Рішення від 26.03.2024 по справі 420/1782/24

Справа № 420/1782/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 15 січня 2024 року (документ сформований в системі Електронний суд 13.01.2024) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6), в якій позивач просив:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо утримання із пенсії позивача переплачених коштів у розмірі 20% на підставі рішення відділу з питань виплати пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.11.2023,

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області припинити утримання з пенсії ОСОБА_1 переплачених коштів у розмірі 20% на підставі рішення відділу з питань виплати пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.11.2023, яке здійснюється з 01.12.2023.

Ухвалою від 19 січня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 05.11.2009 ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 50% від суми грошового забезпечення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII.

Представник позивача зазначив, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/14189/23 від 24.07.2023 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.07.2021; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІІ із включенням щомісячної доплати у розмірі 2 000,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.07.2021 та з урахуванням раніше виплачених сум.

01.09.2023 року представник позивача звернулась до ГУ ПФУ в Херсонській області з адвокатським запитом, у якому просила повідомити чи виконано у повному обсязі Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/14189/23 від 24.07.2023, яке набрало законної сили 24.08.2023.

З відповіді ГУ ПФУ в Херсонській області від 13.09.2023 № 2100-0209-8/2946 було встановлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 у справі № 420/14189/23, Головним управлінням у вересні 2023 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та з 01.07.2021 поновлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 2 000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум. Також у листі зазначено, що виплату пенсії в перерахованому розмірі буде розпочато з жовтня 2023 року. Розмір пенсії з 01.10.2023 складає 13 448,91 грн. Заборгованість у сумі 54 000,00 грн. за період з 01.07.2021 по 30.09.2023 (по місяць відпрацювання рішення суду) включено до реєстру судових рішень, виплата яких здійснюється за кошти Державного бюджету України.

У зв'язку з отриманням пенсійних виплат у сумі меншій, від зазначеної у листі від 13.09.2023 № 2100-0209-8/2946, діючи в інтересах позивача, 05.12.2023 представник позивача знову звернулась з адвокатським запитом до відповідача, в якому просила повідомити з яких правових підстав станом на цей час ОСОБА_1 одержує пенсію у меншому розмірі, ніж визначено після перерахунку на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/14189/23 від 24.07.2023.

Представник позивача зазначила, що з відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 08.12.2023 № 2100-0209-8/41189 стало відомо, що відповідно до відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідачем встановлено факт працевлаштування ОСОБА_1 у січні 2023 року, у зв'язку з чим ним порушено вимоги статті 16 Закону № 2262. Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.10.2023 складав 13 448,91 грн. Після проведеного перерахунку у зв'язку з встановленням факту працевлаштування розмір пенсії з 01.11.2023 складає 11 355,91 грн. Підставою перерахунку зазначено уточнення роботи пенсіонера / влаштування на роботу або її припинення/. Таким чином внаслідок встановленого факту працевлаштування ОСОБА_1 за період з 01.01.2023 по 31.10.2023 виникла переплата пенсійних коштів в сумі 20 930,00 грн. Починаючи з 01.12.2023 з пенсії ОСОБА_1 розпочато утримання переплачених коштів на підставі рішення відділу з питань виплати пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.11.2023 в розмірі 20% відповідно до статті 59 Закону № 2262.

Представник позивача не погоджується з такими діями відповідача, вважає їх протиправними та такими, що порушують право позивача на належний рівень соціального забезпечення, гарантований Конституцією України.

Так, відповідно до протоколів перерахунку пенсії позивача, що містяться у листах відповідача від 13.09.2023 № 2100-0209-8/29464 та від 08.12.2023 № 2100-0209- 8/41189 встановлено, що до пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області щомісячно здійснювалася виплата надбавки на двох дітей, що не досягли віку 18 років - доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На кожну неповнолітню дитину, що перебуває на утримання позивача відповідачем нараховувалося і виплачувалося по 1 046,50 грн.

З 01.11.2023, тобто після встановлення факту працевлаштування позивача, розмір його пенсії відповідачем перераховано і він замість 13 448,91 грн. наразі складає 11 355,91 грн. Крім того, як зазначено у листі, за порушення вимог ст. 16 Закону № 2262-XII щомісячно, починаючи з 01.12.2023 з пенсії ОСОБА_1 здійснюється утримання переплачених коштів у розмірі 20% відповідно до ст. 59 вказаного Закону.

Щодо обґрунтування таких дій статтею 59 Закону № 2262, представник позивача зазначає, що вказаною нормою закону дійсно передбачено відрахування, а не утримання з пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей. Однак, таке відрахування здійснюється в порядку, встановленому частиною другою статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто міститься посилання на норму іншого Закону України.

У свою чергу частиною другою статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, дослівно: «Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень».

Така ж правова позиція висловлена і Верховним Судом у постанові від постанові від 16 червня 2020 року у справі № 756/6984/16-а.

Тобто, у даному випадку, на думку представника позивача, відповідач не мав права на підставі самостійно прийнятого ним рішення здійснювати утримання переплачених коштів без судового рішення. При цьому, обов'язковою умовою для стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера, тобто умисних дій.

Також представник позивача вважає безпідставні посилання відповідача про те, що ОСОБА_1 не повідомив відповідача про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати, оскільки у січні 2023 року ОСОБА_1 не працевлаштовувався на іншу роботу, як помилково вважає відповідач, а після того як переїхав на підконтрольну Україні територію невідкладно став до лав Збройних Сил України з метою захисту територіальної цілісності та недоторканості нашої держави де перебуває до цього часу на передових позиціях, де як відомо, також відсутні будь-які можливості щодо комунікації у зв'язку з веденням бойових дій. Наразі ОСОБА_1 перебуває на службі у військовій частині НОМЕР_2 Міністерства оборони України.

Крім того, представник позивача звертає увагу, що пенсійний орган має заборгованість перед позивачем та мав можливість провести взаємозалік.

До суду надійшов відзив на позовну заяву (вхід. № ЕП/2289/24 від 06.02.2024 року), в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що починаючи з 01.12.2023 з пенсії ОСОБА_1 розпочато утримання переплачених коштів на підставі рішення відділу з питань виплати пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.11.2023 в розмірі 20% відповідно до статті 59 Закону №2262.

Представник відповідача зазначив, що відповідно до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсіонери зобов'язані повідомляти органам Пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати або припинення її виплати: про вступ на роботу, звільнення з роботи, реєстрацію або зняття з обліку як фізичної особи - підприємця, укладення або розірвання шлюбу, зміну місця реєстрації та складу сім'ї, виїзд на постійне місце проживання.

При призначенні пенсії ОСОБА_1 було зобов'язано повідомляти Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про працевлаштування або реєстрацію, як суб'єкта підприємницької діяльності, вказані обставини підтверджені заявою - зобов'язанням ОСОБА_1 від 26.11.2009 року.

Проте, обов'язку щодо своєчасного повідомлення відповідача про продовження служби позивач не виконав.

При цьому, представник відповідача звернув увагу, що ОСОБА_1 не заперечує факт перебування на службі у військовій частині НОМЕР_2 Міністерства оборони України.

Представник відповідача вважає, що в разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсій пенсіонери повинні відшкодовувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду. Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

Представник відповідача звернув увагу, що аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 20.05.2019 у справі №161/3927/17; та від 07.10.2019 у справі №555/536/17; від 27.03.2020 у справі №757/38162/14-а; від 31.03.2020 у справі №569/14896/16-а, від 30.04.2020 у справі №676/1176/17, та від 10.04.2023 у справі 600/4261/22-а.

Відповідь на відзив до суду не надходила.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджено паспортом громадянина України серія НОМЕР_3 .

Сторони не заперечують, що на підставі поданої ОСОБА_1 заяви про призначення/перерахунку пенсії від 26.11.2009 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області у 2009 році було призначено позивачу пенсію за вислугу років у розмірі 50% від суми грошового забезпечення на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, що підтверджено пенсійним посвідченням Серія НОМЕР_4 та наявними у справі розрахунками пенсії позивача.

Матеріалами справи підтверджено, що на дату подачі заяви про призначення пенсії позивачем було подано до Головного управління ПФУ в Херсонській області зобов'язання від 26.11.2009 року, що у разі працевлаштування, або реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності він зобов'язується у 5-денний термін повідомити про цей факт в управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Також матеріалами справи підтверджено, що на підставі заяви позивача від 26.10.2016 року, в якій він просив до його пенсії як такому, що не працює, нарахувати надбавку на утримання непрацездатних членів сім'ї: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в якій також позивач зобов'язувався у разі працевлаштування або спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати у 5-денний термін повідомити про цей факт в управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Відповідно до розрахунку пенсії з 01.10.2023 року позивачу нараховано надбавку на двох дітей, що не досягли віку 18 років - доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1046,50 грн та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1046,50 грн, відповідно до п. а ст. 16 Закону № 2262-ХІІ.

З матеріалів справи вбачається, що 05.12.2023 представник позивача звернулась з адвокатським запитом до відповідача, в якому просила повідомити з яких правових підстав ОСОБА_1 одержує пенсію у меншому розмірі, ніж визначено після перерахунку на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/14189/23 від 24.07.2023.

