22 березня 2024 року № 320/8163/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом громадянина ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у місті Києві про стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся громадянин ОСОБА_1 з позовом в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
зобов'язати Головне управління Національної поліції у місті Києві виплатити позивачу за 2022 рік за час вимушеного прогулу грошове забезпечення у розмірі 109 660,00грн.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправною бездіяльністю відповідача щодо не виплати позивачу щомісячної додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 82000,00грн. та щомісячної премії у розмірі 27660,00грн. за період з лютого по червень 2022 року.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечує.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.03.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
На підставі ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що гр. ОСОБА_1 з 14.11.2014 по 07.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ; з 07.11.2015 по 14.10.2016 проходив службу в поліції та з 20.01.2017 по теперішній час проходить службу в поліції.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції у місті Києві від 21.03.2022 №418 «Про призначення та проведення службового розслідування» розпочато службове розслідування на підставі доповідних записок керівників підрозділів ГУ НП у м. Києві про безпідставну відсутність на службі окремих поліцейських з 24.02.2022 по час його призначення. Серед поданих у списки працівників поліції був зазначений лейтенант поліції ОСОБА_1 , оперуповноважений 3-го відділу (боротьби з торгівлею людьми) управління міграційної поліції ГУНП у м. Києві.
За результатами службового розслідування прийнято рішення про застосування до позивача дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції у місті Києві від 04.04.2022 №568 о/с лейтенанта поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженого 3-го відділу (боротьби з торгівлею людьми) управління міграційної поліції, звільнено зі служби в поліції згідно з пунктом 6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», 04.04.2022.
Наказом Головного управління від 12 травня 2022 року № 760 о/с на підставі наказу Головного управління Національної поліції у м. Києві від 12 травня 2022 року № 315 "Про скасування наказів Головного управління про застосування дисциплінарних стягнень", скасовано наказ Головного управління Національної поліції у м. Києві від 04 квітня 2022 року № 568 о/с у частині звільнення зі служби в поліції згідно з пунктом 6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0035926), оперуповноваженого 3-го відділу (боротьби з торгівлею людьми) управління міграційної поліції, 04 квітня 2022 року.
Наказом Головного управління від 12 травня 2022 року № 531 "Про призначення та проведення службового розслідування" на підставі статті 70 Закону України "Про Національну поліцію" та статті 17 Дисциплінарного статуту Національної поліції України відсторонено від виконання обов'язків поліцейських, відносно яких проводиться службове розслідування.
Пунктом 5 вказаного наказу з 01.03.2022 припинено нарахування грошового забезпечення поліцейським, відносно яких проводиться службове розслідування, у тому числі і позивача.
Наказом Головного управління від 10 червня 2022 року № 895 о/с ОСОБА_1 допущено до виконання службових обов'язків.
З 07.09.2022 по час звернення до суду з позовом позивач займає посаду оперуповноваженого 2-го відділу (боротьби з незаконною легалізацією іноземців) управління міграційної поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві.
У позовній заяві позивач, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», зазначає розрахунок додаткової винагороди, яка на його думку повинна бути йому виплачена, а саме: за лютий 2022 року позивач відпрацював 5 робочих днів * 1000грн.=5000грн.; березень 2022 року - 14 днів * 1000грн.=14000грн.; квітень 2022 року = 30000грн.; травень 2022 року - 23000грн.; червень 2022 року - 82000грн.
Також позивач наводить свій розрахунок щомісячної премії, яка на його думку повинна йому бути виплачена, а саме: березень 2022 року - 8300грн.; квітень 2022 року - 8300грн.; травень 2022 року - 8300грн. та червень 2022 року - 2760грн., а разом 27600,00грн.
Таким чином, на думку позивача відповідач зобов'язаний йому сплатити за 2022 рік за час вимушеного прогулу грошове забезпечення у розмірі 109 660,00грн. (82000грн.+27660грн.).
Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнято постанову №168, пунктом 1 якої (в первинній редакції) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної Постанови №168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
У подальшому до пункту 1 вказаної постанови вносилися зміни, зокрема постановами Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року №217, від 22 березня 2022 року №350, від 01 квітня 2022 року №400, при цьому вказані зміни застосовувались з 24 лютого 2022 року, а розмір додаткової винагороди залишався незмінним 30000 гривень щомісячно та 100000 гривень особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до постанови КМУ №217 від 07.03.2022 внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», виключивши в абзаці першому слова (крім військовослужбовців строкової служби)». Згідно з пунктом 2 постанови КМУ №217 від 07.03.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Постановою КМУ №350 від 22.03.2022 внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», доповнивши абзац перший після слів та поліцейським словами, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми є Підтримка. Згідно з пунктом 2 постанови КМУ №350 від 22.03.2022 вона набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до постанови КМУ №754 від 01.07.2022 внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в абзаці першому слова «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми є Підтримка» замінено словами «які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)»; після слова щомісячно доповнено словами (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць).
Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 червня 2022 року.
Відповідно до постанови КМУ № 793 від 07.07.2022 внесені наступні зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»:
«У пункті 1:
1) в абзаці першому слова і цифри додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно замінити словами і цифрами додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць».
Згідно з пунктом 2 постанови КМУ №793 від 07.07.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до пункту 1 Постанови №168 (станом на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Згідно із пунктами 2-1, 3 Постанови № 168 установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Пунктом 3 постанови КМУ № 168 від 28.02.2022, Міністерство фінансів зобов'язано опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, наказом Головного управління Національної поліції у місті Києві від 21.03.2022 №418 «Про призначення та проведення службового розслідування» розпочато службове розслідування на підставі доповідних записок керівників підрозділів ГУ НП у м. Києві про безпідставну відсутність на службі окремих поліцейських з 24.02.2022 по час його призначення. Серед поданих у списки працівників поліції був зазначений лейтенант поліції ОСОБА_1 оперуповноважений 3-го відділу (боротьби з торгівлею людьми) управління міграційної поліції ГУНП у м. Києві.
За результатами службового розслідування прийнято рішення про застосування до позивача дисциплінарного стягнення у виді звільнення із служби в поліції.
Наказом Головного управління Національної поліції у місті Києві від 04.04.2022 №568 о/с лейтенанта поліції ОСОБА_1 , оперуповноваженого 3-го відділу (боротьби з торгівлею людьми) управління міграційної поліції, звільнено зі служби в поліції згідно з пунктом 6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», 04.04.2022.
Наказом Головного управління від 12 травня 2022 року № 760 о/с на підставі наказу Головного управління Національної поліції у м. Києві від 12 травня 2022 року № 315 "Про скасування наказів Головного управління про застосування дисциплінарних стягнень", скасовано наказ Головного управління Національної поліції у м. Києві від 04 квітня 2022 року № 568 о/с у частині звільнення зі служби в поліції згідно з пунктом 6 (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" лейтенанта поліції ОСОБА_1 (0035926), оперу повноваженого 3-го відділу (боротьби з торгівлею людьми) управління міграційної поліції, 04 квітня 2022 року.
Наказом Головного управління від 12 травня 2022 року № 531 "Про призначення та проведення службового розслідування" на підставі статті 70 Закону України "Про Національну поліцію" та статті 17 Дисциплінарного статуту Національної поліції України відсторонено від виконання обов'язків поліцейських, відносно яких проводиться службове розслідування.
Пунктом 5 вказаного наказу з 01.03.2022 припинено нарахування грошового забезпечення поліцейським, відносно яких проводиться службове розслідування, у тому числі і позивача.
Наказом Головного управління від 10 червня 2022 року № 895 о/с ОСОБА_1 допущено до виконання службових обов'язків.
Судом встановлено, що позивач з 24.02.2022 не вийшов на роботу, у результаті чого було призначено службове розслідування, за результатами якого ОСОБА_1 04.04.2022 звільнено зі служби в поліції, а в подальшому лише з 10.06.2022 він приступив до виконання службових обов'язків.
Разом з тим, матеріалами справи підтверджується, що позивачу за березень та червень 2022 року виплачено щомісячну премію у розмірі 8184,56грн. та у розмірі 7675,99грн. та за червень 2022 року виплачено додаткову винагороду у розмірі 13440,00грн.
Отже, враховуючи те, що позивач з 24.02.2022 не вийшов на службу та те, що п. 5 наказу Головного управління від 12 травня 2022 року № 531 "Про призначення та проведення службового розслідування" з 01.03.2022 припинено нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 , відносно якого проводиться службове розслідування, а також, що позивачу за березень та червень 2022 року виплачено щомісячну премію у розмірі 8184,56грн. та у розмірі 7675,99грн. та за червень 2022 року виплачено додаткову винагороду у розмірі 13440,00грн., суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Крім того, виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників), а доказів наявності таких наказів позивачем суду не надано.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, враховуючи чинне законодавство, яке регулює спірні правовідносини та беручи до уваги докази, які є в матеріалах справи, суд доходить висновку, що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, відсутні правові підстави розподілу судових витрат.
Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лапій С.М.