вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
21 березня 2024 рокуСправа № 912/355/24
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б., за участю секретаря судового засідання Ліподат Я.В., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи №912/355/24
за позовом Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19а
до відповідача Фізичної особи - підприємця Бондаренко Людмили Володимирівни, АДРЕСА_1
про стягнення 51 796,20 грн
за участю представників:
від позивача - Коробєйніков А.В., довіреність №974/01/07-21 від 09.05.2023, посвідчення адвоката №249 від 05.03.2018;
від відповідача - участі не брали.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" до Фізичної особи - підприємця Бондаренко Людмили Володимирівни про стягнення 51 796,20 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у зв'язку із понаднормовим забрудненням стічних вод з Фізичної особи - підприємця Бондаренко Людмили Володимирівни підлягає стягненню відповідна заборгованість.
Ухвалою від 12.02.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 912/355/24 за правилами спрощеного позовного провадження, судовий розгляд призначив на 05.03.2024 о 11:00 год та встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.
Відповідач участь повноваженого представника в судове засідання 05.03.2024 не забезпечив.
Поштовий конверт з ухвалою суду у даній справі, який надсилався відповідачу, повернуто до суду органом поштового зв'язку з відміткою про відсутність адресата за адресою надсилання.
Згідно матеріалів справи, ухвала суду у даній справі надсилались на адресу Фізичної особи - підприємця Бондаренко Людмили Володимирівни, за якою вказана фізична особа - підприємець зареєстрована в ЄДРПОУ.
Дана адреса відповідає адресі, яка зазначена позивачем у позовній заяві.
Ухвалою від 05.03.2024 господарський суд відклав судове засідання у справі №912/355/24 до 21.03.2024 о 11:00 год, з метою належного повідомлення відповідача про дату та час наступного судового засідання.
В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги підтримано повністю.
Представник відповідача не брав участі в судовому засіданні.
Судом вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про призначене судове засідання ухвала суду від 05.03.2024 направлена на адресу місцезнаходження відповідача, яка також є офіційною адресою його місцезнаходження згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Степова, 25, с. Калинівка, Первозванівська ТГ, Кропивницький район, Кіровоградська область, 27653.
Зазначена ухвала направлена рекомендованим листом з повідомленням з позначкою "Судова повістка".
Органом поштового зв'язку повернуто на адресу суду конверт з вкладенням (ухвала суду від 05.03.2024) з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно з п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки "адресат відсутній за вказаною адресою" вважається днем вручення останньому відповідної ухвали суду.
Повернення відділенням поштового зв'язку до суду поштового конверта з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" свідчить, що ухвала не вручена з причин, які не залежать від суду, який у установленому законодавством порядку вчинив необхідні дії для належного повідомлення відповідача про розгляд справи судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами, зловживання процесуальними правами не допускається.
Отже, з метою не затягування розгляду справи та дотримання права позивача на справедливий розгляд справи у продовж розумного строку, суд дійшов висновку, що неотримання ухвали суду у даній справі відповідачем та повернення її до суду з відповідною відміткою є наслідком діяння (бездіяльності) відповідача щодо їх належного отримання, тобто його власною волею.
Господарський суд бере до уваги, що відповідач мав можливість отримати інформацію по справі, що розглядається, на сторінці Господарського суду Кіровоградської області на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: http://kr.arbitr.gov.ua, а також у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
З огляду на наведене, відповідач вважається повідомленим про призначене судове засідання належним чином та причини неявки представника відповідача у засідання судом не визнаються поважними.
Відповідно до ч. 1 п. 1 ч. 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відзив на позов відповідач не подав.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступні обставини.
01.04.2013 між Обласним комунальним виробничим підприємством "Дніпро - Кіровоград" (Виконавець) та Фізичною особою - підприємцем Бондаренко Людмилою Володимирівною (Споживач) укладено договір №6/22 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення з додатками (далі - Договір від 01.04.2013, а.с. 8-13), за умовами якого Виконавець бере на себе зобов'язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги централізованого питного водопостачання та водовідведення (далі - послуги) в об'ємах, визначених лімітом відпуску води та приймання стоків (Додаток №1 до Договору), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, визначених цим Договором.
Згідно з Договором, Споживач зобов'язався, зокрема, оплачувати послуги та здійснювати інші платежі у строки і на умовах, передбачених цим договором; забезпечити безперешкодний доступ представникам Виконавця, за пред'явленням службового посвідчення, до приладів обліку, обстеження мереж водопроводу та каналізації, а також до контрольних каналізаційних колодязів для відбору проб стічних вод на відповідність допустимим концентраціям забруднюючих речовин у стічних водах. Доступ надається в будь-який час доби і не пізніше 30 хвилин з часу прибуття представників Виконавця (пункт 3.3.).
Виконавець має право одержувати від Споживача плату за надані послуги за встановленими та затвердженими тарифами (пункт 4.1.).
Кількість води, що постачається Виконавцем на об'єкти Споживача, визначається за показниками приладів обліку, встановлених на мережі Споживача (як правило на межі балансової належності мереж Виконавця та Споживача), опломбованих і зареєстрованих Виконавцем які фіксуються в Акті про надання послуг оформлений згідно з додатком №2 до цього Договору, що складається в двох примірниках, по одному для кожної сторони (пункт 7.1.).
Кількість стічних вод, що надходять до каналізаційних мереж, визначається за обсягом води, використаної Споживачем з водопроводу Виконавця та інших джерел водопостачання згідно з показниками лічильників або згідно з показниками приладів обліку стічних вод (якщо такі встановлені), опломбованих і зареєстрованих Виконавцем (пункт 7.10.).
Скид стічних вод у каналізаційні мережі здійснюється відповідно до встановлених гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (додаток № 3 до Договору), які визначені відповідно до місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні системи каналізації населених пунктів (пункт 7.20.).
Споживач самостійно на протязі п'яти операційних днів після дати отримання рахунку здійснює остаточний розрахунок за спожиту питну воду шляхом оплати різниці між вартістю обсягу питної води, фактично спожитої протягом розрахункового періоду, та сумою коштів, сплачених у відповідності до абзацу 1 п. 8.2. цього Договору (пункт 8.2.).
У разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Споживач здійснює оплату за послуги водовідведення згідно з наданими Виконавцем рахунком (із застосуванням коефіцієнта кратності відповідно до "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації", затверджених рішенням міськвиконкому") (пункт 8.4.).
Даний Договір набирає чинності з 01.04.2013 і укладається терміном на один рік з можливістю продовження його дії на той же термін у випадку, коли сторони за місяць до припинення дії Договору не заявлять бажання про його розірвання (пункт 12.1. Договору).
Наведені вище та інші умови Договору погоджені між сторонами шляхом підписання Договору у формі єдиного документа та скріплення печатками.
21.09.2020 та 25.05.2023 до Договору укладена додаткова угода №1, відповідно до якої в окремі пункти договору були внесені зміни та визначено місце надання послуг: м. Кропивницький, вул. Авіаційна, 2/69 (а.с. 14-15).
25.05.2023 між Обласним комунальним виробничим підприємством "Дніпро-Кіровоград" (Виконавець) та Фізичною особою - підприємцем Бондаренко Л.В. (Споживач) укладено договір №6/22 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення з індивідуальним споживачем, відповідно до якого Виконавцем надаються послуги з водопостачання за адресою: м. Кропивницький, вул. Вадима Височина, 1/71 (а.с. 16-19).
До вказаного договору укладені такі додатки:
- № 1 Ліміт відпуску води та прийняття стоків на 2023 рік (а.с. 20-22);
- № 3 Допустимі концентрації показників забруднюючих речовин у стічних водах Споживачів при скиді у систему централізованого водовідведення м. Кропивницький та с. Соколівське (а.с. 23);
- акт розмежування майнової належності та експлуатаційної відповідальності сторін по вул. Авіаційна, 2/69 та вул. В.Виставочна, 1/71 у м. Кропивницький (а.с. 24);
- схема розподілу експлуатаційної відповідальності по вул. Авіаційна, 2/69 та вул. В.Виставочна, 1/71 у м. Кропивницький (а.с. 24).
Наказом №б/н від 03.04.2023 визначено відповідальних осіб споживача за проведення відбору проб стічних вод з представниками Виконавця (а.с. 25).
