Рішення від 25.03.2024 по справі 420/1891/24

Справа № 420/1891/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 15 грудня 2023 року № 38830/03-16 по о/р № 951060860350, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи ОСОБА_1 : з 02.09.1982 по 20.06.1984 роки на посаді першого секретаря Роздільнянського РК ЛКСМУ Одеської області (страховий стаж 1 рік 9 місяців 19 днів), з 21.06.1984 по 12.09.1986 роки на посаді другого секретаря Одеського РK ЛКСМУ (страховий стаж 2 років 2 місяців 23 днів), з 13.09.1986 по 28.06.1990 роки на посаді першого секретаря Одеського ОК ЛКСМУ (страховий стаж 3 років 9 місяців 16 днів), з 29.06.1990 по 19.09.1991 роки на посаді першого секретаря Роздільнянського РК КПУ (страховий стаж 1 рік 2 місяці 21 день), з 05.02.2005 по 22.07.2005 роки на посаді голови Одеської обласної ради (страховий стаж 0 років 5 місяців 18 днів), з 02.11.2007 по 12.12.2012 роки на посаді Народного депутата України VI скликання (страховий стаж 5 років 1 місяць 11 днів) та з 13.12.2012 по 27.11.2014 роки на посаді Народного депутата України VII скликання (страховий стаж 1 рік 11 місяців 15 днів) та призначити і виплачувати з 08.12.2023 ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 з урахуванням виданих Одеською обласною державною адміністрацією довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи по посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 05.12.2023 № 170 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 05.12.2023 № 169.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення про відмову в призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню. Позивач з посиланням на пп.1 п.2 розділу ХІ Закону України “Про державну службу” №889-VIII, п.3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283, абзац четвертий пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049 та статтю 118 КЗпП України зазначив, що відповідачем протиправно не зараховано до стажу державної служби періоди його роботи секретарем ЛКСМУ, на посаді голови Одеської обласної ради та на посаді народного депутата України.

Ухвалою суду від 19.01.2024 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

31.01.2024 р. від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив, в якому останній заперечує щодо задоволення позовних і вважає позовні вимоги необгрунтованими а оскаржуване рішення - правомірним. Відповідач зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в розгляді заяви позивача участі не брало та що оскаржуване рішення прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.

Відповідач у відзиві також зазначає, що за матеріалами пенсійної справи стаж державної служби позивача становить 10 років 06 місяців 02 дні та що відповідно до Закону України №2493-ІІІ від 07.06.2001 посадові особи органів місцевого самоврядування не є державними службовцями, тому стаж роботи позивача в органах місцевого самоврядування не може бути зарахованим до державної служби.

Також, відповідач вказує, що довідки про заробітну плату №169, 170 від 05.12.2023 не можуть бути прийняті, оскільки вони не відповідають вимогам Порядку затвердженого постановою КМУ № 622 від 14.09.2016.

09.02.2024 р. від представника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов відзив, в якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог вказавши, що п. 11 частини третьої статті З Закону України № 889 визначено, що його дія не поширюється на посадових осіб місцевого самоврядування. Тому час роботи гр.. ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування не може бути зарахований до стажу державної служби.

Крім того, відповідачами надано до суду копію пенсійної справи позивача та копії документів, яки були розглянуті при вирішенні питання щодо призначення пенсії.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_1 з 26.09.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, як одержувач пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.

Відповідно до записів в трудовій книжці позивача НОМЕР_1 , позивач зокрема працював:

- з 01.09.1982 по 20.06.1984 першим секретарем Роздільнянського РК ЛКСМУ Одеської області;

- з 21.06.1984 по 13.09.1986 другим секретарем Одеського ОК ЛКСМУ;

- з 13.09.1986 по 28.06.1990 першим секретарем Одеського ОК ЛКСМУ;

- з 28.06.1990 по 19.09.1991 першим секретарем Роздільнянського РК КПУ;

- з 08.07.1994 по 23.09.1995 керівником секретаріату Одеської обласної ради народних депутатів;

- з 23.09.1995 по 30.04.1998 заступником та першим заступником голови Одеської обласної державної адміністрації;

- з 26.05.1998 по 04.02.2005 головою Одеської обласної державної адміністрації;

- з 08.02.2005 по 22.07.2005 головою Одеської обласної ради;

- з 23.11.2007 по 12.12.2012 народним депутатом України VI скликання, з яких з 26.12.2007 по 12.12.2012 - першим заступником голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки та оборони;

- з 12.12.2012 по 27.11.2014 народним депутатом України VII скликання, з яких з 09.01.2013 по 27.11.2014 - головою підкомітету з питань соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей Комітету Верховної ради України з питань національної безпеки та оборони;

- з 01.12.2020 по 02.03.2022 головою Одеської обласної державної адміністрації.

08.12.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». До заяви позивачем долучено довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, ранг, надбавка за вислугу років) від 15.12.2023 року №169 та 170, які видані Одеською обласною державною адміністрацією.

Після реєстрації заява позивача відповідно до принципу екстериторіальності була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві.

За результатами розгляду заяви, та доданих до неї документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято Рішення №951060860350 вiд 15.12.2023 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні відповідно до Закону України «Про державну службу», в якому зазначено: “...Після детального вивчення наданих гр. ОСОБА_1 документів та документів, що містяться в матеріалах електронної пенсійної справи, встановлено, що:

1. На день набрання чинності Законом № 889-VIII особа не займала посади державної служби.

2. Стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII, становить 10 років 6 місяців 2 дні.

3. Довідки про складові заробітної плати не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622.

Враховуючи зазначене, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято рішення про відмову гр. ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”.

Отже, відповідачем відмовлено у призначені позивачеві пенсії за віком, з підставі недостатності стажу державної служби, який за висновком відповідача становить 10 років 6 місяців 2 дні. Які саме періоди державної служби не зараховані відповідачем, оскаржуване рішення не містить.

Водночас, як вбачається з розрахунку стажу позивача, до його стажу державної служби зараховано такі періоди роботи: з 09.07.1994 по 23.09.1995, з 24.09.1995 по 30.04.1998, з 26.05.1998 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 04.02.2005.

Позивач, не погоджуючись з вказаним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, звернувся до суду з даним позовом.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.08.2010 року № 2464-VI.

Відповідно до ст.7 Законом України «Про пенсійне забезпечення» звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України (ст.10 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).

При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ.

Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016 року, встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з ч.1 статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, Верховний Суд, зокрема у постанові від 04 квітня 2018 року у зразковій справі № 822/524/18, дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Судом з оскаржуваного рішення встановлено, що стаж державної служби становить 10 років 6 місяців 2 дні.

При цьому, до розрахунку стажу державної служби зараховано періоди роботи з 09.07.1994 по 23.09.1995, з 24.09.1995 по 30.04.1998, з 26.05.1998 по 31.12.2003 та з 01.01.2004 по 04.02.2005.

Страховий стаж особи становить 43 роки 9 місяців 12 днів.

У позові позивач просить зарахувати до стажу державної служби періоди роботи:

- з 02.09.1982 по 20.06.1984 на посаді першого секретаря Роздільнянського РК ЛКСМУ Одеської області;

- з 21.06.1984 по 12.09.1986 на посаді другого секретаря Одеського РK ЛКСМУ;

- з 13.09.1986 по 28.06.1990 на посаді першого секретаря Одеського ОК ЛКСМУ;

- з 29.06.1990 по 19.09.1991 на посаді першого секретаря Роздільнянського РК КПУ;

- з 05.02.2005 по 22.07.2005 на посаді голови Одеської обласної ради;

- з 02.11.2007 по 12.12.2012 на посаді Народного депутата України VI скликання;

- з 13.12.2012 по 27.11.2014 на посаді Народного депутата України VII скликання.

Щодо періодів роботи позивача в Ленінській Комуністичній Спілці Молоді України (ЛКСМУ) та у Комуністичній партії України (КПУ) на посадах першого/другого секретаря суд зазначає таке.

Відповідно до п.3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. № 283 (далі також - Порядок №283, втратив чинність від 01.05.2016), до стажу державної служби включається також: час роботи зокрема в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. N 1049.

Згідно з абз.4 п.3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. N 1049 до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років, зараховується: стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.

Статтею 118 КЗпП України передбачено, що працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.

Як стверджує позивач та вбачається з копії його трудової книжки та копії особової справи Одеського ОК ЛКСМУ, а також з протоколів засідань бюро та постанов пленуму Одеського ОК ЛКСМУ, протоколів Роздільнянського РК ЛКСМУ, позивача на посади першого секретаря Роздільнянського РК ЛКСМУ Одеської області, першого та другого секретаря Одеського РK ЛКСМУ було обрано за результатами голосування.

Також, відповідно до протоколу пленуму Роздільнянського РК КПУ позивача на посаду першого секретаря також було обрано шляхом відкритого голосування.

Тобто, зазначені періоди роботи є роботами на виборчих посадах, та у відповідності до вищенаведених норм підлягають зарахуванню до стажу роботи позивача на державній службі.

Щодо періоду роботи позивача з 05.02.2005 по 22.07.2005 на посаді голови Одеської обласної ради, суд зазначає.

Згідно з п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема: перша категорія - посади Київського міського голови, голів обласних рад та Севастопольського міського голови.

Згідно з п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 229 (у чинній редакції), до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Враховуючи наведене, період роботи позивача з 08.02.2005 по 22.07.2005 на посаді голови Одеської обласної ради слід зарахувати до стажу державної служби.

