25 березня 2024 рокуЛьвівСправа № 300/6076/23 пров. № А/857/25813/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2023 року, ухвалене суддею Гомельчуком С.В. у м. Івано-Франківську, за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, у справі № 300/6076/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії хірургічного профілю Військово-медичного центру Західного регіону про визнання дій протиправними та зобов'язання виплатити індексацію грошового забезпечення,
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача у якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії хірургічного профілю Військово-медичного центру Західного регіону, яка оформлена свідоцтвом про хворобу від 05.12.2022 № 1730/1.
10 листопада 2023 року Івано-Франківський окружний адміністративний суд прийняв рішення, яким в задоволенні позову відмовив.
Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не порушив процедуру проведення військово-лікарської експертизи. Водночас, суд не наділений повноваженнями здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного медичного висновку, оскільки, суд не є спеціалізованою установою в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Не погодившись із цим рішенням суду його оскаржив позивач, який просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти постанову, якою позов задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що постанова ВЛК, оформлена Свідоцтвом № 1730/1, прийнята з порушенням процедури її прийняття, оскільки не враховано метод індивідуальної оцінки придатності позивача до військової служби, тобто без урахування результатів усіх медичних обстежень та показників стану його здоров'я. Цим обставинам суд значення не надав, внаслідок чого помилково відмовив у задоволенні позову.
Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.
Суд першої інстанції встановив те, що позивач проходив військову службу в період з 25.02.2022 по 08.02.2023 за призовом під час мобілізації, на особливий період у військовій частині НОМЕР_1 .
31 жовтня 2022 року гарнізонна військово-лікарська комісія 1121 поліклініки (з денним стаціонаром) за розпорядженням командира військової частини НОМЕР_1 від 12.10.2022 № 1711 провела медичний огляд позивача з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
За результатами проведеного медичного огляду гарнізонна ВЛК прийняла постанову, яка оформлена свідоцтвом про хворобу № 1438 від 31.10.2022, з визначенням причинного зв'язку захворювання (пониження гостроти зору до 0,1 з корекцією 0,2 внаслідок низхідної атрофії зорового нерва правого ока, сліпота лівого ока), яке пов'язане з проходженням військової служби. Позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Крім цього у постанові зазначено, що з метою контролю встановлення діагнозу, причин зв'язку та ступеня придатності до військової служби позивач підлягає контрольному медичному огляду в умовах Військово-медичного центру Західного регіону.
05 грудня 2022 ВЛК хірургічного профілю Військово-медичного центру Західного регіону, за розпорядженням командира військової частини НОМЕР_1 від 17.11.2022 № 6 провела огляд позивача.
За наслідками медичного огляду вказана ВЛК встановила пониження гостроти зору правого ока до 0,3, концентричне звуження полів зору до 20° знизу, 30° темпорально від крапки фіксації, внаслідок перенесеного забою головного мозку (20.12.2007), часткової низхідної атрофії зорового нерва, простого короткозорого астегматизму ступеня 1.5 D, при гостроті зору з корекцією 0,5.
ВЛК зробила висновок, що вказане захворювання, не пов'язане з проходженням військової служби.
Постановою ВЛК регіону від 07.12.2022 затверджено вищезазначену постанову відповідача.
16.02.2023 позивач звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України зі скаргою на рішення регіональної ВЛК від 07.12.2022 року.
Листом від 14.06.2023 Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України відмовила у задоволенні скарги у зв'язку з відсутністю підстав для перегляду Свідоцтва № 1730/1 від 05.12.2022 року.
Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Відповідно до частини 10 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Пункт 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 визначено, що військово-лікарська експертиза - це:
- медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
- визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
- установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Сторони не заперечують тієї обставини, що Військово-лікарська комісія хірургічного профілю Військово-медичного центру Західного регіону є позаштатною постійно діючою госпітальною ВЛК.
У пункті 2.6.3 пункту 2.6 глави 2 розділу 1 Положення № 402 визначено, що на госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається, зокрема, проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення.
Згідно із пунктом 2.6.4. пункту 2.6 глави 2 розділу 1 Положення № 402, госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право, зокрема, приймати постанови відповідно до цього Положення.
Відповідно до пунктів 21.1. та 21.1 глави 21 розділу ІІ, у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.
Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних ТЦК та СП на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.
У пункті 21.4 глави 2 розділу 1 Положення № 402 зазначено, що при медичному огляді військовослужбовців, призваних на збори військовозобов'язаних, резервістів під час навчальних зборів, кандидатів на навчання у ВВНЗ, направлених ТЦК та СП, коли їм встановлено діагноз і постанова оформлюється свідоцтвом про хворобу або довідкою, ВЛК встановлюється причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, каліцтва, травми).
Згідно із пунктом 21.5 глави 2 розділу 1 Положення № 402, постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Великої Вітчизняної війни та війни з Японією (Другої світової війни), участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни (Другої світової війни), при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
ґ) "Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини", якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входять до складу діючої армії, або коли захворювання, яке виникло до цього, у період служби у військових частинах і установах, які входять до складу діючої армії, досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.
Постанова в такому формулюванні приймається щодо військовослужбовців, які брали участь у бойових діях, зазначених у підпункті "а" цього пункту.
Зазначена постанова приймається також при хронічних повільно прогресуючих захворюваннях за наявності медичних документів, виданих у перші десять років після вибуття військовослужбовця з діючої армії або пізніше, але за даними за зазначені десять років, якщо вони дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання на період перебування в діючій армії.
Виходячи із аналізу наведених вище норм права, апеляційний суд констатує той факт, що відповідач не порушив порядок прийняття постанови, яка оформлена свідоцтвом, про причинний зв'язок поранення (контузії, травми, каліцтва) чи захворювання позивача із проходженням військової служби.
Водночас, апеляційний суд звертає увагу на те, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Відтак, апеляційний суд вважає необгрунтованими доводи позивача відносно неврахування відповідачем, при проведенні медичного обстеження, історії розвитку його хвороби.
Таким чином, апеляційний суд встановив, що постанова відповідача з питань проведення військово-лікарської експертизи, яка оформлена свідоцтвом про хворобу від 05.12.2022 № 1730/1 прийнята відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені чинним законодавством, а тому підстав для її скасування немає.
Цей висновок є підставою для відмови в задоволенні позову.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржене рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2023 року в справі № 300/6076/23 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених статтею 328 КАС України, за наявності яких, постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя Р. Б. Хобор
судді Н. В. Бруновська
Р. М. Шавель
Постанова складена 25.03.2024 року