26.03.2024 Справа №607/6781/24 Провадження №1-кс/607/1893/2024
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Управління Служби безпеки України в Тернопільській області ОСОБА_3 від 26.03.2024, погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 в рамках кримінального провадження №22023210000000099 від 03.04.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, про здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваної:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Велика Благовіщенка Горностаївського району Херсонської області, громадянки України, зареєстрованої і мешканки АДРЕСА_1 ,
-- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
-- за участю: слідчого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_6 ,
26 березня 2024 року старший слідчий СВ УСБ України в Тернопільській області ОСОБА_7 за погодженням із прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 в рамках кримінального провадження №22023210000000099 від 03.04.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023210000000099 від 03.04.2023 відносно підозрюваної ОСОБА_5 .
Клопотання мотивується наступними обставинами.
Згідно із Конституції України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
24 лютого 2022 року о 5 годині президент російської федерації ОСОБА_8 оголосив рішення про початок військової операції в Україні. Того ж дня, близько 05 год. 10 хв. збройними силами російської федерації, що діяли за наказом керівництва російської федерації та збройних сил російської федерації, здійснено запуск крилатих та балістичних ракет по аеродромах, військових штабах, складах, підрозділах Збройних Сил України, інших військових формувань та цивільних об'єктах. Після чого, тоді ж, війська російської федерації незаконно ввійшли сухопутним шляхом на територію суверенної держави України.
24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Надалі, режим дії воєнного стану неодноразово продовжувався і триває по теперішній час.
У період з 24 лютого 2022 року і по цей час триває окупація частини території Харківської, Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської областей та АР Крим.
26 лютого 2022 року, після повної окупації території Мелітопольського району Запорізької області, представниками зф рф фактично було узурповано всі владні повноваження на вище зазначеній території шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності територіальних громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення на захоплених територіях, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Разом з тим, у березні 2022 року представниками окупаційних органів, всупереч порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», « Про місцеве самоврядування в Україні» та іншим діючим нормативно-правовим актам, цілеспрямовано створено окупаційну адміністрацію Запорізької області - т.зв. «военно-гражданскую администрацию Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичногоконтролю на захопленій військовим шляхом території та безпосередньої реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військовим шляхом територіях Запорізької області, представники зф рф разом із посадовими особами зазначеної окупаційної адміністрації Запорізької області, діючи за підтримки місцевих колаборантів та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, створили на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконний орган виконавчої влади - «министерство труда и социальной политики военно - гражданской администрации Запорожской области», який здійснює функції по формуванні і реалізації державної політики російської федерації у нормативно-правовому регулюванні у сфері праці і соціальної політики, на тимчасово окупованій території Запорізької області.
До структури вищевказаного міністерства, серед інших, увійшов незаконний орган влади, так званий «Центр занятости населения», АДРЕСА_2 , який реалізовує єдину державну політику російської федерації у сфері зайнятості населення.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у серпні 2022 року у громадянки України ОСОБА_5 , як негативно налаштованої проти дій органів державної влади України особи, виник злочинний умисел, спрямований на заподіяння шкоди Україні, шляхом зайняття посади у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Запорізької області, а саме «начальника отдела по активной поддержке безработ ы х» так званого «Центра занятости населения министерства труда и социальной политики военно-гражданской администрации Запорожской области», пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Надалі, у серпні 2022 року, точний час досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний задум, будучи, відповідно до паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 05.08.1999 Мелітопольським МВ УМВСУ в Запорізькій області, громадянкою України, маючи досвід роботи в державних органах та сфері зайнятості, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, перебуваючи на території м. Мелітополь Запорізької області, яка з 25 лютого 2022 року по теперішній час є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, з метою підтримання окупаційної влади рф, прийняла пропозицію представників окупаційної адміністрації та добровільно зайняла посаду так званого «начальника отдела по активной поддержке безработных центра занятости населения министерства труда и социальной политики военно- гражданской администрации Запорожской области», яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Після чого, у період з серпня по листопад 2022 року ОСОБА_5 , діючи умисно, перебуваючи на посаді так званого «начальника отдела по активной поддержке безработных центра занятости населения министерства труда и социальной политики военно-гражданской администрации Запорожской области», добровільно, від імені російської федерації здійснювала керівництво «отделом по активной поддержке безработ ы х центра занятости населения», реалізовувала єдину державну політику російської федерації у сфері зайнятості населення, здійснювала контроль за використанням кошторисних призначень і несла відповідальність за цільове та ефективне використання коштів в межах своєї компетенції, впроваджувала та контролювала дотримання підлеглими співробітниками положень законодавства російської федерації, організовувала виконання підлеглими державних російських програм у сфері зайнятості населення, встановлюючи для цього постійні ділові контакти з окупаційними органами влади, роботодавцями та громадянами на тимчасово окупованій території, виконувала інші обов'язки.
Для досягнення злочинної мети окупаційної адміністрації держави-агресора та впровадження політики рф, ОСОБА_5 , перебуваючи у приміщенні, так званого « ІНФОРМАЦІЯ_2 », як «начальник отдела по активной поддержке безработ ы х» вказаного незаконного органу влади у період з серпня по листопад 2022 року здійснила особисті прийоми громадян України ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , а також ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
При цьому ОСОБА_5 , під час вищевказаних особистих прийомів громадян, надавала ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 . консультації та пропозиції щодо реалізації державних програм рф з працевлаштування населення на тимчасово окупованій території Запорізької області, схиляла осіб до підтримання окупаційної влади та сприяння у встановленні нового правового порядку, відповідно до законів рф, переконувала у необхідності здачі українських та отримання документів, паспортів громадян рф, підтримки інших рішень окупаційних органів влади рф.
Крім того ОСОБА_5 , з метою створення позитивного іміджу представникам окупаційної влади, як «начальник отдела по активной поддержке безработ ы х центра занятости населения министерства труда и социальной политики военно-гражданской администрации Запорожской области», впроваджуючи надані їй владні повноваження, із залученням місцевих засобів масової інформації та використанням символіки країни-агресора, 26 серпня 2022 року організувала і провела публічний захід у парку ім. Горького м. Мелітополь виставку-продаж робіт людей з інвалідністю.
Окрім цього, для утвердження окупаційної адміністрації держави-агресора, ОСОБА_5 , використовуючи надані їй владні повноваження, як «начальник отдела по активной поддержке безработ ы х центра занятости населения министерства труда и социальной политики военно-гражданской администрации Запорожской области», 31 жовтня та 16 листопада 2022 року організувала проведення і прийняла участь у просвітницьких заходах у місцевих школах м. Мелітополь з метою майбутнього працевлаштування молоді на тимчасово окупованій території Запорізької області, висвітливши вказану інформацію у російському месенджері «Telegram» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Отже, у період з серпня по листопад 2022 року громадянка України ОСОБА_5 , умисно, утверджуючи окупаційний режим, добровільно займала посаду так званого «начальника отдела по активной поддержке безработных», пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади - «Центр занятости населения министерства труда и социальной политики военно-гражданской администрации Запорожской области», створеному на тимчасово окупованій території м. Мелітополя Запорізької області.
13 березня 2024 року в порядку ст. 135 та ч. 1 ст. 278 КПК України ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Старший слідчий у клопотанні зазначає і підтримує в судовому засіданні, що наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого їй кримінального правопорушення підтверджується зібраними та оголошеними в судовому засіданні доказами, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 12.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 13.03.2023; протоколом огляду мережі Інтернет від 25.04.2023; висновком експерта №4 від 31.01.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_9 від 03.05.2023; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_10 від 03.05.2023; протоколом огляду мережі Інтернет від 04.02.2024; протоколом огляду мережі Інтернет від 07.02.2024; протоколом огляду мережі Інтернет від 20.02.2024; протоколом огляду мережі Інтернет від 05.03.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 04.02.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_11 від 04.02.2024; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 11.03.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_13 від 11.03.2024; протоколом огляду мережі Інтернет від 13.03.2024; висновком експерта №22 від 22.03.2024; протоколом огляду мережі Інтернет від 27.04.2023; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 05.03.2024; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участі свідка ОСОБА_12 від 05.03.2024; протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 29.02.2024; протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 29.02.2024; протоколом про результати контролю за вчиненням злочину від 29.02.2024; іншими матеріалами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.
У подальшому, через засіб масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження «Урядовий кур'єр» та офіційний веб-сайт Офісу Генерального прокурора 16.03.2024 та 13.03.2024 відповідно ОСОБА_5 повідомлено про підозру у чиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, було викликано на 20.03.2024, 21.03.2024, 22.03.2024 до слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області для допиту як підозрювану та проведенні інших слідчих та процесуальних дій за участі підозрюваного. Однак, будучи належним чином повідомленим про виклик, ОСОБА_5 до слідчого відділу не з'явилася, про причини неявки не повідомила.
Відповідно до вищевикладеного, підозрювана ОСОБА_5 ухиляється від слідства та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
23 березня 2024 року постановою старшого слідчого СВ УСБУ в Тернопільській області підозрювана ОСОБА_5 оголошена регіональний, державний та міжнародний у розшук, оскільки остання перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме території Запорізької області, де переховується від органів слідства та суду.
25 березня 2024 року ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області підозрюваній ОСОБА_5 обраний запобіжний захід у виді тримання під вартою.
Тобто, притягнути ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не надається можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Заслухавши старшого слідчого, який клопотання підтримав із підстав, що у ньому наведенні та доповнень, думку захисника, яка заперечила відносно клопотання, посилаючись на те, що підозрювана має місце проживання, а слідчим не забезпечено її належне сповіщення, передчасно прийнято рішення про оголошення в розшук та ініційоване клопотання про спеціальне досудове розслідування, вивчивши матеріали кримінального провадження, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 297-1 КК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та ст. 5 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
Враховуючи вищевикладене, а саме наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке є тяжким злочином, а також достатніх доказів того, що остання перебуває в районі, яка тимчасово окупована - території Запорізької області, на неодноразові виклики слідчого і прокурора не з'являється, переховується від органів досудового розслідування та суду, у зв'язку з чим оголошена у регіональний, державний (міждержавний), міжнародний розшук, тому з метою повного, об'єктивного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 297-1, 297-3, 297-4, 309 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання старшого слідчого СВ Управління Служби безпеки України в Тернопільській області ОСОБА_3 від 26.03.2024, погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 в рамках кримінального провадження №22023210000000099 від 03.04.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, про здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваної ОСОБА_5 - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023210000000099 від 03.04.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України відносно підозрюваної ОСОБА_5 .
Зобов'язати старшого слідчого СВ Управління Служби безпеки України в Тернопільській області ОСОБА_3 внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1