На цей запит Головним управлінням ПФУ в Херсонській області надано лист від 08.12.2023 № 2100-0209-8/41189, яким повідомлено, що відповідно до відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідачем встановлено факт працевлаштування ОСОБА_1 у січні 2023 року, у зв'язку з чим ним порушено вимоги статті 16 Закону № 2262. Розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.10.2023 складав 13 448,91 грн. Після проведеного перерахунку у зв'язку з встановленням факту працевлаштування розмір пенсії з 01.11.2023 складає 11 355,91 грн. Підставою перерахунку зазначено уточнення роботи пенсіонера / влаштування на роботу або її припинення/.

Отже внаслідок встановленого факту працевлаштування ОСОБА_1 за період з 01.01.2023 по 31.10.2023 виникла переплата пенсійних коштів в сумі 20 930,00 грн. Починаючи з 01.12.2023 з пенсії ОСОБА_1 розпочато утримання переплачених коштів на підставі рішення відділу з питань виплати пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.11.2023 в розмірі 20% відповідно до статті 59 Закону № 2262.

Суд встановив, що позивач не заперечує факту, що наразі ОСОБА_1 перебуває на службі у військовій частині НОМЕР_2 Міністерства оборони України.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до даних з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за ОСОБА_1 сплачувались страхові внески військовою частиною НОМЕР_5 з січня 2023 року по червень 2023 року та військовою частиною НОМЕР_6 за січень 2023 року.

Суд встановив, що у зв'язку із встановленням факту працевлаштування позивача, Головним управлінням ПФУ в Херсонській області було прийнято рішення від 15.11.2023 року № 2103001790 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру, відповідно до якого пенсійний орган зазначив, що за період з 01.01.2023 року по 31.10.2023 року у ОСОБА_1 утворилася переплата пенсії 20930 грн. Зазначена сума підлягає поверненню в Головне управління ПФУ в Херсонській області. Стягнення здійснити з пенсії ОСОБА_1 в розмірі 20 % пенсії щомісячно до повного погашення переплати. Причина виникнення переплат: неповідомлення про працевлаштування (по даним реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування), отримував надбавку на 2-х утриманців відповідно до ст. 16 Закону № 2262 як непрацюючий.

Не погодившись з відмовою у проведенні перерахунку, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі Закон №2262-XII) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 2 Закону № 2262-XII пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі повторного прийняття їх на військову службу до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту, службу до Національної поліції, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Служби судової охорони, органів та підрозділів цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час їх служби припиняється. При наступному звільненні із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням загальної вислуги років на день останнього звільнення.

Пенсіонерам із числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийняття за контрактом на військову службу чи службу цивільного захисту, в тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту, до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів та підрозділів цивільного захисту під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення виплата пенсій не припиняється. Після звільнення із служби таких осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років від часу призову їх на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або повторного прийняття їх на службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, служби цивільного захисту до дня фактичного звільнення. Якщо новий розмір пенсії цих осіб буде меншим за розмір, який вони отримували до призову або повторного прийняття їх на службу, виплата їм пенсій здійснюється у розмірі, який вони отримували до призову або прийняття на службу в особливий період.

Відповідно до п. а ст. 16 Закону № 2262 -ХІІ до пенсії за вислугу років, що призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (у тому числі до обчисленої в мінімальному розмірі), нараховується: а) надбавка непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї, що належать до осіб, які забезпечуються пенсією в разі втрати годувальника (стаття 30), - на кожного непрацездатного члена сім'ї в розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому надбавка нараховується тільки на тих членів сім'ї, які не одержують пенсійні виплати із солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу на дітей одиноким матерям. За наявності права одночасно на пенсію, зазначені види допомоги і надбавку на непрацездатного члена сім'ї до пенсії за вислугу років за вибором пенсіонера може бути призначено пенсію, державну соціальну допомогу або нараховано на цього члена сім'ї надбавку. За наявності в сім'ї двох або більше пенсіонерів кожний непрацездатний член сім'ї, який перебуває на їх спільному утриманні, враховується для нарахування надбавки тільки одному з пенсіонерів за їх вибором.

Таким чином, аналіз п.а ст. 16 Закону № 2262-ХІІ доводить, що обов'язковою умовою у набутті права на надбавку до пенсії на утримання непрацездатних дітей до 18 років є те, що пенсіонер повинен бути не працюючий.

Матеріалами справи підтверджено, що на підставі заяви позивача від 26.10.2016 року, в якій він просив до його пенсії як такому, що не працює, нарахувати надбавку на утримання непрацездатних членів сім'ї: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_6 , 17.12.2014 року, в якій також позивач зобов'язувався у разі працевлаштування або спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати у 5-денний термін повідомити про цей факт в управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Відповідно до розрахунку пенсії з 01.10.2023 року позивачу нараховано надбавку на двох дітей, що не досягли віку 18 років - доньку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1046,50 грн та сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1046,50 грн, відповідно до п. а ст. 16 Закону № 2262-ХІІ.

