про відкриття провадження в адміністративній справі
25 березня 2024 р. № 400/2181/24
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Птичкіна В.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , 20 Регіональної Військово-лікарської комісії Збройних Сил України, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання дій та бездіяльності протиправними, визнання протиправною та скасування постанови від 24.09.2023 № 6966, визнання протиправним рішення від 23.01.2024 № 1854/542,
Адвокат Курдюков Вячеслав Миколайович (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , 20 Регіональної Військово-лікарської комісії Збройних Сил України, Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, в якій просить:
"Визнати протиправними дії Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 при прийнятті постанови, яка оформлена довідкою № 6966 від 24.09.2023 р.
Визнати протиправним та скасувати постанову Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 6966 від 24.09.2023 р.
Визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, яка полягає в ухиленні від розгляду скарги на постанову Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 6966 від 24.09.2023р.
Визнати протиправним рішення 20 Регіональної Військово-лікарської комісії Збройних Сил України, яке оформлено листом № 1854/542 від 23.01.2024 р. про визнання правомірною постанови Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 , яка оформлена довідкою № 6966 від 24.09.2023 р".
На виконання ухвали від 12.03.2024 про залишення позовної заяви без руху позивач подав до суду докази.
На переконання суду, провадження у справі належить відкрити.
Одночасно з поданням позовної заяви представник позивача заявив клопотання "Про витребування доказів та виклик свідків", в якому просить:
"Витребувати у відповідача 1 наступні відомості та документи:
1) оригінали, або належним чином засвідчені копії документів, витяги з актів, книг, журналів (передбачених положенням про ВЛК) щодо медичного огляду 24.09.2023 р. ОСОБА_1 , зокрема:
- довідку військово-лікарської комісії відповідно до Додатку 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, - висновки лікарів, - акт дослідження стану здоров'я,
- картку обстеження та медичного огляду, - направлення на медичний огляд ВЛК,
- службову характеристику для проведення медичного огляду військово-лікарською комісією,
- витяг з книги протоколів засідань ВЛК щодо ОСОБА_1 за 24.09.2023 р,
- інші медичні документи щодо медичного огляду 24.09.2023 р.
ОСОБА_1 ;
2) відомості:
- чи була включена військова частина НОМЕР_1 до Переліку військових лікувальних закладів, військових частин, лікувально-профілактичних закладів, в яких організовуються позаштатні постійно діючі ВЛК (ЛЛК), який разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) на 2023 календарний рік затвердив голова ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів відповідно до пп. 2.5.6. п. 2.6. глави 2 розділу І Положення про військоволікарську експертизу в Збройних Силах України № 402 від 14.08.2008 р.№ 402?
- чи була включена Військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 до Переліку додаткових позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК), який разом зі списком голів та заступників голів цих ВЛК (ЛЛК) затвердив голова ЦВЛК за поданням начальників штатних ВЛК регіонів відповідно до пп. 2.5.6. п. 2.6. глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України № 402 від 14.08.2008 р.?
- кількісний та персональний склад Військово-лікарської комісії військової частини
НОМЕР_1 , зокрема хто був головою, секретарем станом на 24.09.2023 р.?
- на яку територію, та на які військові частини, яких військовослужбовців розповсюджуються повноваження Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 щодо проведення медичних оглядів та експертиз? Якими нормативними, розпорядчими актами це визначено?
- чи віднесено до повноважень, компетенції Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 проведення медичних оглядів військовослужбовців десантно штурмових військ, зокрема військової частини НОМЕР_2 ?
- коли і яким розпорядчим актом призначений Головою ВЛК військової частини НОМЕР_1 старший лейтенант АДРЕСА_1 . - чи проходив на час призначення на посаду Голови ВЛК військової частини НОМЕР_1 Сергій ХАЛУС тематичне удосконалення (підготовку) з питань військово-лікарської експертизи або чи мав він на той час досвід виконання обов'язків у складі військово-лікарських комісій не менше трьох років?
- чи проводився Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 24 вересня
2023 р. медичний огляд ОСОБА_1 , на яких підставах і в якому населеному пункті, в якому приміщені?
- які були підстави для медичного огляду ОСОБА_1 Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 ?
- ким було видано направлення на медичний огляд ОСОБА_1 Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 ?
- скільки осіб оглянуто (пройшли медичний огляд) Військово-лікарською комісією
військової частини НОМЕР_1 за робочий день 24 вересня 2023 р.?
- де територіально, фізично проводилися 24 вересня 2023 р. всі ці медичні огляди Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 (в якому населеному пункті, чи декількох населених пунктах, в якому приміщені?),
- повідомити про перелік наявного станом на 24 вересня 2023 р. інструментарію, медичного та господарського майна, необхідного для оснащення кабінетів для проведення медичного огляду у Військово-лікарській комісії військової частини НОМЕР_1 з наданням підтверджуючих первинних облікових документів щодо наявності та територіального місця знаходження інструментарію,
- якими лікарями (за спеціалізіцією та персонально) оглядався ОСОБА_1 24.09.2023 р.?
- які дослідження стану здоров'я ОСОБА_1 , вимірювання, зважування, було проведено під час проведення медичного огляду Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 24.09.2023 р?
- яка медична документація щодо ОСОБА_1 була досліджена під час проведення медичного огляду Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 24.09.2023, та від кого було отримані ці документи?
- чи висловлював ОСОБА_1 скарги на стан здоров'я, необхідність додаткового лікування та медичного обстеження, чи надавав існуючі направлення лікарів на додаткові медичні обстеження під час проведення медичного огляду Військово лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 24.09.2023?
