Ухвала від 22.03.2024 по справі 640/17737/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

22 березня 2024 року Справа №640/17737/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М. розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшла заява Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у м. Києві та Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якій заявник просить змінити спосіб виконання судового рішення шляхом стягнення з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_1 нарахованої, але не виплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 10246, 00 грн.

На підставі ст.ст. 194, 205, 378 КАС України судом прийнято рішення про розгляд заяви у порядку письмового провадження.

Дослідивши подані документи, суд зазначає таке.

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нарахування та виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком;

- стягнути з відповідача на його користь щорічну разову грошову допомогу до 5 травня 2021 у розмірі 14 152 грн, що складає 8 мінімальних пенсій за віком, а з урахуванням попередньо виплачених 3 906, 00 грн, стягнути 10 246, 00 грн.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.05.2022 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо відмови нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Зобов'язано Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (код ЄДРПОУ 22886300; адреса: 03165, м. Київ, просп. Любомира Гузара, буд. 7) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) недоплачену грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

На виконання зазначеного рішення суду 07.09.2022 видано виконавчий лист.

Постановою державного виконавця від 19.09.2022 відкрито виконавче провадження №69861173 з примусового виконання виконавчого листа від 07.09.2022.

Листом від 17.03.2023 № 09/1175-044 Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат повідомлено відділ, що з метою виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2022 у справі №640/17737/21, яке надійшло до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат 01.07.2022 ОСОБА_1 05.07.2022 було здійснено розрахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 10 246, 00 грн ( десять тисяч двісті сорок шість грн 00 коп.).

Відповідно до частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінетом Міністрі України прийнято постанову від 26.08.2021 № 902 «Про затвердження Порядку використанн коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду» (далі - Порядок).

Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Забезпечення виконання рішень суду» для забезпечення виконання рішень суду, прийнятих національними судами, в тому числі про відшкодування моральної шкоди, судових витрат, а також сплати виконавчих витрат і штрафів, накладених державним виконавцем відповідно до норм Закону України «Про виконавче провадження».

Згідно пункту 8 Порядку Центр формує окремі списки за черговістю забезпечення примусового виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, а Київській області визначеної пунктом 5 цього Порядку. Станом на 01.03.2023 рішення суду від 24.05.2022 у справі 640/17737/21 перебуває під номером 1588 у списку черговості виконання рішень за пріоритетністю 2 - забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат.

Після виділення бюджетних коштів для забезпечення виконання рішень судів будуть здійснені дії щодо подальшого виконання вищезазначеного рішення.

Вказані обставини стали підставою звернення заявника до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Згідно ч. 1, 3 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Отже, під зміною способу або порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. При цьому, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Так, саме поняття "спосіб" і "порядок" виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Водночас, резолютивна частина рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.05.2022 у справі №640/17737/1 є чіткою, зрозумілою за змістом, не припускає різного тлумачення, судом не вбачається недотримання вимоги ясності, визначеності судового рішення, що свідчить про те, що таке судове рішення не може містити положень, що викликають суперечки під час його виконання.

Крім того, суд вважає за необхідне звернути увагу заявника на те, що судове рішення, що набрало законної сили, стає незмінним (неспростовним). Тобто, воно не може бути скасоване (змінене) судом, що його прийняв. Основні і додаткові судження (висновки) суду по суті справи стають остаточними. Отже, суд, який прийняв рішення, може внести до нього виправлення, які не торкаються суті відомостей, що викладені у рішенні.

Подаючи до суду заяву про зміну способу і порядку виконання рішення шляхом стягнення з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь ОСОБА_1 , нарахованої, але не виплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 10246, 00 грн, заявник фактично просить суд змінити та розширити резолютивну частину рішення, змінити рішення суду по суті та спосіб захисту, що є неможливим, оскільки судове рішення є незмінним.

Відтак, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про зміну способу і порядку виконання рішення у даній справі.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-297, 378 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.05.2022 у справі №640/17737/21 відмовити.

Копію ухвали видати (надіслати) особам) які беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення, а в разі постановлення ухвали у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, - протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Лапій С.М.