Провадження номер 3/741/247/24
Єдиний унікальний номер 741/222/24
іменем України
25 березня 2024 року м. Носівка
Носівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Крупини А.О.,
з участю секретаря судового засідання Багмута О.С.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення (протокол серії ВАВ № 901018), передбачене ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 ,
23 січня 2024 року о 15 год. 40 хв. було встановлено, що гр. ОСОБА_1 , перебуваючи на робочому місці за адресою: с. Адамівка, вул. Вокзальна, буд. 85 у магазині «Продукти», зберігала тютюнові вироби без марок акцизного податку, а саме: цигарки «Malboro» ціною 60 (шістдесят) гривень за пачку у кількості 9 (дев'ять) пачок, чим вчинила правопорушення, перебачене ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, подала до суду заяву, у якій указала, що вину у вчиненому правопорушенні не визнає, просить прийняти до уваги пояснення по справі та розглянути справу за її відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, не обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Тому суд розглядає справу за відсутності ОСОБА_1 .
Так, частиною 1 ст. 9 КУпАП України визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно зі ст. 252 КУпАП суддя оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
За змістом статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до положень статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Диспозицією ч. 1 ст. 164-5 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення - передбаченої нормами права сукупності об'єктивних і суб'єктивних ознак, за наявності яких те чи інше діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. Він складається з: а) об'єкта; б) об'єктивної сторони; в) суб'єкта; г) суб'єктивної сторони.
Зазначена диспозиція ч. 1 ст. 164-5 КУпАП вказує на те, що об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого даною нормою, полягає у вчиненні таких діянь: зберігання алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку або транспортування таких алкогольних напоїв чи тютюнових виробів.
Отже, обов'язковою ознакою складу означеного адміністративного правопорушення є наявність підроблених або фальсифікованих марок акцизного податку на алкогольних напоях чи тютюнових виробах, зберігання або транспортування яких здійснюється суб'єктами правопорушення.
При цьому із наведеного також вбачається, що дана норма не передбачає відповідальність за зберігання тютюнових виробів без марок акцизного збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Зважаючи на вказані обставини, дії ОСОБА_1 невірно кваліфіковані за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Як зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , перебуваючи на робочому місці за адресою: с. Адамівка, вул. Вокзальна, буд. 85 у магазині «Продукти», зберігала тютюнові вироби без марок акцизного податку, а саме: цигарки «Malboro» ціною 60 (шістдесят) гривень за пачку у кількості 9 (дев'ять) пачок.
Проте, зазначені дії не входять до об'єктивної сторони складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Даних про те, що ОСОБА_1 зберігала тютюнові вироби з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного збору матеріали справи не містять.
Крім того, суб'єкт даного правопорушення є спеціальним, оскільки ним можуть бути лише посадові особи підприємств-виробників, імпортерів і продавці таких товарів.
До протоколу про адміністративне правопорушення не додано доказів того, що ОСОБА_1 є особою підприємств-виробників, або імпортером, або продавцем таких товарів
За таких обставин, ураховуючи вищевикладене, суд відповідно до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, з урахуванням положень ст. 251 КУпАП, вважає, що у діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності, відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 1 ст. 164-5 КУпАП.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Вирішуючи долю вилучених під час складання протоколу речей, суд робить нижченаведений висновок.
Чинним законодавством України передбачено різні види відповідальності за порушення у сфері обігу підакцизних товарів. При цьому, обов'язковим наслідком таких порушень є вилучення з вільного обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які фальсифіковані, марковані підробленими марками акцизного збору або не марковані такими марками.
Відповідно до ч. 1 ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Як встановлено судом, 23 січня 2024 року працівниками ВП № 4 (м. Носівка) Ніжинського РУП ГУНП в Чернігівській області під час складення відносно ОСОБА_1 адміністративного матеріалу за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП було вилучено для тимчасового зберігання 9 (дев'ять) пачок сигарет «Malboro» без марок акцизного податку, про що було зазначено у протоколі про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 6 ст. 283 КУпАП постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
Отже, вирішення питання щодо застосування конфіскації вилучених із обігу товарів або їх повернення відноситься до компетенції суду.
Отже, оскільки суд закриває провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, тому і вважає за необхідне вилучені для тимчасового зберігання 9 (дев'ять) пачок сигарет «Malboro» без марок акцизного податку, повернути власнику.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 19, 62 Конституції України, ст. ст. 164-5, 245, 247, 251, 256, 265, 283, 284 КУпАП, суд
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164-5 КУпАП, щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вилучені для тимчасового зберігання при складанні протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 901018 від 23 січня 2024 року 9 (дев'ять) пачок сигарет «Malboro» без марок акцизного податку, - повернути власнику.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Носівський районний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Анатолій КРУПИНА