Рішення від 25.03.2024 по справі 420/25977/23

Справа № 420/25977/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 березня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

за участі секретаря Загрійчук О.В.

сторін:

представника позивача Воронкової О.І.

відповідача ОСОБА_1

розглянувши за правилами загального позовного провадження (у відкритому судовому засіданні по суті) адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу та рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_1 , в якому позивач просить:

визнати незаконним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України «Бриз», Інформаційної агенції МО України, оформлене протоколом від 26.03.2021 №3, про зняття капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 зі складом сім'ї 3 (три) особи, з квартирного обліку для отримання житла у м. Одеса;

визнати незаконним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 05.04.2021 №61/АГЧ «Про оголошення рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України «Бриз», Інформаційної агенції МО України, оформлене протоколом від 26.03.2021 №3, про зняття капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 зі складом сім'ї 3 (три) особи, з квартирного обліку для отримання житла у м. Одеса», звільненого в запас у зв'язку із закінченням контракту;

зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про поновлення капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 та членів його сім'ї зі складом сім'ї 3 (три) особи на квартирний облік військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов у м. Одесі в загальній черзі за тим же номером у списку станом на 26.03.2021 зі збереженням в загальній черзі часу перебування на обліку з моменту зарахування у чергу.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що пунктом 30 Порядку №1081 визначені випадки, за яких військовослужбовці знімаються з обліку, а саме: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже, залишаються на квартирному обліку до отримання ними житла, зокрема і у разі звільнення у запас чи відставку, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку.

Згідно з пункт 21 розділу VІ Інструкції №380 зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі: поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Житлового кодексу України громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими актами законодавства України; засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців; подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.

Вислуга років позивача на військовій службі складає більше 20 років, а саме 23 роки, наразі продовжує проходити службу у лавах Збройних Сил України, знятий з квартирного обліку у зв'язку зі звільненням з військової служби у запас (закінчення строку контракту).

Таким чином, оскільки військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а, отже, і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого Постановою КМУ від 03 серпня 2006 року №1081.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 29.09.2023 року позовну заяву залишено без руху.

09.10.2023 року за вхід.№34445/23 надійшла уточнена позовна заява.

13.10.2023 року за вхід.№ЕС/12029/23 надійшла заява про продовження процесуального строку.

30.10.2023 року за вхід.№ЕС/13374/23 надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою суду від 03.11.2023 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 21.11.2023 року.

Ухвалою суду від 13.11.2023 року клопотання представника ОСОБА_2 за вхід. №ЕС/14607/23 від 10.11.2023 року задоволено. Призначено розгляд справи №420/25977/23 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів в онлайн системі відеоконференцзв'язку «EASYCON».

17.11.2023 року за вхід.№ЕС/15311/23 надійшов відзив на позов, в якому наголошено, що пунктом 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 за №1081 передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Таким чином положення ч. 9 ст. 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п. 29 Порядку №1081 безпосередньо пов'язується із тим, з якої саме з підстав, зазначених у ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовослужбовець звільнений у запас чи у відставку.

Позивач звільнений із військової служби у запас у зв'язку із закінченням строку дії контракту. Внаслідок чого останній втратив право залишатися на квартирному обліку військової частини НОМЕР_1 , оскільки підставою для звільнення в запас було закінчення строку дії контракту, а не вік, стан здоров'я або скорочення штатів чи проведення інших організаційний заходів.

Отже, об'єднаною житловою комісією військової частини НОМЕР_1 та військовою частиною НОМЕР_1 з дотриманням вимог наведених вище актів законодавства України було прийнято рішення про зняття з квартирного обліку капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 зі складом сім'ї 3 (три) особи, як такого, що втратив відповідне право перебувати на квартирному обліку у військовій частині НОМЕР_1 .

17.11.2023 р. за вхід.№ЕС/15312/23 надійшла заява про залишення позову без розгляду.

29.11.203 року за вхід.№ЕС/16763/23 надійшли заперечення на заяву про залишення позову без розгляду.