- чи були досліджені та враховані при медичному огляді ОСОБА_1 . Військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 24 вересня 2023 р. результати аналізу біологічних рідин (кров, сеча) ОСОБА_2 .?
- чи відбиралися біологічні рідини (кров, сеча) ОСОБА_1 та чи проводився їх
аналіз 24.09.2023, або напередодні?
- якими спеціалістами, якою установою відбиралися біологічні рідини (кров, моча) ОСОБА_1 та проводився їх аналіз 24.09.2023 або напередодні?
Викликати та допитати в якості свідків військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , на теперішній час утримуються під вартою в ІНФОРМАЦІЯ_1 АДРЕСА_2 : ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 "
Розглядаючи клопотання про виклик свідків, суд виходить з такого.
Відповідно до частин першої, другої статті 92 Кодексу адміністративного судочинства України, виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім'я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити.
На обгрунтування клопотання зазначено: "Крім того, для підтвердження порушення відповідачем 1 нормативновстановленого порядку проведення ВЛК, необхідно викликати та допитати в якості свідків військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 , які разом з позивачем проходили медичний огляд 24.09.2023 р."
Згідно з частиною першою статті 91 Кодексу адміністративного судочинства України, показаннями свідка є повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи.
За нормами частин першої - третьої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
У клопотанні представника позивача не зазначено конкретних обставин, які можуть підтвердити вказані в ньому особи, тобто які саме порушення порядку проведення ВЛК (щодо позивача) може підтвердити кожна особа.
На підставі вищенаведеного в задоволенні клопотання про виклик свідків належить відмовити.
Розглядаючи клопотання про витребування доказів, суд виходить з такого.
Відповідно до частин першої, другої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
За приписами частин першої, другої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї. У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
У пункті "2) відомості" клопотання представник позивача сформулював запитання, відповіді на які, на його думку, належить отримати під час розгляду справи. Відповіді на ці запитання не є доказами у розумінні статей 72, 80 Кодексу адміністративного судочинства України.
На обгрунтування клопотання про витребування доказів представник позивача посилається на те, що позивач не має можливості отримати зазначені в клопотанні документи та відомості, оскільки інформація, що в них міститься, відповідно до Закону України «Про інформацію» не відноситься до відкритої інформації, є конфіденційною інформацією та інформацією з обмеженим доступом.
Суд зазначає, що інформація про особу є інформацією з обмеженим доступом, але може бути надана такій особі на її запит. Тобто для позивача інформація про стан його здоров'я, результати обстежень, зміст медичної документації щодо нього не є інформацією з обмеженим доступом і може бути надана йому на його запит.
Доказів самостійного вжиття заходів задля отримання зазначених у пункті 1 клопотання доказів позивач та/або його представник до суду не подали.
За такого в задоволенні клопотання про витребування доказів належить відмовити.
Одночасно суд, керуючись принципом офіційного з'ясування обставин справи, дійшов переконання про необхідність витребування доказів з власної ініціативи.
Зокрема, відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 80, 162, 171, 243, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відкрити провадження в адміністративній справі.
2. Справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження.
3. Призначити судове засідання о 10 год 00 хв 23 квітня 2024 року, яке відбудеться в приміщенні Миколаївського окружного адміністративного суду за адресою: вул. Декабристів, 41/10, м. Миколаїв, 54001.
4. Установити строки подання доказів та заяв по суті справи:
4.1. Відповідачам:
- відзивів на позовну заяву за кожним з доводів позовної заяви та доказів на їх підтвердження з доказами їх направлення позивачу (статті 79, 162 Кодексу адміністративного судочинства України) - п'ятнадцять днів з моменту отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі;
4.2. Позивачу - відповідей на відзиви з доказами їх направлення відповідачам (стаття 163 Кодексу адміністративного судочинства України) - п'ять днів з моменту отримання копії відзиву на позовну заяву;
4.3. Відповідачам - письмових заперечень з доказами їх направлення позивачу (стаття 164 Кодексу адміністративного судочинства України) - п'ять днів з моменту отримання копії відповіді на відзив;
5. У задоволенні клопотання представника позивача про виклик свідків відмовити.
6. У задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів відмовити.
7. Витребувати у Військової частини НОМЕР_1 докази в належно засвідчених копіях:
- документи, що підтверджують відповідні повноваження військово-лікарської комісії;
- всі документи на підтвердження дотримання при проведенні 24.09.2023 медичного огляду ОСОБА_1 вимог затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення);
- всі документи (у тому числі медичні), наявність яких передбачена вказаним вище Положенням, на підставі яких за результатами медичного огляду ОСОБА_1 був зроблений висновок про придатність до служби у Десантно-штурмових військах.
Витребувані докази з доказами їх направлення в Електронний кабінет представника позивача адвоката Курдюкова В.М. подати до суду одночасно з відзивом.
8. Інформацію у справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: www.adm.mk.court.gov.ua.
9. Роз'яснити сторонам, що відповідно до чаcтини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
10. Звернути увагу сторін на таке:
- подані суду письмові докази мають відповідати вимогам статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України;
- повноваження представників сторін мають бути підтверджені відповідно до статті 59 Кодексу адміністративного судочинства України.
11. Попередити учасників справи, що у разі ненадання суду доказів направлення відзиву, відповіді на відзив, заперечень іншим учасникам справи, вони не будуть братися судом до уваги та справу буде розглянуто за наявними у справі матеріалами.
12. Справа розглядатиметься суддею Птичкіною В.В. одноособово.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає до оскарження окремо від рішення суду.
Суддя В.В. Птичкіна