25 березня 2024 рокуЛьвівСправа № 460/12044/23 пров. № А/857/14442/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р. Й.,
суддів Гуляка В. В.,
Ільчишин Н. В.,
розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року (прийняте у письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження у м. Рівному суддею Поліщук О. В.) в адміністративній справі № 460/12044/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії,
У травні 2023 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду із вказаним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач-2), в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оформлені рішенням від 25.04.2023 № 956060125433 щодо відмови в зарахуванні позивачу до стажу державної служби періоди роботи на посадах Державної митної служби України з 10.06.1993 по 20.04.2023 та в переведенні його на пенсію за віком згідно із Законом України "Про державну службу";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати йому до стажу державної служби періоди роботи на посадах Державної митної служби України з 10.06.1993 по 20.04.2023 та перевести його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з урахуванням пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» здійснивши її перерахунок та виплату з урахуванням вже виплачених сум, починаючи з 01.04.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити та виплачувати йому пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з урахуванням пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 20.04.2023 № 7.13-22-12/169 № 7.13-22-12/170 та № 7.13-22-12/171, виданих Рівненською митницею Держмитслужби з 21.04.2023.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 21.04.2023 він звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком на умовах Закону України «Про державну службу». Проте, рішенням № 956060125433 від 25.04.2023 відмовлено у переведенні на пенсію державного службовця, мотивуючи відмову тим, що працівники митної служби не відносяться до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу». Позивач вважає таку відмову протиправною.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року позов задоволено.
Не погодившись із зазначеним рішенням, його оскаржили Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які вважають рішення суду першої інстанції прийнятим за неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та з порушенням норм матеріального і процесуального права. Тому просили скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовують тим, що основним критерієм, за яким слід визначати можливість зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії на умовах Закону України «Про державну службу», є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. Відтак, періоди роботи посадових осіб в органах митної служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних посад державних службовців.
Суд апеляційної інстанції відповідно до статті 308 КАС України переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
21.04.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою щодо переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», надавши документи про стаж державного службовця та заробітну плату для обчислення пенсії.
За результатами розгляду цієї заяви 25.04.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняло рішення № 956060125433 про відмову позивачу в переведенні його з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.
В обґрунтування підстави відмови у вказаному рішенні зазначено, що на день набрання чинності Закону № 889 позивач не перебував на посаді державної служби та не має 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, зазначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням та вважаючи його протиправним, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції обґрунтовував його тим, що спеціальне звання інспекторів митної служби та радників митної служби відповідають рангам державних службовців.
За таких обставин позивач має стаж 31 років 10 місяців 13 днів роботи в митних органах, який підпадає під категорію посад державних службовців, визначену статтею 25 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу".
За таких обставин суд дійшов висновку, що період роботи позивача в митних органах з 10.06.1993 по 20.04.2023 має бути зарахований позивачу до стажу державної служби.
Враховуючи, що позивач досяг віку передбаченого Законом № 1058, станом на 01.05.2016 працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, суд дійшов висновку, що він набув права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на підставі пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.
Суд вважав, що ефективним способом відновлення порушених прав на пенсійне забезпечення буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перевести з 21.04.2023 позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з урахуванням пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», зарахувавши до його стажу державної служби періоди роботи на посадах Митних органів України з 10.06.1993 по 20.04.2023 та обчислюючи пенсію виходячи з 60 % заробітної плати, відображеної у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 20.04.2023 № 7.13-22-12/169 № 7.13-22-12/170 та № 7.13-22-12/171, виданих Рівненською митницею Держмитслужби.
Такі висновки суду першої інстанції, на переконання колегії суддів апеляційного суду, загалом відповідають нормам матеріального права, фактичним обставинам справи і є правильними з огляду на таке.
Законом № 889-VIII, який набув чинності 01.05.2016, визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Цими пунктами передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII.
Зокрема, пунктами 10, 11, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
З наведеного видно, що після 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постановах Верховного Суду від 03.07.2018 у справі № 569/350/17 (№ рішення в ЄДРСР 75082026), від 03.07.2018 у справі № 586/965/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75082148) та від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а (№ рішення в ЄДРСР 75227579).
Підставою для відмови позивачу в переведенні на пенсію державного службовця стала відсутність у позивача стажу на посадах державної служби, необхідного для призначення пенсії відповідно до Закону № 3723-ХІІ.
Щодо цього колегія суддів апеляційного суду зазначає, що відповідно до пункту 8 Прикінцевих положень Закону № 899-VIII стаж державної служби за періоди роботи до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Аналізуючи наведені норми обчислення стажу державної служби за період роботи до 01.05.2016, до моменту вступу в дію Закону № 899-VIII, здійснюється відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283.
Тобто, у цьому випадку необхідно керуватися Порядком № 283.
Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу», а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Частиною сімнадцятою статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 регламентовано, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Спеціальним законом, що визначає статус працівників митної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Митний кодекс України.
Стаття 154 Митного кодексу України 1991 року передбачала, що службовим особам митних органів України присвоюються персональні звання відповідно до займаних посад і стажу роботи.
Статтею 430 Митного кодексу України 2002 року (який набрав чинності 1 січня 2004 року) визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб митної служби України здійснюється відповідно до умов і порядку, встановлених Законом України «Про державну службу». Пенсійне забезпечення працівників митних органів, спеціалізованих митних установ та організацій, які не є посадовими особами, здійснюється на загальних підставах відповідно до законодавства України про пенсійне забезпечення.
