Справа № 420/6256/23
25 березня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною діяльність та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
I. Зміст позовних вимог.
До суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якій просить:
- визнати протиправною діяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях (забезпечення здійснення заходів з національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії), встановлену Кабінетом Міністрів України №168 від 28.02.2022 р. за періоди з 20 травня по 31 травня 2022 року, з 01 червня по 30 червня 2022 року, з 01 липня по 14 липня 2022 року;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях (забезпечення здійснення заходів з національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії), встановлену Кабінетом Міністрів України №168 від 28.02.2022 р. за періоди з 20 травня по 31 травня 2022 року, з 01 червня по 30 червня 2022 року, з 01 липня по 14 липня 2022 року у розмірі 128 333 грн. 33 коп., з урахуванням виплачених сум.
II. Позиція сторін.
На обґрунтування вказаних вимог позивач вказує, що він проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 20.05.2022 № 70 позивача було відряджено в оперативне підпорядкування начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 для виконання завдань за призначенням. Згідно довідки № 35 від 18.07.2022 р. позивач приймав безпосередню участь у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії) в період з 20 травня по 31 травня 2022 року, з 01 червня по З0 червня 2022 року, з 01 липня по 14 липня 2022 року у загальній кількості 55 днів. Для виплати додаткової грошової, винагороди Начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 було подано лист № 802/4007 від 13.09.2022 р. та рапорт від 26.09.2022. р. з відповідними додатками. Проте, на теперішній час позивач не отримав додаткової грошової винагороди за безпосередню участь у бойових діях. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду із даним позовом.
02.01.2024 року до суду надійшов від відповідача відзив на позовну заяву, яким заперечує проти задоволення позову, вказуючи, що дійсно позивач проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_6 . При цьому, покликаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 « Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” (в редакції від 08.07.2022 року, від 19.07.2022 року), а також Окреме доручення Міністра оборони України № 912/з/29 від 23.06.2022 року, якими визначено відповідні умови виплат додаткової винагороди та питання підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців, відповідач вказує, довідка про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпечення здійснення заходів може бути видана виключно органами, які включені до переліку органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп) та які здійснюють управління виконання завдань в районі ведення воєнних (бойових) дій, який затверджується Головнокомандувачем ЗС України або начальником Генерального штабу ЗС України. Однак, ІНФОРМАЦІЯ_7 , як орган Військової служби правопорядку не включений до даного переліку до 2023 року включно. Відтак, довідка видана ІНФОРМАЦІЯ_8 від 18.07.2022 №35 не є та не може бути підставою для виплати додатковою грошовою винагородою, оскільки видана із порушенням вимог визначених Окремим дорученням Міністра оборони України № 912/з/29 від 23.06.2022 року та додатками до неї.
26.01.2024 р. представником відповідача надано до суду клопотання про долучення до матеріалів справи лист Департаменту соціального забезпечення МО України від 15.07.2022 року №423/345, яким за позицією відповідача підтверджується, що довідка про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або забезпечення здійснення заходів може бути видана виключно органами, які включені до переліку органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), які включені до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави та які здійснюють управління виконання завдань в районі ведення воєнних (бойових) дій, який затверджується Головнокомандувачем ЗС України або начальником Генерального штабу ЗС України.
III. Процесуальні дії у справі.
Ухвалою суду від 03 квітня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Ухвалою суду від 25.03.2024 року відмовлено у задоволені клопотання ІНФОРМАЦІЯ_1 про залишення позову без розгляду.
