Справа № 420/1618/24
25 березня 2024 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач) , в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення від 03.01.2024 №930050856307 ГУ ПФУ у Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком за Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889,
зобов'язати ГУ ПФУ у Одеській області провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 відповідно до пункту 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889 та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723 у розмірі 60 відсотків заробітної плати, що міститься у довідках Мінекономіки від 11.12.2023 №2121-12/240, 2121-12/241 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, особи, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, починаючи з дати звернення,
стягнути з ГУ ПФУ у Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211 грн. 20 коп.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві , з 12.01.2011 отримує пенсію за віком згідно Закону "Про державну службу" №3723, з 01.03.2021 позивача переведено на пенсію за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 .
28.12.2023 заявою №2006 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області призначити (перевести) пенсію за віком згідно Закону №889 на умовах пункту 10,12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення. Заява позивача була розглянута відповідачем за принципом "екстериторіальності". Рішенням відділу перерахунків пенсій №2 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат та соціальних послуг, житлових субсидій та пільг ГУ ПФУ в Одеській області від 03.01.2024 №930050856307 позивачу відмовлено, мотивуючи тим, що у разі переведення на пенсію за Законом "Про державну службу" пенсія буде менша, ніж та, яку позивач отримує за Законом №1058, тому таке переведення є недоцільним.
Позивач не погодився з рішенням ГУ ПФУ у Одеській області, вважає його протиправним і таким, що потребує скасування та вчинення певних дій. На його думку, Закон України "Про державну службу" передбачає, що право на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, за наявності страхового стажу, необхідного для і призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому ст. 28 Закону №1058, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Ухвалою від 17.01.2024 позов залишено без руху.
19.01.2024 після усунення підстав, з яких позов залишено без руху, судом відкрито спрощене провадження у справі, вирішено розглядати справу в письмовому провадженні.
26.01.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління ПФУ в Одеській області заперечує проти позовних вимог, просить відмовити в їх задоволенні. Заява позивача від 28.12.2023 розглянута та прийнято рішення від 03.01.2024 №930050856307 про відмову у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" у зв'язку з недоцільністю, адже розмір такої пенсії зменшиться. Відповідач при переведенні позивача на загальний вид пенсії за віком керувався пунктом 4-7 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону № 1058, особам, пенсії яким призначені відповідно, зокрема, до Закону України "Про державну службу", розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу (пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року в розмірі 1%), розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ. Особи, пенсію яким переведено на пенсію на умовах цього Закону, у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за нормами, зокрема, до Закону України "Про державну службу" із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі-постанова КМУ №168) з 1 липня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України, зокрема "Про державну службу" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсій за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсій, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови (коефіцієнт підвищення - 1,197). Підвищення на коефіцієнт збільшення застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Законів України, зокрема "Про державну службу". Пунктом 4 "Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків від суми їхньої заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням не є державними службовцями - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Розмір пенсії державного службовця визначено без урахування довідок про складові заробітної плати від 11.12.2023.
Закон України "Про державну службу" № 889-УШ регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, а положення Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ з 01.06.2015 втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-Ш). Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" внесено зміни, зокрема до Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення розмірів визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - Постанова №865), яким виключено п. 4 Постанови №865 щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та внесено зміни до п. 5 в частині надання довідок про заробітну плату. Зокрема, пункт 5 викладено в такій редакції: "форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики". Таким чином, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, Постанова № 1013 не містить. Отже, нормами Закону №889 змінено порядок пенсійного забезпечення державних службовців. Іншого чинним законодавством не передбачено. З урахуванням наведеного, підстави для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців відсутні, позаяк законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку.
Відповідач зазначає, що довідки, надані позивачем від 11.12.2023 про розмір його заробітної плати, не створюють правових підстав для перерахунку пенсії позивача із одночасним переведення на пенсію за Законом №889-Ш, оскільки довідки за зазначеною формою, згідно із пунктом 1 Постанови № 1-3, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-ІІІ пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723- XII, у той час як з грудня 2022 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ГУ.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Судом встановлено, що до позовної заяви позивачем не додано документів, які підтверджують викладені в позовній заяві обставин. Так, відсутнє рішення про призначення пенсії позивачу за Законом "Про державну службу", рішення про переведення на інший вид пенсії за віком, документи, які свідчать про загальний страховий стаж роботи позивача та стаж державної служби. Відсутня копія заяви від 28.12.2023 з додатками, також суд вважає необхідним витребувати у відповідача копії матеріалів пенсійної справи в тому числі документальне обгрунтування розміру пенсії, яку позивач би мав при переведенні на пенсію за Законом "Про державну службу", пояснення недоцільності такого переведення.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Згідно частини четвертої статті 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Ст. 80 КАС України передбачено повноваження суду збирати докази з власної ініціативи, шляхом постановлення ухвали про витребування доказів. Її виконання є обов'язковим.
Приймаючи до уваги викладене, суд вважає за необхідне запропонувати сторонам надати додаткові докази по справі.
Враховуючи обмеженість строком 60 днів розгляд справи в спрощеному провадженні, суд з урахуванням необхідності витребувати докази у сторін, з метою всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи, суд приходить до висновку про доцільність переходу до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з проведенням підготовчого засідання.
Згідно із частиною 6 статті 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.
Відповідно до ч. 4 ст. 173 КАС України, підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або за ініціативою суду.
На підставі викладеного, за ініціативою суду, строк підготовчого провадження продовжується судом задля отримання судом додаткових документів.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 80, 173, 243, 248, 256, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання.
Запропонувати позивачу надати до суду протягом п'яти календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали: копія рішення про призначення пенсії позивачу за Законом "Про державну службу", рішення про переведення на інший вид пенсії за віком, документи, які свідчать про загальний страховий стаж роботи позивача та стаж державної служби, копія заяви від 28.12.2023 (при наявності).
Зобов'язати відповідача надати протягом п'яти календарних днів з дня отримання копії цієї ухвали - копії матеріалів пенсійної справи, в тому числі копію заяви позивача від 28.12.2023, копію рішення про призначення пенсії позивачу за Законом "Про державну службу", копію рішення про переведення на інший вид пенсії за віком, документи, які свідчать про загальний страховий стаж роботи позивача та стаж державної служби. документальне обгрунтування розміру пенсії, яку позивач отримує на сьогодні, та яку мав би при переведенні на пенсію за Законом "Про державну службу", пояснення недоцільності такого переведення.
Роз'яснити відповідачу, що у разі неподання витребуваних доказів у встановлений строк без поважних причин суд вирішить справу за наявними матеріалами.
Продовжити строк підготовки справи для розгляду по суті на 30 днів та призначити підготовче засідання на 16.04.2024 о 14 год. 15 хв. Засідання відбудеться у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №2.
Інформацію щодо стану розгляду справи учасники судового процесу можуть отримати на офіційному веб-порталі Судової влади України.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА