26 березня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/121/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., під час розгляду справи за позовом адвоката Єрьоміної Вікторії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
27.01.2024 до Луганського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області № 8/02-21/349 від 18.06.2021 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 до 31.03.2019;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області № 8/02-21/349 від 18.06.2021 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 до 31.03.2019 із врахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою суду від 31.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
З матеріалів справи встановлено, що відповідно до протоколу за пенсійною справою 1204009555-МНС, починаючи з 01.01.2018, розмір пенсії позивача (з надбавками) внаслідок проведеного перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, складає 6889,22 грн.
Відповідно до довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 18.06.2021 № 8/02-21/349 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка видана позивачу, про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 (зі змінами) розмір грошового посадового окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, надбавками та доплатами, премії, за нормами, чинними на 05.03.2019 становить: посадовий оклад 6570,00 грн; оклад за спеціальним званням - 1410,00 грн; надбавка за стаж служби (50%) 3990,50 грн; НОПС (50%) 5985,00 грн; премія (40%) 2628,00 грн, усього 20583,00 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.01.2022 у справі № 360/8387/21, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19.10.2022, позов задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про відмову у перерахунку пенсії від 10.11.2021 № 920 ( ОСОБА_3 ), зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Луганській області від 18.06.2021 № 8/02-21/349, з урахуванням виплачених сум.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою 1204009555-МНС, позивачу з 01.05.2023 проведено перерахунок пенсії на виконання рішення суду з 01.04.2019, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці від 18.06.2021 № 8/02-21/349 та розмір пенсії позивачам з доплатами становить 18488,48 грн.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Предметом цього спору є правовідносини щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, що не були відображені у довідці про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018.
Питання правомірності неврахування у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 додаткових складових (надбавок, доплат, підвищень та премії) було предметом судового розгляду у справі № 520/2098/19, за результатами розгляду якої Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 дійшла таких висновків, зокрема:
«Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом № 2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
Отже, з урахуванням вимог статті 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон № 2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин».
Тож у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 безпідставно не були враховані додаткові складові, адже за вищезгаданим висновком Великої Палати Верховного Суду пункт 1 Постанови № 103 з дати її прийняття суперечив приписам Закону № 2262-ХІІ та не підлягав врахуванню.
У зазначеній постанові, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку про зобов'язання уповноважений орган скласти та направити до пенсійного органу нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 Порядку № 45 для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону № 2262-ХІІ, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (50 % від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років); надбавки за роботу в умовах режимних обмежень (15 % від посадового окладу), премії (у розмірі 10 % посадового окладу) (на підставі Постанови № 704).
Тобто, особа має право на перерахунок пенсії за новою довідкою станом на 01.03.2018 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення.
У контексті наведеного суд зауважує, що для цілей перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 підлягає врахуванню розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018, а не 05.03.2019.
Водночас, позивач просить суд зобов'язати перерахувати пенсію позивача за довідкою № 8/02-21/349 від 18.06.2021 із зазначенням грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за посадою заступника начальника Сєвєродонецького міського управління Головного управління ДСНС України у Луганській області.
Так, у силу абзацу четвертого підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.
А відповідно до підпункту 2 пункту 5 постанови № 704, надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
За вищевикладених обставин суд, не заперечуючи наявність права позивача на перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, та звертає увагу на те, що підставою для реалізації такого права буде довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.03.2018 з урахуванням додаткових його складових.
В матеріалах справи така довідка про розмір грошового забезпечення позивача відсутня.
Водночас в матеріалах справи відсутні відомості щодо незмінності грошового забезпечення за посадою позивача з 01.01.2018 до 05.03.2019.
Відповідно до частини третьої статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Згідно з частиною другою статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відповідно до частини п'ятої статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Оскільки позивачу з 01.01.2018 перераховано пенсію за довідкою від 29.03.2018 № 564 станом на березень 2018 року та з 01.04.2019 за рішенням суду на підставі довідки №8/02-21/349 від 18.06.2021 станом на 05.03.2019 для вирішення права позивача на перерахунок пенсії за новою довідкою починаючи з 01.01.2018 (з урахуванням позиції ВП ВС у справі № 520/2098/19), суд вважає за необхідне залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, зобов'язавши надати письмові пояснення щодо позову або відзиву, в тому числі зазначивши відомості щодо підвищення розміру складових грошового забезпечення з 01.12.2017 до 01.04.2019 за посадою заступника начальника Сєвєродонецького міського управління Головного управління ДСНС України у Луганській області.
Згідно з частиною другою статті 262 КАС України дана справа має бути розглянута судом у строк не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження.
Станом на 26.03.2024 термін розгляду справи, визначений статтею 262 КАС України, майже сплинув, однак, оскільки суд дійшов висновку про необхідність залучення третьої особи, суд також має надати такій особі строк скористатись правом подати письмові пояснення на позов та відзив, а також надати відомості щодо розміру складових грошового забезпечення за посадою заступника начальника Сєвєродонецького міського управління Головного управління ДСНС України у Луганській області.
У зв'язку з вкладеним, суд дійшов висновку про необхідність перейти до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Разом з цим, згідно з частиною першою статті 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Частиною другою статті 180 КАС України визначено перелік питань, які вирішуються у підготовчому засіданні, зокрема, у підготовчому засіданні суд з'ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання; вирішує питання про забезпечення доказів, якщо ці питання не були вирішені раніше.
Відповідно до частини четвертої статті 173 КАС України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази необхідні для повного та об'єктивного вирішення спору, суд вважає за необхідне, з метою збирання доказів у справі продовжити підготовче провадження на тридцять днів.
Керуючись статтями 49, 173, 179, 180, 181, 183, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Продовжити строк підготовчого провадження у справі № 360/121/24 на тридцять днів.
Призначити підготовче засідання на 25.04.2024 о 11 год 00 хв за адресою: вул. Академіка Янгеля, 4, м. Дніпро, Дніпропетровська область.
Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (ідентифікаційний код 38617137, місцезнаходження: вул. Ліщини Богдана, буд. 29, м. Сєвєродонецьк, Сєвєродонецький район, Луганська область).
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області протягом 10 днів з моменту отримання даної ухвали надати суду:
- письмові пояснення щодо позову або відзиву, в тому числі зазначивши відомості щодо підвищення розміру складових грошового забезпечення з 01.12.2017 до 01.04.2019 за посадою заступника начальника Сєвєродонецького міського управління Головного управління ДСНС України у Луганській області, окремо вказавши складові грошового забезпечення.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області разом з ухвалою надіслати копію позову з додатками та відзив.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Т.В. Смішлива