Рішення від 26.03.2024 по справі 400/13021/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2024 р. № 400/13021/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо неврахування ОСОБА_1 періоду роботи з 28.09.1987 року по 01.04.1998 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 28.09.1987 року по 01.04.1998 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням періоду роботи з 28.09.1987 року по 01.04.1998 року з дня її призначення, а саме з 14.07.2023 року.

Ухвалою від 23.10.2023 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.

В обґрунтовання своїх вимог позивач зазначила, що ГУ ПФУ протиправно не врахував до її страхового стажу періоди роботи з 28.09.1987 року по 01.04.1998 року.

Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обгрунтованості їх видачі, або відсутність можливості їх перевірити, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії.

Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що позивачу призначено пенсію по інвалідності, розраховану відповідно до Закону № 1058, як особі з інвалідністю І групи згідно з її особистою заявою про призначення пенсії від 21.07.2023 року та доданих до неї документів. Розпискою-повідомленням, підписаною позивачем особисто, повідомлено про перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії, а саме: трудової книжки або документи про стаж, та надано строк подання вищезазначених документів до 20.10.2023 року. Позивач своїм правом подання трудової книжки до територіальних органів Пенсійного фонду України не скористалася.

Відповідачем призначено пенсію згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Для розрахунку розміру пенсійної виплати позивача враховано заробітну плату за період з липня 2000 року по червень 2018 року відповідно до вимог ст. 40 Закону № 1058.

Оскільки позивачем до територіальних органів Пенсійного фонду України трудову книжку додано не було, із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням періодів роботи з 28.09.1987 року по 01.04.1998 року згідно трудової книжки НОМЕР_1 позивач не зверталася, вимога щодо зарахування вказаних періодів роботи до страхового стажу та здійснення перерахунку пенсії їх з урахуванням, задоволенню не підлягає.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

21.07.2023 року позивач звернулася до ГУ ПФУ із заявою про призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон №1058-ІV)

З 14.07.2023 року позивачу призначено пенсію по інвалідності, розраховану відповідно до Закону № 1058, як особі з інвалідністю І групи.

24.08.2023 року позивач звернулась до ГУ ПФУ із заявою щодо надання детального розрахунку призначеної їй пенсії, із зазначенням всіх її складових, коефіцієнтів та періодів трудового стажу, врахованих для нарахування та виплати пенсії з дати її призначення, та протоколи розрахунків.

Листом від 07.09.2023 року № 17527-17058/Ф-02/8-1400/23 позиачу роз'янено наступне:

Загальний стаж становить 27 років 2 місяці 28 днів, в тому числі додатковий стаж 7 років 1 місяць 3 дні (розрахований відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058). Коефіцієнт страхового стажу, обчислений відповідно до ст. 25 Закону № 1058, становить 0,27167 (27 років х 12 місяців + 2 місяців) х 1% : (100 % х 12).

Для розрахунку розміру пенсійної виплати враховано заробітну плату за період з липня 2000 року по червень 2018 року, відповідно до вимог ст. 40 Закону № 1058. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 2,75841.

Середньомісячний заробіток складає 33753,86 грн. (12236,71 грн.(показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки) х 2,75841).

Розмір пенсії за віком, з якого обчислено пенсію по інвалідності, станом на 14.07.2023 року, становив 9219,91 грн., де: 9169,91 грн. - основний розмір пенсії, обчислений від страховою стажу та заробітної плати відповідно до ст. 27 Закону № 1058 (33753,86 грн. х 0,27167); 50,00 грн. - надбавка на догляд особі з інвалідністю І групи згідно з п. 4.4 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» від 16.07.2008 року № 654.

Розмір пенсії по інвалідності І групи з 14.07.2023 року становить 100% розміру пенсії за віком - 9219,91 грн.

Не погоджуючись з не врахуванням відповідачем періодів роботи з 28.09.1987 року по 01.04.1998 року до страхового стажу, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону № 1058, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно ч. 1 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Додатком 1 до постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1), встановлено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії визначеного зразка.

Відповідно до абз. 1 пункту 1.1. розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію). заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).

Згідно п. 2.1 Розділу ІІ Порядку № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).

За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

Відповідно до п. 1.8 Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія).

Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія. Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону № 1058.

Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.

Відповідно до п. 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Судом встановлено, що 21.07.2023 року позивачем подано до ГУ ПФУ заяву про призначення пенсії по інвалідності, відповідно до Закону № 1058.

Розпискою-повідомленням, підписаною позивачем особисто, відповідач повідомив позивача про перелік документів, яких недостатньо для призначення пенсії, а саме: трудової книжки. Строк подання документів: до 20.10.2023 року.

Позивач своїм правом на подання трудової книжки до ГУ ПФУ не скористалася.

З 14.07.2023 року ГУ ПФУ призначено позивачу пенсію по інвалідності, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Суд також бере до уваги, що позивач із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням періодів роботи з 28.09.1987 року по 01.04.1998 року, згідно трудової книжки НОМЕР_1 , до ГУ ПФУ не зверталась. А отже, вимога про зарахувати вищезазначених періодів роботи до страхового стажу та здійснення перерахунку пенсії з їх урахуванням, є передчасною.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) про: визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо неврахування ОСОБА_1 періоду роботи з 28.09.1987 року по 01.04.1998 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 28.09.1987 року по 01.04.1998 року; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням періоду роботи з 28.09.1987 року по 01.04.1998 року з дня її призначення, а саме з 14.07.2023 року - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 26.03.2024 року.

Суддя О.В. Малих