Частиною 1 статті 569 Митного кодексу України 2012 року встановлено, що працівники органів доходів і зборів, на яких покладено виконання завдань, зазначених у статті 544 цього Кодексу, здійснення організаційного, юридичного, кадрового, фінансового, матеріально-технічного забезпечення діяльності цих органів, є посадовими особами. Посадові особи органів доходів і зборів є державними службовцями.
Відповідно до статті 588 Митного кодексу України 2012 року пенсійне забезпечення посадових осіб органів доходів і зборів здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому, період роботи (служби) зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах доходів і зборів зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Частиною другою статті 588 Митного кодексу України 2012 року визначено, що пенсійне забезпечення працівників органів доходів і зборів, які не є посадовими особами, здійснюється на підставах та у порядку, встановлених законом.
З наведеного видно, що період роботи (служби) в митних органах зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як встановлено судом, згідно записів трудової книжки позивача Серія НОМЕР_1 , позивач працював:
1.з 10.06.1993 по 10.04.1997 - в Державному митному комітеті України на посадах виконуючого обов'язки інспектора митниці, митного уповноваженого, старшого інспектора митного поста;
2.з 11.04.1997 по 31.05.2014 - на Рівненській митниці на посадах головного інспектора відділу митного поста, начальника відділу митного поста;
3.з 01.06.2013 в Рівненській митниці Міндоходів на посадах головного інспектора митного поста, головного державного інспектора митного поста,
4.з 28.11.2014 по 18.12.2019 - в Рівненській митниці ДФС на посаді начальника митного поста;
5.з 19.12.2019 по 20.12.2021 - в Поліській митниці Держмитслужби на посаді головного державного інспектора митного поста;
6.з 22.12.2021 по 20.04.2023 - в Рівненській митниці на посаді головного державного інспектора митного поста.
12.06.1995 позивачем прийнято Присягу державного службовця, про що також здійснено запис в трудовій книжці.
За вказаний період роботи позивачу були присвоєні спеціальні звання: інспектор митної служби 1 рангу, радник митної служби 3 рангу, 12 ранг державного службовця, радник податкової та митної справи 2 рангу, радник податкової та митної справи 1 рангу, 4 ранг державного службовця, радник митної служби 1 рангу.
Відповідно до довідки від 20.04.2023 № 7.13-1/12/10-12/2595, виданої Рівненською митницею судом встановлено, що загальний стаж державної служби ОСОБА_1 становить 31 рік 10 місяців 13 днів.
Процедуру присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів та осіб, уповноважених їх присвоювати визначено Порядком присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 № 839 (далі - Порядок № 839) (постанова втратила чинність у частині, що стосується присвоєння спеціальних звань посадовим особам митних органів згідно з Постановою КМ України № 501 від 17.06.2020).
Згідно з пунктом 9 Порядку № 839 посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання за посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.
Особам, які приймаються на роботу до органів доходів і зборів та яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової або митної служби, спеціальні звання присвоюються з урахуванням співвідношення, визначеного законом.
За приписами пункту 3 Порядку № 839 до строку перебування у спеціальному званні зараховується період роботи в органах доходів і зборів у спеціальному званні (ранзі державного службовця), а також строк перебування у спеціальному званні (ранзі державного службовця) посадових осіб державної податкової та державної митної служби, крім посадових осіб, яким у період роботи в органах доходів і зборів спеціальне звання було присвоєно достроково.
Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2016 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями» (далі - Постанова № 306) затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.
Наведені норми підтверджують, що посадові особи контролюючих органів, в цьому випадку митного органу, віднесені до державних службовців за певними особливостями, тобто з присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців.
Відтак, спеціальні звання посадових осіб контролюючих органів - прирівнюються до рангів державного службовця, визначених Постановою № 306.
Додатками 6, 13 Постанови № 306 передбачено, що спеціальне звання «Радник митної служби IІІ рангу» прирівнюється до 6 рангу державного службовця, «Інспектор митної служби I рангу» прирівнюється до 7 рангу державного службовця, «Інспектор митної служби IІ рангу» прирівнюється до 8 рангу державного службовця, «Інспектор митної служби IІІ рангу» прирівнюється до 9 рангу державного службовця.
Отже, посадові особи митних органів, яким присвоєно спеціальні звання є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в митних органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про Державну службу».
За таких обставин, колегія суддів апеляційного суду вважає, що позивач має право на призначення пенсії по віку відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, оскільки він станом на 01.05.2016 працював на посаді, віднесеній до посад державних службовців, має стаж на посаді державної служби понад 20 років; досяг віку, визначеного законом та має відповідний страховий стаж.
Отже, станом на час звернення до відповідача із заявою про переведення із пенсії за віком за загальним законом на пенсію державного службовця за віком, позивач мав необхідний стаж (вислугу років) державного службовця, що підтверджується матеріалами справи, а тому відмова пенсійного органу у переведенні його на пенсію державного службовця є протиправною.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ефективним способом відновлення порушених прав на пенсійне забезпечення буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перевести з 21.04.2023 позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ із врахуванням пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», зарахувавши до його стажу державної служби періоди роботи на посадах Митних органів України з 10.06.1993 по 20.04.2023 та обчислюючи пенсію виходячи з 60 % заробітної плати, відображеної у довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 20.04.2023 № 7.13-22-12/169 № 7.13-22-12/170 та № 7.13-22-12/171, виданих Рівненською митницею Держмитслужби.
За таких обставин, колегія суддів приходить до переконання, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює, та погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність задоволення позовних вимог.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням викладеного, рішення суду першої інстанції є законним, доводи апеляційних скарг зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 229, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення, а рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року в адміністративній справі № 460/12044/23 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль
судді В. В. Гуляк
Н. В. Ільчишин