Разом з цим нарахування надбавки було припинено з 01.11.2023 року, у зв'язку із працевлаштуванням позивача.

Суд встановив, що Головним управлінням ПФУ в Херсонській області було прийнято рішення від 15.11.2023 року № 2103001790 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру, відповідно до якого пенсійний орган зазначив, що за період з 01.01.2023 року по 31.10.2023 року у ОСОБА_1 утворилася переплата пенсії 20930 грн. Зазначена сума підлягає поверненню в Головне управління ПФУ в Херсонській області. Стягнення здійснити з пенсії ОСОБА_1 в розмірі 20 % пенсії щомісячно до повного погашення переплати. Причина виникнення переплат: неповідомлення про працевлаштування (по даним реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування), отримував надбавку на 2-х утриманців відповідно до ст. 16 Закону № 2262 як непрацюючий.

Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін, суд виходить із застосування норм права таким чином.

Як вже було зазначено судом, відповідно до п. а ст. 16 Закону № 2262-ХІІ підставою для призначення пенсіонеру на надбавки до пенсії на утримання непрацездатних дітей до 18 років є те, що пенсіонер повинен бути не працюючий.

Матеріалами справи підтверджено, що саме з підстав того, що позивач не працював, за його заявою йому була призначення надбавка до пенсії, передбачена п. а ст. 16 Закону № 2262-ХІІ.

Матеріалами справи підтверджено, що у заяві про призначення вказаної надбавки, позивач зобов'язувався у разі працевлаштування або спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати у 5-денний термін повідомити про цей факт в управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області.

Відповідно до ст. 60 Закону № 2262-ХІІ пенсіонери зобов'язані повідомляти органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

Таким чином, зарахування позивача до лав Збройних Сил України та проходження ним військової служби було той самою обставиною, що спричинило зміну розміру пенсії та припинення нарахування йому надбавки на утримання непрацездатних дітей до 18 років.

Посилання представника позивача на те, що проходження військової служби не є працевлаштуванням є помилковим, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Таким чином, з урахуванням того, що час військової служби зараховується до страхового стажу особи це є працевлаштуванням особи.

Щодо неможливості повідомлення пенсійний орган про те, що позивач перебуває на військовій службі, суд зазначає, що в інтересах позивача до пенсійного органу та до суду звертався адвокат. Після того, як представник позивача та позивач дізналися про причини утримання частини пенсії, вони не звернулися до Головного управління ПФУ в Херсонській області із заявою про неможливість повідомлення про зміну обставин, а також не надали суду докази на підтвердження цих обставин.

Тому такі посилання представника позивача відхиляються судом через їх недоведеність.

Також відхиляються доводи представника позивача, що виключно на підставі судових рішень можуть проводитися відрахування з пенсії, оскільки відповідно до ст. 60 Закону № 2262-ХІІ, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера (подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі його сім'ї тощо), можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень органу, який призначає пенсію, чи суду.

Суд зазначає, що до спірних правовідносин не належить застосуванню ст. 59 Закону № 2262-ХІІ, оскільки в цьому випадку не відбувалось відрахування з пенсії позивача, а прийнято рішення пенсійного органу про повернення надмірно виплачених пенсіонерові пенсійним органом сум.

Відповідно до ст. 60 Закону № 2262-ХІІ, в разі невиконання цього обов'язку (повідомлення органам пенсійного забезпечення про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати) і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу пенсійного забезпечення заподіяну шкоду.

Посилання представника позивача на можливість взаємозаліку також відхиляються судом, оскільки ці доводи не стосуються спірних правовідносин щодо правомірності утримання переплачених коштів у розмірі 20% на підставі рішення пенсійного органу. Таке питання могло бути розглянуто лише за взаємною згодою сторін.

Разом з цим предметом цього спору є правомірність дій відповідача щодо вчинення дій щодо утримання з пенсії позивача переплачених коштів.

Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини суд доходить висновку, що позовні вимоги - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо утримання із пенсії позивача переплачених коштів у розмірі 20% на підставі рішення відділу з питань виплати пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.11.2023, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області припинити утримання з пенсії ОСОБА_1 переплачених коштів у розмірі 20% на підставі рішення відділу з питань виплати пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління з питань виплат Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 15.11.2023, яке здійснюється з 01.12.2023, є безпідставними та не належать задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Враховуючи викладене та оцінюючи встановлені факти та обставини, суд вважає, що Головне управління ПФУ в Херсонській області діяло у спосіб та порядок, визначені законодавством, а тому позовні вимоги є не обґрунтованими та не належать задоволенню.

У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать відшкодуванню за рахунок державного бюджету.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.