевищують неоподаткований мінімум доходів громадян та відповідно до примітки статті 246 КК України є тяжкими наслідками.

З огляду на викладене, ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 4 ст. 246 КК України, а саме у незаконній порубці дерев у лісах, перевезенні, зберіганні незаконно зрубаних дерев, що спричинило тяжкі наслідки, вчиненого повторно, організованою групою.

Клопотання обґрунтоване тяжкістю кримінальних правопорушень, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 , наявністю ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 4, 5 ч.1 ст. 177 КПК України.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив визначити розмір застави у випадку застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у сумі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Підозрюваний та його захисник у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання в частині розміру застави.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази, слідчий суддя приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Дані обставини стороною обвинувачення доведені.

Як видно з матеріалів клопотання, Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві здійснюється досудове розслідування за ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.2 ст.246, ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України у кримінальному провадженні № 62023150010001652.

23.03.2024 р. ОСОБА_4 повідомлений про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.2 ст.246, ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень підтверджується доказами, доданими до клопотання, зокрема, протоколами огляду, протоколами про резульати аудіо-, відеоконтролю сособи, протоколами про результати зняття інформації з електронних комунікаційних мереж.

Вивченням відомостей про особу ОСОБА_4 встановлено, що він раніше не судимий, має постійне місце проживання, на утриманні двох дітей, позитивно характеризується.

Враховуючиобставини кримінального провадження, обґрунтованість підозри, відомості про особу підозрюваного, який є працвником поліції, тяжкість покарання, що йому загрожує, слідчий суддя приходитьдо висновку, що прокурором доведено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, ч.1 ст. 177 КПК України у вигляді можливості підозрюваним: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного, у цьому ж кримінальному провадженні.

З урахуванням викладеного, вагомості наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкості покарання, що може бути призначено ОСОБА_4 , слідчий суддя приходить до висновку, що зазначеним ризикам неможливо запобігти шляхом застосування більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою.

Визначаючи розмір застави, слідчий суддя враховує обставини кримінального правопорушення, а саме що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні ряду кримінальних правопорушень (декілька епізодів), з корисливих мотивів, є працівником поліції, майновий та сімейний стан підозрюваного, інші дані про його особу та ризики, передбачені ст. 177 КПК України. У зв'язку з чим, вважає за необхідне визначити заставу - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За такого, клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 176-178, 182-183, 193-197, 309, 392-395, 376 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого - задовольнити.

Застосувати до ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.2 ст.246, ч.3 ст.27, ч.3 ст.28, ч.4 ст.246 КК України, запобіжний захід - тримання під вартою до 23.05.2024 року включно.

ОСОБА_4 взяти під варту в залі суду.

Визначити розмір застави, після внесення якої підозрюваний повинний бути звільнений з-під варти, у сумі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 242 240 грн., яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем).

У разі внесення застави та з моменту звільнення підозрюваного з-під варти, внаслідок внесення застави, визначеної у даній ухвалі, підозрюваний зобов'язаний виконувати покладені на нього обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.

Покласти на ОСОБА_4 у разі звільнення під заставу такі зобов'язання:

-прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду за першою вимогою;

-не відлучатися із населеного пункту - АДРЕСА_1 , без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

-утримуватися від спілкування зі свідками, спеціалістами, та іншими підозрюваними у кримінальному провадженні;

-утримуватися від спілкування з ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну, носити електронний засіб контролю.

Попередити ОСОБА_4 про наслідки невиконання обов'язків, передбачених ст.194 КПК України, роз'яснивши, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - з дня отримання її копії. Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1