Справа № 638/656/24
Провадження № 3/638/1008/24
26 березня 2024 року м. Харків
Суддя Дзержинського районного суду м.Харкова Теслікова І.І., дослідивши матеріали які надійшли з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працевлаштованого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.130 КУпАП, -
11.01.2024 в провадження судді Теслікової І.І., згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.01.2024, надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП.
Суддя дослідивши матеріали про адміністративне правопорушення, виходить з наступного.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №644067 від 30 грудня 2023 року, 30 грудня 2023 року, о 12 годині 42 хвилин, в м.Харкові вул.Клочківська, 321, керував транспортним засобом - автомобілем «ВАЗ 21043», номерний знак НОМЕР_2 , із явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: поведінка, що не відповідає обстановці, порушення мови, характерний запах з порожнини рота. Від проходження огляду на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Drager Аlcotest 6820», та в закладі охорони здоров?я КНП ХОР ОКНЛ, за адресою: м.Харків, вул.Ахієзерів, 18а, відмовився. Дане правопорушення вчинене повторно протягом року, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП.
Разом, з тим згідно долучених до протоколу про адміністративне правопорушення доказів ОСОБА_1 не притягався до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП.
Таким чином матеріали про адміністративне правопорушення містять протиріччя, а саме чи притягався ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП.
Згідно статті 7 КУпАП передбачено: провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до статті 278 КУпАП підчас підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про часі місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі ...
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Із врахуванням положень і тлумачень ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя.
Одночасно суддя вказує, що КУпАП визначено форму і основні елементи протоколу про адміністративні правопорушення та змісту постанови, що приймається в конкретній справі. У них повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення та відомості, необхідні для розгляду справи, зокрема дані про час, місце вчинення адміністративного правопорушення, суть його, дані про свідків і потерпілих, їх пояснення, а якщо правопорушенням спричинено матеріальну шкоду, про це також зазначається у процесуальних документах. У даній категорії справ протокол, який є документом, що офіційно засвідчує факти неправомірних дій і є одним із основних джерел доказів. Якщо протокол не містить даних про час вчинення правопорушення, або до нього не додано жодного документа, це є підставою для доопрацювання.
З урахуванням вище наведеного, суддя вважає за необхідне направити протокол про адміністративне правопорушення на дооформлення з метою усунення протиріч, що були допущені при його складанні.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.256,278 КпАП України, суддя,
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.2 ст.130 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя І.І. Теслікова