29.11.2023 року за вхід.№ЕС/16751/23 надійшла заява про уточнення позовних вимог.

Підготовче засідання, призначене на 21.11.2023 р., відкладено на 14.12.2023 року.

Ухвалою суду від 14.12.2023 року провадження у справі зупинено до 29.01.2024 року.

Ухвалою суду від 29.01.2024 року провадження у справі поновлено.

Ухвалою суду від 29.01.2024 року прийнято до розгляду уточнену позовну заяву від 29.11.2023 року за вхід. №ЕС/16751/23.

Ухвалою суду від 29.01.2024 року витребувано у Одеського квартирно-експлуатаційного управління належно завірену копію витягу з наказу про утворення та діяльність об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України «Бриз», Інформаційної агенції МО України.

Ухвалою суду від 29.01.2024 року витребувано у командира Військової частини НОМЕР_1 контр-адмірала ОСОБА_3 належно завірену копію наказу про створення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України «Бриз», Інформаційної агенції МО України.

Витребувано у голови об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 капітана І рангу ОСОБА_4 інформацію щодо персонального складу об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », Інформаційної агенції МО України, яка здійснювала розгляд питання про зняття з квартирного обліку при військовій частині НОМЕР_1 військовослужбовця ОСОБА_2 , відповідно до протоколу №3 від 26.03.2021 року, а також копії матеріалів, що стали підставою для ухвалення відповідного рішення.

Провадження у справі зупинено до отримання доказів.

14.02.2024 року за вхід.№ЕС/6562/24 надійшла заява про надання доказів на виконання ухвали суду.

Підготовче засідання, призначене на 15.02.2024 р., відкладено на 27.02.2024 року.

Ухвалою суду від 27.02.2024 року поновлено провадження у справі.

Ухвалою суду від 27.02.2024 року у задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 за вхід. №ЕС/15312/23 про залишення позову без розгляду відмовлено.

Ухвалою суду від 27.02.2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 14.03.2024 року.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Наказом командира Командувача ІНФОРМАЦІЯ_2 (по особовому складу) від 04 вересня 2017 року №139 капітана 2 рангу ОСОБА_2 було звільнено з військової служби у запас за пунктом «а» частини 6 (у зв'язку із закінченням строку контракту) статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Вислуга ОСОБА_2 на військовій службі, станом на 04.09.2017 року, складає більше 20 років, а саме: 23 роки 01 місяць 00 днів.

Згідно витягу з протоколу засідання об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », Інформаційної агенції МО України №3 від 26.03.2021 року позивача - ОСОБА_2 та членів її сім'ї було знято з квартирного обліку на отримання житла для постійного проживання та з черги на отримання службового житла, у зв'язку зі звільненням в запас за пунктом «а» частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку з закінченням строку дії контракту), на підставі пункту 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п.29 «Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», затвердженого постановою КМУ від 03.08.2006 р. №1081.

Наказом №61/АГЧ від 05.04.2021 року командира Військової частини НОМЕР_1 оголошено рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України «Бриз», Інформаційної агенції МО України, оформлене протоколом №3 від 26.03.2021 року.

Наказано голові об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », Інформаційної агенції МО України організувати внесення відповідних змін до облікових справ військовослужбовців.

ОСОБА_2 є пенсіонером Міністерства оборони України, який наразі продовжує проходити службу у лавах Збройних Сил України, що не заперечується відповідачем.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ВИСНОВКИ СУДУ

У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 47 Конституції України передбачено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

У відповідності до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права.

Відповідно до частин першої, дев'ятої статті 12 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, військовослужбовці забезпечуються жилими приміщеннями державою. Військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та членам їх сімей, які проживають разом з ними, надається жиле приміщення, що має відповідати вимогам статті 50 житлового законодавства України. До одержання постійного жилого приміщення військовослужбовцям, зазначеним у цьому пункті, надаються службові жилі приміщення. У разі відсутності такого житла військова частина зобов'язана тимчасово орендувати житло для забезпечення ним військовослужбовця та його сім'ї або за бажанням військовослужбовця виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) ним жилого приміщення на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі її розформування у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

На виконання приписів статті 12 Закону №2011-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081 було затверджено «Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (далі - Порядок №1081), яким визначено механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, , у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Пунктом 3 Порядку №1081 установлено, що військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Питання, пов'язані із забезпеченням житлом військовослужбовців, вирішуються за місцем перебування їх на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (пункт 6 Порядку №1081).