28.09.2023 представники ОКВП "Дніпро-Кіровоград" виїхали за адресою відповідача (м. Кропивницький, вул. Вадима Височина, 1/71, вул. Авіаційна, 2/69) та з 12 год. 40 хв. до 13 год. 20 хв. перебували за вказаною адресою з метою відбору контрольної проби стічної води Споживача. На протязі встановленого часу, зазначеного в п. 9.40 місцевих правил, представник споживача після його сповіщення на контактний номер телефону не з'явився для відбору проб стічних вод в порушення абз. 1 п. 9.10 місцевих правил, на підставі якого Споживачу виставляється рахунок з КК=5.
Таким чином, Споживачем порушено вимоги абз. 1 п. 9.10 місцевих правил, про що зазначено в Акті №953 відбору контрольної проби стічної води Споживача від 28.09.2023 року (а.с. 26).
Позивачем здійснено розрахунок №953 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.09.2023 по 30.09.2023, згідно якого, плата за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень у системі каналізації м. Кропивницький становить 30 724,80 грн (а.с. 27).
29.09.2023 позивач направив відповідачу лист (повідомлення) про нарахування плати за №2274/23/07-21, в якому зазначено, що споживачі повинні забезпечити можливість проведення виробником у будь-який час доби відбір проб стічних вод, згідно з вимогами пункту 9.10 місцевих правил при зволіканні з допуском представника виробника до місця відбору проб більш ніж 30 хвилин після його прибуття або неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб, Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено дане порушення. До листа додано копію акту №953 від 28.09.2023(а.с. 37).
02.11.2023 позивач направив відповідачу лист №2209/22/к, в якому зазначено, про необхідність здійснити розрахунок в термін 5 днів. До листа додано рахунок від 30.10.2023 та акти виконаних робіт на суму 30 724,80 грн (а.с. 38).
Матеріалами справи встановлено, що рахунок № 6030/3 від 30.10.2023 на суму 30 724,80 грн отримано особисто відповідачем 09.11.2023.
23.10.2023 представники ОКВП "Дніпро-Кіровоград" виїхали за адресою відповідача (м. Кропивницький, вул. Вадима Височина, 1/71, вул. Авіаційна, 2/69) та з 14 год. 45 хв. до 15 год. 20 хв. перебували за вказаною адресою з метою відбору контрольної проби стічної води Споживача. На протязі встановленого часу, зазначеного в п. 9.40 місцевих правил, представник споживача після його сповіщення на контактний номер телефону не з'явився для відбору проб стічних вод в порушення абз. 1 п. 9.10 місцевих правил, на підставі якого Споживачу виставляється рахунок з КК=5.
Таким чином, Споживачем порушено вимоги абз. 1 п. 9.10 місцевих правил, про що зазначено в Акті №1050 відбору контрольної проби стічної води Споживача від 23.10.2023 року.
Позивачем здійснено розрахунок №1050 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.10.2023 по 31.10.2023, що становить 21 071,40 грн (а.с. 30).
24.10.2023 позивач направив відповідачу лист (повідомлення) за №2491/23/07-21, в якому зазначено, що споживачі повинні забезпечити можливість проведення виробником у будь-який час доби відбір проб стічних вод, згідно з вимогами пункту 9.10 місцевих правил при зволіканні з допуском представника виробника до місця відбору проб більш ніж 30 хвилин після його прибуття або неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб, Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кк=5 за розрахунковий місяць, у якому було вчинено дане порушення. До листа додано копію акту №1050 від 23.10.2023 (а.с. 36).
15.11.2023 позивач направив відповідачу лист №2309/22/к, в якому зазначено, про необхідність здійснити розрахунок в термін 5 днів. До листа додано рахунок від 15.11.2023 та акти виконаних робіт на суму 21 071,40 грн (а.с. 35).
Матеріалами справи встановлено, що рахунок № 6030/3 від 15.11.2023 на суму 21 071,40 грн отримано особисто відповідачем 21.11.2023.
У зв'язку із виявленими порушеннями, керуючись п.п. 8.3, 8.11, 8.12 та п. 8.13 Правил приймання стічних вод підприємств до систем централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград", затверджених рішенням Кіровоградської обласної ради від 18.12.2018 №600, п. 8.4 Договору, Виконавцем здійснено розрахунок розміру додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на весь обсяг стічних вод, які були скинуті в мережі міської каналізації, відповідно до яких розмір додаткової плати склав 51 796,20 грн за період з 01.09.2023 по 31.10.2023, про що виставлено відповідні рахунки - фактури на оплату за очистку стоків з понаднормативним вмістом забруднюючих речовин.
