Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 3/733/379/24
Єдиний унікальний №733/191/24
Постанова
Іменем України
26 березня 2024 року м. Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Карапиш Т.В., при секретарі Щур О.П., розглянувши матеріали, що надійшли від ВП № 2 (м. Ічня) Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч. 5 ст. 126 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 004099 від 07 січня 2024 року встановлено, що 07 січня 2024 року о 14 годині 05 хвилин ОСОБА_1 в м. Ічня по вул. Воскресінська, 203 Прилуцького району Чернігівської області керував транспортним засобом автомобілем ВАЗ 21061 д.н.з. НОМЕР_1 не маючи права керування таким транспортним засобом. Своїми діями порушив п. 2.1 (а) ПДР України. Вказані дії ОСОБА_1 вчинив повторно протягом року після вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Згідно з положеннями ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративні правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином (а.с. 12).
Положення ч. 1 ст. 268 КУпАП, відповідно до яких визначено випадки обов'язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не містять ст. 126 КУпАП, а тому у даному випадку участь ОСОБА_1 при розгляді протоколу про адміністративне правопорушення, що складений відносно нього за ч. 5 ст. 126 КУпАП, не є обов'язковою.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, що сформульовані у п. 43 рішення від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини»), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпції, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».
Суд, вивчивши матеріали справи прийшов до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, так як факт вчинення адмінправопорушення, вказаного в протоколі серії ААД № 004099 від 07 січня 2024 року не підтверджується відповідними доказами. Так, у вищевказаному протоколі про адмінправопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адмінвідповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП вказано, що останній 07 січня 2024 року о 14 годині 05 хвилин в м. Ічня по вул. Воскресінська, 203 Прилуцького району Чернігівської області керував транспортним засобом автомобілем ВАЗ 21061 д.н.з. НОМЕР_1 не маючи права керування таким транспортним засобом. Своїми діями порушив п. 2.1 (а) ПДР України. Вказані дії ОСОБА_1 вчинив протягом року після вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП.
На підтвердження вчинення ОСОБА_1 адмінправопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП, ВП № 2 (м. Ічня) Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 004099 від 07 січня 2024 року додано довідку ВП № 2 (м. Ічня) Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області від 11.01.2024 року № 354/124/47/2024 щодо неотримання ОСОБА_1 посвідчення водія (а.с. 6); копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 004681 від 07.01.2024 року Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 121 КУпАП (а.с. 8); копію паспорта ОСОБА_1 № 009859445 (а.с. 9); копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 004096 від 07.01.2024 року Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 126 КУпАП
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження такої кваліфікуючої ознаки правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, як повторність правопорушення, так як до протоколу про адмінправопорушення не додано копії постанови на підтвердження факту повторності правопорушення, а саме: постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП протягом року.
Згідно п. 3 Розділу І «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі", затвердженої Наказом МВС України 07.11.2015 року № 1395: "повторність правопорушення - повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтями КУпАП та визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили (крім правопорушень, відповідальність за які передбачена частиною третьою статті 130 КУпАП)».
Крім того, відповідно до рапорту поліцейського з РПП ВП № 2 (м. Ічня) Прилуцького РВП ГУНП в Чернігівській області від 15.02.2024 року ОСОБА_2 , який надійшов після повернення матеріалів адміністративної справи про адмінправопорушення на доопрацювання відповідно до постанови судді Ічнянського районного суду Чернігівської області від 31.01.2024 року, під час складання протоколу відносно ОСОБА_1 було допущено помилку та замість ч. 2 ст. 126 КУпАП помилково вказано ч. 5 ст. 126 КУпАП (а.с. 2).
Таким чином, у матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження кваліфікації правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП та встановлено, що така кваліфікація дій ОСОБА_1 особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 004099 від 07 січня 2024 року, є не вірною.
Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У ст. 7 КУпАП зазначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Пунктом 39 рішення ЄСПЛ у справі «Лучанінова проти України» від 09.06.2011 року (Заява № 16347/02) Суд зауважив, що з огляду на загальний характер законодавчого положення, а також профілактичну та каральну мету стягнень, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення, суддя не має права взяти на себе функції сторони обвинувачення, змінити обсяг інкримінованого правопорушення, усунути певні розбіжності та неточності, які мають місце в протоколі про адміністративне правопорушення, самостійно відшукувати докази винуватості особи, що становило б порушення ст. 6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Як видно з матеріалів справи про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП, у матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження кваліфікації правопорушення за ч. 5 ст.126КУпАП , а тому враховуючи п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, відповідно до якого провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, в разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення, з таких підстав суд вважає адміністративну справу відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП провадженням закрити в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Питання судових витрат суд вирішує у відповідності до ст. 40-1 КУпАП. Оскільки провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП слід закрити, а судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення, то судовий збір слід віднести на рахунок держави.
На основі викладеного, керуючись ст.ст.22, 38,40-1, ч. 5 ст. 126, п. 1 ч. 1 ст. 247, 283, 284, КУпАП, суд -
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП провадженням закрити в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Ічнянський районний суд Чернігівської області на протязі 10 днів з дня винесення.
Суддя Т. В. Карапиш