Згідно з пунктом 29 Порядку №1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Також наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року №380 затверджено «Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» (далі - Інструкція №380).

Цією Інструкцією визначено зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей).

Пунктом 1 розділу ІІ «Організація роботи житлових комісій військових частин» Інструкції №380 передбачено, що для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).

Основними завданнями житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій), зокрема, є: прийняття рішення з житлових питань, у тому числі із розгляду відповідних рапортів (заяв) військовослужбовців та членів їх сімей з житлових питань (пункт 5 розділу ІІ «Організація роботи житлових комісій військових частин» Інструкції №380).

Питання, що виникають під час обліку осіб, які набули права та потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, урегульовані розділом VІ Інструкції №380.

Пунктом 1 розділу VІ Інструкції №380 передбачено, що житловими приміщеннями для постійного проживання забезпечуються військовослужбовці та члени їх сімей, які відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» набули права та не забезпечувалися постійним житлом протягом усього часу проходження військової служби і мають календарну вислугу на військовій службі 20 років і більше, зареєстровані в населеному пункті дислокації військової частини, в якій військовослужбовець проходить службу та перебуває на відповідному обліку.

На облік не беруться військовослужбовці та члени їх сімей, які: забезпечувалися під час проходження військової служби житловою площею для постійного проживання від Міноборони; мають житлову площу на праві власності, що відповідає нормам та вимогам законодавства для забезпечення громадян житлом, крім випадків забезпечення житловими приміщеннями на територіях, на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження,- із урахуванням вимог законодавства України щодо тимчасово окупованих територій; в інших випадках, передбачених законодавством (пункт 7 розділу VІ Інструкції №380).

За умовами абзацу 4 пункту 16 розділу VІ Інструкції №380 військовослужбовці та члени їх сімей, виключені з обліку, мають право повторно протягом року подати командиру військової частини рапорт та документи, визначені Порядком забезпечення житловими приміщеннями, для зарахування на облік в порядку, визначеному цією Інструкцією, із збереженням попереднього часу перебування на обліку.

Згідно з пунктом 24 Порядку №1081 військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Аналогічні приписи абзацу першого частини дев'ятої статті 12 Закону закріплені у пункті 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями.

Дія частини дев'ятої статті 12 Закону №2011-XII безпосередньо пов'язується із тим, з яких саме підстав військовослужбовець звільнений у запас чи у відставку.

З матеріалів справи встановлено, що наказом командира Командувача ІНФОРМАЦІЯ_2 (по особовому складу) від 04 вересня 2017 року №139 капітана 2 рангу ОСОБА_2 було звільнено з військової служби у запас за пунктом «а» частини 6 (у зв'язку із закінченням строку контракту) статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Згідно витягу з протоколу засідання об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », Інформаційної агенції МО України №3 від 26.03.2021 року позивача - ОСОБА_2 та членів її сім'ї було знято з квартирного обліку на отримання житла для постійного проживання та з черги на отримання службового житла, у зв'язку зі звільненням в запас за пунктом «а» частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (у зв'язку з закінченням строку дії контракту), на підставі пункту 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та п.29 «Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями», затвердженого постановою КМУ від 03.08.2006 р. №1081.

Пунктом 30 Порядку №1081 визначені випадки, за яких військовослужбовці знімаються з обліку, а саме: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Суд вважає, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже, залишаються на квартирному обліку до отримання ними житла, зокрема і у разі звільнення у запас чи відставку, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку.

Згідно з пункт 21 розділу VІ Інструкції №380 зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі: поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 40 Житлового кодексу України, громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення; одноразового одержання за їх бажанням від органів державної влади або органів місцевого самоврядування грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення у встановленому порядку; припинення трудових відносин з підприємством, установою, організацією особи, яка перебуває на обліку за місцем роботи, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими актами законодавства України; засудження до позбавлення волі на строк понад шість місяців; подання відомостей, що не відповідають дійсності, які стали підставою для взяття на облік, або неправомірних дій службових осіб при вирішенні питання про взяття на облік.

Суд встановила, що вислуга ОСОБА_2 на військовій службі складає більше 20 років, а саме: 23 роки 01 місяць 00 днів.

Таким чином, оскільки військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а, отже, і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і у разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених пунктом 30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого Постановою КМУ від 03 серпня 2006 року №1081.

Наведене узгоджується із правовим висновком Верховного Суду, викладеного в постановах: від 25 березня 2019 року у справі №359/2295/17, від 08 квітня 2020 року у справі №683/2197/18, від 20 травня 2019 року у справі №487/6514/17, від 20 січня 2021 року у справі №460/6031/18, від 24.02.2021 у справі № 460/6032/18 від 24.09.2021 у справі №748/303/20.

Згідно з імперативними вимогами статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та статті 242 КАС України висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права; при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

Таким чином, призначення Верховного Суду як найвищої судової установи в Україні - це, у першу чергу, сформувати обґрунтовану правову позицію стосовно застосування всіма судами у подальшій роботі конкретної норми матеріального права або дотримання норми процесуального права, що була неправильно використана судом і таким чином спрямувати судову практику в єдине і правильне правозастосування (вказати напрямок у якому слід здійснювати вибір правової норми); на прикладі конкретної справи роз'яснити зміст акта законодавства в аспекті його розуміння та реалізації на практиці в інших справах з вказівкою на обставини, що потрібно враховувати при застосуванні тієї чи іншої правової норми, але не нав'язуючи, при цьому, нижчестоящим судам результат вирішення конкретної судової справи.

Забезпечення єдності судової практики є реалізацією принципу правової визначеності, що є одним із фундаментальних аспектів верховенства права та гарантує розумну передбачуваність судового рішення. Крім того, саме така діяльність Верховного Суду забезпечує дотримання принципу рівності всіх громадян перед законом, який втілюється шляхом однакового застосування судом тієї самої норми закону в однакових справах щодо різних осіб.

Такий визначений законодавцем підхід до роботи Верховного Суду (формування в окремих справах конкретних правових висновків, що є обов'язковим для всіх судів та суб'єктів владних повноважень) є особливо актуальним у світлі положень частини п'ятої статті 125 Конституції України, згідно з якою адміністративні суди діють з метою захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для зняття ОСОБА_2 з квартирного обліку, а тому рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України «Бриз», Інформаційної агенції МО України про зняття з квартирного обліку капітана 2 рангу ОСОБА_2 та членів її сім'ї, оформлене протоколом засідання №3 від 26.03.2021 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Стаття 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає застосування судами Конвенції та практики ЄСПЛ як джерела права.

Зокрема, статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції кожній фізичній або юридичній особі гарантовано право мирно володіти своїм майном. При цьому зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Таким чином, статтю 1 указаного Першого протоколу слід використовувати для захисту «правомірних (законних) очікувань» щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності.

Правомірні очікування виникають в особи, якщо вона дотримала всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому мала всі підстави вважати таке рішення дійсним і розраховувати на певний стан речей. Тобто в зазначених рішеннях ЄСПЛ установив, що наявність «правомірних (законних) очікувань» є передумовою для відповідного захисту. У свою чергу, умовою наявності «правомірних очікувань» у розумінні практики ЄСПЛ є достатні законні підстави. Інакше кажучи, «правомірні (законні) очікування» - очікування можливості здійснення певного права як прямо гарантованого, так і опосередкованого, у разі якщо особа прямо не виключена з кола осіб, які є носіями відповідного права.

