Справа № 601/542/24
Провадження № 1-кс/601/207/2024
21 березня 2024 року місто Кременець
Слідчий суддя Кременецького районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременець клопотання підозрюваного ОСОБА_3 під час досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024211010000097 від 18.02.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України за участю:
прокурора ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_3 ,
встановив:
До слідчого судді поступило клопотання від підозрюваного ОСОБА_3 про зобовязання адміністрації Чортківського УВП №26, етапувати його у Тернопільський Віл-Снід центр до лікаря інфекціоніста та до Тернопільського онкодиспанцеру з метою проходження повного медичного огляду та діагностування особливо важких захворювань.
В обгрунтування клопотання вказує, що хворіє важкими захворюваннями, такими як СНІД, Лімфома, Гепатит -С, Хвороба серця, відсутність внутрішнього органу - селезінки та спайкова хвороба кишечника; ураження кісткового мозку віл-снід інфекцією. Вказав, що звернувся до слідчого з аналогічним клопотанням та відповіді не було отримано. Вказує, що позбавлення його життєво необхідних медикаментів наносить шкоду його здоров'ю.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_3 підтримав клопотання просив його задоволити.
Прокурор у судовому засіданні не заперечив проти клопотання.
Суд, вислухавши підозрюваного ОСОБА_3 , думку прокурора, дослідивши клопотання, доходить до наступного висновку.
Відповідно до частини 1 статті 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Положеннями статті 206 КПК України закріплено загальні обов'язки судді щодо захисту прав людини, які в частині перевірки підстав позбавлення особи свободи реалізуються виключно у передбачений цією статтею спосіб.
Відповідно до статті 3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Як унормовано вимогами статті 49 Конституції України, кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм. Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.
Стаття 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод покладає на державу обов'язок захищати фізичне здоров'я осіб, позбавлених волі.
Положеннями статті 11 Закону України «Про попереднє ув'язнення» та ст. 6, 39, 72 Основ законодавства України про охорону здоров'я передбачено, що особи, узяті під варту, мають право на надання їм медичної допомоги.
Наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров'я України від 10 лютого 2012 року №239/5/104 затверджено порядок взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, узятим під варту, який дозволяє проведення медичного огляду обвинувачених.
Пунктом 2.3 зазначеного Порядку передбачено, що медичне обстеження осіб, узятих під варту, здійснюється у разі їх звернення зі скаргою на стан здоров'я за ініціативою лікаря медичної частини СІЗО або адміністрації СІЗО.
Під час медичного обстеження особи, узятої під варту, з метою встановлення діагнозу лікар медичної частини СІЗО використовує дані анамнезу, медичної документації, яка долучена до особової справи, результати огляду, дані лабораторних, рентгенологічних і функціональних методів дослідження. За необхідності керівництво СІЗО подає запит до закладу охорони здоров'я, який надавав медичну допомогу особі, узятій під варту, щодо результатів диспансерного, амбулаторного, стаціонарного нагляду або лікування.
У випадках, коли лікарі медичної частини СІЗО не можуть самостійно встановити діагноз, начальник медичної частини СІЗО подає запит до керівництва СІЗО щодо направлення хворого на лікування до обраного закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку або залучення відповідного лікаря-фахівця закладу охорони здоров'я.
Керівництво СІЗО забезпечує допуск відповідного лікаря-фахівця чи направлення хворого на лікування до обраного начальником медичної частини СІЗО закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Поряд із цим, відповідно до п. 2.6 зазначеного Порядку, особа, узята під варту, має право на вільний вибір лікаря. У разі звернення особи, узятої під варту, до лікаря медичної частини СІЗО з проханням про допуск обраного лікаря-фахівця лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан її здоров'я та запит до керівництва СІЗО.
Керівництво СІЗО забезпечує допуск обраного особою лікаря-фахівця.
Пунктом 2.7 Порядку передбачено, що у разі необхідності в додаткових лабораторних обстеженнях, які не можуть бути проведені в медичних частинах СІЗО (наявним обладнанням, лабораторіями та обсягом медико-санітарної допомоги не передбачено проведення цих обстежень), вони проводяться на базі закладів охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Про необхідність проведення обстеження, яке потребує вивезення особи, узятої під варту, до закладу охорони здоров'я, лікар медичної частини СІЗО готує медичну довідку про стан її здоров'я та запит до керівництва СІЗО.
Керівництво СІЗО забезпечує своєчасне направлення особи, узятої під варту, на обстеження до обраного лікарем медичної частини СІЗО закладу охорони здоров'я з орієнтовного переліку.
Зазначені вище норми чинного законодавства свідчать про те, що уповноважені особи СІЗО, лікар медичної частини та керівництво, зобов'язані на прохання особи, яка утримується під вартою, обстежити її та надавати належну медичну допомогу, а в разі неможливості вчинити ці дії, самостійно, у межах СІЗО, організувати обстеження особи узятої під варту, згідно зазначеного судом Порядку.
Ураховуючи викладене, а також те, що підозрюваний ОСОБА_3 , який утримується під вартою у ДУ «Чортківська установа виконання покарань №26» заявляє про ненадання йому медичної допомоги та належного лікування в умовах СІЗО, суд доходить висновку, що з метою недопущення порушення прав підозрюваного ОСОБА_3 на отримання необхідної медичної допомоги, необхідно зобов'язати начальника Державної установи «Чортківська установа виконання покарань №26» забезпечити проведення медичного обстеження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою отримання об'єктивних висновків про стан його здоров'я та надання йому необхідної медичної допомоги, в тому числі етапування у КНП Тернопільський обласний медичний центр соціально небезпечних захворювань ТОР, АДРЕСА_1 із можливістю залучення відповідних лікарів-фахівців, з дотриманням вимог «Порядку взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, взятим під варту», затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерством охорони здоров'я України №239/5/104 від 10 лютого 2012 року
Керуючись ст.ст. 206, 350 КПК України, суд,
постановив:
Клопотання - задовольнити.
Зобов'язати начальника Державної установи «Чортківська установа виконання покарань №26» забезпечити проведення медичного обстеження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою отримання об'єктивних висновків про стан його здоров'я та надання йому необхідної медичної допомоги, в тому числі етапування у КНП Тернопільський обласний медичний центр соціально небезпечних захворювань ТОР, вул. Тролейбусна 14, м. Тернопіль Тернопільська область та Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер вулиця Романа Купчинського, 8, Тернопіль Тернопільська область, 46023 із можливістю залучення відповідних лікарів-фахівців, з дотриманням вимог «Порядку взаємодії закладів охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України із закладами охорони здоров'я з питань надання медичної допомоги особам, взятим під варту», затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерством охорони здоров'я України №239/5/104 від 10 лютого 2012 року.
Зобов'язати начальника Державної установи «Чортківська установа виконання покарань №26» ознайомити підозрюваного ОСОБА_3 з медичними висновками, складеними за результатами проведеного обстеження та лікування.
Копію ухвали направити керівнику Державної установи «Чортківська установа виконання покарань №26 » - для виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 26 березня 2024 року.
Слідчий суддя: ОСОБА_1