21 березня 2024 р. № 400/378/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач), у якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови непроведення перерахунку пенсії позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії із її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, у відповідності до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з дати за шість місяців, що передують даті звернення до суду, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію за віком позивачу на підставі положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, починаючи з дати за шість місяців, що передують даті звернення до суду, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування заявлених вимог позивач з посиланнями на висновки, викладені Верховним Судом у постановах від 06.02.2018 року у справі №560/675/17, від 24.07.2018 у справі №347/581/17 та інші, позивачем вказано про те, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку пенсії за віком на підставі ч. ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
Ухвалою від 17.01.2024 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропонував відповідачу надати відзив на позовну заяву.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що обчислення понаднормового стажу передбаченого частиною 2 статті 56 Закону № 796 проводиться виключно, при розрахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону № 1058 за стаж роботи набутий до 01.01.2004, при цьому розмір пенсії визначений за першою складовою не може перевищувати 168,00 грн. Таким чином, підстави здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії із її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, у відповідності до положень п. 2 ст. 56 Закону № 796 відсутні, а отже, вимоги Позивача є необґрунтованими та безпідставними.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до ст. 263 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи ІІ категорії, що підтверджується копією посвідченням серії НОМЕР_1 .
З 14.08.2010 Позивач перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком, призначену зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яку обчислено за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
15.12.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою, у якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж.
За результатом розгляду заяви, листом від 01.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повідомило позивача, що пенсія обчислена відповідно до норм чинного законодавства України. Так, відповідач у листі зазначив розрахунок пенсії позивача з урахуванням ч. 1 ст. 27 Закону № 1058, також зазначив, що обчислення понаднормового стажу передбаченого частиною 2 статті 56 Закону № 796 проводиться виключно, при розрахунку пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону № 1058 за стаж роботи набутий до 01.01.2004, при цьому розмір пенсії визначений за першою складовою не може перевищувати 168,00 грн.
Згідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Положеннями статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" установлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, чинній до 11 жовтня 2017 року), право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки 20 років, жінки 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки 10 років і більше, жінки 7 років 6 місяців і більше не вище 85 процентів заробітку.
У свою чергу, Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» до частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» внесено зміни.
Так, згідно із внесеними змінами частина 2 статті 56 вказаного Закону передбачає, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідності до частини 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, відповідно до цього Закону.
З аналізу наведених вище норм убачається, що у зв'язку з внесеними змінами Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пов'язує збільшення пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений частиною 2 статті 56 цього Закону, з призначенням пенсії на умовах визначених частиною 2 статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, ці норми є такими, що розповсюджуються на правовідносини, які виникли або тривали на час набрання ними чинності.
Як з'ясовано судом, предметом спору у цій справі є перерахунок пенсії позивача відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
Спірні правовідносини виникли у грудні 2023 року, оскільки з відповідною заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 15.12.2023.
Зважаючи на те, що позивач не мав надбавки за понаднормативний стаж відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», питання щодо її призначення повинно вирішуватися за законодавством, яке діяло на час подання заяви, а саме 15.12.2023, тобто на підставі ч. 2 ст. 56 вказаного Закону з урахуванням змін, внесених Законом № 2148-VIII від 03.10.2017 року.
Як зазначалось вище, відповідно до цієї правової норми у редакції, що діяла на час її реалізації, умовою призначення надбавки за понаднормативний стаж є призначення пенсії на умовах ч.2 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Як установлено судом, позивач не виявив бажання обрахувати розмір пенсії за віком на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а залишився на пенсії за віком на умовах, визначених частиною першої статті 27 вказаного Закону.
Відтак, у зв'язку з зміною правового регулювання спірних правовідносин пенсійний орган правомірно відмовив у перерахунку пенсії позивачу зі збільшенням пенсії на один відсоток заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постановах Верховного Суду від 10.01.2024 року у справі № 300/168/21, від 06.12.2023 року у справі №320/6063/19, від 06.09.2023 року у справі № 300/2091/21, та в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України підлягають врахуванню апеляційним судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
При цьому, суд відхиляє як необґрунтовані посилання позивача на постанови Верховного Суду від 06.02.2018 року у справі №560/675/17, від 24.07.2018 у справі №347/581/17, оскільки у них йдеться про правовідносини, що мали місце до внесення змін Законом №2148-VIII від 03.10.2017 року.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідач правомірно відмовив позивачу у проведенні перерахунку та виплаті пенсії із її збільшенням на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, у відповідності до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Судові витрати у справі відсутні.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008 13844159) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя І. А. Устинов