Суд також нагадує, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечити «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідність досягнення такого балансу відображена в цілому в структурі статті 1 Першого протоколу. Необхідного балансу не вдасться досягти, якщо на відповідну особу буде покладено індивідуальний та надмірний тягар (див., серед інших джерел, рішення від 23 вересня 1982 року у справі «Спорронг та Льоннрот проти Швеції» (Sporrong and Lonnroth v. Sweden), пп. 69 і 73, Series A № 52). Іншими словами, має існувати обґрунтоване пропорційне співвідношення між засобами, які застосовуються, та метою, яку прагнуть досягти (див., наприклад, рішення від 21 лютого 1986 року у справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства» (James and Others v. the United Kingdom), п. 50, Series A № 98).»

Як встановлено судом, ОСОБА_2 прямо не виключений з кола осіб, який є носієм відповідного права - права на отримання житла, а, отже, і на залишення на обліку до отримання ними житла.

Згідно ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

Таким чином, враховуючи висновок суду про обґрунтованість вимоги позивача про визнання протиправним та скасування рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України «Бриз», Інформаційної агенції МО України, суд вважає за доцільне, з урахуванням вимог ст.9 КАС України, задовольнити похідну вимогу позивача шляхом визнання незаконним та скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 05.04.2021 №61/АГЧ «Про оголошення рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України «Бриз», Інформаційної агенції МО України, оформлене протоколом від 26.03.2021 №3, про зняття капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 зі складом сім'ї 3 (три) особи, з квартирного обліку для отримання житла у м. Одеса», звільненого в запас у зв'язку із закінченням контракту.

При цьому суб'єкт порушеного права може скористатися не будь-яким, а цілком конкретним способом захисту свого права. Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2021 №910/2861/18, від 04.06.2019 №916/3156/17, від 11.09.2018 № 905/1926/16.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на ефективний засіб юридичного захисту передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Згідно з пунктом 24 Порядку №1081 військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень.

Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Отже, задоволенню підлягає і позовна вимога про зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 прийняти рішення про поновлення капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 та членів його сім'ї зі складом сім'ї 3 (три) особи на квартирний облік військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов у м. Одесі в загальній черзі за тим же номером у списку станом на 26.03.2021 зі збереженням в загальній черзі часу перебування на обліку з моменту зарахування у чергу, оскільки саме такий спосіб захисту виключить подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог повністю.

Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999 року у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007 року у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011 року у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010 року у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994 року у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003 року у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008 року у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії") і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.

Керуючись ст.ст.2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 293-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Об'єднаної житлової комісії військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу та рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України «Бриз», Інформаційної агенції МО України, оформлене протоколом від 26.03.2021 №3, про зняття капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 зі складом сім'ї 3 (три) особи, з квартирного обліку для отримання житла у м. Одеса.

Визнати незаконним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 05.04.2021 №61/АГЧ «Про оголошення рішення об'єднаної житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , Контактного пункту ВМС ЗС України, Кадрового центру ВМС ЗС України, Центру військово-музичного мистецтва ВМС ЗС України, Телерадіостудії МО України «Бриз», Інформаційної агенції МО України, оформлене протоколом від 26.03.2021 №3, про зняття капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 зі складом сім'ї 3 (три) особи, з квартирного обліку для отримання житла у м. Одеса», звільненого в запас у зв'язку із закінченням контракту.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про поновлення капітана 2 рангу запасу ОСОБА_2 та членів його сім'ї зі складом сім'ї 3 (три) особи на квартирний облік військовослужбовців та осіб, звільнених з військової служби, які потребують поліпшення житлових умов у м. Одесі в загальній черзі за тим же номером у списку станом на 26.03.2021 зі збереженням в загальній черзі часу перебування на обліку з моменту зарахування у чергу.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

ОСОБА_2 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 )

Військова частина НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_5 )

Об'єднана житлова комісія військової частини НОМЕР_1 (адреса: АДРЕСА_1 )

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА