Ухвала від 22.03.2024 по справі 751/2672/24

Справа№751/2672/24

Провадження №1-кс/751/736/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2024 року місто Чернігів

Слідчий суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова ОСОБА_1

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

за участю: прокурора - ОСОБА_3 ,

слідчого - ОСОБА_4 ,

підозрюваного - ОСОБА_5 ,

захисника - ОСОБА_6 ,

розглянувши клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - керівником Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_7 , про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп»,

встановив:

До Новозаводського районного суду міста Чернігова надійшло клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - керівником Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_7 , про відсторонення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп», підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, у кримінальному провадженні №42023272320000403 від 15.11.2023.

Клопотання обґрунтовано тим, що у провадженні СУ ГУНП в Чернігівській області знаходиться кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023272320000403 від 15.11.2023, за ознаками вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що наказом державного секретаря Міністерства оборони України (по особовому складу керівників державних підприємств) №55-ДП від 29 грудня 2017 року ОСОБА_5 призначено на посаду директора державного підприємства «Чернігівський військовий лісгосп» та укладено з ним контракт (додаток до наказу) з дня, визначеного у контракті.

29.12.2017 Міністерство оборони України (далі - Орган управління майном) в особі державного секретаря Міністерства оборони України генерал-полковника ОСОБА_8 з одного боку та громадянин ОСОБА_5 (далі - Керівник) з другого боку уклали контракт.

28.12.2020 між Міністерством оборони України та директором державного підприємства «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_5 укладено додаткову угоду до Контракту, згідно якої термін дії Контракту продовжується з 28 грудня 2020 року по 27 грудня 2023 року.

У відповідності до ст. 139 Кодексу законів про працю України, працівники зобов'язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження роботодавця, додержуватися трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна роботодавця, з яким укладено трудовий договір.

Згідно вимог ст. ст. 140, 141 Кодексу законів про працю України, трудова дисципліна на підприємствах, в установах, організаціях забезпечується створенням необхідних організаційних та економічних умов для нормальної високопродуктивної роботи, свідомим ставленням до праці, методами переконання, виховання, а також заохоченням за сумлінну працю.

Роботодавець повинен правильно організувати працю працівників, створювати умови для зростання продуктивності праці, забезпечувати трудову і виробничу дисципліну, неухильно додержуватись законодавства про працю і правил охорони праці, здійснювати заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню), уважно ставитися до потреб і запитів працівників, поліпшувати умови їх праці та побуту.

Також, відповідно до п. п. 1, 2, 3, 4 Контракту, керівник ОСОБА_5 зобов'язується безпосередньо і через адміністрацію державного підприємства «Чернігівський військовий лісгосп» (далі - Підприємство) здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його прибуткову діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за Підприємством державного майна.

На підставі Контракту виникають трудові відносини між Керівником Підприємства та Органом управління майном. Керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником Підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків Підприємства, передбачених актами законодавства України, статутом Підприємства, іншими нормативними документами. Керівник діє на засадах єдиноначальності.

Згідно п. 6. Контракту керівник ОСОБА_5 здійснює поточне (оперативне) керівництво Підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань Підприємства, передбачених законодавством України, статутом Підприємства та цим контрактом.

Пунктом 63 Контракту передбачено, що керівник ОСОБА_5 забезпечує регулярну оцінку корупційних ризиків у діяльності підприємства і здійснює відповідні антикорупційні заходи. Керівник зобов'язаний: не вчиняти та не брати участі у вчиненні корупційних правопорушень, пов'язаних з діяльністю підприємства; утримуватися від поведінки, яка може бути розціненою як готовність вчинити корупційне правопорушення, пов'язане з діяльністю Підприємства; невідкладно інформувати Орган управління майном та спеціально уповноважений суб?єкт у сфері протидії корупції про випадки підбурення до вчинення та вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів.

Згідно п. 19 Контракту передбачено, що у випадку невиконання чи неналежного виконання обов'язків, передбачених цим контрактом, сторони несуть дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність згідно з законодавством України та цим контрактом.

Відповідно до п. 1.1. Статуту державного підприємства «Чернігівський військовий лісгосп», затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 11 липня 2020 року №250 (далі - Статут), Державне підприємство «Чернігівський військовий лісгосп», код за ЄДРПОУ 24967505 (далі - Підприємство), засноване на державній власності як державне комерційне, спеціалізоване лісогосподарське підприємство та належить до сфери управління Міністерства оборони України, код за ЄДРПОУ 00034022 (далі - Уповноважений орган управління).

У відповідності до п. 1.3 Статуту Підприємство керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та наказами Міністерства оборони України, нормативно-правовими актами, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, а також цим Статутом.

Згідно вимог п. 2.1, 2.2 Статуту, Підприємство утворено Уповноваженим органом управління з метою керування закріпленим лісовим фондом, ефективним використанням державного майна, одержання прибутку, виконання державного замовлення Міністерства оборони України з лісопереробки та іншої продукції, замовлень сторонніх організацій, юридичних і фізичних осіб України, виробництва продукції (робіт, послуг) для потреб національної економіки, іншої діяльності, яка не суперечить законодавству України.

Основними напрямами та предметом діяльності Підприємства є: лісництво та інша діяльність у лісовому господарстві; лісозаготівлі; надання допоміжних послуг у лісовому господарстві; вирощування інших однорічних і дворічних культур; міжнародна діяльність; діяльність у сфері оборони тощо.

Відповідно до п. п. 3.2, 6.1 Статуту Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до законодавства та цього Статуту, який затверджується Уповноваженим органом управління.

Підприємство має право визначати організаційну структуру, чисельність працівників і штатний розпис Підприємства; самостійно планувати свою діяльність, визначати стратегію та основні напрямки свого розвитку відповідно до галузевих науково-технічних прогнозів та пріоритетів, кон'юнктури ринку продукції, товарів, робіт, послуг та економічної ситуації; самостійно наймати працівників; самостійно розпоряджатися прибутком, що залишається після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законодавством України; самостійно встановлювати форми та системи оплати праці, розмір заробітної плати, а також інші види доходів працівників згідно з законодавством України.

У відповідності до п. 6.2.2 Статуту Підприємство згідно з вимогами цього Статуту та чинного законодавства зобов'язане: своєчасно сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджету та до державних цільових фондів згідно з законодавством України; забезпечувати виробництво та постачання товарів, робіт та послуг відповідно до державного оборонного замовлення і укладених договорів державних контрактів); забезпечувати збереження та ефективне використання закріпленого за Підприємством державного майна; створювати належні умови для високопродуктивної праці, забезпечувати дотримання законодавства про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування; здійснювати заходи з удосконалення організації оплати праці працівників з метою посилення їх матеріальної зацікавленості як у результатах особистої праці, так і в загальних підсумках роботи Підприємства, забезпечувати економічне і раціональне використання фонду споживання і своєчасні розрахунки з працівниками Підприємства; здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну, податкову звітність згідно з законодавством України; складати фінансову звітність на основі даних бухгалтерського обліку за нормами, передбаченими законодавством України, проводити інвентаризацію належного йому майна для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності, надавати фінансову звітність відповідно до вимог законодавства та цього Статуту.

Пунктами 7.1, 7.4, 7.5., 7.6, 7.7, 7.8 Статуту передбачено, що управління Підприємством здійснюється його директором, який підзвітний Уповноваженому органу управління. Директор Підприємства призначається на посаду та звільняється з посади Уповноваженим органом управління. З директором Підприємства укладається контракт, у якому визначаються строк найму, його права, обов'язки і відповідальність, умови матеріального забезпечення, звільнення з посади, інші умови найму, за погодженням сторін. Директору Підприємства заборонено працювати за сумісництвом (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності). Директор підприємства самостійно вирішує питання діяльності Підприємства, за винятком тих, що віднесені Статутом до компетенції Уповноваженого органу управління.

Пунктом 7.9. Статуту встановлено, що директор підприємства та головний бухгалтер підприємства несуть персональну відповідальність за додержання порядку ведення і достовірності бухгалтерського обліку та звітності.

Відповідно до п. 7.10. Статуту директор підприємства: несе повну відповідальність за стан та діяльність Підприємства, за виконання покладених на нього завдань, визначених цим Статутом; діє в інтересах Підприємства під час реалізації своїх прав і виконання обов'язків; призначає заступників директора, які діють на підставі посадових інструкцій та цього Статуту; забезпечує надання доступу до документів, інформації та баз даних, які стосуються аудиторських завдань, включаючи інформацію з обмеженим доступом, що надається в установленому законодавством України порядку; діє без довіреності від імені Підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, інших підприємств, установ, організацій, а також у відносинах з юридичними і фізичними особами; організовує фінансово-економічну, виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність Підприємства відповідно до мети та основних видів його діяльності; розпоряджається коштами та майном Підприємства відповідно до цього Статуту та законодавства України; забезпечує ефективне використання та збереження майна, переданого Підприємству; організовує внутрішній контроль та управління ризиками за напрямами діяльності та визначає ризики під час прийняття управлінських рішень, вживає заходів щодо їх попередження; укладає договори, видає довіреності, відкриває в банківських установах розрахункові (поточні) та інші рахунки; несе відповідальність за формування та виконання фінансових планів, додержання трудової, фінансової дисципліни і вимог законодавства України; забезпечує регулярну оцінку корупційних ризиків у діяльності Підприємства і здійснює відповідні антикорупційні заходи; забезпечує своєчасне подання статистичної звітності; несе відповідальність за своєчасні внесення платежів до державного бюджету і виплату заробітної плати; видає в межах своєї компетенції накази і розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками Підприємства; призначає на посади та звільняє працівників Підприємства відповідно до законодавства України; застосовує заходи заохочення та дисциплінарного стягнення до працівників Підприємства; здійснює контроль за збереженням документації, що утворюється в процесі діяльності Підприємства і своєчасним здаванням її на державне зберігання до ІНФОРМАЦІЯ_2 та нормативно-правових актів Міністерства оборони України; забезпечує притягнення до відповідальності працівників Підприємства, винних у виявлених порушеннях; забезпечує збереження установчих документів, наказів та протоколів засідань відповідного виконавчого органу Підприємства тощо;

Пунктом 7.12. Статуту до посадових осіб Підприємства відносяться: директор Підприємства, його заступники, головний інженер (головний технолог, головний енергетик тощо), головний бухгалтер, керівник юридичної служби, керівники структурних підрозділів (філій, відділів, цехів, лабораторій тощо) та їхні заступники.

Відповідно до п. 10.1, 10.2, 10.3, 10.4., 10.5 Статуту основним показником, що узагальнює фінансові результати господарської діяльності Підприємства, є прибуток; Підприємство утворює цільові фонди, призначені для покриття витрат, пов?язаних із його діяльністю: амортизаційний фонд, фонд розвитку виробництва, фонд споживання (оплата праці), резервний фонд. Порядок визначення нормативів відрахувань до цільових фондів Підприємства, їх граничні розміри, порядок формування та використання встановлюються законодавством України. Розподіл прибутку Підприємства здійснюється відповідно до затвердженого фінансового плану Підприємства з урахуванням вимог Господарського кодексу України та інших нормативно-правових актів України. Складення, затвердження та контроль за виконанням фінансового плану Підприємства здійснюються в установленому законодавством України порядку.

Відповідно до п. 10.7. Статуту Директор Підприємства обирає форми і системи оплати праці, встановлює працівникам розміри тарифних ставок, відрядних розцінок, посадових окладів, премій, винагород, надбавок і доплат на умовах, передбачених колективним договором.

