Справа № 755/840/24
Провадження №: 3/755/2064/24
"27" березня 2024 р. м. Київ Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Омельян І.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Дніпровського УП ГУНП у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 124, ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 26.11.2023 року о 22:38, керуючи автомобілем марки «Renault Trafic», н/з НОМЕР_1 , у м. Києві Дарницька площа по Харківському шосе в напрямку пр-ту Миру, не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, не вибрав безпечної швидкості руху, не дотримався безпечної дистанції, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем «Vidi MDFFVD», н/з НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який зупинився попереду, в результаті чого пасажир останнього ОСОБА_3 отримав тілесні ушкодження, а транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Своїми діями порушення п. 2.3(б), п. 12.1, п. 13.1 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 26.11.2023 року о 22:30, керував автомобілем марки «Renault Trafic», н/з НОМЕР_1 , у м. Києві по Дарницькій площі, з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, що зафіксовано на боді-камеру 473862, 473484. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП. Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 30.01.2024 року матеріали справи відносно ОСОБА_1 були направленні до Управління патрульної поліції у м. Києві для належного оформлення. 14.03.2024 року на адресу суду від Дніпровського УП ГУНП у м. Києві надійшли матеріали справи відносно ОСОБА_1 після дооформлення. У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлений належним чином, адвокат не заперечував проти розгляду справи без його участі. У судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - Олійник Б.І. повідомив, що ОСОБА_1 не визнає свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП. У своїх запереченнях захисник посилається на те, що ОСОБА_1 не керував автомобілем, на місці події працівниками поліції не було роз'яснено ОСОБА_1 його права та обов'язки, не надано копії протоколу, не надано направлення на проходження огляду, на складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП ОСОБА_1 викликали не належним способом, у зв'язку з чим ОСОБА_1 не міг з'явитися для складання даного протоколу. У зв'язку з чим просив закрити провадження по справі відносно ОСОБА_1 . Інший учасник ДТП - ОСОБА_2 у судовому засіданні суду пояснив, що 26.11.2023 року він керував своїм автомобілем «Vidi MDFFVD» у м. Київ, по Дарницькій площі зі сторони Харківського шосе в напрямку пр-ту Миру та зупинився на червоний знак світлофору. Під час зупинки в його машину ззаді врізався автомобіль «Renault Trafic», під керуванням ОСОБА_1 , у зв'язку з чим його автомобіль відкинуло на зустрічну смугу. Крім того, зазначив, що його син ОСОБА_3 отримав незначні тілесні ушкодження, претензій до ОСОБА_1 відносно тілесних ушкоджень не має та в матеріалах справи дійсно перебуває заява ОСОБА_3 про відмову у внесенні відомостей до ЄРДР. Вважає винним в ДТП - водія ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відповідно до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступного. Відповідно до ст. 245 КУпАП одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом. Згідно ст. 124 КУпАП передбачена відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна. Відповідно ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно до п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин. За невиконання вимог цього пункту Правил передбачено адміністративну відповідальність за ст. 130 КУпАП. Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Як вбачається з матеріалів справи про адміністративні правопорушення, вина особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю доведена, у розумінні ст. 251 КУпАП, належними та допустимими доказами, а саме:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії ААД № 730721 від 26.12.2023 року, ААД № 439560 від 26.11.2023 року, зі змісту яких вбачається порушення водієм Правил дорожнього руху України, а також про факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку. Протокол сумніву у суду не викликає, оскільки складений відповідно до вимог статей 254, 256 КУпАП.
У протоколі зазначено про роз'яснення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, прав та обов'язків, передбачених ст. 63 Конституції України, положень ст. 268 КУпАП;
- направленням від 27.11.2023 року на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції;
- поясненнями свідків від 27.11.2023 року, з яких вбачається факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому порядку; - рапортами працівників поліції; - протоколом огляду місця дорожньо-транспортної пригоди від 27.11.2023 року;
- схемою місця ДТП від 27.11.2023 року; - поясненням іншого учасника ДТП - ОСОБА_2 , відповідно до яких водій автомобіля «Renault Trafic», н/з НОМЕР_1 , здійснив зіткнення з його автомобілем та перебував в стані алкогольного сп'яніння;
- відеозаписами з нагрудної камери патрульного поліцейського 473862, 473484, з яких вбачається, що працівниками поліції були виявленні ознаки алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 та не одноразово було запропоновано останньому пройти огляд на стан сп'яніння на місці події або у лікаря-нарколога, на що ОСОБА_1 відмовився. Також, на відео зафіксовано, що ОСОБА_1 не заперечував проти свого керування транспортним засобом та намагався показати документи в «Дії», а через деякий час особа жіночої статті привезла на місце події документи на автомобіль.
Крім того, суд враховує постанову про накладення адміністративного стягнення серії ЕАТ № 8215614 від 27.11.2023 року.
Доводи адвоката Олійника Б.І. у запереченнях на протоколи про адміністративні правопорушення є необґрунтованими та спростовуються матеріалами провадження.
Згідно п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю після закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу та встановленням вини у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
У зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП строків, передбачених ст. 38 КУпАП, приходжу до висновку про закриття провадження у даному адміністративному провадженні на підставі п.7 ст. 247 КУпАП Згідно ч. 6 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення. Враховуючи доведеність матеріалами справи вини ОСОБА_1 , характер вчиненого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, вважаю, що на останнього слід накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами. Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані, які б підтверджували звільнення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності від сплати судового збору, а відтак слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення. На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 38, 40-1, 124, 130, 251, 266, 283-285 КУпАП, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Законом України «Про судовий збір»,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Провадження у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення - закрити.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. на користь держави. Роз'яснити особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень. Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Дніпровський районний суд м. Києва.
Строк пред'явлення до виконання три місяці.
Суддя І.М. Омельян