Справа №766/8369/23
н/п 1-кс/766/2186/24
15.03.2024 року слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні клопотання слідчого СВ Херсонського РУП Головного управління Національної поліції в Херсонській області ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №42023232010000050 від 25.07.2023 року, внесеного за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, -
Слідчий СВ Херсонського РУП Головного управління Національної поліції в Херсонській області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді з клопотанням, в якому просить накласти арешт на майно у кримінальному провадженні № 42023232010000050 від 25.07.2023, а саме:
- автомобіля ЗАЗ 110217, 2006 року випуску, № двигуна НОМЕР_1 , № кузову НОМЕР_2 , днз ВТ8917AM, що належить на праві приватної власності ОСОБА_4 ;
- автомобіля Honda Civic, 2008 року випуску, № двигуна НОМЕР_3 , № кузову НОМЕР_4 , днз НОМЕР_5 , що на праві приватної власності належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і є спільною сумісною власністю подружжя, шляхом заборони вчинення будь-яких реєстраційних дій із вказаним майном.
Мотивуючи клопотання слідчий вказує, що слідчим відділом Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023232010000050 від 25.07.2023 за підозрою: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, а саме - у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно Конституції України - Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами - є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 р., принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 р. та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 р. № 36/103, від 16.12.1970 р. № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 р. № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 р. № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів зс рф на територію України.
24 лютого 2022 року приблизно о 5 годині Президент Російської Федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України.
У подальшому збройні сили рф, які діяли за наказом керівництва рф і зс рф, вторглись на територію Україну шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно увійшли на територію Україну через державні кордони України в Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим змінили межі території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією при цьому нанесли ракетно-бомбові удари по військовим і цивільним об'єктам України, а також ввели на територію суверенної держави війська країни-агресора.
Таким чином, з 24.02.2022 і по цей день дії рф проти України підпадають під всі пункти, передбачені ст. 3 Резолюції 3314, а тому такі дії слід кваліфікувати саме як акт агресії рф проти України.
У зв'язку з цим, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 введено воєнний стан, який на цей час відповідно до чинного законодавства триває.
Законом України від 22.05.2022 № 2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну» російська федерація визнана державою - терористом (державою - агресором).
02.05.2023 року Верховна Рада схвалила Заяву про визначення існуючого в російській федерації політичного режиму як рашизму та засудження його ідеологічних засад і суспільних практик як тоталітарних та людоненависницьких. Згідно з актом ознаками рашизму є мілітаризм, культ особи очільника та сакралізація інститутів держави, самозвеличування російської федерації шляхом насильницького пригнічення та/або заперечення існування інших народів, нав'язування іншим народам російської мови та культури, пропагування ідей «русского мира», систематичне порушення норм і принципів міжнародного права, суверенних прав інших держав, їхньої територіальної цілісності та міжнародно визнаних кордонів й інших.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
Відповідно до п. п. 6, 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
У період з 24.02.2022 по цей час більшу частину території Херсонської області, у тому числі, захоплено військовослужбовцями зс рф і воно знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що визначено Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами від № 199 від 13.07.2023).
Враховуючи викладене, представниками збройних сил та інших збройних формувань російської федерації здійснили дії направлені на створення незаконних органів та установ на окупованих територіях Херсонської області.
Представники держави-агресора, діючи в порушення вимог Конституції України та Закону України «Про національну безпеку України», з метою завдання шкоди національним інтересам України, створили на тимчасово окупованій територiї Херсонської області підпорядковану, керовану та фiнансовану рф окупацiйну адмiнiстрацiю, в яку входили органи i структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територiєю України. При цьому, представники пiдконтрольних рф самопроголошених органiв узурпували виконання владних функцiй держави на тимчасово окупованiй територiї Херсонської областi, здiйснювали пiдбiр кадрiв для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі із числа громадян України, якi на той час перебували на вказанiй тимчасово окупованiй територiї. Кiнцевою метою окупацiйних органiв є iнтеграцiя та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу рф.
У червні 2022 року (точна дата та час органом досудового розслідування не встановлена), невстановленими особами з числа представників військової окупаційної адміністрації російської федерації на території тимчасово окупованої Херсонської області, створено самопроголошений, незаконний та підконтрольний окупаційній адміністрації рф та увд рф правоохоронний орган - «ГУ МВД по Херсонской области», всупереч приписам Конституції України та Законів України, до складу якого входило у тому числі т.зв. «Управление по вопросам миграции ІНФОРМАЦІЯ_3 », яке знаходилось за адресами: АДРЕСА_1 , до повноважень якого входили питання щодо здійснення реєстрації громадян України, громадян рф та осіб без громадянства на території Херсонської області у відповідності до законодавства рф, видача паспортів рф та інше.
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи громадянкою України, перебуваючи на тимчасово-окупованій території в м. Херсоні, розуміючи протиправність своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, у червні 2022 року діючи умисно, добровільно, зі своїх особистих мотивів, бажаючи надати допомогу державі-агресору та її збройним формуванням і окупаційній адміністрації з метою завдання шкоди Україні, погодилася на співпрацю з представниками держави-агресора та надала згоду на її призначення на посаду так званого «в.и.о. специалиста отдела паспортно-визовой службы Днепровского городского отдела полиции ГУ МВД Херсонской области» з 14.06.2022, про що написала заяву від 06.06.2022.
Наказом № 9 л/с від 14.06.2022 незаконного правоохоронного органу - т.зв. «Головного управління МВД Херсонської області», з 14.06.2022 на посаду т.зв. «в.и.о. специалиста отдела паспортно-визовой службы Днепровского городского отдела полиции ІНФОРМАЦІЯ_3 » призначена громадянка України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На вказаній посаді на ОСОБА_4 були покладені обов'язки щодо видання для заповнення анкети для отримання паспорту рф, організація та видача «адресних довідок» мешканцям Херсонської області для подальшого отримання паспорту рф; проведення процедури ідентифікації осіб, що втратили паспортні документи для подальшого складання адресних довідок.
За викладених вище обставин, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підозрюється у колабораціної діяльності, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчинені кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
16.02.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України у порядку статей 278- 279 КПК України.
Чинним КК України за вчинення вказаного кримінального правопорушення передбачена відповідальність у виді позбавлення волі на строк від дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Відповідно до витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису шлюбу №371 встановлено, що між ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровано 07.06.2014 шлюб (актовий запис №371).
У власності ОСОБА_4 перебуває наступне рухоме майно, а саме автомобіль ЗАЗ 110217, 2006 року випуску, № двигуна НОМЕР_1 , № кузову НОМЕР_2 , днз ВТ8917AM.
Окрім цього установлено, що у власності ОСОБА_5 перебуває автомобіль Honda Civic, 2008 року випуску, № двигуна НОМЕР_3 , № кузову НОМЕР_4 , днз ВТ3325BE, придбане ним 17.10.2017, тобто перебуваючи у шлюбі з підозрюваною ОСОБА_4 .
З метою запобігання подальшого відчуження майна, забезпечення виконання додаткового покарання у виді конфіскації майна, виникла необхідність у накладені арешту на майно підозрюваної ОСОБА_4 .
Слідчий в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, зі змісту якої вбачається, що клопотання підтримує в повному обсязі та просить розглянути клопотання за її відсутності, додаткових пояснень до клопотання не має.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, слідчий суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
У відповідності до ч. 11 ст. 170 КПК України, заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню частково, оскільки підозрюваній ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, санкцією статті якої передбачено покарання у виді дванадцяти до п'ятнадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої, виникла необхідність в накладені арешту на майно підозрюваної з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, без накладення арешту на майно підозрюваного забезпечити виконання вироку суду в цій частині неможливо, відповідно з метою забезпечення виконання вироку в частині конфіскації майна підозрюваного необхідно накласти арешт на майно.
В свою чергу клопотання слідчого в частині заборони органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, у тому числі особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, зокрема Міністерству Юстиції України та його територіальним органам, нотаріусам та іншим органам чи особам, які виконують функції державної реєстрації прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо зазначеного майна, задоволенню не підлягає, оскільки вчинення такої процесуальної дії, як накладення арешту на майно, саме по собі забороняє здійснювати вказані слідчим дії щодо нерухомого майна.
Керуючись ст.ст. 98, 131, 132, 167, 170-173 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання слідчого СВ Херсонського РУП Головного управління Національної поліції в Херсонській області ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Накласти арешт на майно у кримінальному провадженні № 42023232010000050 від 25.07.2023, а саме:
- автомобіль ЗАЗ 110217, 2006 року випуску, № двигуна НОМЕР_1 , № кузову НОМЕР_2 , днз ВТ8917AM, що належить на праві приватної власності ОСОБА_4 ;
- 1/2 автомобіля Honda Civic, 2008 року випуску, № двигуна НОМЕР_3 , № кузову НОМЕР_4 , днз НОМЕР_5 , що на праві приватної власності належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ., і є спільною сумісною власністю подружжя, заборонивши вчинення будь-яких реєстраційних дій із вказаним майном.
В іншій частині клопотання - відмовити.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання подається слідчому судді.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддяОСОБА_1