У відповідності до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» директор ДП «Чернігівський військовий лісгосп» є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

У зв'язку із зазначеним вище, на ОСОБА_5 , згідно вимог ст. ст. 22, 41 та 42 Закону України «Про запобігання корупції», поширюються такі вимоги та обмеження: забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах; діяти неупереджено, незважаючи на приватні інтереси, особисте ставлення до будь-яких осіб, на свої політичні погляди, ідеологічні, релігійні, або інші особисті погляди чи переконання; сумлінно, компетентно, вчасно, результативно і відповідально виконувати службові повноваження та професійні обов'язки, не допускати зловживань та неефективного використання державної і комунальної власності.

Таким чином, на думку органу досудового розслідування, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора державного підприємства «Чернігівський військовий лісгосп» виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто являється службовою особою відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України.

Однак, ОСОБА_5 , будучи директором ДП «Чернігівський військовий лісгосп», на думку органу досудового розслідування, всупереч вищезазначених вимог законодавства України, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, став на шлях злочинної діяльності та вчинив кримінальне правопорушення.

Президент російської федерації 24.02.2022 оголосив про своє рішення почати військові дії в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації на територію України.

Після того, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України, перетнувши лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.

Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжено, і наразі він діє строком до 13.05.2024.

На думку органу досудового розслідування, директор ДП «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, але не пізніше 16.05.2022, перебуваючи на території ДП «Чернігівський військовий лісгосп» за адресою: Чернігівська обл., Чернігівський р-н, смт. Гончарівське, вул. Лісова, буд. 1, організував розтрату чужого майна, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану за наступних обставин.

Так, 16.05.2022 директор ДП «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_5 на підставі заяви написаної власноруч ОСОБА_9 , організував оформлення останнього на посаду заступника директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп», шляхом надання усної вказівки інспектору з кадрів підприємства ОСОБА_10 .

В подальшому, у зв'язку з відсутністю на ДП «Чернігівський військовий лісгосп» посади заступника директора, ОСОБА_5 , організував введення такої посади, шляхом надання вказівок економісту підприємства ОСОБА_11 та інженеру з охорони праці підприємства ОСОБА_12 у підготовці та виготовленні відповідних документів.

В подальшому, на думку органу досудового розслідування, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на формальне прийняття на роботу та фіктивне працевлаштування ОСОБА_9 , видав та підписав наказ №138 к/тр від 16.05.2022, яким призначив останнього на посаду заступника директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп».

Посадовою інструкцією заступника директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп», що затверджена 30 листопада 2021 року ОСОБА_5 , передбачено, що заступник директора належить до категорії керівників. Призначення на посаду заступника директора та звільнення з неї здійснюється наказом директора військового лісгоспу з дотриманням вимог Кодексу законів про працю України. Заступник директора підпорядковується безпосередньо директору військового лісгоспу. Заступник директора: організовує роботу і ефективну взаємодію всіх структурних підрозділів, цехів та виробничих одиниць, підвищує рентабельність підприємства; вирішує питання, що стосуються фінансово-економічної та виробничо-господарської діяльності підприємства; доручає ведення окремих напрямків діяльності іншим посадовим особам - керівникам виробничих одиниць підприємств, а також функціональних і виробничих підрозділів; контролює роботу всіх структурних підрозділів підприємства; організовує поточну організаційно-виконавчу роботу підприємства; забезпечує виконання підприємством всіх зобов'язань перед постачальниками, замовниками і кредиторами, а також господарських і трудових договорів; очолює організацію роботи підприємства по стимулюванню персоналу; забезпечує суворе дотримання режиму економії матеріальних, трудових і фінансових ресурсів; проводить роботи з удосконалення витрачання товарно-матеріальних цінностей і використання виробничих потужностей; здійснює контроль за порядком обліку надходження і витрачання коштів, використанням матеріальних цінностей; забезпечує контроль за ходом дотримання фінансової дисципліни; контролює своєчасність подання звітності про результати економічної діяльності в установленому порядку та терміни на розгляд директору.

На думку органу досудового розслідування, заступник директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_9 в період з 16.05.2022 по 14.12.2022 на робочому місці не перебував, свої посадові обов'язки не виконував, в зазначений період знаходився поза межами Чернігівської області, здебільшого у м. Києві.

У відповідності до ст. 94 Кодексу законів про працю України, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, установи, організації і максимальним розміром не обмежується.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

У свою чергу, ОСОБА_5 , як керівнику, було також достовірно відомо, що відповідно до ст. 30 Закону України «Про оплату праці» роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконаної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці.

Однак, на думку органу досудового розслідування, ОСОБА_5 , діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з метою розтрати грошових коштів, шляхом нарахування заробітної плати заступнику директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_9 , реалізуючи свій протиправний умисел в період часу з 16.05.2022 року до 14.12.2022, більш точного часу встановити не представилось за можливе, перебуваючи за місцем розташування Підприємства за адресою: АДРЕСА_1 , всупереч інтересам служби, ігноруючи покладені Статутом, контрактом та вищезазначеними вимогами законодавства функції та обов'язки, діючи на противагу їм, нехтуючи службовим інтересам, підриваючи авторитет державного підприємства, достовірно знаючи, що ОСОБА_9 не перебував за місцем розташування Підприємства та не виконував роботу відповідно до встановлених норм в період часу з 16.05.2022 до 14.12.2022, всупереч Законам України «Про оплату праці», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 2.14 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, ст. 139 Кодексу законів про працю України, ретельно приховуючи свою протиправну діяльність, затверджував недостовірні відомості, зазначені в табелі обліку робочого часу працівників Підприємства, з відмітками навпроти прізвища « ОСОБА_9 » про використання робочого часу протягом облікового періоду, хоча достеменно знав, що ОСОБА_9 не виконує покладені на нього посадовою інструкцією обов'язки заступника директора Підприємства, після чого, як директор Підприємства, підписував їх, таким чином надававши їм вигляд офіційних документів та законного нарахування заробітної плати, а насправді - розтрати коштів ДП «Чернігівський військовий лісгосп» на користь заступника директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_9 .

На думку органу досудового розслідування, внаслідок вчинення вищезазначених неправомірних дій, заступнику директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_9 безпідставно нарахована та виплачена заробітна плата за травень 2022 року в сумі 12 729 грн. 50 коп., за червень 2022 року в сумі 31 982 грн. 00 коп., за липень 2022 року в сумі 38 378 грн. 00 коп., за серпень 2022 року в сумі 38 378 грн. 00 коп., за вересень 2022 року в сумі 28 246 грн. 20 коп., за жовтень 2022 року в сумі 26 365 грн. 60 коп., за листопад 2022 року в сумі 25 764 грн. 40 коп., за грудень 2022 року в сумі 30 248 грн. 38 коп., а всього на загальну суму 232 155 грн. 08 коп., на особовий рахунок ОСОБА_9 , відкритий в АТ КБ «Приватбанк», яка в подальшому ним була отримана та використана на власний розсуд.

Таким чином, на думку органу досудового розслідування, директор ДП «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_5 , шляхом зловживання своїм службовим становищем, діючи умисно, протиправно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння та передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки, достовірно знаючи про відсутність на робочому місці заступника директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_9 , розтратив на користь останнього грошові кошти державного підприємства у розмірі 232 155 грн. 08 коп., виділені на виплату заробітної плати ОСОБА_9 як заступнику директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп», внаслідок чого протиправними діями директора Державного підприємства «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_5 спричинено шкоду державним інтересам в особі «Чернігівський військовий лісгосп» на загальну суму 232 155 грн. 08 коп.

15 березня 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, обґрунтованість якої підтверджується зібраними та доданими до клопотання доказами.

Оцінивши сукупність усіх обставин по провадженню, а саме: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкість покарання, скоєння корупційного тяжкого злочину службовою особою шляхом зловживанням своїм службовим становищем, орган досудового розслідування вважає, що у разі не відсторонення директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп» ОСОБА_5 від посади, він матиме змогу знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки у ДП «Чернігівський військовий лісгосп» знаходяться документи, які мають істотне значення для встановлення обставин скоєння злочину та істини у кримінальному провадженні.

Крім того, перебуваючи на посаді, він матиме можливість перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а також може впливати на свідків шляхом умовляння, погроз та іншого, з метою схилити їх до дачі неправдивих свідчень, у тому числі на осіб, які перебувають у нього в безпосередньому підпорядкуванні.

Також вказує, що відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

У судовому засіданні слідчий та прокурор підтримали клопотання, просять його задовольнити з викладених у ньому підстав.

Підозрюваний та його захисник заперечують проти задоволення даного клопотання та просять відмовити в його задоволенні.

Свідок ОСОБА_13 в судовому засіданні пояснила, що готувала проекти наказів як призначення на посаду, так і на дистанційну роботу ОСОБА_9 в травні-червні 2022 року. Також зазначила, що бачила останнього в лісництві.

Вислухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши матеріали, слідчий суддя дійшов наступного висновку.

У статті 2 КПК України встановлено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до статті 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Одним із заходів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади.

Частинами 1 та 2 статті 154 КПК встановлено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Частиною 1 статті 157 КПК встановлено, що слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

З матеріалів провадження вбачається, що СУ ГУНП в Чернігівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023272320000403 від 15.11.2023, за ознаками вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

У межах вказаного кримінального провадження 15 березня 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, а саме: у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану.

Згідно ст. 12 КК України злочин, передбачений ч. 4 ст. 191 КК України, у якому підозрюється ОСОБА_5 є тяжким. Також, відповідно до примітки до статті 45 КК України, дане кримінальне правопорушення є корупційними.

Наявні матеріали судового провадження: протокол огляду носія інформації DVD-R з матеріалами тимчасового доступу до інформації ПрАТ «Київстар» від 12.03.2024; протокол огляду оптичного носія (диску) з матеріалами тимчасового доступу до інформації АТ КБ «Приватбанк» від 29.02.2024; протокол тимчасового доступу до речей і документів ДП «Чернігівський військовий лісгосп» від 17.01.2024 з додатками у вигляді вилучених документів; протокол тимчасового доступу до речей і документів ГУ ДПС в Чернігівській області від 06.03.2024 з додатками у вигляді вилучених документів; довідка (висновок) спеціаліста Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області від 13.03.2024; протокол обшуку ДП «Чернігівський військовий лісгосп» від 15.03.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_10 від 20.02.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_14 від 15.03.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_12 від 15.03.2024, дають підстави стверджувати, що ОСОБА_5 обґрунтовано (для даної стадії досудового розслідування) підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України. На час вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення він був та зараз є службовою особою.

Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 22 КПК України, слідчий суддя під час кримінального провадження не може одночасно виконувати функції державного обвинувачення, захисту і судового розгляду. Так, функції з доведення обґрунтованості поданого клопотання, наявності підстав для його задоволення, відповідних ризиків процесуальним законом покладено виключно на ініціатора такого клопотання, в даному випадку - сторону обвинувачення. Відтак слідчий суддя розглядає клопотання на підставі тих доказів, які слідчому судді представлені. При цьому жоден учасник не був позбавлений можливості надати їх безпосередньо в судовому засіданні.

Слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення під час розгляду клопотання не доведені передбачені статтею 157 КПК України обставини.

Так, з моменту вчинення інкримінованого ОСОБА_5 дій до моменту повідомлення останньому про підозру фактично пройшло більше року. Весь цей час підозрюваний продовжував займати посаду директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп», контактував з підлеглими та належним чином виконував покладені на нього обов'язки, за що отримав численні подяки, грамоти, нагрудні відзнаки, в т. ч. і від Міністра оборони України. Тобто, між фактом інкримінованих підозрюваному дій та часом розгляду клопотання про відсторонення його від посади минув значний проміжок часу, у зв'язку з чим, на даний час відсутні вагомі підстави відсторонення його від посади.

При цьому, всупереч вимогам ст. 155 КПК України, зміст поданого клопотання не містить викладу обставин, а під час судового розгляду даного клопотання стороною обвинувачення також не наведено жодних конкретних фактів, які б підтверджували поведінку підозрюваного щодо змоги знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а доводи в цій частині не мають базуватися на припущеннях.

Крім того, стороною обвинувачення не доведено допустимими та достовірними доказами, що з моменту набуття ОСОБА_5 статусу підозрюваного він здійснював будь-які дії, направленні на перешкоджання встановленню істини у кримінальному провадженні.

Щодо доводів про можливість впливу на свідків, то сторона обвинувачення не позбавлена можливості вирішення даного питання окремо в рамках застосування відповідних запобіжних заходів, при цьому не створюючи ризиків як неналежного надання відповідної допомоги на здійснення заходів з національної безпеки та оборони в умовах правового режиму воєнного стану в Україні, так і неналежного виконання взятих на себе відповідних зобов'язань, обумовлених трудовим договором (контрактом), що може мати негативні наслідки для останнього, а також для стримання та відсічі збройної агресії, захисту населення та інтересів держави, будівництва та відбудови фортифікаційних споруд, які постраждали внаслідок такої агресії.

В своєму рішенні ЄСПЛ у справі «Клішин проти України» звертав увагу на те, що наявність кожного ризику повинна носити не абстрактний, а конкретний характер та доводитися відповідними доказами.

Наявність лише підозри у вчиненні службового злочину та його тяжкість, за недоведеності ризиків, зазначених стороною обвинувачення, не може слугувати безумовною підставою для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення підозрюваного від посади.

Не заслуговують на увагу й посилання слідчого у клопотанні на ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», як на обов'язок щодо відсторонення, оскільки вимоги Закону в цій частині не є безумовними, так як безпосередньо сам порядок відсторонення від посади, визначений нормами глави 14 КПК України, створює обов'язок слідчого судді врахувати всі обставини справи, в тому числі і передбачені ст. 157 КПК України.

Також варто зазначити, що п. 3 ч. 2 ст. 157 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя зобов'язаний врахувати наслідки такого відсторонення для інших осіб.

При вирішенні заявленого клопотання, слідчий суддя також враховує особу підозрюваного ОСОБА_5 , міцність його соціальних зв'язків, у тому числі наявність у підозрюваного родини, зокрема, жінки, маючої інвалідність третьої групи, та неповнолітнього сина, а також фактичне знищення житла внаслідок військової агресії рф, що зумовлює несенню сім'єю додаткових фінансових витрат для забезпечення належних умов свого існування, а тому відсторонення його від посади може мати негативні наслідки і для всієї сім'ї.

За встановлених обставин, слідчий суддя дійшов до переконання, що органом досудового розслідування не доведено, що без відсторонення підозрюваного від займаної посади неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, і такі потреби досудового розслідування виправдовують обмеження гарантованого ст. 43 Конституції України права на працю підозрюваного, а тому клопотання задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 131-132, 154-155, 309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - керівником Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_7 , про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора ДП «Чернігівський військовий лісгосп» - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'яти днів до Чернігівського апеляційного суду.

Повний текст ухвали слідчого судді проголошено 26 березня 2024 року о 15 год. 00 хв.

Слідчий cуддя ОСОБА_1