Вказана правова позиція узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 року по справі № 735/939/17 та від 19.03.2019 року по справі №357/1457/17.

Також, суд зазначає, що згідно ч.2 ст.20 Закону України “Про статус народного депутата України” час роботи народного депутата у Верховній Раді України зараховується до стажу державної служби, а також зараховується до його загального і безперервного стажу роботи, стажу роботи (служби) за спеціальністю, стажу роботи, який дає право на встановлення процентних надбавок до заробітної плати та одержання одноразової винагороди за вислугу років (за стаж роботи за спеціальністю на даному підприємстві), процентної надбавки за вислугу років, виплату винагороди за підсумками роботи.

Відповідно до п. 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 229 до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посаді народного депутата України.

Отже, зважаючи на викладені норми, періоди роботи позивача з 23.11.2007 по 12.12.2012 на посаді Народного депутата України VI скликання та з 12.12.2012 по 27.11.2014 на посаді Народного депутата України VII скликання підлягають зарахуванню до стажу державної служби.

Відтак, на підставі викладеного вище, суд робить висновок про необґрунтованість дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у зарахуванні до стажу державної служби позивача періодів його роботи з 02.09.1982 по 20.06.1984, з 21.06.1984 по 12.09.1986, з 13.09.1986 по 28.06.1990, з 29.06.1990 по 19.09.1991, з 08.02.2005 (а не з 05.02.2005, як вказує позивач у позовній заяві) по 22.07.2005, з 23.11.2007 (а не з 02.11.2007, як вказує позивач у позовній заяві) по 12.12.2012 та з 13.12.2012 по 27.11.2014 до стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби та про наявність підстав для призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015.

Щодо вимог позивача в частині призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015, з урахуванням виданих Одеською обласною державною адміністрацією довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи по посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 05.12.2023 № 170 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 05.12.2023 № 169 суд зазначає наступне.

Так, зазначеними довідками визначено розмір та складові заробітної плати за посадою голова Одеської обласної державної адміністрації станом на 30 листопада 2023 року.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону №3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п.2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року (далі також Порядок №622), згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу” на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу” (далі - Закон) мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу”:

мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Згідно з п.4 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Суд зазначає, що пенсійним органом відмовлено у прийнятті вказаних довідок з підстав невідповідності їх вимогам постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.2016 року, проте оскаржуване рішення не містить обгрунтування, у чому полягає така невідповідність.

Таким чином, позовні вимоги за даним позовом підлягають задоволенню частково шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 15 грудня 2023 року № 951060860350 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди його роботи з 02.09.1982 по 20.06.1984 на посаді першого секретаря Роздільнянського РК ЛКСМУ Одеської області, з 21.06.1984 по 12.09.1986 на посаді другого секретаря Одеського РK ЛКСМУ, з 13.09.1986 по 28.06.1990 на посаді першого секретаря Одеського ОК ЛКСМУ, з 29.06.1990 по 19.09.1991 на посаді першого секретаря Роздільнянського РК КПУ, з 08.02.2005 (запису у трудовій книжці) по 22.07.2005 на посаді голови Одеської обласної ради, з 23.11.2007 (запису у трудовій книжці) по 12.12.2012 на посаді народного депутата України VI скликання та з 13.12.2012 по 27.11.2014 на посаді народного депутата України VII скликання та призначити і виплачувати з 08.12.2023 ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015, з урахуванням виданої Одеською обласною державною адміністрацією довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи по посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 05.12.2023 № 170 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 05.12.2023 № 169.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до часткового задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 1073,60 грн. судового збору, які мають бути стягнуті з відповідача на його користь.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 139, 243, 245, 246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 15 грудня 2023 року № 951060860350.

Зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди його роботи з 02.09.1982 по 20.06.1984 на посаді першого секретаря Роздільнянського РК ЛКСМУ Одеської області, з 21.06.1984 по 12.09.1986 на посаді другого секретаря Одеського РK ЛКСМУ, з 13.09.1986 по 28.06.1990 на посаді першого секретаря Одеського ОК ЛКСМУ, з 29.06.1990 по 19.09.1991 на посаді першого секретаря Роздільнянського РК КПУ, з 08.02.2005 по 22.07.2005 на посаді голови Одеської обласної ради, з 23.11.2007 по 12.12.2012 на посаді народного депутата України VI скликання та з 13.12.2012 по 27.11.2014 на посаді народного депутата України VII скликання та призначити і виплачувати з 08.12.2023 ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 з урахуванням виданої Одеською обласною державною адміністрацією довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи по посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 05.12.2023 № 170 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 05.12.2023 № 169.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути солідарно з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн.

Відповідно до ст.255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Згідно з ч.1 ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідачі:

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385);

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, Київська обл., 04053, код ЄДРПОУ 42098368).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 25.03.2024 року.

Суддя Н.В. Бжассо