про відмову у відкритті апеляційного провадження
25 березня 2024 рокуЛьвівСправа № 345/5775/21 пров. № А/857/4016/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
судді-доповідача -Мікули О. І.
суддів -Курильця А. Р.
Пліша М. А.
перевіривши апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31 березня 2022 року у справі №345/5775/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов,
Позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача - Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просив визнати протиправними та скасувати постанови серії ВМ №00002353, №00002358, №00002312, №00002256 від 08 грудня 2021 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі.
Рішенням Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31 березня 2022 року позов задоволено частково. Скасовано постанови серії ВМ №00002353, серії ВМ №00002358 від 08 грудня 2021 року, винесені старшим державним інспектором відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Савченко В.О., про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, якими ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. Скасовано постанову серії ВМ №00002256, винесену старшим державним інспектором відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Колєснік Н.Г., про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, якими ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34000 грн. Провадження у справі про вчинення адміністративних правопорушень відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.132-1 КУпАП - закрити. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови серії ВМ №00002312 від 08 грудня 2021 року залишено без задоволення. Постанову серії ВМ №00002312 від 08 грудня 2021 року, винесену старшим державним інспектором відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Савченко В.О., про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн залишено без змін.
Ухвалою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11 квітня 2022 року внесено виправлення в рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області по адміністративній справі за ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов. Абзац 2 резолютивної частини рішення викладено у наступній редакції: скасовано постанови серії ВМ №00002353, серії ВМ №00002358 від 08 грудня 2021 року, винесені старшим державним інспектором відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Савченко В.О., про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, якими ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн. Скасовано постанову серії ВМ №00002256, винесену старшим державним інспектором відділу провадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту державного контролю на транспорті Колєснік Н.Г., про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України, якими ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 34000 грн.
06 лютого 2024 року Державна служба України з безпеки на транспорті засобами поштового зв'язку подала апеляційну скаргу на рішення рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31 березня 2022 року у справі №345/5775/21.
Перевіривши матеріали апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відмову у відкритті апеляційного провадження виходячи з наступного.
Згідно з ч.1 ст.293 КАС України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Відповідно до ч.4 ст.286 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.
Згідно з ч.3 ст.295 КАС України строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений у разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
За правилами ч.2 ст.299 КАС України незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга прокурора, суб'єкта владних повноважень подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення, крім випадків подання апеляційної скарги суб'єктом владних повноважень у справі, про розгляд якої він не був повідомлений або до участі в якій не був залучений, якщо суд ухвалив рішення про його права та (або) обов'язки.
З аналізу ч.2 ст.299 КАС України вбачається, що використана законодавцем конструкція «незалежно від поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга прокурора, суб'єкта владних повноважень подана після спливу одного року з дня складення повного тексту судового рішення» є чіткою та не викликає множинного розуміння, а тому правила частини другої статті 299 КАС України передбачають обов'язок, а не право суду, не підлягають обмеженню в застосуванні та розширеному тлумаченню.
Тобто, встановлений річний строк є присічним, таким, що не може бути поновлений. Це правило стосується випадків подання апеляційної скарги суб'єктом владних повноважень.
Із зазначеного правила існує виняток, згідно з яким річний строк на апеляційне оскарження може бути поновлений, якщо апеляційну скаргу подано суб'єктом владних повноважень у справі, про розгляд якої він не був повідомлений або до участі в якій не був залучений, якщо суд ухвалив рішення про його права та (або) обов'язки.
Матеріалами справи стверджується, що відповідач був повідомлений про розгляд справи, оскільки подавав відзив на позовну заяву (том 1, а.с.95-107).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що апелянт двічі звертався у суд апеляційної інстанції з апеляційними скаргами на вищевказане судове рішення та ухвалами Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 травня 2022 року та 04 липня 2022 року апеляційні скарги Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31 березня 2022 року у справі №345/5775/21 повернуто скаржнику.
Колегія суддів звертає увагу, що Державна служба України з безпеки на транспорті, яка є суб'єктом владних повноважень, втретє подала апеляційну скаргу на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31 березня 2022 року у справі №345/5775/21 засобами поштового зв'язку 06 лютого 2024 року, тобто після спливу одного року з дня складення повного тексту оскаржуваного рішення суду.
Крім того, апелянтом заявлено клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення, в якому скаржник зазначає причини, які, на його думку, є поважними причинами пропуску такого строку.
Разом з тим, колегія суддів, враховуючи імперативність норми ч.2 ст.299 КАС України, яка містить заборону поновлення строку на апеляційне оскарження, вважає необхідним відмовити у відкритті апеляційного провадження.
При цьому, відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У пунктах 46, 47 цього ж Рішення ЄСПЛ вказує на те, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція), повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов'язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише тоді, коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (див. рішення у справі "Рябих проти Росії"). Суд постановив, що якщо звичайний строк оскарження поновлюється зі спливом значного періоду часу, таке рішення може порушити принцип правової визначеності. Хоча саме національним судам, перш за все, належить виносити рішення про поновлення строку оскарження, їх свобода розсуду не є необмеженою. Суди повинні обґрунтовувати відповідне рішення. У кожному випадку національні суди повинні встановити, чи виправдовують причини поновлення строку оскарження втручання у принцип res judicata, особливо коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів стосовно часу або підстав для поновлення строків (див. рішення у справі "Пономарьов проти України").
Керуючись ст.293, 294, 299, 311, 321, 325 КАС України,-
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 31 березня 2022 року у справі №345/5775/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанов.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги до Верховного Суду.
Суддя-доповідач О. І. Мікула
судді А. Р. Курилець
М. А. Пліш