Оскільки відсутні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
ОСОБА_1 проходить військову службу в межах запровадженого в державі військового стану, у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується довідкою ІНФОРМАЦІЯ_9 № 35 від 18.07.2022 р. ( а.с. 12)
Листом ІНФОРМАЦІЯ_5 №802/4007 від 13.09.2022 р., адресованим начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 , зазначено що на підставі бойового розпорядження начальника штабу - заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_10 від 20.05.2022 № 73 дск, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) від 20.05.2022 № 70 в оперативне підпорядкування начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 .служби правопорядку (далі - ІНФОРМАЦІЯ_8 ) для виконання завдань за призначенням відряджено посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_11 , серед яких, лейтенанта ОСОБА_1 . Відповідно наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.05.2022 № 113, виданого на підставі розпорядження Командувача ОУВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » від 12.05.2022 № 1252 та бойового розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.05.2022 № 2022/86/1, витягу з журналу бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_13 інв. №107, рапорту командира зведеного ІНФОРМАЦІЯ_14 від 18.07.2022 № 3618 військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_4 , зокрема лейтенант ОСОБА_1 були направленні та введені у склад сил та засобів, для виконання завдань у ІНФОРМАЦІЯ_15 ), та приймали безпосередню участь у бойових діях; забезпеченні здійснення заходів з національної, безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, про що вказаним військовослужбовцям, у відповідності до абзацу 4 пункту 3 окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 № 912/з/29 «Про підтвердження безпосередньої участі відрядженню, військовослужбовців у бойових діях або заходах» надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець» видано довідки встановленого зразку. Скеровує довідки про безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, видані ІНФОРМАЦІЯ_8 , у т.ч. лейтенанту ОСОБА_1 для прийняття рішення щодо нарахування та виплати додаткової грошової винагороди на період дії воєнного стану (пропорційно із розрахунку на місяць) в розмірі 100 000 (сто тисяч) гривень у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 та окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 № 912/з/29. ( а.с. 14)
Згідно Довідки № 35 від 18.07.2022р., виданої ІНФОРМАЦІЯ_8 , про те що лейтенант ОСОБА_1 , який проходить службу в ІНФОРМАЦІЯ_6 , приймав безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії в період з 20.05.2022р. по 31.05.2022р., з 01.06.2022р. по 30.06.2022р., з 01.07.2022р. по 14.07.2022р. Підстава: наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.05.2022 № 113, виданий на підставі розпорядження командувача ОУВ «Примор'я» від 12.05.2022 №.1252 та бойового розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.05.2022 № 2022/86/1, витяг з журналу бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_13 інв. №107, рапорт командира зведеного підрозділу (ВСП АДРЕСА_1 від 18.07.2022 № 3618). ( а.с. 12)
Рапортом командира взводу О та ППС роти ВСП ІНФОРМАЦІЯ_16 ОСОБА_2 від 26.09.2022 р, поданого до ІНФОРМАЦІЯ_4 , було висловлено прохання про виплату особовому складу додаткової грошової винагороди відповідно до Постанови КМУ від 28.02.2022р. №168, та у відповідності до вимог окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022 №912/3/29 на підставі довідок про безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії видані ІНФОРМАЦІЯ_7 , в тому числі: лейтенанту ОСОБА_2 . Додаток : довідка ІНФОРМАЦІЯ_5 від 18.07.2022 № 35 про безпосередню участь ОСОБА_3 у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. ( а.с. 13)
Позивач вважає, що приймаючи безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, проте не отримавши виплату збільшеної додаткової винагороди 100 000 грн., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, стало підставою звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
V. Норми права, які застосував суд.
Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.
Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі визначає Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закон №2011-ХІІ держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (ч.4 ст.9 Закон №2011-ХІІ).
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022р. №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», Кабінет Міністрів України 28.02.2022р. прийняв постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі Постанова №168).
Відповідно до пункту 1 Постанови №168 (в редакції на час виникнення спірних відносин) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Згідно з пунктами 2-1, 3 Постанови №168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Порядок та умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України встановлений рішенням Міністра Оборони України від 25.03.2022р. №248/1298 (далі Рішення №248/1298) (застосувалась до 1.06.2022р.).
Абзацами 3, 4 пункту 3 Рішення №248/1298 передбачено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
Відповідно до пункту 5 Рішення №248/1298 виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 грн або 30000 грн здійснювати на підставі наказів, зокрема, командирів (начальників) військових частин особовому складу військової частини.
Відповідно до Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022р. №912/а/29 (далі Окреме доручення) (застосовується з 1.06.2022р.), під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів» слід розуміти виконання військовослужбовцем: бойових завдань у складі військової частини (підрозділу), яка веде воєнні (бойові) дії у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави в районі ведення воєнних (бойових) дій; виконання бойових завдань з вогневого ураження повітряних цілей; виконання бойових завдань у районах бойових дій з виявлення повітряних цілей та ін.
Абзацами 3, 4 пункту 3 Окремого доручення передбачено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів здійснювати на підставі таких документів: бойовий наказ (розпорядження); журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець.
Згідно з пунктом 4 Окремого доручення у підставах про видання таких довідок (додаток №1 або додаток №2) обов'язково зазначати документи, визначені абзацами 3 або 4 та абзацом 5 пункту 3 цього доручення.
Відповідно до пункту 5 Окремого доручення виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 грн або 30000 грн здійснювати на підставі наказів, зокрема, командирів (начальників) військових частин (військових навчальних закладів, установ, організацій) особовому складу військової частини.
В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 грн за місяць обов'язково зазначати підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку №3 до цього доручення).
VI. Оцінка суду.
З огляду на вищевказані нормативно-правові акти, в умовах тривалого до тепер воєнного стану в Україні й на виконання указів Президента України щодо введення воєнного стану Уряд ухвалив Постанову № 168, до якої в подальшому неодноразово вносились зміни, які стосувалися певних аспектів виплачування додаткової винагороди, передбачених цією Постановою, зокрема її розміру, а також порядку й умов виплати, які на теперішній час мають унормувати керівники відповідних міністерств та державних органів (пункт 21 Постанови № 168 у редакції, викладеній згідно з Постановою № 793).