Вищезазначена сума за плату за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень у систему каналізації м. Кропивницький відповідачем не оплачена.
На підставі викладеного та у зв'язку з відсутність оплати, ОКВП "Дніпро-Кіровоград" звернулось до суду з позовом у даній справі.
Розглядаючи спір по суті суд враховує наступне.
Закон України "Про питну воду та питне водопостачання" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування системи питного водопостачання, спрямовані на гарантоване забезпечення населення якісною та безпечною для здоров'я людини питною водою. Згідно з визначеннями, наведених у вказаному Законі, централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води (ст. 1 Закону).
Законодавство у сфері питної води та питного водопостачання складається з Водного кодексу України, Кодексу України про надра, законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", цього Закону та інших нормативно - правових актів, що регулюють відносини у цій сфері (ст. 3 Закону).
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (надалі - Правила № 316) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (надалі - Порядок визначення розміру плати), які набрали чинності з 02.02.2018.
Відповідно до п. 2 розділу І Правил № 316 та п. 2 розділу 1 Порядку визначення розміру плати ці Правила та Порядок поширюється на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).
Згідно з п. 1 розділу ІІ Правил № 316 виконавці повинні, зокрема: здійснювати обстеження локальних очисних споруд і каналізаційної мережі споживачів; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.
Відповідно до підпунктів 1, 6, 7, 9 п. 2 розділу ІІ Правил № 316 споживачі повинні: дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів; надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів; визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником; перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.
Кожен споживач скидає стічні води до системи централізованого водовідведення через окремий випуск з обов'язковим облаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з виконавцем (пункт 7 розділу І Правил № 316).
Контрольний колодязь, згідно визначення, наведеного у Правилах № 316, це колодязь на каналізаційному випуску споживача безпосередньо перед приєднанням до каналізаційного колектора виробника або в іншому місці за погодженням із виробником з вільним доступом виробника до такого колодязя.
Пунктом 4 розділу І Правил №316 передбачено, що на підставі цих Правил виконавець розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речових, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виконавців та споживачів.
Рішенням Кіровоградської обласної ради №600 від 18.12.2018 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (далі - Місцеві правила №600).
Відповідно до п. 1.3 Місцевих Правил №600, ці правила поширюються на ОКВП "Дніпро-Кіровоград", як на виробника послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), а також на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають свої стічні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та які розташовані на адміністративних територіях місцевих рад визначених в п. 1.2 цих Правил.
Згідно з п. 1.5 Місцевих Правил №600, Споживач - це юридична особа, фізична особа - підприємець, фізична особа, яка проводить незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах, які скидають свої стічні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та уклали договір з надання послуг водовідведення.
Місцевими правилами №600 передбачено, що контроль за складом і властивостями стічних вод Споживачів (в тому числі за допомогою автоматичних пробовідбірників) здійснюється в контрольних з колодязях (КК), в приймальних відділеннях каналізаційних насосних станцій або ємностях-усереднювачах, які є місцями відбору проб. Місця відбору проб визначаються на схемі балансового розмежування, яка являється додатком до договору про надання послуг водовідведення і позначаються як контрольні колодязі (пункт 6.1.).
Контрольні колодязі улаштовуються і експлуатуються споживачами. (пункт 6.3.).
Контрольні колодязі мають бути завжди доступними для огляду і відбору проб, вільними від завалів, без запірних пристроїв (пункту 6.4.).
Виробник, не менше одного разу на три місяці, здійснює контроль якості стічних вод Споживача з метою визначення відповідності їх складу вимогам встановленим у п. 4.2 та додатках 1-К, 1-3, 1-0, 1-С та 1-См даних Правил відповідно до вказаного в них переліку забруднень (пункт 6.8.).
Виробник має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби), не узгоджений з Споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються до систем централізованого водовідведення (пункт 6.9.).
Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту відбору проб (пункт 6.10.).
Споживачі повинні визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору про стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником (п.п. 7) пункту 2.2).
Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовують як дані лабораторії Виробника, так і результати лабораторного контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі вимірювань (пункт 6.12.).
Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об'єкта. (пункт 8.12.).
З метою контролю якості стічних вод Споживачів, Виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (пункт 9.1.).
За пунктом 9.10. Місцевих правил Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць у разі, зокрема, неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб після виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону.
При вчинені Споживачем, у тому числі наведених вище порушень, представники Виробника, які прибули для відбору проб стічних вод, фіксують їх в акті із чітким зазначенням допущеного Споживачем порушення, що призвело до неможливості відбору проб стічних вод (пункт 9.11.).
За правилами ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" є підприємством централізованого водовідведення, яке здійснює експлуатацію об'єктів/систем централізованого водовідведення та надає послуги з централізованого водовідведення, відведення та очищення стічних вод, у тому числі для міста Кропивницький.
Отже, позивач наділений повноваженнями здійснення контролю якості стічних вод споживачів, які надходять до системи централізованого водовідведення міста Кропивницький, у відповідності до Правил № 316 та Місцевих правил № 600.
Фізична особа - підприємець Бондаренко Людмила Володимирівна здійснює скид своїх стічних вод до централізованої системи водовідведення м. Кропивницького та є Споживачем у розумінні вимог Правил № 316 і Місцевих правил.
Приймання стічних вод відповідача до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Договорів, укладених з ОКВП "Дніпро-Кіровоград".
Додатками до Договору погоджено, у тому числі, допустиму концентрацію забруднюючих речовин у стічних водах та визначено місце відбору контрольних проб стічної води (контрольний колодязь).
Згідно Актів №953 від 28.09.2023, №1050 від 23.10.2023 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено відбір проб на об'єкті відповідача. Відповідач не з'явився для відбору проб стічних вод після сповіщення на контактний номер телефону.
Відповідачеві нараховано плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за актом №953 від 28.09.2023 за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 на суму 30 724,80 грн, за актом 1050 від 23.10.2023 за період з 01.10.2023 по 31.10.2023 на суму 21 071,40 грн.
Про зазначені порушення та про здійснені нарахування повідомлено відповідача шляхом надсилання йому відповідних листів з документами.
Матеріали справи не містять доказів надсилання відповідачем на адресу позивача будь-яких зауважень, заперечень тощо щодо отриманих документів.
У даному випадку фіксація обставин неявки представника Споживача для відбору проб стічних вод в акті відповідає вимогам наведених вище Правил № 316 та Місцевих правил. Складені акти відповідають формі акта відбору проб згідно затвердженої Місцевими правилами форми. Правила № 316 та Місцеві правила не передбачають іншої форми акта, обов'язкової для складення при вказаному порушенні, а тому фіксація зазначеного порушення в акті за формою для відбору проб не суперечить відповідним вимогам.
Можливість виклику уповноваженого представника Споживача шляхом його сповіщення на контактний номер телефону передбачена пунктом 9.10. Місцевих правил. Крім того, Правила № 316 не визначають будь-якої обов'язкової форми повідомлення та за Правилами № 316 передбачено право виробника здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб.
Відповідач під час розгляду справи жодним чином не заперечив та не спростував повідомлені позивачем обставини щодо яких складено акти.
Як вже зазначено, згідно Правил № 316 та Місцевих правил, неявка уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб після виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону є підставою для виставлення Виробником Споживачу рахунку за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць.
В додатку № 3 до Договору сторони також погодили вказане з обліком часу - більше ніж 30 хвилин після прибуття.
На підставі вищевикладеного, позивачем правомірно проведено розрахунок плати за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності Kk = 5 за періоди вересень 2023, жовтень 2023 на загальну суму 51 796,20 грн, про що оформлено відповідні рахунки, акти виконаних робіт та повідомлено ФОП Бондаренко Людмилу Володимирівну.
Показники, які використано в розрахунку є підтвердженими, включаючи об'єм стічних вод.
Відповідач не скористався своїм правом на подання до суду відзиву на позов з доказами.
Враховуючи викладене та на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з Фізичної особи - підприємця Бондаренко Людмили Володимирівни на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" 51 796,20 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача.
Інших судових витрат сторони не заявляють.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 126, 129, 233, 236-241, 252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця Бондаренко Людмили Володимирівни ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (вул. Соборна, 19а, м. Кропивницький, 25009, ідентифікаційний код 03346822) 51 796,20 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод, а також 3028,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Належним чином засвідчені копії рішення направити Обласному комунальному виробничому підприємству "Дніпро-Кіровоград" (до електронного кабінету), Фізичній особі-підприємцю Бондаренко Людмилі Володимирівні ( АДРЕСА_1 ).
Повне рішення складено 26.03.2024.
Суддя Г.Б. Поліщук