печерський районний суд міста києва
Справа № 757/10445/22-ц
05 лютого 2024 року
Печерський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Григоренко І.В.,
при секретарі - Андрієнко І.І.,
за участю:
позивача: не з'явився,
представника відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Печерського районного суду м. Києва з позовом до Держави Україна в особі Державної казначейської служби України (далі - відповідач, ДКСУ), Державного бюро розслідувань (далі - відповідач-2, ДБР) про відшкодування моральної шкоди.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 06.05.2022 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків.
24.04.2023 року на адресу Печерського районного суду м. Києва від позивача надійшло клопотання про долучення доповнень до позовної заяв, в якрмцу позивачем уточнено коло осіб у справі та відповідачем визначено Державу Україну в особі Державної казначейської служби України.
Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 24.04.2023 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання у справі.
02.02.2024 року на адресу Печерського районного суду м. Києва від позивача надійшло клопотання про заміну відповідачів Державну казначейську службу України, ДБР на Державу Україна через представника Президента України.
05.02.2024 року на адресу Печерського районного суду м. Києва від позивача надійшло клопотання в якому останнім відповідачами у справі визначено ДКСУ та ДБР.
В судове засідання 05.02.2024 року учасники справи не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 11 ст. 187 ЦПК України суддя, встановивши, після відкриття провадження, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня врученя позивачу ухвали.
Так, після відкриття провадження у справі, судом встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 175 та ст. 177 ЦПК України.
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Як роз'яснено у п. 10-1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» №4 від 31.03.95 року, при розгляді справ за позовами про відшкодування моральної шкоди на підставі ст. 56 Конституції (254к/96-ВР) судам слід мати на увазі, що при встановленні факту заподіяння такої шкоди незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, місцевого самоврядування або їх посадових чи службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень вона підлягає відшкодуванню за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування. При вирішенні спору про відшкодування моральної шкоди, заподіяної громадянинові незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, його посадовими або службовими особами, судам слід виходити з того, що зазначений орган має бути відповідачем у такій справі, якщо це передбачено відповідним законом (наприклад, ст. 9 Закону «Про оперативно-розшукову діяльність» (2135-12). Якщо ж відповідним законом чи іншим нормативним актом це не передбачено або в ньому зазначено, що шкода відшкодовується державою (за рахунок держави), то поряд із відповідним державним органом суд має притягнути як відповідача відповідний орган Державного казначейства України.
Судова практика Верховного Суду свідчить про те, що співвідповідачами у справах стосовно відшкодування шкоди заподіяної незаконними діями органів державної влади, поряд з Державною казначейською службою України, мають бути самі органи державної влади незаконними діями яких, на думку позивача, останньому заподіяно шкоду (постанова від 05.02.2020 року у справі №640/16169/17).
Так, суддя звертає увагу, що коло учасників справи визначає позивач.
За таких обставин, оскільки в уточненій позовній заяві відповідачем у справі визначено ДКСУ, а в клопотаннях від 02.02.2024 року та 05.02.2024 року відповідачами визначено ДКСУ та ДБР, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати строк, щоб позивач чітко визначив коло осіб, позовні вимоги та виклав їх у відповідності до матеріалів справи.
За таких обставин, позовну заяву слід залишити без руху, надавши позивачам строк для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 48, 175-177, 185, 258-259, 260-261, 353 Цивільного процесуального кодексу України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди, - залишити без руху та надати строк для усунення недоліків.
Роз'яснити позивачеві право протягом десяти днів з дня отримання ухвали усунути виявлені недоліки, шляхом подання заяви з додержанням вимог встановлених ст. ст. 175, 177 ЦПК України.
Якщо у встановлений строк виявлені недоліки не будуть усунуті, заява буде вважатись неподаною та повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст судового рішення складений та підписаний суддею 05.02.2024 року.
Суддя: І.В. Григоренко