21 березня 2024 рокуСправа № 495/1344/24
Номер провадження 3/495/836/2024
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Братків І. І., розглянувши матеріали, які надійшли від Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
19.02.2024 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП).
Із матеріалів справи вбачається, що 11.02.2024 о 14 год 01 хв в с. Біленьке по вул. Центральна, Білгород-Дністровський район, водій ОСОБА_1 керував трактором ХТЗ, державний номер НОМЕР_1 у якого шини мають місцеві пошкодження, а саме порізи, розриви та відшарування протектору і боковини, чим порушив вимоги п. 31.4.5 б Правил дорожнього руху.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.4 ст.121 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 адвокат Гамар В. І. подав до суду додаткові пояснення у справі, з яких вбачається, що огляд працівником поліції транспортного засобу на технічний стан, з метою встановлення порушення пункту 31.4.5.б Правил дорожнього руху було здійснено в порушення діючого законодавства з перевищенням службових повноважень і відсутності допустимих технічних знань та вмінь, що як правило належати технічному спеціалісту або експерту. Наказом МВС України від 13.10.2008 №534 «Про затвердження порядку здійснення контролю за технічним станом колісних транспортних засобів під час їх експлуатації» було передбачено повноваження контролю для працівників поліції за технічним станом та складання акту перевірки технічного стану колісного транспортного засобу. Але Наказом МВС України від 12.10.2020 року №726 - було скасовано Наказ МВС України від 13.10.2008 року №534. З моменту набуття чинності Наказу МВС України від 12.10.2020 року №726 (з 10.11.2020) працівники поліції втратили повноваження здійснювати контроль перевірки технічного стану транспортних засобів. На момент складання протоколу серії ААД №474188 від 11.02.2024 працівник поліції не мав повноважень здійснювати контроль та фіксацію технічного стану транспортного засобу. Враховуючи зазначене, з врахуванням відсутності належних та допустимих доказів, що підтверджують вину особи, щодо якої складено протокол, порушення порядку збирання доказів у справі про адміністративне правопорушення у спосіб перевищення службових повноважень працівником поліції, просив закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Суд, дослідивши матеріали справи, додаткові письмові пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 адвоката Гамара В. І., дійшов висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 121 КУпАПз таких підстав.
Відповідності до статті 1 Кодексу, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституціїі законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно зі ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП).
Завданням у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах (ст. 245 КУпАП).
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства, є забезпечення доведеності вини.
З'ясовуючи обставини справи, суд повинен виходити з положень ст. 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
У відповідності до ст.252 КУпАП оцінка доказів здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Як вбачається з вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 вміняється порушення вимоги п. 31.4.5 "б" Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 4 ст. 121 КУпАП.
Пункт 31.4.5 "б" Правил дорожнього руху, порушення якого ставиться у провину ОСОБА_1 - шини мають місцеві пошкодження (порізи, розриви тощо), що оголюють корд, а також розшарування каркаса, відшарування протектора і боковини.
У відповідності до ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» зазначається, що транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.
Обов'язковому технічному контролю не підлягають - технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України «Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України».
Стаття 1 Закону України «Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України» зазначає, що технічні засоби для агропромислового комплексу - машини, механізми, обладнання, устаткування, технологічні комплекси і лінії з них, які використовуються в сільському господарстві, харчовій та переробній промисловості для вирощування, збирання, зберігання та перероблення сільськогосподарської продукції, а також для надання послуг з технічного сервісу. До машин відносяться трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, меліоративні сільськогосподарська техніка, інші механізми відповідно до Закону України «Про дорожній рух», що беруть участь у русі на вулично-дорожній мережі загального користування під час переїзду до/з місця виконання робіт у встановленому законодавством порядку.
Наказом МВС України від 13.10.2008 року №534 «Про затвердження порядку здійснення контролю за технічним станом колісних транспортних засобів під час їх експлуатації» було передбачено повноваження контролю для працівників поліції за технічним станом та складання акту перевірки технічного стану колісного транспортного засобу.
Але Наказом МВС України від 12.10.2020 року №726 - було скасовано Наказ МВС України від 13.10.2008 року №534 «Про затвердження порядку здійснення контролю за технічним станом колісних транспортних засобів під час їх експлуатації».
З моменту набуття чинності Наказу МВС України від 12.10.2020 року №726 (з 10.11.2020) працівники поліції втратили повноваження здійснювати контроль перевірки технічного стану транспортних засобів.
Статтею 8 Закону України «Про національну поліцію» визначено, що поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Стаття 18 Закону України «Про національну поліцію», визначає, що поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, Законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції.
Стаття 24 Закону України «Про національну поліцію», вказує, що виконання інших (додаткових) повноважень, у даному випадку повноваження технічного спеціаліста чи експерта з контролю технічного стану, може бути покладене на поліцію виключно законом.
На момент складання протоколу серії ААД №474188 від 11.02.2024 року працівник поліції не мав повноважень здійснювати контроль та фіксацію технічного стану транспортного засобу.
Протокол про адміністративне правопорушення без підтвердження іншими належними та допустимими доказами, сам по собі, не може бути доказом вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Таким чином, в судовому засіданні під час розгляду матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не знайшов свого підтвердження факт вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП.
Згідно практики Європейського суду з прав людини у справах "Лучанінова проти України" (рішення від 09.06.2011 р., заява № 16347/02), "Малофєєва проти Росії" (рішення від 30.05.2013 р., заява N 36673/04), "Карелін проти Росії" (заява N 926/08, рішення від 20.09.2016 р.), як і у кримінальному провадженні, суд у цій справі має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання слід вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі. Суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 №23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні, в тому числі і закріпленій вст.62 Конституції України презумпції невинуватості.
Також позиція висловлена у п. 39 Постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі №463/1352/16-а від 08.07.2020 p., де зазначено, що в силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи вищенаведене, суд приходить до переконання про відсутність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП, а тому провадження по справі про притягнення його до адміністративної відповідальності слід закрити в зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ч. 1ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 121, 245, 247, 251, 255, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Провадження у справі №495/1344/24 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 121 КУпАП закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 247 Кодексу, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ірина БРАТКІВ