Справа № 621/922/24
Провадження 3/621/311/24
26 березня 2024 року м. Зміїв Харківської області
Суддя Зміївського районного суду Харківської області В.Філіп'єва,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали відділу поліції № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, паспорт НОМЕР_1 ,виданий 08.11.2001 Зміївським РВ УМВСУ в Харківській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною 3 статті 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №555395 від 11.03.2024 року, «11.03.2024 року, о 18:30 годині, ОСОБА_1 за адресою: смт.Слобожанське, вул..С.Закори, буд.27, на вулиці перебував в п'яному вигляді, а саме: хода хитка, мова нечітка та неохайний вигляд, чим ображав людську гідність і громадську мораль», чим, на думку уповноваженої особи, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 3 статті 178 Кодексу України про адміністративне правопорушення.
На підтвердження події правопорушення та провини особи до матеріалів справи надано:
-Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №555395 від 11.03.2024;
-Заява В.Бойка про розгляд справи без його участі;
-Копія постанови про адміністративне правопорушення ЕГА № 1098161 про притягнення ОСОБА_1 за ч.2 статті 175-1 КУпАП (повторне куріння тютюнових виробів у заборонених містах)
-Витяг з інформаційної системи НПУ «АРМОР»
Дослідивши зміст протоколу про адміністративне правопорушення та матеріали справи, оцінивши належність, допустимість та достатність наданих доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне:
Згідно статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати:
чи було вчинено адміністративне правопорушення,
чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності,
чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність,
чи заподіяно майнову шкоду,
чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу,
а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративним правопорушенням за статтею 178 КУпАП, визнається розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль, -
Частиною 3 статті 178 КУпАП встановлено відповідальність за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або появу в громадських місцях у п'яному вигляді.
При цьому, розділ протоколу «Склад адміністративного правопорушення» не містить жодної вказівки на притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності двічі протягом року за аналогічне правопорушення, а до матеріалів справи не додано жодної постанови про притягнення порушника за статтею 178 КУпАП.
Суд звертає увагу на те, що притягнення ОСОБА_1 згідно постанови про адміністративне правопорушення ЕГА № 1098161 від 23.06.2023 за ч.2 статті 175-1 КУпАП (повторне куріння тютюнових виробів у заборонених містах) не є аналогічним правопорушенням, і не може бути підставою для притягнення останнього за ч.3 статті 178 КУпАП.
Відповідно до статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно усталеної практики Європейського Суду з прав людини, на особу, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, поширюються гарантії передбачені статтею 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод людини, передбачені для «кримінального обвинувачення».
Відповідно до частини 3 статті 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.
Згідно п.1 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
В зв'язку з викладеним, провадження по справі належить закрити в зв'язку з недоведеністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 статті 178 КУпАП
На підставі викладенного, керуючись ст.ст. 7, 9, 245, п.1 ст.247, 264, 265, 284, 294 КУпАП,
Закрити провадження у справі стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі пункту 1 статті 247 КУпАП в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 статті 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження .
Повний текст постанови складений 26.03.2024
Суддя В.Філіп'єва