У даному випадку, відповідно до рішенням Міністра Оборони України від 25.03.2022р. №248/1298 з терміном застосування до 01.06.2022 р. та Окремого доручення Міністра оборони України від 23.06.2022р. №912/а/29 з терміном застосування з 01.06.2022 р., питання виплати додаткової грошової винагороди залежить від визначення відповідними командирами факту безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях. Зазначене визначення повинно бути відповідним чином оформлено належними документами: рапортами командира підрозділу, журналом бойових дій, бойовим наказом (бойовим розпорядженням).
Отже, підставою для виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, є відповідні накази командирів (начальників), а документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів, здійснюється на підставі бойових наказів, журналів бойових дій, рапортів командира підрозділу та довідок командира військової частини за формою, затвердженою додатком №1 Рішення №248/1298, Окремого доручення.
Як встановлено судом і не заперечується сторонами, позивач згідно довідки ІНФОРМАЦІЯ_5 №35 від 18.07.2022 р. приймав безпосередню участь у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у періоди з 20.05.2022р. по 31.05.2022р., з 01.06.2022р. по 30.06.2022р., з 01.07.2022р. по 14.07.2022р..
Вказана довідка видана на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 14.05.2022 № 113, виданого на підставі розпорядження командувача ОУВ «Примор'я» від 12.05.2022 №.1252 та бойового розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 від 20.05.2022 № 2022/86/1, витяг з журналу бойових дій ІНФОРМАЦІЯ_13 інв. №107, рапорту командира зведеного підрозділу (ВСП м. Баштанка від 18.07.2022 № 3618). ( а.с. 12)
Зважаючи на наявність законодавчо передбаченого документального підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у періоди з 20.05.2022р. по 31.05.2022р., з 1.06.2022 р. по 30.06.2022 р., з 1.07.2022 р. по 14.07.2022 р., а саме, бойового розпорядження, витягу з журналу бойових дій та рапорту командира зведеного підрозділу, а також довідки командира військової установи (начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ) за встановленою формою, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на отримання збільшеної виплати додаткової винагороди до 100 000 грн. відповідно до Постанови №168 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких заходах.
Щодо доводу відповідача про відсутність у Миколаївського ЗВ ВСП повноважень на складання довідки про безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд вважає необґрунтованим, оскільки відповідачем не надано суду доказів щодо належного органу, який в межах даних спірних правовідносин, включений до переліку органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп) та здійснює управління виконання завдань в районі ведення воєнних (бойових) дій, затвердженого Головнокомандувачем ЗС України або начальником Генерального штабу ЗС України. При цьому, наданий відповідачем лист Департаменту соціального забезпечення МО України від 15.07.2022 року №423/345 не містить інформації з означеного питання.
Суд зазначає, що протиправна бездіяльність - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Враховуючи наведене, з урахуванням встановлених в ході судового розгляду обставин справи, суд вважає, що в межах даних спірних правовідносин наявні підстави для визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях (забезпечення здійснення заходів з національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії), встановлену Кабінетом Міністрів України №168 від 28.02.2022 р. за періоди з 20 травня по 31 травня 2022 року, з 01 червня по 30 червня 2022 року, з 01 липня по 14 липня 2022 року.
Обираючи спосіб відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Відповідно до пункту 23 частини 1 статі 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
З метою відновлення порушеного права позивача похідна позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях (забезпечення здійснення заходів з національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії), встановлену Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 р. за періоди: з 20 травня по 31 травня 2022 року, з 01 червня по 30 червня 2022 року, з 01 липня по 14 липня 2022 року, з урахуванням виплачених сум.
При цьому, вимога позивача в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу спірну додаткову винагороду в конкретному розмірі « 128333 грн. 33 коп.» не підлягає задоволенню, як заявлена передчасно, оскільки вказані питання не були предметом оскаржуваної відмови відповідача, а відтак, на думку суду, право позивача в цій частині, яке підлягає захисту в судовому порядку.
Суд зазначає, що обов'язковою умовою для визнання протиправним рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є наявність факту порушення останнім прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулася за їх судовим захистом. Відсутність порушеного права (свободи, охоронюваного законом інтересу) чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову.
У контексті оцінки інших доводів сторін звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах "Проніна проти України" (пункт 23) та " Серявін та інші проти України" (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
VII. Висновок суду.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (ч. 2 ст. 77 КАС України). Згідно зі статтею 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
VIII. Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (ч. 3 ст.139 КАС України).
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною діяльність та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях (забезпечення здійснення заходів з національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії), встановлену Кабінетом Міністрів України №168 від 28.02.2022 р. за періоди з 20 травня по 31 травня 2022 року, з 01 червня по 30 червня 2022 року, з 01 липня по 14 липня 2022 року;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях (забезпечення здійснення заходів з національної безпеки оборони, відсічі і стримування збройної агресії), встановлену Кабінетом Міністрів України №168 від 28.02.2022 р. за періоди з 20 травня по 31 травня 2022 року, з 01 червня по 30 червня 2022 року, з 01 липня по 14 липня 2022 року, з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна