Рішення від 25.03.2024 по справі 420/33735/23

Справа № 420/33735/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 965150125264 від 20.10.2023 про відмову ОСОБА_1 в перерахуванні пенсії за віком;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області застосувати ОСОБА_1 показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за період трьох календарних років 2020-2023 в розмірі 12236,71 грн для обчислення пенсії за віком, з якої сплачено страхові внески та провести її перерахунок та виплату.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області з 14.11.2011. Первинно пенсія була призначена за вислугою років як працівнику освіти, а з 04.12.2012 виплата припинена у зв'язку з працевлаштуванням на посаду, яка дала право на пенсію за вислугу років, на якій позивач працював ще 10 років 10 місяців. 15.09.2023 по досягненні 60-річчя звернувся до ПФУ із заявою для нарахування пенсії за віком. Страховий стаж позивача становить 43 роки 6 місяців 3 дні, проте внаслідок незастосування відповідачем показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за період трьох календарних років 2020-2023 рр. в розмірі 12236,71 грн, позивач позбавлений можливості отримувати пенсію за віком значно більшого розміру, ніж той, що нарахував відповідач. 24.11.2023 на адресу позивача від Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області надійшло рішення відповідача № 965150125264 від 20.10.2023 про відмову в перерахуванні пенсії за віком.

Не погоджуючись з позицією відповідача та вважаючи рішення про відмову у перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2023 роки протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 08.12.2023 провадження у справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

03.01.2024 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній позов не визнає.

Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що позивач з 14.11.2011 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримував пенсію за вислугу років, як працівник освіти.

Виплата пенсії за вислугу років була призупинена у зв'язку з виходом на роботу, яка дає право на призначення пенсії за вислугу років, але відповідно до п. 2.4. Порядку № 22-1, з правом на її поновлення у разі звільнення з посади що дає право на цей вид пенсії.

Статтею 45 Закону № 1058 передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

15.09.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, шляхом звернення із заявою через електронний веб-портал.

За результатами розгляду заяви позивача від 15.09.2023 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення № 965150125264 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком з 15.09.2023.

Відповідно до частини третьої статті 45 Закону №1058, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Позивач отримував пенсію за вислугу років, пенсію по інвалідності не отримував, тому підстав для застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за переведенням на пенсію за віком, під час переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно чинного пенсійного законодавства немає.

Пенсія позивачу нараховується та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства України.

Крім того, позивач просить зобов'язати відповідача застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за період трьох календарних років 2020-2023 в розмірі 12236,71 грн для обчислення пенсії за віком, з якої сплачено страхові внески та провести її перерахунок та виплату. Проте, не зрозуміло про які саме три роки йде мова, адже з 2020 по 2023 це чотири роки: 2020, 2021, 2022, 2023.

Статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документація її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення (перерахунку) пенсії. Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати страховий стаж позивача.

З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 14.11.2011 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Виплату пенсії припинено з 04.10.2012 у зв'язку з працевлаштуванням на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років.

15.09.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком.

За результатами розгляду заяви позивача від 15.09.2023 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком прийнято рішення № 965150125264 про переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком з 15.09.2023.

При розрахунку пенсії за віком застосовано показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.

Позивач через вебпортал електронних послуг звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії.

Відповідачем прийнято рішення № 965150125264 від 20.10.2023, відповідно до якого норми Порядку № 22-1 не передбачають перегляд п/с після переходу з виду на вид.

На електронне звернення позивача відповідач листом від 22.11.2023 № 9127-8904/Д-02/8-2100/23 повідомив, що відповідно до частині третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку ) попереднього виду пенсії.

Для розрахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за 2014-2016 роки збільшений на коефіцієнті підвищення відповідно до частини 2 статті 42 Закону (7405,03 грн = 3764,40 грн х 1,17 х 1,11x1,11 х 1,14 х 1,197).

Враховуючи норми чинного законодавства, застосувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2020-2022 роки), що передують року звернення за призначенням пенсії (12236,71 грн), підстав немає.

Пенсія перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства України.

Рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії за віком позивач вважає протиправним, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.

Законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Згідно із частинами 1, 2 статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Частиною 5 статті 45 Закону № 1058-IV установлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії визначені статтею 45 Закону №1058-IV, відповідно до пункту 1 частини першої якої пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадку, коли пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Таким чином, Законом № 1058-IV установлено правило, що пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією або з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Виключень з цього правила Законом №1058-IV не передбачено.

Судом встановлено, що з 14.11.2011 позивач перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Виплату пенсії припинено з 04.10.2012 у зв'язку з працевлаштуванням на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років.

Як визначено статтею 9 Закону № 1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з приписами ст. 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Виходячи з системного аналіз вищевикладених норм Закону №1058, суд приходить до висновку, що виплата пенсії за вислугою років не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом України «Про пенсійне забезпечення» .

Таким чином, отримуючи пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивач не отримував жоден із видів пенсій, передбачених Законом № 1058.

15.09.2023 позивачу призначено пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Позивач за призначенням пенсії за віком звернувся 15.09.2023, тому три роки які передують року звернення за призначенням пенсії будуть 2020- 2022 роки.

Натомість, відповідач при призначенні пенсії за віком застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в України за 2014-2016 роки.

Таким чином, у випадку, коли особі було призначено пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення" за вислугу років, у подальшому, при розрахунку пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 22.01.2019 у справі №577/2457/17 (провадження № К/9901/19962/18), що відповідно до вимог частини 5 статті 242 КАС України, суд враховує до спірних правовідносин.

Також така правова позиція висловлена Верховним Судом у численних постановах при аналогічних обставинах, зокрема, у постановах від 19.01.2022 у справі № 528/639/17, від 30.07.2020 у справі № 500/1584/17 та інших.

Відтак, при призначенні позивачу у 2023 році пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки (три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії), згідно частини 2 статті 40 цього Закону.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 965150125264 від 20.10.2023 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком та приходить до висновку про необхідність зобов'язати його здійснити перерахунок позивачу пенсії за віком з 15.09.2023 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2020-2022 роки, а не 2020-2023 роки як помилково зазначає позивач.

Вимога позивача про застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 12236,71 грн не підлягає задоволенню, оскільки повноваження щодо перерахунку пенсії визначені Законом №1058-ІV належать пенсійного органу. Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пенсію.

Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).

Враховуючи те, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255, 257 - 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області № 965150125264 від 20.10.2023 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 15.09.2023 відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, тобто за 2020-2022 роки, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний