Справа № 671/593/24
3/671/321/2024
іменем України
26 березня 2024 року м. Волочиськ
Суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Андрущенко О.Ю.,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з відділу поліції № 2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП,
встановив:
До Волочиського районного суду Хмельницької області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Як зазначається в матеріалах справи, 21.03.2024 близько 12 год. 40 хв. в АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 здійснила продаж з рук 0,4 л алкогольного напою без марок акцизного податку, чим порушила ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до ч. 3 ст. 156 КУпАП адміністративна відповідальність настає за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Санкція статті передбачає обов'язкову конфіскацію предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі.
Також, згідно ст. 265 КУпАП речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу.
Відповідно ст. 313 КУпАП постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, та грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, виконуються державними виконавцями в порядку, встановленому законом.
Згідно ч. 4 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» під час пред'явлення виконавчого документа до виконання подаються у разі виконання рішення про конфіскацію майна згідно з постановою суду - копія протоколу вилучення майна, що підлягає конфіскації, або довідка про відсутність такого майна.
Таким чином, вилучення предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі в даній категорії справ є обов'язковим.
До матеріалів справи не додано протоколу вилучення виручки або довідки про відсутність можливості вилучення виручки.
Зазначені недоліки створюють об'єктивні перешкоди для виконання постанови в подальшому.
Вищевказані недоліки протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів унеможливлюють об'єктивний розгляд справи та прийняття рішення.
Керуючись ст. 256 КУпАП, -
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 156 КУпАП, відносно ОСОБА_1 ,та додані до нього матеріали повернути до Відділу поліції № 2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя