25.03.2024 Справа №607/5293/24
25 березня 2024 року м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Черніцька Ірина Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №1 (м. Тернопіль) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої по АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Громадянка ОСОБА_1 22 лютого 2024 року близько 16 год 15 хв. належним чином не виконувала батьківських обов'язків щодо забезпечення необхідним умов виховання своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , 2007 року народження, ОСОБА_3 , 2012 року народження, та ОСОБА_4 , 2014 року народження, а саме в будинку, де проживають діти не створені умови для їх проживання та навчання, пічне опалення будинку встановлено з порушенням умов пожежної безпеки, кімнати задимлені.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнала повністю та щиро розкаялася. Пояснила, що вона самостійно виховує п'ятеро дітей, їх сім'я є багатодітною та на її утриманні також перебуває дитина з інвалідністю. Її сім'я перебуває у скрутному матеріальному становищі, однак вона усвідомлює необхідність належного виконання своїх батьківських обов'язків, в тому числі забезпечення належних умов проживання дітей в будинку та дотримання пожежних норм. Просила не накладати на неї адміністративне стягнення у виді штрафу та обмежитись попередженням.
Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 прийшов до наступних висновків.
Відповідно до вимог ч. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
В силу вимог ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями частини 1 статті 184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
В силу вимог статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Судом встановлено, що крім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення повністю доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАД №310658 від 22 лютого 2024 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 22 лютого 2024 року; фотографіями з місця події; актом обстеження умов проживання від 22 лютого 2024 року; копією свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
За таких обставин вважаю, що в діях ОСОБА_1 є ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, тобто - ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя неповнолітніх дітей.
Таким чином, ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на неї адміністративне стягнення.
При обранні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, вчинення правопорушення вперше, визнання нею вини та щире каяття, що є обставиною, яка пом'якшує відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, у зв'язку з цим, вважає за доцільне обрати ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді попередження.
В силу вимог п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 28 квітня 2023 року, ОСОБА_1 є законним представником дитини-інваліда ОСОБА_5 , 2008 року народження.
Таким чином, ОСОБА_1 звільнена від сплати судового збору на підставі вимог п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Окрім цього, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
В силу вимог ч. 2 ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 152 СК України право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Відповідно до вимог ст. 282 КУПАП орган (посадова особа), який розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносить у відповідний державний орган чи орган місцевого самоврядування, громадську організацію або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження пропозиції повинно бути повідомлено орган (посадову особу), який вніс пропозицію.
Враховуючи встановлені судом обставини щодо неналежного виконання ОСОБА_1 своїх батьківських обов'язків стосовно неповнолітніх дітей та вимоги ст. 282 КУпАП, ч. 1 ст. 152 СК України, вважаю за необхідне повідомити службу у справах дітей Білецької сільської ради щодо необхідності організації та здійснення заходів, спрямованих на встановлення умов проживання та виховання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , 2014 року народження.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 33, 184, 280, 283, 284, 287, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Повідомити службу у справах дітей Білецької сільської ради (вул. Молодіжна, 19, с. Біла Тернопільського району Тернопільської області) про необхідність організації та здійснення заходів, спрямованих на встановлення умов проживання та виховання неповнолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , 2014 року народження, які проживають разом з матір'ю ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 .
Постанову направити службі у справах дітей Білецької сільської ради (вул. Молодіжна, 19, с. Біла Тернопільського району Тернопільської області).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя І.М. Черніцька